LPG KABLO

Vw Bora Comfortline

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 5 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Maf Sensörü Temizliği & Boğaz Kelebeği Temizliği & Adaptasyonu @ Tıkalı ve Takılı PCV Valfimiz(Değişecek)

Selam, Piremses'in otopark arkadaşı Ağır abi Boracan farenjit olmuş, PCV valfini kontrol ederken maf sensörünü de temizledim. Boğaz kelebeğinin arka kısmı biraz kirli idi, (Dikkat Kötü ve anlamsız bir Espri) ve Maf sensörünü mahvolmuştu.

Boğaz kelebeği sandığım sorun Maf Sensörü çıktı, o yüzden Maf sensörünü temizliğe koyuldum. Sökmüşken, boğaz kelebeğini de temizledim.

Boğaz kelebeği çok kirli değildi, o yüzden sökmeden temizledim ve sonrasında adaptasyonunu yaptım.
    Bu arada; daha kaliteli ve daha ısı dayanımı yüksek yağ ile boğaz kelebeği kirlenmesini PCV valfinin sorunlu olmasına rağmen biraz önlemişiz.

- Motor üst kapaklarını söktüm, 7 civatası var. Bir çoğu kayıp zaten. (10 mm)

- Hava hortumunun bir garip kelepçelerini söktüm. (Karaburun)

- Boğaz kelebeğine ulaştım.
    Kırmızı renk; civataları(4 adet) / Sarı; soketi / Turuncu; gaz teli / Şeker beyazı; Poloş / Mavi; Soğutma suyu giriş / Yeşil; Soğutma suyu çıkışı / Krem; aktif karbon filtresi.

- Kelebek çok kirli değil, yağ buharı yok. Teşekkürler Motul. Sadece arka tarafı ve yan kısımları biraz kirli. Arka tarafınında da sökmeyi gerektirecek bir kir yok.

- İzopropil alkolü küçük şişeye doldurup temizledim. Alkolün etkisiyle Boracan sarhoş oldu, o kamyon buraya gelecek dedi, zor tuttuk Cancan'ı.

- Temiz hali;.

- Maf Temizliği;

Maalesef ki; bakım zamanını 5-6k km geçirdik, Maf sensörü Mafolmuş. Maf sensörünü söküp temizledim. Cancan'ın ciherleri açıldı resmen.
    Haftaya da yıllık bakımını tamamlayacağım.

- Akışmetrenin 4 vidasını da söktüm.

- Fotoğraftan belli olmuyor ama tellerinde is gibi şeyler var.

- Sensörü tamamen söküp güzelce temizledim. Tel kısmına ve devre kısmına dokunmadan temizledim. Plastiktekş tozları aldım. İPA'da biraz bekletince hemen parladı, tozlar aktı.

- PCV Valfi.

PCV Valfimiz aynı zamanda yağ dolum borusu olarak geçiyor, zamanla yağ kalıntılarının kurumundan tıkanmış ve takılı kalmış.

- Contasındaki sorun nedeniyle de yağ buharı sızıntısı yapmış.

- Parçanın içini ve dışını temizledim, bir hafta idare etsin.

- Adaptasyon;

- Adaptasyon fotoğraflarının devamını ekran alıntısı olarak aldım, bilgisayarda kaldı. İsteyen var ise; paylaşabilirim.

+ Malzemeler;

- Vag Kablosu
    - Eski bir XP 32bit laptop

- USB ve OBD bağlantılarını yaptım.

1)Vcds Lite programına giriyoruz.( Bu esnada aracın elektrik donanımı tamamen kapalı olsun)
    2) Options bölümünden " Port seçip test'e basarak" kabloyu tanıtıyoruz.
    3) 01 Engine bölümüne giriyoruz, altta " Meas.." bölümü var.
    4) Ona giriş yapıp ilk grup kutucuğuna " 068 veya 092 yazdık mı" Adp. Run çıkacak. Adp. OK olunca işlem tamamlanmış oluyor.

Piremses Poloş'tan gönderildi

koreci, umutd07, Tilki ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bakım Günlüğü #1 - Periyodik Bakım (Konudaki Son Paylaşım)
    ( Muhteşem Bir Bonus İçerir.)

Selam, Piremses'in otopark, Volkswagen olmayan kedilerin ise dinlenme mekanı Boracan'ın boğaz kelebeği temizliği ve Maf temizliği sonrası hızlıca periyodik bakımını da tamamladık. Normalde 15.000/1 sene(hangisi önce dolarsa) aralığında iken; 8.000 km aksatmışım ve 23.000 km olmuş maalesef.

Poloş ve Cancan ile Adana'da bulunduğumuzdan Cancanı ani bir kararla Adana Yetkili Servisine gönderdim.
    Adana servisi olması sebebiyle de tüm parçalar stokta mevcuttu.

Ek olarak; %30 yaş indirimimizde bulunduğu için bir iki şey hariç, uygun oldu diyebilirim. Erkek kardeşimle birlikte gittik, çok daha iyi oldu.

+ Şikayetim/Taleplerim;
    - Bagajdaki Motul 5w40 yağ kullanılacak.
    - Motor ve şanzıman takozları kontrol edilecek.(Ses geliyor o kısımlardan)

+ Neler Yapıldı.
    - Hava, polen, yağ filtreleri değişti.
    - Motul Synergie+ 5w40 5L yağ eklendi.
    - Motor iç temizleyici uygulandı.
    - Bujilerimiz değişti.
    - Kapı, far, ön düzen ayarı yapıldı.
    - Mis gibi cam suyumuz eklendi.
    - Arka fren balataları değişti.
    - Arka fren diskleri zar zor tornaya gönderildi.
    - Genel kontrol yapıldı. (Şanzıman, motor, ön düzen)

- Motul 5w40 5LT Motor Yağı; (140 TL)
    Yağımızı ve beraber aldığım motor iç temizleyiciyi daha önce kupon ile alıp bagaja koymuştum. Servisi arayıp yağın bagajda olduğunu söyledim. Önceki Motul yağ çok az eksiltme yapmıştı, üst çizgisi ile orta çizgisinin(%75-80) arasında idi. 5w30 kullanıyor servis ve kullanıcılar, ama iklimden dolayı 5w40 yeterlidir.

- Hava Filtremiz; ( 45 TL)
    Hava filtresi neredeyse tıkanmış, sadece hava filtresi ve polen filtresi değişirken aracın yanında idim. Orijinali Mann marka, üstünden çıkan da aynı. Dışarıda yan sanayisi 25 TL'den başlıyor. Orijinalinin fiyat gayet uygun.

+ Üstteki Eski/ Alttaki Yeni;

- Karbonlu Polen Filtresi; ( 79TL)
    Polen filtremizde tıkanmış, içinden kelebek ve yaprak bile çıktı. Üzerinden çıkan Mann marka, yenisi de aynı. Yan sanayisi; çakma olarak 20'den başlayıp 50'ye kadar gidiyor. Genel olarak orijinal polen filtreleri fiyatları bu şekilde zaten.

- Yağ Filtremiz; (32 TL)
    Yağ filtresini görmedim, atık yağ olduğu için müşteriye vermiyorlar. Üzerinden çıkanı daha önce görmüştüm Mahle marka, yenisini bilmiyorum henüz bakmadım.
    Yan sanayisi 20 TL'den(Filtron marka) başlayıp 50 TL'ye kadar çıkıyor, orijinali 32 TL. Bence çok uygun.

- Bujilerimiz; (4 adet Toplam; 101 TL)
    Bujilerin değişim aralığı da geçmiş, normalde 60.000 km/4 yıl iken, biz 60.000 km'yi bi 17.000 km'cik geçmişiz. Üzerinden çıkan NGK marka, yenisi de NGK.
    Dışarıda Bosch ve Denso ile neredeyse aynı fiyat, servis fiyatı.

Arka Balatalarımız; ( İşçilik Dahil; 212 TL)
    Arka balatalardan memnun değildim, ses felan yoktu, fakat; biraz sert idi. Eski faturalara bakınca ekonomi parça ürünü olduğunu gördüm.
    Galfer alerjim olduğu için bu balataların markasını kontrol ettim.

Sol köşede Hella Pagid, sağ köşede ise; VW logosu var. İyi bir marka bulunca onay verdik, yoksa dışarıdan alacaktık.

- Eski Balatamız;
    Eski balatalarımız tamamen bitmiş, üstüne bir de ekmek banmışız resmen. Ekonomi parça dedim, sert dedim. Gözümün nuru Galfer marka çıktı. Pek belli olmuyor ama iyi bakınca Galfer yazıyor.

- Arka Fren Diski Tornası( 42 TL)
    Yeni balatalar ile birlikte fren diskini de tornalatmak istedim. Servis komple değiştiriyor diskleri. Servis danışmanına telefon ile ısrar sonucu anlaşmalı oldukları tornacının yanında tornalandı. Kendileri sadece pas alındı dedi ne demekse artık.

- Eski Halinde yanlarda çok az bir çıkıntı vardı.

- Yeni halinde hiç bir şey yok. Bu arada diskler, 6 senelik servis malı imiş, ilk tornası sayılır. Jurid diye bir marka.

- Motor ve Şanzıman Takozları;
    Kontrol edildi, sorun yok denildi. Ses, takozun üstündeki hava filtre kutusunun sallanmasını önleyen körüğünün tam oturmamasından kaynaklı imiş, düzelttiler. Motor kulağı 630 TL, Şanzıman kulağı; 515 TL, alt şanzıman kulağı ise; 291 TL imiş. İki takoz yağ basınçlı, alt takoz ise; kauçuk denildi. Yan sanayi olarak sadece kauçuk var, ondan arıza halinde tek seçenek serviste, inşallah öyle bir seçenek yakın zamanda olmaz.

Son olarak;
    Antifiriz
    derecemiz; -26 çıktı, (G13 - Eflatun) soğutma sisteminde hiç bir sorun yok.
    Fren Hidroliği; 2 sene önce değişmişti, bu sene pek nem çıkmadı, seneye dediler.
    Direksiyon Sıvısı; genelde kabın dibinde tortu olur dediler, tortu yok, hiç bir problem yok.
    - Süspansiyon aksamı kontrol edilip, viraj lastiği yağlandı. Tork anahtarı ile sıkıldı.
    - Kapı Ayarı; Şoför kapısı biraz düşmüş, açıp kaparken ses yapıyordu, artık yapmıyor.

Araçta neredeyse ses kalmamış, 2700 d/d'e kadar sıkıştırmadıkça motor sesi ve titreşimi gelmiyor. Sonra azıcık azıcık gelmeye başlıyor. Poloş'tan sessiz olmuş.

Bonus; (Bakın burada kimin broşürü var.)

Rakipsiz Poloş.

- Faturamız;

Bu paylaşımım, konudaki son paylaşım ve son uğraşı idi. Sebebini ilerleyen haftalarda Piremses'in konusunda söyleyeceğim, o nedenle konunun kepenklerini kapatıyoruz.

Teşekkür ederiz.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 19 Haziran 2019
  3. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ellerinize sağlık. Çok güzel bir bakım olmuş. Kapı ayarlarını iyi hatırlattınız ben hiç yaptırmadım bende, bagaj ve diğer kapı ayarlarını kontrol ettiriyim.

Sevra bunu beğendi.
  4. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Çok güzel bir bakım olmuş güle güle kullanın. Disklerde yapılan işlem pas alma değil , bir mm PASO alma işlemi. Yani toz alma da denir sanayi ağzından :)

<<bülent>> ve Sevra bunu beğendi.
  5. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Son demiyek sezon finali desek :cool::).

6. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Tavsiye ederim.
    Kapıyı kapatırken ve seyir halinde iken; menteşe kısmından tıkırtı geliyordu. Her derde deva WD40 sıktım, gresledim çözüm olmadı.
    Kapı ayarı yapılınca artık ses kalmadı. Ben söylemedim, kendileri fark etmiş, kapı düştü dediler.
    Teşekkür ederim, bugün müşteri memnuniyeti anketi için aradılar, tekrar sordum, tekrar pas alma dedi danışman.
    Bence yanlış telaffuz kurbanıyım.
    Sezon finali değil, final.
    Uygulama paylaşımının finali.
    Piremses'in konusu da Temmuz'un son haftası final.
    Yapımcı emekli olacak, yurtdışına gitmesi lazım.

Poloş'a söylemedim henüz, Ecu'suna inecek garibimin, triger koparacak, DSG'yi patlatacak, pistonu aşağı indirecek Piremses'im

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Paylaşımlarınıza son vermeseydiniz iyiydi, neyse Allah hakkınızda hayırlı olanı versin herşey gönlünüzce olsun. Forumdan uzak kalmayın.

Sevra ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş