LPG KABLO

v kayışı yada direksiyon kayışı sesi

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda omerhayyam2011 tarafından 3 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. omerhayyam2011

omerhayyam2011 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    sinan paksoy
    yaklaşık üç ay önce aracımın kayış setini (v kayışı,direksiyon kayışı,alternatör kayışı) değiştirdim. üzerinden çok geçmeden kayışlardan gacur gucur sesler gelmeye başladı. kayışı taktırdığım yere götürdüm. kayışı gerdiler. ses kesildi. ama sonradan tekrar ses yapmaya başladı. hatta gergi ayar demiri kırıldı. kaynak yaptırdık. ses ses hala geliyor. sorun nedir anlayamadım. (aracı bosch car serviste yaptırmıştım)

2. mgk19

mgk19 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Gökhan Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Kayış yanlış olabilirmi? Orjinal ebatta olsa belki 1 kere kaçırır sonra ayardan sonra devam.

3. omerhayyam2011

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    sinan paksoy
    hiç bir fikrim yok...hala gayur guyur ses geliyor...tekrar değiştireceğim galiba....

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Fazla germiş yada biraz gevşek bırakmış olabilirler, yada kayış yan sanayidir yan sanayi derken bu cümle itici gelmesin:) yan sanayi diye hemen kötülemiş olmayayım:) ama her parçanın bir üretim metodu ve disiplini var şöyle açıklamak gerekirse; kayış görünümde lastik ve içindeki liften ibaret bir parça, kullanıma hazır hale getirilmiş lastik bir malzeme içinde onlarca kimyasal vardır, aktüatörüdür, petrol bazlı kaynaştırıcısıdır, parafanik yağ, aromatik yağ, kauçuk lifi, kevlar elyafı, karbon tozu, durometre sertlik değeri vs vs. bunların belli bir standartı vardır ve ana üreticinin yani hyundai nin bununla ilgili standartını karşılaması gerekir standart derken kalite ve üretim standartlarından bahsediyorum, bunlar belli üretim, ölçüm ve test metotlarını barındıran belgelerden ibaret şeylerdir, neyse işte performansa direk etki eden çalışan işleyen parçaları yedek parça olarak satın alırken çok dikkatli seçmek gerekiyor, sonuçta bu standartları tam manasıyla karşılamayan parçaların belki mekanik olarak motora yada otomobile hiçbir zararı olmayabilir ancak ses yapar işte, araç modeli nedir? konuyu daha güzel ilgili bir yere taşıdım .

5. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Arkadaşların da dediği gibi gevşek yada sıkı kayış ses yapar fakat @erenuzel41 in dediğine ilave yan sanayi yağ filtresi ve orjinal arasında fark yok diyenler oluyor bazen forumda :) lifter sesini duyuncada motor gitti sanıyorlar.

Bir gün fırsatım olursa ve unutmazsam yetkili servisin yedek parça bölümündeki gibi sanayiden bir yan sanayi birde servisden orjinal yağ filtresi alıp içini açıp resim çekmeyi düşünüyorum.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. kursat52

kursat52 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    kürşat gagıloğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    arkadaşlar bende direksiyonu tam sağ yada sol yaptığımda her zaman değil ama bazen tak tuk sesler geliyor ve direksiyondan hissediyorum sebebi ne olabilir acaba ?

7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Rot ve rot başlarına bir baktırmakta fayda var. Boşluk olabilir yada çok sert sona getirme sesi de olabilir

8. candemir40

candemir40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Can DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Ben de 10 gün kadar önce direksiyon fan ve Klima kayislarini değiştirdim. Ilk günler çok fazla viyaklama sesi geliyordu aracı ilk calistirdigim 5 saniye boyunca. Şu an ses azaldı ve ilk calistirdigim 2 saniye kadar az da olsa ses geliyor. Benim merak ettiğim konu şu; bugün araba çalışmadı akü takviyesi yaptık çalıştı götürdük elektrikciye cihaza bağladı akü var ama bozulmuş dedi bizde değiştirdik. Ama akşam eve gelince forumlardan baktım bu kayış sesi gevseklikten geliyor olabilir ve bu gevseklik yüzünden akü sarj etmiyor olabilir diyor. Şimdi ben akü yu boşuna mi değiştirdim

9. lostcoast

lostcoast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    146
    Ad Soyad:
    ..
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    benimde motorun solundan bi ciyaklama sesi geliyordu sabahın köründe ilk çalıştırdığımda. Ben sübaplardan geliyor sanıyordum hatta forumda konu açtım bununla ilgili. Bu gün kayış taraflara wd40 sıktım ses şak diye kesildi.

10. candemir40

candemir40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Can DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Wd40 ile giderilen bir sesse kayislarda gevseklik yok senin

11. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    wd40 kayışları kaydırmasın sonra ??? Kayışlara yağ dökmeyin bebek pudrası sesi geçici olarak keser. marketlerde vardır 2 TL. Kalıcı çözüm için kaliteli kayış ve doğru usta gerekli. iki kez klima kayışı koptu benim. çünkü takan usta sürekli yanlış takıyormuş tam oturtmadığı için diş atıyordu sonra başka ustaya gittim 2 senedir tık yok maşallah ;)

12. serkan2060

serkan2060 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Serkan ceylan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Servisin orjinal diye sattığı ilk aldığımda asaş filtre idi sonraki aldığım fil filtre idi yani payasada olan türk malı filtreler yani koreden filan gelmiyor

13. lostcoast

lostcoast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    146
    Ad Soyad:
    ..
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Aslında haklısınız.kaydırırmı kaydırmaz mı diye şüphelenmedim değil sonra. Ama sesin kayışlardan mı olup olmadığını anlamak için deneme amaçlı sıktım. Ama daha çok en üstteki kasnağın dibine doğru sıkınca ses şak diye kesildi.hayret ettim.bu sabah çalıştırdım ses yoktu.ses gitti kayboldu anlamadım.hala hayret ediyorum.

Son düzenleme: 12 Ekim 2015
  14. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Kore malı olması orjinal anlamına gelmez. Asaş veya fil marka filtreyi açın bakın %99 aynıdır yağ basınçları aynıdır contaları oturma alanları aynıdır. Yine piyasada kendi adı ile satılan asaş veya fil marka filtrelerde bu iş değişebilir çünkü kontrol yada yaptırım yok. Servis size fil marka filtre takıp yollasa ve filtre tıkanıp büzüşüp yağlamayı kesip motor sarsa o filtre için yapacagı iş az çok bellidir. Sizede motor yapıp yollarlar.

Ucuz parça pahalı parçadır bana göre. Bir anlık dalgınlıkla xd2 ye servis dışı filtre taktırmıştım ses anında değişti 1000 km de tekrar değişim yapmıştım.

15. tennessat

tennessat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    serdar serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    mrb arkadaşlar.aracım 2013 model i20 1.4 otomatik.benim arabadan bi ıslık sesi geliyor ama çözemedim, arama yaptım çok farklı şeylerden sesler gelebiliyomuş.olayı anlatayım; arabaya nisan ayında ankarada lpg taktırdım,gelirken tabi yolu bitirmeme yakın akşamleyin yağmur yağmaya başladı, bebek uyudu, müziği kapatınca arabada bi ıslık sesi olduğunu farkettim.belirli bir süre sonra ıslık sesi geçti.yazın hiç olmadı bu ses.bugünlerde hava soğuyunca yine ıslık sesi gelmeye başladı.yağmur yok ama karadeniz havası hep çiğ yapıyor sabahleyin.ayrıca motor soğukken oluyor, gaz vermediğimde ses yok, yokuş çıkarken gaza bastığımda ses aynı tempoda artıyor azalıyor.lpg den sonra olması düşündürücü, acaba takılırken triger kayışına, klima kayışına mı dokunuldu?yada lpg ile ilgili bi sorun mu var?regülatör, kaçak delik vs vs....araç yıllık bakımada girdi, 2. bakımı, filtreler yağ filanda değişti.bu ıslık sesi neden olabilir?

bu arada benim depo 39-40 lt lpg alıyor.yaklaşık 600 km de bir çeyrek depo benzin harcıyorum normal mi?
    yıllık bakımda shell 10-30 yağ kullandılar, araba hırlamaya başladı, önceki yağ totalmiş.hırlama bakımda sonra olmaya başladı.shell yağ hakkındaki görüşleriniz nedir?

16. tennessat

tennessat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    serdar serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    ıslık sesi benzindede var arkadaşlar.lpg de daha şiddetli ıslık çalıyor yalnız.dün akşam çok çiğ vardı, arabaya 3 saat sonra bindiğimde damlalar akıyordu, iyi çiğ düşmüş.3 saat içinde araba soğmuştu, benzinde çalıştırdım, hafif bi ıslık sesi geldi.genelde 2000-3000 devir aralığında, yokuş çıkarken veya inerken oluyor.
    lpg de ıslık daha fazlaydı.bu sabah işe gelirken benzinde çalıştırdım, duyamadım sesi.motor ısınınca lpg ye geçirdim, ses yoktu.anlam veremedim bir türlü.yardımcı olursanız sevinirim...
    acaba nemli soğuk havalarda kayışlar esnekliğini kaybediyor, motor kayış ısınınca esniyor yerine oturuyor olabilir mi?bu bi sorun teşkil eder mi?

17. candemir40

candemir40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Can DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Benim tahminim bak hocam tahminim diyorum yanlış yönlendirmek istemem ; aracın elektirik aksamlarini kontrol et. Öncelikle teybi tam kapat usb varda çıkar öyle bir dinle sonra teyp aç sesi sıfıra getir dinle usb tak sesi sıfıra getir dinle.

18. tennessat

tennessat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    serdar serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    cvp verdiğiniz için saolun.usb dinlemekten sıkılmıştım zaten onun için radyo dinliyordum.usb evde kaç gündür.ses gelince herşeyi kapatıp dinlemeye başlamıştım.ıslık sesi yine vardı.benzinde de var, lpg de de var.lpg de biraz daha fazla.
    bugün sabah balığa gittim, giderken ıslık vardı.yaklaşık 1,5 saat durdum,ama havalar iyi gidiyor,sıcaktı hava.dönerken bi sahil yapayım dedim.ordan işe giderim dedim.motor sıcak olduğu için ses yoktu.bu ses motor soğukken, nemli çiğli yağmurlu havalarda yapıyor.geçen kış soğuklarda yapmadı.
    aklıma hep kayışlar geliyor.acaba gerginliği azaldı yada çok mu gergin oldu?serviste çok uzak, burada da doğru düzgün usta yok.

19. rundll32

rundll32 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    192
    Ad Soyad:
    OnuR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Honda
    Bayramda benim araçta da başladı kayış sesi bayramdan sonra gittim.değiştirsin hatta parçacı 2 tane çıkardı pahalı olanini aldım.değiştirdik kesildi 3 gün sonra yeniden başladı.muhtemelen otomatik gergide bir sorun var fiyatı baya yüksek cumartesi tekrar gideceğim bakalim

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. omerhayyam2011

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    sinan paksoy
    sorunu hallettim. Nasıl olmuşşsa alternatör bağlantı somunlarından bir tanesi düşmüş veya bir vesileyle sökülmüş. alternatör tam gergili olmadığı için bu sesi yapmış...en azından şimdilik öyle görünüyor....

Bu Sayfayı Paylaş