LPG KABLO

Tucson`uma Ses&müzik Sistemi Yaptırdım.

'Tucson Forum - Club' forumunda dublör tarafından 4 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. dublör

dublör Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Barış YALÇINKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba Hepinize.
    Tucson'umu 2019nMart ayı gibi aldım. Forumdan bir çok arkadaşın paylaşımları benim için çok faydalı oldu, çok teşekkür ederim hepsine. Bu yazımla ben de bir kaç Tucson kullanıcısı arkadaşa faydalı olabilirsem ne mutlu.

Aracımı aldığımdan beri en beğenmediğim yönü ses sistemiydi. Önceki aracım Passat B8 idi ve orijinal ses sistemi tatmin edici olduğundan herhangi sistem değişikliğine ihtiyaç duymamıştım.
    Max. 2 bin TL bütçemle uzun bir araştırma döneminden sonra bugün kararımı verdim ve ses sistemi yaptırdım. Üstelik işçilik, amfi çevirici, kablo seti vs. bütçemin altına halletmiş oldum.

Öncelikle Sistemini değiştirmeyi düşünen arkadaşlar, dinledikleri müzik türüne ve beklenti/bütçesine göre profesyonel bir sistemciye danışmalılar. (bu konu çok önemli)

Ben elektronik ağırlıklı müzikler dinlediğimi, akustik beklentimi ve bütçemi belirttim ve Ses Sistemci ustalarla birlikte aşağıdaki sistemi seçtik;
    1 Takım İnfinity PR6500C SH Mid takımı (Ön kapılara)
    1 adet Forwell 4 ch. 2400W Anfi
    1 adet 20cm Soundstream Subwoofer
    1 Takım Teyp için Anfi dönüştürücü (kaliteli)
    1 Takım Kablo seti (kaliteli)
    2 Adet kasnak (Ön kapılara)
    1 adet mükemmel işçilik

Arka kapılardaki hoparlörleri aynen bıraktık, seste bozulma yapmadı, midrange gibi çalıyor (amfiye bağlanmadı)

Gelelim Resimli Anlatıma;

Önce Orjinal Teybi söktük (Benim aracımdaki 8" Video oynatıcılı orjinal Ekran)

Hazır Sökmüşken; Hareket halindeyken video izlemeyi aktif edebilmek için kahverengi kablomuzu kestik.

Ön kapı kaplamaları ve Orjinal Ön Kapı Hoparlörü ve Tweeter'ı söküldü (Hoparlör Kapıda, Tweeter Kaplama tarafında kalıyor). Öncelikle Hazır olan MDF 16cm kasnaklar ve ardından Mid Hoparlör Montajlandı. Kasnak zorunlu değil ancak Kasnak sayesinde 16cm'lik hoparlör direkt kapı sacına değilde, MDF ile montajlanırsa çok daha kaliteli ses alacağım söylendi.

Sonrasında Kapı kaplamasının iç kısmına Tweeter takıldı. Tweeter'ın arkasına düşmemesi için metal kaide yapılarak vidalandı ve tweeter'ın arka kısmı metal kaideye yapıştırıldı. Crossover'a Kablo bağlantıları yapıldı.

Kaliteli özel Bakır Kablolarımız Aracımızın Kapı eşikleri sökülerek, kılıf içerisinde Aküye, Teybe ve Bagaj kısmına götürüldü. (Bu kısmı fotoğraflayamadım)

Amfi için; Benim aracımda stepne olmadığından; Stepne yerinin koltuk tarafına doğru olan kısmı kararlaştırdık. Oradaki Köpük çok düzgün şekilde kesilerek amfinin köpük tabana oturacağı düz zemin yapıldı. Kabloları da arka koltuğun dayanma kısmının altından amfiye doğru çekildi. (Resimde kablolar karışık görünüyor ancak; işin sonunda kılıf içine alınarak ve klipslenerek mükemmel şekilde toplandı.)

Son olarak Amfiden Yine kılıf içine alınmış subwoofer kablosu çıkarılıp, subwoofer'a bağlandı. Ben sub'u sol tarafa koyarak ön kısmına ağ'ı gerdirdim, böylece hareket halindeyken sub'un kayması engellenmiş oldu. (Resim gerdirilmeden önce)

Bu işlemler bitip sesimizi denedikten sonra; orjinal teyp için söktüğümüz Ön göğüs kaplaması ve kablolar için söktüğümüz kapı eşik plastiği ve arka koltukların oturma kısmı yerlerine takıldı.

Sonuç olarak; Ses&Müzik Sisteminin elbetteki sonu yok, çok daha iyisi yapılabilir; ancak fiyat performans olarak en iyi sistemi yaptığımızı düşünüyorum. Alt seviye ürünleri tercih etmenizi kesinlikle tavsiye etmem; inanın orjinal ses sisteminden bile daha kötü bir akustik alırsınız. (Birkaç alt seviye mid takımı dinleme fırsatım oldu). Ancak dilerseniz aynı sistemde sadece subwoofer'ı 30 cm JBL, Pioneer vb. seçebilirsiniz bütçenize göre (Benim bagaj ihtiyacım olduğu için 20 cm küçük bir subwoofer tercih ettim). Veya daha yukarı bütçeniz varsa Anfiyi 4 kanal değilde 5 kanal seçerek Arka Kapılara da aynı mid takımını veya midrange (orta ses) koydurabilirsiniz.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; Bu sistem için en önemli konu işçilikmiş onu anladım. Çok Araştırma yaparak gittiğim yerde hem konusunda bilgili hem de işçiliği mükemmel bir firma olan ........... Car Audio'ya ve Adem Usta'ya çok teşekkür ederim. Firma adı yazmıyorum reklam olmaması için. İsteyen olursa özelden yazarım (Yeri İstanbul Ümraniye'de). Fiyat olarak da herşey dahil 1800 TL gibi düşünebilirsiniz.

Umarım işinize yarar.

Allah'a Emanet olun.

MSC, ai_torcuk, emrekibar ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Emeğinize sağlık , gerçekten detaylı bir işçilik olmuş , cihazlarda orta seviye. Kesenize bereket,keyifli sürüşler.

dublör bunu beğendi.
  3. dublör

dublör Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Barış YALÇINKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Çok Teşekkür ederim. Hepimize kazasız belasız sürüşler.

4. emrekibar

emrekibar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    78
    Ad Soyad:
    EMRE KIBAR
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Hayırlısı olsun güle güle kullanın, adres bilgisi alabilirmiyim dm den

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. dublör

dublör Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Barış YALÇINKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Çok Teşekkürler. Dm den yazıyorum adresi.

emrekibar bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş