LPG KABLO

Tucson 2017 Hoparlör Değişimi :=)

'Teyp-Cd-Mp3-Usb Çalar' forumunda yardanos tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. yardanos

yardanos Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    yardan özel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Herkese selamlar,
    sanırım artık bu sayfayı sıkça ziyaret edeceğim. Güzel ve faydalı bilgiler var. Ben de yeni şeyler öğrendikçe burada paylaşırım.
    Gelelim konumuza, aracımız Tucson Elite Plus 4x4 2017 model. Daha 1 haftalık. Herşey iyi güzel fakat ses pek zayıf. Alırkende dikkatimi çekmişti.
    Sadece hoparlörleri değiştirmek istiyorum. Bu konuda iyi bir ses kalitesi elde etmek için bütçe ne olmalı ve önerileriniz nelerdir?
    Şimdiden teşekkürler

osmanhalim bunu beğendi.
  2. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    açıkcası ses sisteminin ucu bucağı yok

beklentinizle doğru orantılı olarak on kapılar 3 yollu vs yapalım iyi bir marka olsun vs derseniz kablo izolasyon vs derken 1500usd tutar :D

Halil KURT bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    infinity pr6500 hoparlör güzel. 16cm boyutunda ve 80watt rms gücü var. teyp ancak 40-50 watt besler ama tatmin eder bence.

erhancakmakk ve yardanos bunu beğendi.
  4. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    isterseniz değişmeden önce bir oto teyp elektrik işi yapana gösterin 0 araçta ses kalitesinin memnun etmemesi normal gelmedi bana ki bu hyundai üstelik gayet güzel ses sistemi koyuyorlar.şahsen benim araç 2004 şuan üzerindeki ses sistemi orjinal fabrika çıkış on numara sistem kullanmışlar pioneer de alamadım bu randımanı .son ses vuruyorum camlar patlıyacak nerdeyse gram cızırdama v.s bir sıkıntı yok kaldıki 2017 araçta daha iyisi olması lazım ...

emrex ve Halil KURT bunu beğendi.
  5. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

biraz beklenti ile alakalı bu olay benim mini de ki sistemde kime dinletsem iyi diyor ben ise memnun değilim şuan liste yapıyorum :D

santafe2004 bunu beğendi.
  6. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    anladım hayırlısı o zaman ...iyi ses sistemi arıyorsanız

harman kardon
    meridian
    kicker

bu üçünü inceleyin beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.biraz fiyatları pahalıdır ama en kalite ses sistemlerindendir

7. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

şuan morel den bi liste çıkardık ses işlemcisi olayına girmezsem 3 yollu 1600 dolar civarına bitiyor gibi yada 3 yola hiç girmeden orjinali üzerinden 1000 dolar civarına bitirebilicem gibi gozukuyor kafam karışık acelemde yok şuan farklı parçalar aldım param kalmadı :D

santafe2004 bunu beğendi.
  8. sound_staff

sound_staff Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    yasin akdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    kapılara koyacağınız hoparlörlerin arka kısımlarına elyaf koyun üst ve orta frekansları emecek ve daha iyi bir ses gelecektir

9. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    hayırlısı olsun istediğiniz gibi olur inşallah seçiminiz

onursumer bunu beğendi.
  10. yardanos

yardanos Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    yardan özel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bu tamamen kişisel bir durum. Önceki aracım 2013 quasqai ve bundan çok daha iyi. Sanırım diğer arkadaşların da belirttiği gibi sadece iyi bir hoparlör almak ve izolasyon kablo gibi değişimlerle 'kendi adıma' tatminkar bir sonuç elde edebilirim. Görülen o ki, 1000$ cepten çıkacak.
    Yapacağım değişimi gerçekleştirince burdan paylaşırım. Sizlere de bir katkısı olur umarım
    Herkese yardımları için teşekkürler

ai_torcuk, santafe2004 ve <<bülent>> bunu beğendi.
  11. yardanos

yardanos Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    yardan özel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    öneri için teşekkürler. Lakin bu bir set halinde. Aslında sadece kapı içi ana hoparlörleri değiştirmek benim için sanırım yeterli olacaktır.
    eğer bilginiz varsa, kapıların fazla ellenmesini istemediğim için soruyorum, ana hoparlörler çapı kaç santim, oval mi yuvarlak mı ve coaxsiyel mi komponent mi öğrenebilirsem çok sevinirim.

12. Ozd

Ozd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Ozhan
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bende ses sisteminde geliştirme yapmak istiyorum fakat üzerinde gelen sistemin gücü ve hoparlör kapasitelerini öğrenmek lazım. Fakat hiç bir kaynaktan böyle bir bilgi bulamadım.

13. Ozd

Ozd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Ozhan
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hoparlör güçleri işin servisi aradım. Ne teknik danışman biliyor ne de yedek parçacının listesinde öyle bir bilgi var... Bilgisi olan bir arkadaş var mı?
    Sorulara biraz ilgi alaka gösterilse daha iyi olur... Ben bişeler yaptırdıkta paylaşacağım, herkesten de aynı paylaşımları bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

14. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar, hoparlörler 40w görünüyor. Değiştirecekseniz daha güçlü bir hoparlör takabilirsiniz.Önlere component, arkalara ise coaxiel hoparlör tavsiye ederim.

Son düzenleme: 11 Nisan 2019
    Samet_ak bunu beğendi.
  15. Ozd

Ozd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Ozhan
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Şuan bir alpine takım peşindeyim. 4 hoparlör +20-25cm subwoofer olacak. Ya stepne içine yada bagaj sağındaki boşluğa kabin yaptıracağım. Ayrıca kapı içlerine izolasyonda yaptıracağım. Kapı içlerinde izolasyon var mı bu arada bilginiz varmıdır? Ayrıca kendi multimediaya subwoofer bağlayınca infinity ses sistemindeki gibi sub on off modu aktif oluyor mu?

16. Ozd

Ozd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Ozhan
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar, bugün itibariyle aracın ses sistemini değiştirmiş bulunmaktayım. İşin detayları ile ilgili bilgilerimi aktaracağım bir amme hizmeti olarak... Öncelikle yukarda paylaşılan hoparlörler çıkıyor. Ön kapılarda tweeteri var ekstradan ama arka kapılar düz mid hoparlör. Watt ve rmslerde doğrudur... Diğer bir mesele üzerindeki orijinal multimedia sistemi 4 kanal çıkışlı ve Hyundai bize sunmuş olduğu 2 güzel şeyden biri bu, diğeri ise sistemden hoparlörlere çekilen kabloların bakır olması... Kapı içlerinde de izolasyon yok...

Bahsetmek istediğim diğer bir sıkıntı konu ise dolar euroya bağlı olarak azalan ithalat yüzünden istenilen amfi ve hoparlör takımları bulunamıyor, buda sizi markadan markaya ve modelden modele yönlendiriyor veya da bütçenizde zorlama yapabiliyor...

Ben ilk önce alpine type-s modeli , önler s65c komponent, arkalar s65 coax ve sbg 1044br kabinli subwoofer üzerine pdr-v75 5 kanal amfi sistemi ile yola çıktım. Hoparlörleri buldum fakat amfi bilinen tüm alışveriş sitelerinde ve distribütörde maalesef yok ve olanlar ise distribütörden pahalı... Ben tek amfi ile çözmek istediğim için bunun peşine düştüm yoksa siz iç takımlar için ayrı, subwoofer için ayrı bir mono amfi alabilirsiniz... Alpinede amfi işi sonuçsuz kalınca bütçeyi de zorlamamak koşulu ile audison,hertz gibi orta üst markalara yöneldim ve sonunda Hertzde karar kıldım... Buradaki sistem ise önler Ck-165 komp, arkalar Cx-165 coax, subwoofer kabinli Dbx-30.3 ve amfi olarak Hcp-5d 5 kanal amfi olarak seçtim...
    Seçimler ile ilgili bir tüyoda vereyim; orta üst segmentteki amfi güçleri (rms) teknik dökümanlardan daha yüksek ve sürekli güç sağlıyor. Hoparlörlerin güçleri fazla olması çok önemli değil zaten ki tecrübeli bir usta bunun ayarını yapabiliyor, ayrıca hangi marka olursa olsun mutlaka uyumluluk için hem distribütörden hemde ustadan onay alın. İstediğiniz sistem sq ise sorun yok ama spl bir sistem istiyorsanız , isteğinizin 10 katı kadar paranız olmalı...
    Montajda ise durum şöyle, amfi bağlantısı aracın kontak kapatıldıktan sonra belli bir süre sonra ana ünitenin kapanması ile beraber kapanıyor. Yani ana ünite açık olduğu müddetçe amfiye enerji gidiyor. Siz yinede araç çalışmazken sisteminizi kullanmayın derim. Enerji kablosunu soldan, veri kablolarını sağdan çektirin. Ana ünite bağlantısını yaptırırken ana ünite arkasındaki parçayı söktürün sonra ünite altındaki deri göğüs kısmını sökmeleri gerekiyor bu parça sökümü için ise sağ kapının ön konsol ile temas ettiği yerde bir vida var onu sökmeleri lazım ama deri parçaya dikkat yoksa yazık olur. Hoparlörlerden gelen kablolar iyi olduğu için burdan alınacak çıkışlar amfi çıkışına girecek. Ana ünite çıkışları ise uzatılarak amfiye direkt girecek. Amfi kendi özelliğinden dolayı rca kullanmadık. Önler zaten direkt bağlandığı için sorun yok fakat subwoofer için veri alışı arka hoparlörden olmak zorunda, onu zaten usta nasıl yapacağını bilir. Yani ana ses olarak sol ön sağ arka gibi ses odaklaması yapabilirsiniz fakat arkaların yön bağlantısından dolayı subwoofer da azalır. Bunu yaşamak istemiyorsanız ana üniteyi 5 çıkışlı bir ünite ile değişmek gerekir ki bence gereksiz...

Kapılara izolasyon ve montaj yapılırken dikkat edilecek husus kilit mekanizması. Sakın ama sakın kilit mekanizmasını söktürmeyin. Kilit mekanizması kapı içindeki plastiğin açılmasını az biraz kısıtlayacak ama bu pozisyonda da hem izolasyon hemde hoparlör montajı rahatlıkla yapılıyor...

Subwoofer montajı için 3 seçenek mevcut, 1 kabinli kullanmak (bagaj alanı çalıyor), 2 stepne içini kullanmak ( içerisine yapıştırıcı ile bir hazne yapılması gerekiyor ve 1 gün kuruması lazım ayrıca bagaj paspası üzerine koyduğumuz plastik havuzu ses için çıkartmak zorundayız) 3 bagajın sağ kısmına custom kabin yaptırtmak. (Mersin’de böyle bir çalışmayı yapacak , sub a göre hacim hesaplayıp ona göre ince hesap yaparak oraya kabin üretecek bir usta yok o yüzden vazgeçtim). Sonuç olarak 1 seçenek ile devam ettim.

Genel sonuç ise şu şekilde amfi şiddeti %50 de, önler 95rms x 2 , arkalar 70rms x2 , subwoofer ise 250rms... toplamda kurulu güç 580rms aktif güç 290rms... 290 üzerinden konuştuğumuzda ünitede ses 30 civarına geldiğinde aracın içi gümbür gümbür oluyor. Ama ses kalitesi hiç bir şekilde bozulmuyor burada seçilen modelin kalitesi büyük önem taşıyor... Araç içinde büyük bir keyifle müzik dinleyebiliyorum ve aracın için dopdolu bir şekilde oluyor. Subwoofer portsuz olduğu için araç içinde bas, tonlu bir şekilde çalıyor, herkes açık port sever ancak tucson açık bagaj olduğu için içeride daha dağınık bir bas olurdu. Bu yüzden kapalı port kabin daha iyi geliyor bana...

Umarım açıklamalarımla yardımcı olabilmişimdir...

Unicorn, emrekibar, isaslan ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  17. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayırlı olsun, keyifli dinlemeler..

18. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    hayırlı olsun kapasitörde almanızı tafsiye ederim araç elektriğine fazla yüklenmesin.

Bu Sayfayı Paylaş