LPG KABLO

Suzuki Grand Vitara Hk. (araç Büyüklüğü Nedeniyle Değişiklik Olacak Gibi)

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda ysuatsenyurt tarafından 6 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Sanırım yaşadığım durum bir çok erkeğin başına gelmiştir. Eşiniz ehliyet alacaksa ya da ehliyeti varsa ve artık arabayı kullanmak istiyorsa, bir de sahip olduğunuz araba biraz büyükse daha ufak ya da otomatik vites bir araba aramaya başlarsınız. Kısa vadede olmasa da uzun vadede ben de bu durumla karşı karşıya kalacak gibiyim.

Elantra XD2 sahibiyim ve Elantra gerçekten bir çok emsaline göre büyük bir araba. Eşim de ehliyet alma arefesinde ve araç kullanma hevesi var. Bir süre sonra aracımı değiştirmek durumunda kalabilirim. Böyle bir durum karşısında üzerine çok para eklemeden, model yükselterek daha ufak bir araç almamız gerekecek.

Son günlerde yaptığım araştırmalarda Suzuki Grand Vitara 1.6 3K'lar dikkatimi çekmeye başladı. 2008-2011 model aralığındaki bu araçlar 32.000-38.000 lira fiyat aralığına sahipler. Ben bu aracın 1.9 dizeli hakkında az çok bilgi sahibiyim ancak 1.6 benzinli olanını pek bilmiyorum. Araca forumumuzda daha önce kendisi ya da yakını sahip olan, bilgisi olan kimse var mıdır?

Bu araçların parça fiyatları, LPG ile uyumu, konforu, kronik sorunu olup olmadığı hakkında bilgisi olan var ise görüşlerini bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum.

2. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bu marka hak ettiği yerde değil. Bu yüzden servis sıkıntısı var. Hiç sorun çıkarmayacak kadar da dayanıklı. Yalıtım zayıf. Yakıt olarak adamlar fabrika değeri neyse o kadar çok az fark eder ama çok az.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  3. micomico

micomico Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    112
    Ad Soyad:
    ahmet
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Çalıştığım yerden sormuşsunuz. 15 sene vitara kullandım . halen vitara derim. Kocaoğlan dediğim hyundai tucsonum bile bana keyif vermedi 3 kapı vitaradan sonra . 2006 - 9 model vitara 3kapılar 1,6 vvt (toyotanın geliştirdiği motor) kullanıyor. 2006 ve üzeri 3 kapıların otomatiği yok dizelide yok. ayrıca çok güzel araç olabilir ama vitara her zaman ederinin üzerinde satılan bir araç. aynı honda gibi 2.elde anormal fiyatlarla karşımıza çıkar ve iilaki satılır. Benim 93 vitara 3. günde satılmıştı ve inanılmaz derece arayan olmuştu. lpg uyumu konusunda magnezyum sibob sorun çıkarıyor. sorunsuz diyenlere inanmayın. Standartınsda iridyum buji var ve unutulmamalı ki bu araçlar benzin ile kullanılmak için üretilmiş. Bunun için mühendislere tonlarca para ödenmiş. Bagaj kapasitesi yetersizken tupe yer acıyorsun. Açıkcası lpg ye karşıyım ve aslan besleyen yemini düşünmez derim. Size 2004-5 otomatik 3 kapı vitara öneririm. kemikli ve merdiven kasadır. lpg uyumu çok iyidir. monoblok olmadığı için modifikasyona uygundur. çok az uğrasırsan ağır arazi koşullarına uygun hale gelebilen bir araç olduğu için asla değer kaybetmez.

4. mucahit111

mucahit111 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Mücahit Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    Abicim yenge bence otomatik geniş bir araçla öğrense daha iyi olur annem egliyet aldığında 5.20iA vardı tozu dumanı katıyordu ondan sonra diğer küçük araçların hiçbirini sevmedi tek problem park sıkıntısı yaşıyordu dar alanlarda ondada beni arıyordu gelip ben parkediyordum bence geniş ve düzgün yerlerde arabayı alıştırırsanız sorun olacağını sanmıyorum ki hanımlar biz erkeklerden biraz daha dikkatli ve çalışkan :)

5. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @ysuatsenyurt ağabey 3 kapı olandan mı alacaksınız ? Yani bilmiyorum ama hani 3 kapı aile için uygun olur mu ? Çocuk yok sanırım ama olduğunda :)

Ben askerdeyken, Albayın özel aracı grand vitara idi 3 kapı.. simsiyah idi... ağzımızı açar bakardık arabaya... içinin sadeliği dışının yakışıklılığı hala gözümün önünde... :)

6. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Evet çalıştığınız yer olduğunu gördüm. Ben mesajı yazdıktan sonra bir konuda sizin Vitara hakkındaki yorumunuzu görünce aha dedim az sonra cevap gelecek ve yanılmamışım :) LPG ile uyumlu olduğunu söyleyen de gördüm başka forumlarda uyumsuz olduğunu söyleyen de o nedenle çok emin olamadım. İnternette çok da bilgi bulamadım. Eniştemde 1.9 5 kapı dizeli vardı ben de seyahat edip kullandım ve güzeldi gayet ama 3-4 sene sonra sıkıntı çıkarmaya başlayınca sattı. Sizin bahsettiğiniz 1.6 olanlar sanırım bir önceki kasa oluyor. Ben de tip olarak 2006 ve sonraki kasayı beğeniyorum ama ayda minimum 1000 km yol yaptığım için yakıtı biraz sorun olabilir. Bir de bu araçlar sürekli 4*4 müdür acaba?

7. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Evet 3 kapı düşünüyorum daha doğrusu Elantra'nın üstüne 5-10 bin lira ekleyince ancak 3 kapısını alabiliyorum :) Çocuk olmadığı için şimdilik sıkıntı olmaz ama çocuk olursa o zaman da araç büyütmeyi düşünürüz yeniden :)

Tilki bunu beğendi.
  8. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim eşim 2007 Grand Vitara 2.0 da öğrendi arabayı. Otomatik vites ve kullanımı gayet keyifli idi. Suzuki markası kötü distribitörlerden dolayı Türkiye'de hak ettiği yerde değil ne yazık ki. Gayet güzel ve konforlu bir araç olmasına rağmen rakiplerinden çok daha ucuz. Parça sıkıntısı çok yok ama ilginç parçalardan sıkıntı yaşanabiliyor. Parçaları çok ucuz değil ama abartı pahalıda değil. Mesela arka stepne kapağı 1200 TL :D Benim şahsi fikrim 3 kapı araç alacağınıza 5 kapısını alın keyifli keyifli binin. Hemde uzun ömürlü olur...

9. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Stepnesini sırtında taşımasaydı şu an Tucson yerine vitara kullanıyor olacaktım.
    @gurcanbulut yazayım şimdiden hayırlı olsun diyeyim.

10. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Vallaha stepnesini sırtında taşıması benim görüntü olarak hoşuma gidiyor. 1 negatif yanı çok ses yapıyor.
    @Yusuf ben vitaradan çoktan geçtim yaa :) Artık "J" Candır :D

Tilki bunu beğendi.
  11. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bence de stepnesini sırtında taşıyor oluşu biraz daha farklı bir hava katıyor sanki.

12. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2.0 140 Hp motoruda feci bir performans sunmuyor hani. Yakıt tüketimide gayet başarılı bence... Ciddi düşünülebilir...
    Uzun yolda 25-30 krş aralığında, İstanbul Şehir içi ise 35-40 krş aralığında...

13. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Haberim var abi ama bilgi sahibisin sonuçta ondan dedim.

Görüntü zevk meselesi ama bunun sebep olduğu kocaman kapağın yana açılması var.o_O

14. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bak buda doğru. Yukarı açılması daha rahat bir kullanım sunabiliyor çoğu zaman. ZJ den test etnişliğim var. Ama Araba birçok güzel özelliği ile bunları unutturuyor :D

15. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Aracın guzelliğini biliyorum kullanmışlıgım yok ama çok inceledim zamanında, eğer o stepne ve kapak olmasaydı şu an kesinlikle vitara kullanıyor olurdum. O kapak yana açılınca tüm büyüsü bozuluyor arabanın. Tucson'un bagaj kapağından ayrı camın da açıldığını düşünunce çok kullanışsız kalıyor.

gurcanbulut bunu beğendi.
  16. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Evet kapağı açabilmek için de mümkün olduğunca arkası boş olacak şekilde yer bulmak lazım :)

Yakıt tüketimi sınıfına göre gerçekten makul söylediğinize göre. Ama LPG'li Elantra'ya göre çok yüksek :)

17. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim 3.7 nin bagaj camı yukarıya açılıyor, kapak yana :D Nasıl :D

Tilki bunu beğendi.
  18. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Şimdi 2 tona yakın bir araba kıyaslama doğru olmaz. Elentra tabiki çok daha az yakar. Ama iş keyfe gelirse ...

19. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Stepne sorun olmayan biri için daha kabul edilebilir:D. En azından elinde ufak tefek şeyler için koca kapağı açmak zorunda kalmıyorsun. Kapağın buyük ve yana açıldığinı düşününce Tucson'dakindan çok daha kullanışlı hale geliyordur muhakkak.

20. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Bagaja piknik tüpü+mangaldan başka bişey sığıyor mu vitaranın @gurcanbulut :D

Bu Sayfayı Paylaş