LPG KABLO

Süspansiyon iyileştirmek için ne yapılabilir

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda jarrah87 tarafından 16 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. terries

terries Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    terries seirrert
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    ya birşey soracam bendede monroe + eibach var arkaya oturanlar kafasını vuruyor arkanın çok sert bi şekilde zıplattığını söylüyorlar ben denemedim arkada oturup tabide sizede bi sorayım dedim sizde böyle şikayet alıyormussunuz ?

2. terries

terries Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    terries seirrert
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    birde birşey daha soracam engebeli ve hafifi eğimli çıkışlı yerlerden hızlı geçince araba uçacak gibi yukarı aşağı esniyo şaşi altta kasa üstte çıkyor gibi hopluyo bu hoplama yumuşak oluyo ve ben tedirgin oluyorum yarın 1 gün şaşide yukarı zıplayacak diye ve bu zıplamada yay yerinden çıkar mı ?

3. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    0216 586 84 84 direk fabrika müşteri hizmetleri.

4. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    amortisörler kaç km yol yaptı...şikayetinize bakılırsa aracın salınımı fazla. amortisör ya miladını doldurmuş,yada sorunlu çünkü yay ile baş edemiyor.zıplamalarda normalde yay amortisörden kurtulmaz.ama kesilmiş,ısıtılmış pıstırılmış yay ise amortisör tablasını karşılamaz ise yerinden oynayabilir.bunu araca lifte kaldırırken sizde görebilirsiniz.

5cm lik yayda benim tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle amortisör storkundan 4-4,5cm kısaltılmasıdır.hem yol tutuş,frenaj daha iiii olur.hemde amortisör ömrü uzar.

5. terries

terries Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    terries seirrert
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    bu durum çok hızlı gidip bozuk yollardan geçtiğimde oluyor gerçi düz yoldada çok hoop huup yukarı aşağı içim dışıma çıkıyo tedirgin oluyorum.

ön amortisörler aldığımdan beri monroe ben taktırmadım o yüzden bilmiyorum arkaları ben değiştirdim onlar sağlam olması lazım 3-4 bin km filan yapmışımdır yaylarda orjinal araba için ölçülmüş 3,5 cm lik eibach prokit.

hani belki normal olabilirde aynı şekilde monroe ve 3.5 luk eibach kullananlardan da bi yorum alabilsem çok iyi olacak

6. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Monroe ve eibach cok sert olabilir. Ben de 4 monroe ve orjinal amortisor var.. yol tutusu ve frenleri cok iyi ama bozuk yolda sarsiyor. Sadece arkada monroe varken bu kadar sarsilmiyordu.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    ben bu zamana kadar tüm araçlarımda eibach 3-3,5-5cm yay kullandım.bence anlatımınıza göre ön amortisörleri degiştirin derim.en iyi kullanımla ülke şartlarında ortalama 80-85bin km dir.

8. Dumanyack

Dumanyack Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Ahmet
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Sizin dediğiniz gibi arkada oturanlardan hiç bir şikayet almadım. Ama Kasislerden geçerken de konfordan bahsedemem. Ani iniş ve çıkışlarda sanki lunaparktaki gondolda en yukarıdan aşağı iniyormuş gibi hissediyorum. Ama bu sorun mudur bilemiyorum. Bu ilk arabam olduğu için önceki araçlarla kıyaslayamıyorum. Monroe ve Eibach ikilisini taktırdıktan sonra amortisör patlamasından kurtuldum, kavisli yollarda da savrulacak mışım korkusundan kurtuldum. Bunlarda benim beklentimi karşıladı.

9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,284
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Tempa yayi takin arkalara

10. terries

terries Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    terries seirrert
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    aynen kasislerde çok sert tepki veriyor o sırada arkadakiler şikayet ediyor demek istediğim buydu demekki herkezin aynı.

o gondol benzetmen inişli çıkışlı ama bozuk olmayan yollarda banada oluyor.

bi sorun yok anlaşılan yol tutuş konusunda daha ne yapabilirimki

sert amortisör, sert yay, 50 yanak 15 jant, üstüne performans lastiği var.
    çok kuruntu ediyorum yada çok abarttım bu işi :)

hoplama işi içinde ön amortisörlleri değiştirmem gerekiyor sanırım ne zamandan beri takılı bilmiyorum ön arka esnekliği eşit değil zaten ön çok yumuşak arka çok sert. buda herkezde mi böyle ki ?

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    diğer mesajlarınıza da baktım era nın karakterinden kaynaklı şeyler bunlar zıplama, arka tarafın sallanması, yunuslama gibi şeyleri era kullanıcıları genelde anlatırlar yazarlar, ama eibach yay ve monroe amortisöre rağmen sürüş stilinize bir katkı olmamış anlaşılan orası kötü. Kötü derken zaten era ya yapılan süspansiyon iyileştirmeleri ile hem konfor hem yol tutuş ikisi birden çok ideal olmazlar. Ya yol tutuş seçilecek ya konfor, ikisi birden olmaz yada şöyle diyeyim era ile olmaz. Sert yay ve amortisörler esnemezlik özelliği ile ağırlık transferini sıkı tuttukları için direksiyona çabuk tepki verdirirler asfalt üzerinde iyi otururlar hafif yaylanmalarda güzel bir stabilite elde edilir sağa sola sapmadan dümdüz gider, ama aslında sert süspansiyon her şartta iyi bir yol tutuşu verebilecek demek değildir mekanik açıdan dört lastiğin tabanı yere aynı ağırlıkta ve dengede bastıkça az pürüzlü yollarda yol tutuşta bir değişiklik olmaz ancak sert yaylar ile gidilen asfalt üzerinde bol miktarda pürüz, hafif eğim, çukur, tümsek varsa sert süspansiyon işini iyi yapamaz sekip zıpladıkça esnedikçe şasi yukarı aşağı oynayacaktır. Onun için sert süspansiyon şehir içinde iyi değildir çünki şehir içinde çok fazla yol pürüzü bulunur virajlarda direksiyonla biraz daha vakit geçirtir. Ama şehirler arası otoban tarzı yollarda sert süspansiyon kullanmak daha kullanışlıdır.

Ön süspansiyonun yumuşak, arkanın ise sert olması otomobilin virajlarda arkadan kayması (oversteer) karakterini ortaya çıkartır önden çekişli olsada hissettirir, arkadan kayma çoğu sürücü için korkutucu bir karakter gibi görünsede aslında bakımsızlıktan yada kötü yol şartlarından kaynaklanmayan karakterize bir arkadan kayma güzel birşeydir, lakin çok fazla abartılmadan güzel U dönüşlerine ve daha emniyetli gevşek zemin sürüşlerine imkan verebilir. Refüje ön tampondan çarparak girmektense direksiyonu fazla çevirince en fazla spin atıp refüje çarpmadan yolun ortasında dönük kalmak daha iyi birşey değilmi? yalnız işte ayarı kaçıranlar sürekli kaydırıp arkayı çevirirse olmaz o sebeple bütün binek araçların çoğu önden kayıyorlar, çünki çoğu önden çekişliler, ve arkası yük bölmesi olan ticariler hariç ön süspansiyonları genelde arkadan sert oluyor.

Reno 19 europa ve eski reno 11 flash vardı önden çekişli olup arkası kayan çünki onların arka yayları öndekilerden çok sertti:)

Dumanyack ve terries bunu beğendi.
  12. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaslar benim eradan anladigim orjinal yaylarinin ( sadece arkalar olabilir) sert fakat amortisorun yumusak olusundan kaynaklaniyor. Sadece arkalara monroe taktirinca arka tarafin gereksiz salinimi onleniyor fakat onlere de monroe takilinca konfor diye bisey kalmiyor ama arac gercekten iyi yol tutuyor duz yolda

Dumanyack bunu beğendi.
  13. terries

terries Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    terries seirrert
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Evet Söylediklerinize katılıyorum aynı durum bundan ibaret era çözülmüş anlaşılan yalnız beni yol tutuyor bu sebeble ben diğer arabalarla ve benim arabayla olan karşılaştırmamda bana yumuşak araba iyi gelmiyor midem bulanıyor başım dönüyor.ama benim arabaya bindiğimde sürdüğümde herhangi bi sıkıntı olmuyor çünkü salınım en aza indirilmiş şekilde benim karekterime göre en iyi şekil bu sadece aklımda olan, problem mi normal mi tehlike oluşturur mu, sorularına cevap arayışı içindeyim.

yunuslama örneği de benim soru işaretimde. neden derseniz ayağımı sol ayak koyma yerine debriyajın hemen solundaki bölüm oraya vurduğumda yunuslama denilen olay boy gösteriyo öne arkaya esniyor şimdi ustalar benim amortisöre daha bi sıkıntısı yok dediler ama bu aşırı esneklik kasislerden geçerken ön çok yukarı aşağı sallanıyor.

ama arkası dikiz aynasından bakıyorum bi kere yukarı çıkıp hemen aşağı iniyor en optimum şekilde yaylatmıyor.
    benim isteğim ön tarafınında bu sertlikte değilde az daha sert olması.ama absort etmekde zorlanmadan sert olması.

bu durumda belki hoplama ile baş edebilirim çünkü bu dengesizlik sorun teşkil ediyor.

önce ağırlıktan meydana geldiğini sanıyordum arka hafif motor kısmı ağır ve amortisörü eziyor diyordum ama halada böyle olabilir ön amortisörü az daha sert bi ürün ile değiştirmeyi düşünüyorum aklımda kayaba var.

kayaba bu durumu çözerse arabamla mutlu mesut gezerim.

iyi bari mekanik teknik sorun çıkartmıyor olması çok güzel kara düzen araba masrafsız hoşuma gidiyor.

birde şu sınıfından kaynaklanan sorunları bütçem elverdiği şekilde azaltırsam araba değiştirmeye gerek bile yok.

Dumanyack bunu beğendi.
  14. mazotşist

mazotşist Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    ibrahim
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    benide çok rahatsız ediyor bu sesler
    ilk önce iki ön amortisör değiştirdim (maysan mando)
    z rot ve iki plastik takoz değiştirdim.
    daha sonra alt rotilleri değiştirdim
    biraz azaldı ama sesler gelmeye devam ediyor.
    son olarak arabayı değiştireceğim sanırım bu gidişle.

15. terries

terries Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    terries seirrert
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    beyler bu durumu araştırdım ve çoğu kişi bu sekme sallanma olayı sadece yay takıp amortisörde işlem yapmamakdan olduğunu idda ediyorlar.

herkez yapabilirsin dedi ama yapma diyen hiç çıkmadı !!

ön amortisör milini kısalttırıcam ama önce bi hali hazırda eibach yay monroe amortisör ikilisinde mil kısaltan yada valf ile oynayan varmı aranızda.

umudum bu işlem eğerki doğru çıkarsa bu işi kökten bitirmiş olacaz :)

16. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Evet monroe amartösör v eesnek yaylarla çok daha konforlu hale geliyor biraz kısa ve özellikle Tempra larda kullanılan yayları takınca esneye eseneye gidiyorsun ama virajlarada arkadaki sallama hissi devam ediyor çünkü dingil var.

17. terries

terries Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    terries seirrert
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Yok yanlis anladiniz sanirim.monroe amortisor eibach yay taktim ben uzun suredirde tecrubem oldu sikintimi amortisor milini kisaltarak cozmeyi umuyorum.pazartesi bu islemi yaptircam.

18. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Terries ne istediginize bagli olarak degismekle birlikte bence paranizi bosa vermeyin.

19. berdush42

berdush42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ali Aydeniz
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Aracımı 2011 de sıfır almıştım. O zamandan beri seke seke biniyordum. Ta ki 86 bin km ye kadar. 90 bakımı için yetkili servise gittim. Triger falan derken usta ön amortisörlerin patladığını söyledi. Takalım mı dediler. Yok dedim. Ben alacağım amortisörü.onu takarsınız dedim. İnternetten sipariş verdim monreo amortisörleri. Gelince servise götürdüm ve bunları takın dedim. 4 amortisörü de yeniledim. Şu anda zıplama yok araçta. Yol tutuşu arttı.Ancak ön tarafın amortisörleri fazla hassas.Yaylara falan dokunmadım. Keşke önce taktırsaymışım diyorum.

20. sefer5312

sefer5312 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    sefer ocakcı
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    BEZDİM ARTIK Hyundai Accent Milenyum kasa 1.5 benzinli aracım var . Kasisten geçerken arabanın sağ arka tarafından küt diye sesler geliyordu ustaya gittiğimde amatörsün patlak olduğunu söyledi değiştirdik ses kesmedi amatör kulesi değişti ses kesmedi, viraj lazstikleri dediler onuda değiştirdim yine ses kesmedi ne yapmalıyım anlamadım bu konu hakkında yardımcı olacak arkadaş varsa bana yardımcı olursa sevinirim .

Bu Sayfayı Paylaş