LPG KABLO

Süspansiyon iyileştirmek için ne yapılabilir

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda jarrah87 tarafından 16 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    arkadaslar forumumuzda ve internette bu konu ile ilgili yazilarin saniyorum tamamini okudum hatta diger araclarinda amortisor yay vs sorunlarini cozum onerilerini okudum. ayrica yasadigim tecrube ve gozlemlerime dayanarak vardigim nokta su ;

bu araclar yuksek oldugundan ve amortisorlerinde yeterince sert olmamasindan sorun yasaniyor. arka amortisorleri degistirdim parcaci bana geyz amortisoru vermis monroe marka usta takarken iki amortisoru yanyana koydu baktim ki getz amortisorunun tup bolumu daha uzun dolayisiyla yerine takilinca amortisor mili daha kisa kaliyor ve haliyle sertlesmis oluyor..
    bu amortisorler takildi ve ben yola ciktim asfalt yollardaki plastik kasislerden gecerken arkadan tak diye bir ses gelmeye basladi ( cok fazla degildi bu ses eski aracimda daha fazlaydi) neyse ben getz amortisorunu sokturup era icin olanlari taktirdim hatta onleri de monroe yaptirdim. sonuc iyi ama istedigim gibi degildi.

sonuc olarak ya yayi kisaltacigiz ki bu durumda da amortisor mili bi miktar icerde kalacagindan hafif sertlesmis oluyor. tabi spor yay olursa bi miktarde onun sertligi oluyor ve sorun cozuluyor

ikinci cozum ise direk amortisorleri sertlestirmek ben aracin fazla alcalmasini istemedigim icin sanirim bu yolu tercih edecegim ekonomik olarak musait oldugum da orjinal amortisorleri de alip bi amortisorcuye gitcem

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    yalnız amortisör milini içerde tutmak yada dışarıda bırakmanın amortisörün sertliğine etki ettiğini ilk defa duyuyorum amortisör yukarıda yada aşağıdayken sertliğe etkisi olmaz benim bildiğim, sertliğe etki eden yaydır birde amortisörün sönümleme direncidir. Getz amortisörü uzun ise ve amortisör milinin uzun çoğunluğu içeride kalıyorsa kasislerden geçerken içerideki ince milin en üst noktası içerinden kalın milin üst noktasına çarpıyor olabilir bu durumda amortisör kısa sürede bozulabilir özellikle arka koltuğu bir iki kişi oturunca alçalıp amortisör pistonu iyice yukarı yaklaşırsa , bahsettiğim olay amortisörün çok içeri girip piston vurması bu yüzden çat diye ses geldiyse kötü, eski amortisörlerde ses nasıldı aynı şekilde çat diye vuruyormuydu?

3. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    sertlesmeyi yanlis anlattim haklisiniz. amortisor milinin calisma mesafesinin kisalmasinin esneme payini azaltmasindan kaynaklandigini dusunuyorum. eskisinde ses yoktu simdi taktirdigim era icin olan monroe amortisorde de ses yok..
    bugun araci parkettim bi tarafi kaldirim tasinda kaldi ve inerken once bi tekeri indirdim yavasca ve asagi inince araba sallanmaya basladi saga sola. eski aracimda lastik lok diye otururdu bu durumda ve iceriye de sadece arabanin egimi ile hafif bir sarsinti yansirdi

bu ornekte anlattigim durum engebeli yollarda rahatsiz ediyor ozellikle de arkada oturan cocugumu

4. kommagene

kommagene Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    uğur altun
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    ERadaki arkadan gelen ses ve zıplamanın çözümünün formülü için günlerdir okuyorum bu forumu. ancak net bir bilgi yok. en iyisi era kullanan bir taksici bulmak.

5. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bende ses yok simdilik ama kac gundur arabanin tepkilerine falan bakinca amortisorlerin birazcik sertlestirilmesi ile sorunun cozulebilecegini dusunmeye basladim. bikac tane amortisorcuyle de gorustum onlarda bunu onerdiler. spor yay da cozum olabilir spor yayda da zaten yay kisalip sertlestiginden esneme azalacaktir ama ben aracin 3 cm alcalmasinin kasislerde ya da yukluyken sorun olup olmayacagini dusunuyorum ve tabi ki yay cok pahali bunun da etkisi var bu iki durum olmasa yay taktirirdim

6. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bu arada erenguzel arkadasim benim getz amortisorde ki vurma sesi lastigin sesiydi oyle cat falan degildi. onceleri amortisor takozu falan olabilir diye dusunmustum sonra eski aracim aklima gelince jeton dustu :)

7. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bugun amortisorcuye gittim iyice kafam karisti ve hic bisey yapmadan geldim.
    amortisorcu diyorki monroe orjinale gore daha iyi yol tutar fren mesafesini kisaltir cunki biraz serttir ( bunlari bende tespit ettim daha once yazmistim. gercekten yol tutusu ve frenleri daha iyi oldu) cunki monroeler orjinal amortisore gore daha serttir dedi. cozumu sordugumda cozum yok dedi eger spor yay takarsan daha sert ve kotu olur dedi. eger yol tutus falan istiyosan monroe iyidir kalsin dedi. eger sehir icinde daha rahat bi surus istersen eskilerini taktir dedi.. dikkatimi ceken sey yaylarla ilgili hic bisey yok dedi. kisacasi benim sikayetim amortisorun sert olmasindan kaynakliymis o yuzden kasislerden gecerken ozelllikle de capraz gecislerde arac sallanir dedi.. hic bisey anlamadim bu amortisor isinden.

gelelim kafamdaki son duruma ya boyle kalacak ( ki yol tutusu vs guzel suan) ya da orjinal amortisorleri takcam bir de en son eibach yay alip onu denemek kaldi. cevremde bi eibachli era olmus olsa biner karar verirdim ama deneme yanilma isi cok pahaliya geliyor o yuzden suan biraz beklemeye gecsem iyi olur

8. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Onlere orjinal amortisorleri geri taktirdim araba hafifledi sanki ama bariz bi sekilde frenler ve yol tutus kotulesti. Kasislerden gecerken daha yumusak geciyor ama yine saga sola sallanma devam ediyor hatta artti diyebilirim sanki bi cukura dusunce biri sag camurluga basiyor biri sol camurluga basip araci salliyolarmis gibi oluyor. Hatta bugun arabadan inip kapiyi kapattim kapiyi biraz sert kapatinca araba sallanmaya basladi ozellikle dikkat etmedim tam tersi araba sallaninca dikkatimi cekti.. eski aracim sahin dogan falan olsaydi belki bunlari hic farketmeyecektim hatta era cok konforlu gelecekti ama insan aliskanliklarindan kolay kolay vazgecemiyor iste... bu saga sola esneme isi galiba arabanin fazlaca yuksekte olmasindan kaynaklaniyor

9. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşım bence uğraşma 2 yıla yakındır bende kullanıyorum ve konuyla ilgili ne araştırmalar yaptım hepsi boş bu aracı böyle kabul edip artılarını düşünüp öyle bineceksin.
    selamlarımla..

10. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Era lar ne yazıkki Accent familyasının en zıp zıpı... Bence sen hacım sat onu milenyuma dön 1.5 neyimize yetmez... ?! :)

11. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bende suan zıplama yok tek sorunum yukarıda dediğim gibi biraz fazla saga solla yaylanması.. yukarıda da dedim zaten çok kötü değil ama eski alışkanlıkjlarını arıyor insan yoksa araca binenlerden böyle bir şikayet olmuyor ama arka tarafın zıplamasından şikayetçi olan vardı monroe amortisör sorunu çözdü diyebilirim biraz daha sert amortisör çünki.. bana bitane eibach prokit li era lazım kullanıp bakmam lazım ama cevremde yok. forumda yakınımda arkadas varsa kullanmayı isterim

12. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,283
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sanırım bizim Faruk'da vardı yaylı era.

13. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Serdar bey Faruk kim bi araci olabilirseniz bakmak isterim araca Nerde kendisi?

14. kerem0537

kerem0537 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kerem Yücel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    konunun çoğunu okudum ama tam sonuca varamadım. konforu bozmadan aracı nasıl alçaltırız ? tatlı bi gorüntü olması yeterli olacaktır...

15. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bakla kesme konforu azaltır, en iyisi basık yay sanırım....

16. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Arkadaşlar eramda sol ön amörtisör patladığından dolayı ön iki amortisörüde değiştirdim yan sanayi bir ürün taktırdım Güney Kore malıymış klineo sanırım, sol ön amörtisör kısa sürede yağ kaçırınca yenisini gönderip tekrar değiştirdiler ancak şimdi kasislerden geçerken araç çok esnediğinde sol ön taraftan Hırt diye ses geliyor( sesi nasıl tarif ediceğimi bilemedim :)) Aydın'da Hyundai özel servise ilk gittiğim de sesi dinlemeden aracı lifte kaldırıp altına baktı hiç birşey yok teste çıktık ses yok kesilmiş, viraj demiri yerinden oynamış sadece onu düzelttim bir şey yok alt Takımlarda dedi,yaklaşık bir iki ay kullandım ses tekrar başladı aynı servise gittim bu sefer önce sesi dinlediler Amörtisörler değişmeli dediler Aracın sağ tarafına bastırıyorlar fazla esneme yapmıyo sol tarafa bastıklarında sağ tarafa istinaden fazla esniyor sağ amörtisör sıkıştırma yapıyor dediler ayrıca çukurlarda felan alt taraftan sesler ve lıkırdılar geliyo sanki Boşluk varmış gibi bu sorunu nasıl çözebilirim. Konuyu okudum ama çözüm olarak net bişey yok gibi ayrıca ön Amörtisörler orginalimi taktırırım maysan mando tr Malımı yoksa Kore malımı taktırırım yoksa Monroe mi? Takozlarıda değişme me gerek var mı sesler takozlardan olabilirmi ?son olarak ani gaza bastığımda yada araç Öne yığılma yaptığında yine alttan bir sefer tak diye bir ses geliyor ustalar alt Takım'larda bir sorun olmadığı söylüyor başka neyden kaynaklanıyor olabilir ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

17. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    keşke yan sanayi almasaydınız alan bin pişman federal power dır bilmemnedir:) ya servisten orjinal kore ithalat mando bulacaksınız yada monroe takacaksınız yerli maysan mando nun pek iyi olduğu söylenmiyor, alttan gelen tak sesi ve hırt sesi amortisördendir büyük ihtimal, ön alt takımda ciddi problem olsa hakimiyet sorunları ile yolda sağa sola gezme gibi problemlerde yaşardınız çünki, buna ilaveten amortisör değişiminde üst amortisör kule takozu ve yayların bastığı lastik çanakları da değiştirmeniz gerekir onlarda yıpranan parçalar kimse yeni amortisörlerde yay sesi ve amortisör kulesindeki lastiğin yarılıp amortisörün çubuğunun kaputtan fırlamasını istemez, viraj demiri olası bir sebepten kaymışsa Z rotları ve viraj demirini tutan iki tane lastiğin yıpranıp yıpranmadığına baktırın onlarda ucuz parçalar genelde boşluk varmış gibi olan patırtı çatırtıdan sorumlu parçalar ve bunların orjinali tercih edilmeli ufak tefek şeyler olsalarda.

Yukarıdaki diğer konu mesajları kafanızı karıştırmasın onlar konfor ve performans noktası yakalama baz alınarak belli arayışlar dahilinde yapılmak istenen iyileştirmelere dayalı yorumlar birde kişiden kişiye göreceli durumlardan kaynaklanan farklı yorumlar var, Era sonuçta B sınıfı bir araç premium süspansiyon konforu ve performansı almak imkansız.

18. accera

accera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Çok teşekkür ederim Verdiğiniz bilgiler için

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. Dumanyack

Dumanyack Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Ahmet
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
  20. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Selam 2012 i20 icin monroe amortisor var mi bilgisi olan?

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş