LPG KABLO

Sonata Motor Kulağı

'Sonata Forum - Club' forumunda oskanush tarafından 8 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Sonata 3.3 V6 (2006-2010) NF
    Merhaba,

1 yıldır arabada sol ön yürüyende, bulamadığımız bir tıkırtı, kütürtü, boşluk sesi vardı. Neredeyse tüm ön takımı acımadım, değiştirdim. Çukurdan çok sanki viraj demir sesi gibi, arabanın sağa sola esnediği, bozuk yollarda yapıyordu ama yol tutuşunu etkilemiyordu. Rotçu, mekanikçi, servis, ben... fayda etmedi bulamadık. Direksiyon kutusu sökülüp tamir edildi, ı ıh.. Servisin çözüm önerisi tüm ön takımı tekrar değiştirmekti, sağolsun ne bilgili, ne vicdanlı insanlar topluluğu... Neyse bir gün arabayı forklift ile yandan kaldırdım (Evet forklift, çünkü liftim yok.) Altına yattım, bulabildiğim - erişebildiğim yerlerde çözdüğüm ses kaynakları büyük değildi. Yerinden çıkan bir röle, boştaki LPG tesisatı, zamanla formu bozulan egzos koruma sacı vb.idi, bir kaç kablo bağı ve elle yeniden şekillendirme ile halledildi. Esas ses ise kesilmedi... Bende moral daha da bozuldu.. Arabayı bu yüzden satmaya kafaya koymuştum. Bir cumartesi de, motor bölümüne üstten bakmaya karar verdim, niyetim hava filtre tavasını ve aküyü sökmekti. Sonuçta ya bozarım, ya da sesi bulurum diye düşündüm. Tavayı dikkatlice söktüm. Başka hiç bir şey yapmadan, motor kulağı (veya şanzıman takozu) zaten orada öylece ve beni gör bakışlarıyla duruyordu, lastiğindeki kırığı görünce yaşadığım sevinci anlatamam... Arabayı öylece bırakıp hemen muhteşem yetkili servise gittim, parçayı sipariş vermek için, çünkü kapora bırakmadan sipariş almıyorlar muhterem zatlar. Pazartesi parça geldi, tamircide 15 dk.da değiştirildi. Şu an ses mes kalmadı. 1 haftadır arabamı daha bir sever oldum... Tüm Sonata'cı arkadaşlara sol öndeki herhangi bir ses, boşluk sorunlarında, görünen 2 kulak yanısıra, ulaşılması zor olan 3. kulağa da göz atmalarını tavsiye ederim. :)

Onur K.35, emrex, Burak&Buse ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. FATIH_54

FATIH_54 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fatih Bayram
    Hadi geçmiş olsun...
    Bazen böyle basit,ama bulunamayan sorunlar sinir bozucu ve maliyetli olabiliyor.

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bende lastiklerin degisimi sonrasi rot ve balans yapildi araba yuksek hizda geziyor, beceremediler rot ayarini bir turlu :)

Burak&Buse bunu beğendi.
  4. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Rot ayarına kafayı takmış biri olarak; tek diyeceğim şudur :
    Cevizlibağ'da, arkadaşım Soner Usta var, O'nu "Usta" olarak görürüm, diğer benim denk geldiğim hiç bir rotçuya usta diyemem.
    Soner, elinde metre ile tekerleklerin birbirine uzaklığını ölçen adamdır. Çözemeyeceği hiç bir rot ayar sorunu yoktur. Hararetle tavsiye ederim.

5. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    C.bagda nerede vergi dairesinin asagisindaki sanayide 3. Sokaktami :)

HTC Wildfire S A510e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

6. serhan

serhan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Anıl Serhan ALPHAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Her ustayım diyen usta olmuyor. Sanayideki çoğu usta da böyle. O parçayı değiştirelim, aa ondan değilmiş bunu da değiştirelim. Allah Allah yine olmadı diye bir dünya para ve zaman kaybına neden oluyorlar. İyi ki kendiniz bulmuşsunuz. Bravo
    Bu arada benim erada da çözülemeyen bir titreme olayı var. 120-130dan sonra başlayıp kesilmiyor bir türlü

7. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Lastikler Yamuksa Balanslada Düzelmiyor Yada Çok Zor Düzeliyor Ve Titreme Yapıyor. Aynısı Starexi İlk Aldıgımda Vardı. Lastikler Yamuktu Ama Rot-Balansçı 2,2.5 Saat Uğraşla Halletti. 75 Lira Para Vermiştim Ama Değdi Hala Sıfır Sapma Sıfır Titreme Var. 2 Senelik Rot-Balans Ayarı.

8. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:

9. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Tamam Dediğim Yer. Vergi Dairesi Yeşil Kunduranın Yanı Oluyor. Ama Michelin Degil Benim Dedigim Yer. Aynı Sitedeler. Michelinin Yan Sokağından Girince Solda Ufak Bir Dükkan. Sadece Bu işi Yapıyor.

10. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Aynısı bende de oldu hemde birebir aynısı.Gezmediğim usta,servis kalmadı.Ama ses bir türlü kesilmedi.Her usta ön takımdan geliyor dediler.Bir gün memleketim konya da bir ustaya götürdüm.Adam ön takımı komple söktü inceledi bir anormallik bulamadı.ön takımı taktı bir tur daha atayım dedi.Sonra usta senin ses ilk kalkıştada da hafiften geldiğini fark etti.Bir baktı motor takozu lastiği bitmiş.Servise sorduk 400tl dediler.Bende o kadar para yok dedim konyadaki çıkmacıları araştırdı 100 tl ye buldu taktı.Bir bindim araca işte bu dedim.Resmen o ses araçtan nefret ettirmişti bana.

Onur K.35 ve sonatım51 bunu beğendi.
  11. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Aynısı şuan benimde başıma geldi şimdi hava filtresinin tasını söktüm şamsuman takozuna baktım sağlam ve biraz araştırdım en arkada bir motor takozu var ne alttan ne üsten görünmüyor ancak filtrenin tasını sökünce görünüyor ve buldum arızayı takozda koca bir çatlak var kalkışlarda filan acayip titreme yapıyordu aynı ön takım sesi gibi bahaneyle ön takımı komple yenilenmiş oldu bana :) başınıza gelirse bir takozlara bakın derim görünenlerden hariç arka alt taraftaki görünmeyen 4. takozada bir bakın inşallah başına gelenlere yardımcı olur

Onur K.35, bykadir ve sonatım51 bunu beğendi.
  12. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    (konu hortlar)ve sonunda benimde başıma aynısı geldi :D 2 aydır kafayı yedim sırf bu ses yüzünden mersine gittiğimde sağ aks lalesini ve teker rulmanını değiştirdim (teker rulmanı iyiki değişmiş çünkü çapak ve karıncalanma vardı bugün değilse yarın değişecekti )özellikle sola dönüşlerde sağdan tırıntırın tırın çukurlarda tırıntırın tırın sıyırdım kafayı yok ön düzende bulamadı didime döndüğümde bir kaç yıl evvel şanzıman kulağında bir çatlak kaynak olmuştu acaba dedim koptu yada yine çatladı orasımı ses yapıyor derken hava filtresinin tasının altındaki takoza gözüm ilişti elimle biraz yüklendim sallamaya filan çalıştım lastik ayrılmış belli . o an işim vardı bindim arabaya o da ne ses gitmiş araba kütüphane gibi sessiz birkaç km sonra yine başladı tamam dedim senin sorun belli oldu salı günü bulursam takozu değiştirecem bakalım :D

13. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    İlk defa 94 sonata parça sorunu yaşıyorum 94/96 sonata sağ şanzıman üstü takoz bulamadım yardımcı olabilecek varmı ??? parça kodu 21830-34000---(21830-34200-)[​IMG]
    çıkmacılara bakacam 3 yere sordum yok @fatihsevim @bykadir bildiğiniz yer varmı çapını bilsem alacam uyan birtane iç burcu çıkaracam takacam olurmu bilmem ama

Son düzenleme: 5 Ocak 2018
  14. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Sarıgül otomativi arayın . Ben de bir ay önce orijinal kulak aldım servis 560 dedi 300₺ den aldım . Belki vardır.

sonatım51 bunu beğendi.
  15. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    @sonatım51 abi Elantra vs uyumlu parça. Özelden sana yazıyorum bı adres yardımcı olur arkadaş. İki çeşit var manuel ve otomatiginki farklı burçları ters duruyor burcu sokup ters caktiginda manuel şanzımanda kullanabiliyorsun. Özele yazıyorum abi.

bykadir ve sonatım51 bunu beğendi.
  16. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    İstanbulda odak otomativ Mürsel Doğan var. Ben ondan şanzuman takozu almıştım. Tel. 05414042013 hatta yanlış göndermiş. Tekrar gönderdim.Değiştirip doğrusunu göndermişti. İnternette sitesi de var..

Lenovo P2 ile gönderildi.

sonatım51 bunu beğendi.
  17. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    @fatihsevim in vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda parçacı ile görüştük 97 Sonata ile 94 sonatanın şanzıman takozu aynı görünüyor sadece parça kodları farklı 94 -96 Sonata 21830-34000- ....21830-34200......21830-34300 .......97 Sonata 21830-34321 parça aynı kod yıllara göre değişmiş parça Kore malı 140 tl pazartesi kargoda İlgili tüm arkadaşlara teşekkür ederim

fatihsevim bunu beğendi.
  18. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Tek seferde hiçbir zaman doğru parça alamadım bu arkadaştan Kadir abi o yüzden bıraktım bende alışverişi :D

19. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Orijinali birazcik pahalı abi. Kore malı da çok hafif titreme yapıyor otomatik viteste. Ama manuelde bu titremeye yaparmi bilmiyorum haberin olsun.

sonatım51 bunu beğendi.
  20. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Deneyip göreceğim