LPG KABLO

Şöför kısmından soğuk yolcu kısmından sıcak hava sorunu

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda tulgacan tarafından 2 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. tulgacan

tulgacan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Caner Horuz
    Teşekkürler kardeşim sağolasın. Alt hortumu ulaşıp çıkarmak aracı lifte çıkarmadan imkansız gibi.Bari ben tek hortumu sökeyim termostat kısmını sökünce tam tanzikle hortumlar ve blok çiçek gibi olur sanırım.

2. necris

necris Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    engin sarıkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Aynı olay benim de başıma geldi arkadaşlar. 2007 model 38 binde araç. Sağ taraf sıcak sol taraf buz gibi üflüyor. Sanırım ilk iş petekleri temizletmek olacak.

3. necris

necris Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    engin sarıkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar başka forumdan biri motor suyuna bakın demiş baktım F yazan yere kadar antifiriz dolu. Radyatör suyu farklı mı acaba ona nereden bakabilirim?

4. tulgacan

tulgacan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Caner Horuz
    Yok kardeş radyatör kapanı aç ağzına kadar doldur kapat yeterli. Zaten bildiğim kadarı ile suyu az olan aracın lpg geçmeme yada geç geçmr sorunu ile tam susuz kalan aracın hararet ışığı yakmadan ve gösterge artırmadan conta hatta motor yakması olasıdır. Şimdi ben konuya farklı bir ek yapayım.

Benim araç bir süredir termostat hortumunun termostat bağlanan kısmından su kaçırıyordu. Damla damla ama bikaç güne 1-2 litre ekliyordum. Neyse dedim herhalde hortum delik vs. Aldım bi hortum dün takma işine giriştim. O kelepçeleri sökeceğim diye gittim 8tl ye kargaburun pense aldım kendim yapıcamya. Neyse alt keleçeyi zar zor gevşetip sağa çektim hortum alttan sağa kaymıyo nuh diyo peygamber demiyo misali bende uçtan 5cm kadar keserek parçaladım ve çıkardım alt kısmı. Sonra üst kısma geldi ordada uğraştım karga burunla tutup gevşetip açmak zor derken hop kaymk gibi çıktı hortum derken bi baktım hortumun girdiği o demir borunun alt kısmı biraz duruyor üat kısım dibe kadar kırıldı. Ama bir çürümüş mahvolmuş demirin kırılanını bulamadım düşünün çürüyüp hortumla birleşmiş tuz buz olmuş. Neyse en dibindeki sınırında arkasına kastırarak zorlayarak hortumu tutup busefeer vidali kelepçe ile iyice yan beyan sıktım s U koydum iyi kaçırmadı ama termostat yuvasını değişeceğim o kesin böyle gitsede ben gitmem. Sonra tekrar heryeri kontrol ettim. İşlem öncesi yanlışlıkla v idalı kelepçenin tuttuğu radyatörden gelip termostatın sağındaki demir boruya giren hortumu gevşetmiştim ve sıkmıştım baktım bu sefer şıp şıp ordan damlıyo. Az gevşettim tekrar sıktım yok damlıyo aga. Neyse gittim eve dedim yarın bakarım. Bugün cumadan sonra bi el attım. Söktüm alttaki deir boru sğlam gibi ama üstü krater adeta oda az kalmış çürüye çürüye deli olmuş. Az biraz boruyu az biraz hortumu temizledim temi bi vidalı kelepçe ile takayım dedim taktım güç yettiği kadr sıkıp su ekledim doldurdum. Sonra bi baktım busefer daha kötü. Sanki az açılmış musluk gibi akıp gidiyo. İş başı saati yaklaşıyo diye kapadım kaputu geldim işe. Şimdi akşam ve yarın tekrar bakacağım. Sizce termostatın sağ tarafındaki boruya kırmızı slikonum var sıkıp onla skııştırıp kurumaya bıraksam tutarmı. Bide termostat yuvasını 40tl ye buldum. Çoğu yerde 60-70tl. Benim bulduğum sıfır. 1.6 Benzinliye uyumlu demiş. Benim araca olurmu ve sizce ben ekipmanım olsa değiştirebilirmiyim?

5. tulgacan

tulgacan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Caner Horuz
    Arkadaşlar bi önceki mesajda yazılanlar için bugün sanayiye gittim. Parçacıya termostat yuvası sordum 60-65 fiyatı vardı. Netteki 40tl olan 1.6 için ve buna uymuyor. Ufak bi fark yapmışlar ondan dolayı uymuyor. Neyse termostat yuvasını 65 olan parçacıdan 10tl de contasıyla 75tl ye aldım. Termostatın sağında kalan radyatörün alt ve üstünen giden hortumların girdiği demir borularıda temizleyip üst hortumuda yeni 15tl ye aldım ve 40tl işçilikle değiştirttim. Lakin bukadar kolay olduğunu bilsem kendimde değiştirirdim. Sağlık olsun ama sağlam oldu. 10Yıl kafam rahat olur. Hazır yol sanayiye düşmüşken aağ ön kapı kilidi bazen kapı açılınca kapıdaki dil yukarı atmıyo ve kapı küt diye vuruyo kapnmıyodu. Bi kilitçiye gittim. Tamir edersemde yine bozulur değiştir dedi. Onunda sıfırı 55tl imiş. 30Tl işçilik verip onuda taktırdım. Hayıtlısı bakalım yarın suyuda komple tekrar boşaltıp temizleyip antifrizle saf suyuda koydummu uzun bi süre inşllah sanayi yoluna işim düşmez. Herkese konforlu sürüşler.

6. accent2002

accent2002 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    30
    Ad Soyad:
    orhan levent
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    arabaya lpg takarken boruları düzgün takmıyorlar sızdırma yapıyor ve eksildikçe su dolduruyorlar zamanla sistemde antifiriz kalmıyor ve sonucunda pas korozyon gibi sıkıntılar başlıyor ilerleyen zamanda sistemi komple tortu ve pas kaplıyor.sürekli antifiriz kullanılan bir araç pas yapmaz kesinlikle.bu arada iç petek hava yapmış olabilir

koreci bunu beğendi.
  7. necris

necris Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    engin sarıkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Evet dediğiniz gibi aracın motor suyu azalmış. Antifriz ekleyince canavar gibi çalışmaya başladı araba.

8. tulgacan

tulgacan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Caner Horuz
    Valla 7 aydır bu aracımı kullanıyorum ama şu temostat yuvasının hortum giren borsunun ve yanındaki parçaların borularındaki aşınmaları gördükten sonra bidaha asla ve asla ve asla musluk suyu kullanmam. Hele antifirizsiz hiç kullanmam. 5 Litre içme suyu 1.5tl 3 litre antifiriz 20-30tl. Sızdıröa sorununu çöz suyu ve antifirizi doldur yola devam. Hepinize konforlu sürüşler.

9. buraktayiz

buraktayiz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Burak TAYİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhabalar
    Aracım 1.4 Accent era Otomatik lpg ( dijital klima) Aracımın sol tarafı ılık -soğuk üflüyor. 2 hafta önce sanayide 300 liraya peteği değiştirdim ama malisef sonuç aynı.2 hafta ısıttı ama bugün yine soğuk üflemeye başladı.
    Yardımcı olabilirmisiniz.

10. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aracınızı burnu yukarı gelecek şekilde ortalama 35-45 derecelik bir rampa bulun ve durun. Arkası aşağıda burun yukarıda,
    aracın radyatör kapağı ve radyatör su takviye kapağını açın.

radyatör suyunun soğuk yada ILIK olduğunu varsayıyorum. YOKSA ÇOK DIKKATLE AÇIN yoksa YANARSINIZ.

aracı çalıştırarak Fan açana kadar izleyin bu arada kalerüfer sıcak konumda olmalı ve fanı 1. kademe çalıştırın.

Üflemeyi sadece GÖĞÜSE verin. ÜST+ALT yada CAM + GÖĞÜS olmayacak
    SADECE GÖĞÜS seçilsin

bu arada radyatör suyunu üstten ve takviye suyunu (Pastik depo) izleyin fokurdama yada su azalması oluyormu ?

Azalma olur ise yanınızda aynı renkte antifiriz ile Radyatör TAKVİE DEPO sundan yada doğrudan radyatöre takviye yapın.

Bu arada HARARET göstergesini ni atlamayın. Olması gereken yerde sabit kalması gerek.

Her şey stabil olunca TAKVİYE DEPOSUNU MAX çizgisinde bırakıp, açık noktaları kapatın.

Son Durumu da burada paylaşın.

buraktayiz ve Silgi bunu beğendi.
  11. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Is isden gecmis olabilir ama ben yinede yazayim.. Sen ne kadar petegi degistirsende sistem icinde gezinen tortu ve pislik kalorifere gelince takilip kaliyor tikiyor kanallarini sorun bundan kaynakli.. Petek degistirmene gerek yok.. Yolcu tarafinda altta kapak var sol ayagin oraya denk geliyor.. Onu ac.. Hemen orada petegi goreceksin ana hatta kelepceler ve ara plastik hortumlar ile baglidir.. Kelepceleri sok.. Hortumlari geri kaydir ve petegi kaset gibi cikqr icinden temizle tak yerine.. Ancaaaaakk sunlara dikkat et.. Icine tuz ruhu yada kirec cozucu atma petegi delersin bu 1... Sokerken dikkat et arabada ne kadar su varsa oradan bosalacak yani 8 litre kadar o yuzden once radyotorun altindaki tahliye tapasini ac suyunu bosaltki arabayi su basmasin.. :) son ve en onemlisi o petegin baglantisini yapan hortumlar sokerken kolayca yirtilabiliyor o yuzden caplarina bak onceden bi 20 santim yeni boru al yaninda bulundur ne olur ne olmaz.. Olurda uzerindekiler yırtılırsa yenisinden keser takarsin.. Simdi bu anlattıklarım gozunu korkutmasin aslinda cok basit bi is.. Bu konuya dikkat et yalnız hortumlar yirtilabilir en onemlisi bu.. Eski petegi tamircide birakmadiysan bana hediye edebilirsin kardo... :))

Samet_ak bunu beğendi.
  12. mozbolat46

mozbolat46 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    emrah ezer
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    accent era 2008 team aracımın kaloriferinin sağ tarafı sıcak, sol tarafından soğuk üflüyor. cam konumuna aldığımda da sağ taraftan sıcak sol taraftan da soğuk üflüyor. termostat değişti, petek değişti yine sonuç aynı. makineye bağladılar biraz ısınır gibi oldu sonrasında yine aynı. ayrıca motor mavi hararet göstergesi de hiç sönmüyor. yaklaşık 50 km gittikten sonra söndü ama biraz gidince tekrar yandı. 100 km yolun sonuna kadar mavi ışık sönmedi. sanayideki tamirci de devirdaim pompası arızalı olabilir diyor. ne yapacağız bilemedim. habire masraf ediyorum ama sonuç aynı. başına gelen ve çözüm bulan oldu mu acaba?

13. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    benzer sorun accent blue da basımıza geldi.

komple petek değişimiyle çözüldü.

Bu Sayfayı Paylaş