LPG KABLO

Servis e Gittiğimizde ??

'Marmara Bölgesi' forumunda darkblue tarafından 30 Aralık 2007 tarihinde açılan konu

1. darkblue

darkblue Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    arkadaşlar aracımızı servise götürdüğümüzde aracın başında beklemek yasak diyorlar.. iyi güzel..

biz hangi bakımın yapıldığını, düzgün mü eğri mi iş yapıldığını nerden bileceğiz.. parça çalınmadığını veya çalışan şey yerine bozuk parça takılmadığından nasıl emin olacağız..

sadece hiç bir şey düşünmeden güvenecek miyiz ? bütün insanlar dürüst mü ?

ne düşünüyorsunuz bu konu da ...

2. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Aslına bakarsanız bu bir güven konusu. Bir araç alıyorsunuz. Motor gücü 100hp. ABS, ABC v.s dolu. Satıcı size aracı X liraya tanıtıyor.

Alıyorsunuz ama belkide koltuk civatalarından 2'si takılmamıs. Veya Abs sensörleri eksik. Direksiyon kutusu içerisindeki bazı rulmanlar yok...

Mantık olarak böyle bakmalısınız. Sonuçta güvendiğiniz bir markadan bir hizmet satın alıyorsunuz. Bunun karşılığını öderken aldığınız hizmete güvenmek zorundasınız. Zira servis alanına girildiğinde, başınıza gelecek olumsuz bir olay size daha çok zarar verebilir. Servis alanına girilmemesinin ana gayesi budur.

Diyelim ki, aracınıza hava filtresi takıldığı söylendi ve filtreyi takmadılar. Aracınızın başına gelecek sorundan kendileri direkt sorumludur. Bu konuda güvenmekten başka çaremizde yok zaten.
    Düzenleyen : tolgakmg

3. kelesh463

kelesh463 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aynı şeyleri ben de sordum neziroğlunda.. yasak dediler.. ama bekleme salonunda kameralar varmış oradan bakabilirmişiz dediler.. henüz böle bi şey olamdı ama.. merak ediyorum ben de nasıl olcak diye..

ben kiböyle durumlarda aracımın başında olmayı seven biriyim.. kimseye güvenmiyorum ama bakıcaz günü geldiğinde...

4. darkblue

darkblue Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    şöyle bir örnek vereyim bir arkadaşım anlattı.. bir servise gitmiş.. aracını teslim etmiş bakımı yapılıyor.. uzaktan izliyormuş elemanı.. adam vurdumduymaz.. tulumunu giymiş üstünde bir kemer.. ve arabaya dayandıkça kemer arabanın boyasına zarar veriyor.. adamın umrunda bile değil.. sonra arkadaşım dayanamamış elemanı uyarmış.

yani serviste işte başında durmayınca aklınıza gelmeyecek böyle bir şey de aracınızın başına gelebiliyor.. sonra aa arabam çizilmiş dersiniz.. geldiğinde öyleydi derler.. çünkü adam yaptığı işin bile farkında değildir.. kemeriyle çizdiğinden haberi yoktur..

5. esinti

esinti Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Emrah Hatipoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Bende isterim arabamın başındadurup ne yapıldıgını görmek amayasak diyorlar :(bursa,da bir hyundai servisi arabaların tamir yapıldıgı yerin karsısına bekleme salonu yapmışlar camdan yani caglışanları ve arabanı izliye biliyorsun ne kakadar takmin eder bilmiyorum ama otarz faaliyetleri var...

6. HellsSailors

HellsSailors Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    O yüzden çok elzem durumlar hariç garantili olmayan arabanı servise götürmeyeceksin.Bence en iyisi bu...
    Burunlarından kıl aldırmıyorlar..
    16 yaşında çırağa bırakıyorlar arabanı, maaşallah o çocuk senin arabanda öğreniyor ustalığı...
    Yok ya başka bir isteğiniz.Yok arkadaş o kadar para veriyoruz arabalarımıza...

7. hidayet

hidayet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    valla arkadaslar ısrarla arabanzn basında bulunun bnden tavsıyee okadar yasıyoruz bn sahsen guvenmıyorum çunku tek amac var nekadar para kazanırımm umarım bu forumu hyundai merkez tarafındandda okunurdaa servislerinin hangı emin ellerde oldugunu ıyı gorurlerrr

8. hypnose16

hypnose16 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaslar merhaba..
    öncelikle neden yasak olduğunu öğrendiniz mi acaba?? toplumca önyargı ile yaklaşmaktan bir adım bile ilerleyemiyoruz..bende yetkili serviste danışmanlık yapıyorum aynen diğer markalarda olduğu gibi servise müşterinin girmesi yasak!!!!(sizin bakış açınıza göre)
    Fakat 1 anda 12 araca liftlerde işlem yapılabiliyor.12 araç birbirinden farklı 12 müşteri ve bu müşterilerin baskılarını hisseden 12 teknisyen demek...
    sonucta teknisyen hata yapmamaya sartlanırken hata yapma olasılığı daha da artar.ayrıca herhangi bir parçadan istenmeyen iş kazalarının önüne geçebilmek için bu bir yasak değil iş güvenliği önlemidir!!!
    Hatta bizim servisimizde teknisyenin yanına müşteri geldiğinde müşterimizi kafeteryada beklemesi konusunda uyarır ve uyulmazsa teknisyen liftin yanında bekleyip iş yapmamaktadır...
    böyle bir durumu tek taraflı düşünmemenizi öneririm.
    öncelikle güven...güvenmek istemeyen sanayiye....

9. darkblue

darkblue Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    güvenmiyorum zaten..evet.. çoğu insan da güvenmiyor.. ama mecburiyetten gidiyorlar.. garanti dolunca noluyor biliyor musun.. işte bu soyguncular yüzünden herkes servisten kaçar oluyor..

ne güveninden bahsediyorsunuz :)

10. hypnose16

hypnose16 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    garantisi biten araçlara "BİZ" daha da indirim yapmaya calısıyoruz hatta eğer yine devam ediyosa bakımlara düzenli gelmeye özel indirimler sağlamaya calısıyoruz..belirli iyiniyet durumları söz konusu...ama darkblue sen bencede gitme yetkili servise...herşey tamamen yaklaşım....

11. HellsSailors

HellsSailors Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hyundai olarak algılamamak lazım hypnose16 bütün markaların servisleri aynı maalesef...
    Ama hyundai de hoşuma giden olay(belki diğer servislerdede vardır) arıza halledildiği zaman 1-2 gün sonra telefon ediyorlar,memnun kaldınızmı arıza giderildimi diye...
    GÜZEL!!!

Ama şahsi fikrim;
    Aracımın garantisi bitti. O yüzden servis yerine sanayide işinin ehli bir ustayı tercih ederim.
    Nedenleri:
    1-Parça fiyat farkı
    2-İşçilik ücreti
    3-O anda arızanın takibi
    4-Nazını geçirebilme
    5-Arızayı kime yaptırmak istediğini seçebilme.(Dediğim gibi 15-16 yaşında çıraklara triger değiştirttiriyorlar neredeyse)

Bütün servisler böyle maalesef...
    İyi Forumlar...
    Düzenleyen : HellsSailors

12. garfieldx

garfieldx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    herkezin fikrine saygım sonsuz ama. el insaf be kardeşim 120.000 km bakımı için %25 indirimli olarak alınan saat ücreti 40. ytl olurmu ya. arabayı saat 11:00 de teslim ettim akşam 18:00 de geri aldım . 7 saat boyunca bu arabaylamı çalıştılar. 40 x 7 =280 ytl yapar ama benden indirim yaptık 4 saatlik ücret alacağız dediler. 40 x 4=160 ytl . düşünsenize ben bu bakımı daha 3 hafta önce yaptırdım. sözde kampanyadan faydalandık. malzemeleri servisten temin edip dışarıda sanayide iyi bir ustaya bu işlemi yaptırsam en fazla 80 ytl verecektim . bu servis olayında işçilik fiyatının bu kadar yüksek olması bana çok tuhaf geldi .
    o zaman ben serviste olsam arabayı 10 saatte teslim ederim ve derimki şurda bu vardı değiştirdik burda bu vardı değiştirdik. ve 10 x 40 =400 ytl de işçilik alırdım.bence olması gereken işçilik ücretinin saat hesabıyla değilde iş cinsine göre alınmasıdır.

13. garfieldx

garfieldx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hypnose16 arkadaşım . 120.000 km bakımı yapılan bir araç için kaç saat lik bir çalışma gerekir bana bunu söylermisin.

14. garfieldx

garfieldx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ilaveten bi şey daha soracağım . bakım için sökülen parçalar ne yapılıyor , bu parçalar müşteriye gösterilse ve değişenler bunlar isterseniz bu parçaları alabilirsiniz dense karşılıklı güvenmek bakımından daha sağlıklı olmaz mı?

15. orayte.

orayte. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    valla benim aracın garantisi devam ediyor,ama ben gitmiyorum.garantiyi bitirirlerse bitirsinler...bi hava filtresi 32 ytl+işçilik+kdv...aynı hava filtresi sanayide 14 ytl...insaf beee.elim kolum tutuyor,hava filtresini ben degiştirdim.toplam masraf 14 ytl...servisler hava filtresini degil havalarını alsınlar...

16. hyundaı_era_06

hyundaı_era_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    ben devamlı akide gidiyorum orada bi yamuk olmaz...ama diğerlerine tabiki güvenim yok

bi yönden bu hareketleri saçma

bi yöndende iyi çünkü güvenlik ve kalabalık açısından..

örneğin;ben vw de iken eskihisar plazaya gitmiştim orda benim arabanın yanındaki liftte golf vardı.ve bi anda liftin üzerinden kurtuldu yere düştü ve geri geri gelerek bi tane passatı biçti.allahtan tam öğle tatilinde oldu kimse yoktu....

bide herkes arabasının başında dursa servis ana baba günü olur ustalar rahat çalışamaz...veya usta servis şefinden aldığı talimatla aracı yapıyor biz gidip bişey söylesek adamın kafası karışır...

fakat tabi beni akidin tüm elemanları bildiği için ben devamlı arabanın başında duruyorum...

BASTUG55 bunu beğendi.
  17. Misafir

Misafir Guest

Para kolay kazanılmıyor tabiki aracımızın başında bekleyeceğiz kafaları karışıyormuş bende esnafım mak imalatı yapıyorum müşteri gelince başımdan git demiyorum dememde hoşumada gidiyor ona artı güven sağlıyorum boyun eğmeyin kardeşim duracağız tabi aracımızın başında sen durma o durmasın adamlar istedikleri gibi at koştursunlar kafalarına göre alayına ban...

18. hyundaı_era_06

hyundaı_era_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    tabiki bende katılıyorum aracınıza ne yaptıklarını görmeniz çok iyi.fakat bunu site olarak topluca assana bildirsek belki bu konuyla ilgili bi olumlu cevap alabiliriz.ama şu an onların kuralları var ve ona göre biz uymaya mecburuz.

19. kayram

kayram Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben malatyada gidiyorum servise adamlar çok insancıl ne yapaarlarsa abi bak şimdi şunu yapıyoruz bunu yapıyoruz diye söyleyip gösteriyorda valla şimdilik bi şikayetim yok inşallah olmazda

20. DANIŞMAN

DANIŞMAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    valla arkadaşlar bu formu geçen gün okudum yazmayarım dedim. ama sanıyosam hiç birinizn iso ve tse standartlarınından haberi yok her servisn işleyişi vardır. servisler tamirhaneler değildir,hyundaı_era_06 güzel bir örnek vermiş serviste durarken birnize araba çarpsa veyya allah korusun liften araba düşsse size bir şey olsa burdaki yazıların tam tersine döneceğine emin serivsler neden müşterileri servis için alıyorlar falan sözlerinin çıkacağından eminim herzman servisler günah keçisi olmuştur zatii bu tarz benzeri konularda,herşeyin ahenk içinde olması için servvis çalışanlarının ve araç nizmının sağlanması için fazla kalabalık iyi olmuyor.mesela bizm araçsilkilasyonumuz çok fazla birde müşterilerin o yoğunluk içinde servis içinde dolaştığını düşünüyorumda hayal etmek bile istemiyorum https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gifneler yaşanacağını. birde bakımdan sonra eğer güven duymuyorsanız danışmandan eski parçaların araca konmasını isteyin,belki içiniz rahat olur.. birde şu fiyat konusunua gelelim bakın dışarda bakımların daha ucuza çıktığını biliyorum nedei bir kaç başıl altında toplamak gerkirsse.
    1 servis yaptığ işin garantisini verir bakın parçanın demiyorum işin, misal triger seti değişimnden sonra kayış koptu diyelim serivs bütün motor parçalarını bedelsiz olarak takar ama dışarıda muhattabınızda assan değil ahmet veya mehmet vardır yani işiniz zor.
    2.siz servislerin araç markasının can damarı olduğunu biliyormusunuz her marka servisnden güç alır ve ürün geliştirmelkerni servisi ile birlikte yürütür diyelimki araç alıp herkez bakımı kendisi yapıyor ee sonuç ne olucak en markaya destek nede servisler yaşasın anlayışı sonra almış olduğunuz aracın üretimi kısa süre sonra finsh
    3.birde şu var siz bir plazada araç girşi sayısına göre kaç kişi çalıştığnı ve bu servisin her şey yasal olmak koşulu ile ne kadargider yaptığını biliyormusnuz. tamirhane bir çırak bir dükkan kirası fatura zaten usülüne göre hazılarlanır.ssk desen yarısından çoğu sadece ismini bilir.
    bu maddeler 3. 4. 5. 6. diye gider dahada sayabilirm ama üşendim https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif
    kısaccası arkadaşlar yetkili seriste aracınız güvende (bunu söylerdek samimiyim aracı serivse bırkırken servisnde isiznde birbirinize karşı bazı yasal sorumlulukları doğuyor)

Bu Sayfayı Paylaş