LPG KABLO

Sabahları zor çalışma ve yığılma.ÇÖZÜLDÜ

'LPG Sistemleri' forumunda flipper tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. carenfly

carenfly Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ulaş Akın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşım, şimdi aklıma geldi, Bizde sabah zor çalışma, benzin deposu çeyreğin altına inince oluyor. Gaz kesici dediğn parçadan olsa, deponun seviyesi ile bir alakası olmaması lazım. Sürekli yapması lazım. Gidip 50 TL. lik benzin alınca herşey düzeliyor. Ben yıllardır uğraşıyorum bu sorunla, Bir tek çözüm bunu buldum. Depo yarıyı geçince sabah çalışma düzeliyor. neden böyle oluyor, onuda anlayamadım.

2. korhann002

korhann002 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ulaş bey bana denilen gaz kesici dediler tam olarak bilmiyorum.büyük ihtimal sizin dediğinize benziyor.depodan gelen gaz borusu dediğim gaz kesicisine oradan regülatöre giriyor.

3. mcoskun38

mcoskun38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    MEHMET COŞKUN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Köksal Bey aracınızın çalışmasında umarım sorunusuzluk devam ediyordur.

4. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    geçen h.sonu çalıştırırken 1 kez 2. marşta aldı ama sarsıntılı teklemeli çalışma yapmadı önceki gibi. aküyü bi kontrol ettirmem lazım, onun dışında depodaki benzin çeyreğin altında.

5. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Köksal Bendeki de KAnister çıktı.
    Havayı basınca Düzeldi namussuz

Köksal bunu beğendi.
  6. dincercolak

dincercolak Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    Dinçer ÇOLAK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    ne olur ne olmaz bende bir kontrol ettireyim kanister i

7. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    sevindim ogün abi, 2004 ten beri ilk kez hava basınca düzeldiğine göre artık yılda bi hava bassak yeter heralde :)

8. canca

canca Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    s.a

zor çalışma ile ilgili aracımda yeni bir tespitim oldu.lpg deposunda gaz bitince marş normale döndü.yine gaz alınca marş süresi uzadı.o gazı da bitirdim marş gene düzeldi.sorun ne olabilir? saygılar...

9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Enjektörler kaçırıyor demektir.

10. canca

canca Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Hangi enjektörler; lpg mi aracın kendi enjektörü mü?

11. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Lpg enjektörleri. açık kalıyor ve manifolt gaz ile doluyor, hava olmadığı için gazı egzozdan atana kadar patlama olmuoyor.

12. canca

canca Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    teşekkür ederim Serdar Bey ;
    lpg ciye gidip durumu izah edeyim.sanırım enjektörleri değiştirmem lazım.

13. canca

canca Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Beni yaklaşık 1 ay boyunca uğraştıran şu lanet olaydan lpg regülatörünün değişmesiyle kurtuldum. bu olayda 3 ana nokta var.1.elektrik(buji ve kabloları,bobin ,bazı sensörler vs.)
    2.benzin sistemi (benzin filtresi, benzin pompası,kanister,geri dönüşüm sensörü benzin boruları vs.),3.lpg sistemi (enjektörler, ince ayar, regülatör,gaz kesici vs.) ilk bakılıp kontrol edilecek yerler.tecrübeyle sabittir.birilerine yardımcı olursa ne mutlu bana.bir ekleme daha yapayım.lpg gazını sonuna kadar bitirip depoyu sıfırlayınca ve bunu 3 kez test ederek sonuca ulaştım.tabi ki Serdar Bey sağolsun onun sayesinde arızanın ne oldugunu anladım.teşekkürler.

14. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    geçmiş olsun, sorunun çözülmesine sevindim.

15. isa

isa Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    490
    Ad Soyad:
    İSA K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    evet geçmiş olsun sorununuzun çözülmesine sevindim

16. yalan55

yalan55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    arkadaşlar 2 seneden beri bir türlü düzelmeyen sabahları tekleme problemini en sonunda çözdük. arabamda atiker marka tüp var ve ne yaptıysam çözememiştik problemi . en sonunda sinop atiker yetkili servisi şıklar otogaz problemi çözdü.arabanın akü kutup başı söküldü ve bir süre beklendi daha sonra oksijen sensöründen lpg beynine(ecu) sinyal gönderen kablo kesildi. bu kablonun arabanın ayarlarının karışmasına neden olduğunu söyledi usta ve kesti.sonra birde kalibrasyon yaptı ve arabam düzeldi . 1 aydan beri deniyorum benzin lambam yanmasına rağmen araba benzinde en soğuk havada bile tık diye çalışıyor ve hiç teklemiyor. bir daha lpg arabanın ayarlarını asla elletmem . eskiden benzin yarım deponun altına düştüğünde araba soğukta tekliyordu. işallah bu problemlerden diğer arkadaşlarda kurtulur.

17. zaferr

zaferr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    zafer zafer
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    --

arkadaşlar yorumları başından sonuna kadar okumaktan başım döndü. bu nedenle kendi durumumu kısaca özetliyerek sorunun çözüldüğünü aktarmak istiyorum. 2 ay önce 2004 1.3 admire mimgas sıralı lpg li aracımı aldım. aracım lpg de çok düzgün çalışıyor, sürekli benzinde kullanıncada düzgün çalışıyordu. fakat motor soğukken eğer en son araç lpgde kullanılmış ise ilk çalışmada(benzinde) sıkıntı yaratıyordu.önce gaza basınca gaz yemiyor, stop ediyor daha sonra roket gibi fırlıyordu.lpg ye geçtiğinde ise araba düzeliyordu.bu durum benzin az ikende %80 dolu ikende aynıydı. güvenilir bir ustaya gittiğim de aracı en az yarım depo benzin ile aracı sıkıştırarak yani vitesleri 3500 4000 devirden sonra değiştirerek 200 300 km benzin ile kullanmamı ve sorun geçmesse tekrar gelmemi söyledi. bende bu şekilde 1 hafta boyunca 200 km kullandım. benzinle kullandığım 1 hafta süresince sorun çözüldü fakat 8.gün 10 km lpg ile kullandım. 9.gün tekrar gaz yememe sorununu göstermeye başladı.ustaya tekrar gittim. arabayı gece sanayide bırakmamı ve sabah motor soğkken durumu kendisinin görmek istediğini belirtti. sorunun pompa yada enjektör den kaynaklanabileceğini söyledi. ben de arabayı bıraktım ve ertesi gün geldim . ustam sabah arabanın gayet sağlıklı bir şekilde benzinde çalıştığını söyledi.araba ile tur attığını çekişinin süper olduğunu arabada hiçbir sıkıntı olmadığını söyledi. bu duruma şok oldum. ustam bu durumda arabanın hiçbir parçasının arızalı olmadığını söyledi.arabamı aldım ve bu yorumu yazdığım 4.gün boyunca sabah veya soğukta aracım tek marşta çalışıp hemen vites atıp gittiğimde bile çok güzel bir şekilde gitmeye başladı benzinde. sorun nasıl çözüldü anlamış değilim.fakat bir şeyi farkettim ustaya gittiğim gün aracımdaki benzin bitmek üzereydi. usta pompayı söker veya benzin deposu ile uğraşır düşüncesi ile benzin almamıştım.sadece ilk çalışma için yedekte 1.5 lt benzinim vardı onu ustaya gitmeden önceki gece depoya boşalttım. arabayı aldığımdan beri her zaman benzin depomda benzin vardı.depo hiç boşalmamıştı. fakat o gün neredeyse bitmek üzereydi. benim fikrim arabanın deposunda en baştan beri kötü,sorunlu benzin vardı ve buda o gün bitti ve sorun çözüldü. bilmiyorum ama bu durumun başka bir açıklaması yok bence.
    bence bu sorunu yaşayan arkadaşlar deponuzdaki benzini tam olarak bitirin ve deneyin.

eğer sorun tekrar etmese allaha şükür masrafsız bir çözüm oldu inşallah tekrarlamaz bi daha. bunu denemeden sakın sanayiye gitmeyin. bari bundan sonraki arkadaşlar bu çözümden faydalanırlar.

i.icaliskan bunu beğendi.
  18. ersan_42

ersan_42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ersan alkan
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    arkadaşlar merhaba

benim kendi aracımla ilgili bir sorunumu sizlerle paylaşmak ve bu konuda görülerinizi almak istedim.
    aracım 2001 model accent 1.5 atiker sıralı sistemdir. aracımla ilgili sıkıntı ilk marşta aracın çalışmamasıdır. bu sorunla ilgili gitmedigim usta gitmedigim servis kalmadı.ama hiç birinde çözüm bulamadım.ustalar ve servisin söylediklerini aynen size aktarıyorum. bu hyundai lerin hep yaptıgı bir sorun ve bu sorunun sadece bir çözümü var denildi araca 2 depo benzinde binmek oldugunu söylediler.ve bende 2 yerine 4 depo benzinde bindim ama yine aynı arızayı devam ettiriyordu.bende mazot pompasını degiştirme kararını aldım ilk önce 80 liraya aldım mozot pompasını sonra bindim 2 gün düzgün çalıştı. sonraki gün tekrar aynı arızayı açtı.ve 1 ay sonra tekrar 100 liraya daha iyisini aldım.2 gün yine tek marşta çalıştı ve sonraki gün yine aynı benzin filitresini degiştirdim. biraz düzelir gibi oldu. artık 2 marşta alıyor.böyle bir olay başına gelen varsa ne yaptı ve çaresini bulabildimi bir cvp yazarsanız sevinirim. tşk

19. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    konunun başından beri okuduysanız bolca yapılacak işlem var. onlara bi göz gezdirin işe yaramazsa fikrimizce yardımcı olmaya çalışırız

20. mert041

mert041 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Mert Mert
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım sayılır bende yaklaşık 6 aydır hyundai sahibiyim ve 3 ay önce brc marka tüp taktırdım bu aralar sabahları çalışmama sorunu yapmaya başladı, konuyu başından beri okudum, ilk olarak kontağı açıp kapayıp benzinin pompalanmasını sağlayarak çalıştırmayı denedim olmadı, 2. olarak gaz sisteminin sigortasını söktüm 1 gün beklettim araba yine ilk marşta çalışmadı, kafam iyice karıştı burada sorununu aynı yöntemle çözen 2 kişi yok bu sorun bir çok sebepten meydana geliyor. Sizce farklı ne gibi yöntemler deneyebilirim otogazı takan bayi ayarları test etti bir sorun bulamadı, ama yaklaşık bir ay öncede aynı sorun meydana gelmişşti ve otogaz ayarı ile düzelmişti şimdi yine başladı, bu tüp sisteminin beyni arabanın enjeksiyon sürelerini mi bozuyor acaba yada tüpün sigortasını sökmek eski değerlerle çalışmasını sağlar mı? Yani arabanın tüp takılmadan önceki verileri değişmişte onlarla çalışıyor gibime geliyor bilen arkadaş varsa yardımcı olmasını rica ederim.

Bu Sayfayı Paylaş