LPG KABLO

Rolanti,istop Etme Ve Tekleme Sorunlarım Çözüldü

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda can1565 tarafından 27 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. can1565

can1565 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    salih gülbay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Bu sorunları çözmemde bu forum gerçektende çok faydalı oldu. Bu forum ile tanışmamış olsaydım eminim sanayide hala parça değiştirerek sorunlarımı sözde çözmeye çalışan ustalara para ödemeye devam ediyor olurdum. O yüzden forumda emeği gecen, üşenmeyip sorunlara ve sorulara cevap vererek yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
    Gelelim sorunlarıma ve çözümlerine. Aracım yumurta kasa 95 model 1.5 gls lpg li accent. Hem gazda hem benzinde (benzinde daha çok) rolantimde sorun vardı. debreje bastığımda veya frenlediğimde rolanti düşüyor ve istop ediyordu. Sabahları yani motor soğukken benzinde iken arabada sallama yani tekleme oluyordu. motor ısınsa bile benzindeki tekleme hiç bir zaman tam olarak geçmiyordu. Ayrıca egostan ağır benzin kokusu ve gaz pedalına ilk dokunuşlarımda gazı yemiyor, birden yığılmalar ve hızlanmalar oluyordu. Önce bi elktrikciye gittim. akü sıkıntılı dedi değiştim. Lakin hiç bir sonuç alamadım. Aynı elektrkciye tekrar gittim bu seferde rolanti motoru değişecek dedi ama ben kabul etmedim ve o gün anladım ki bu adam habire parça değiştirip beni fuzuli masrafa sokacak. sonra bu forumu buldum. Forumda benzer sorunlarda neler yaapılmış inceledim ve bende bunları sıra ile denemeye karar verdim. Gaz kelebeği ve rolanti motorunu bir ustaya söktürüp temizlettim. bu işlem lpgdeki rolanti sorununu ve stop etme sorununu çözdü. Benzindede artık eskisi kadar rolantide oynama olmuyordu ama sabahları arabadaki teklemeler ve gaza ilk dokunuştaki gazı yememe, yığılma, birden hız kazanma ve egzostan gelen ağır benzin kokusu devam ediyordu. Ustanın biri bujilerden olabilir dedi. Ben bujiden olsa lpgde de yapar diye düşündüm ama buji ve buji kablolarım eski olduğu için orjinali ile değiştirmekte zarar görmedim. Oda fayda etmedi. Aynı usta ve burdaki baz arkadaşlar lpgyi iptal edip ve borulardaki gazı tüketip akşam benzide bırakıp sabah benzinde dene eğer düzelme varsa lpg regütörü (tüp beyni ) arızalıdır ve benzinle beraber lpgde yandığı için zengin karışıma sebeb oluyordur demişlerdi. onuda denedim olmadı. Enjektörlerde sürekli lpgde kullanım nedeni ile problem olabilir veya depodaki benzinin ve deponun kirli olabilmesi ihtimalini okumuştum yine bu forumda. Bende şöyle yaptım arkadaşlar. İlk önce depodaki benzini tamamen bitirdim. Hepsiburdadan aldığım 300ml lik iki kutu würt marka katkı maddesini boş depoya bıraktım. Üzerinede bir depo benzin aldım ( eğer tek kutu 300ml kullanacaksanız yarım depo benzin yeterli oluyormuş galiba) Bu şekilde bir kaç gün kullandım bir değişme olmamıştı taki düne kadar. Dün külbütör kapak contasından yağ kaçırdığını farkettim. Conta vidalarını biraz sıktım. Dünkü yaptığım ikinci şey ise depoya katkı maddesini bıraktıktan sonra arabayı ilk defa devirli kullanmıştım. Motoru biraz sıkıştırdım. Bu sabah ne tekleme oldu arabada nede egzostan gelen benzin kokusu. Maşallah saat gibi çalıştı. şimdi sorunu çözen katkı maddeli yakıtı devirli kullanmak oldu bence. Çünkü külbütör kapağındaki sızıntı teklemeye sebeb olsa idi büyük ihtimlle lpgde de olurdu.
    Biraz uzun oldu ama olsun. Aynı sorunu yaşayan arkadaşların hiç sıkılmadan okuyacaklaına eminim. Forumdan faydalandım ve bu tecrübeyi burada paylaşmak boynumun borcu olmuştu. Hepinize arızasız günler dilerim

brky.getz, HMB, ai_torcuk ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçmiş olsun

3. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba.
    Öncelikle geçmiş olsun. Sorunu çözüp burda bilgi amaçlı paylaşmanız iyi niyet göstergesidir.

Iyi forumlar...

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HMB bunu beğendi.
  4. can1565

can1565 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    salih gülbay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar rolanti sorunu ve istop etme problemi yeniden baş gösterdi. Bilginiz olsun. Arabayıda pazartesi günü rejtefiye ettirmek için sanayiye bırakacağım. Rektefiyeden sonra bu sorunları tekrar ele almayı düşünüyorum. Herkese iyi günler

5. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Aracı lpg ile kullanmaya başladıktan sonramı sorun yeniden hortladı

6. can1565

can1565 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    salih gülbay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    sorunu çözdüğümde de lpg ile kullanıyordum. Yada çözdüğümü sandığımda. Araba yağ yakıyordu acaba bununla ilisi olabilirmi. Birde sıralı sistem var tam lpgye geçişte genelde istop ediyor. gaza ilk ve ani dokunuşlarda rolantide ani düşüşler oluyor. benzindede gaz dada rolantide dalgalanmalar oluyor. rolanti motordundanmı acaba. Ya varya nasıl bir sorundur arkadaş herşeyden kaynaklanıyor olabilir :D

7. can1565

can1565 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    salih gülbay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Sanirim sıkintınin kaynağı bu resimdeki görülen daire içine aldığim ve aracın orjinalinde olmayıp sonradan ilave edilmiş manuel rolantı ayarı.[​IMG]
    Forumda bir arkadaşında rolanti sıkintıları varmıs. Ondada aynı parça sonradan ilave edilmis. Arkadasın dedigine göre o parcayı iptal edip yerine düz hortum bağlantisi yapmıs. Yani aracı orjinal haline getirmis. Araci bir süre benzinde kullanmıs. Daha sonrada gidip güzel bir lpg ayarı yaptirmıs ve sorun çözülmuş. Bende bugun o ilave edilen parçayı söktüm ve düz bağlantı yaptım. Bi sure benzinde kyllanıp lpg ayari yaptıracagım veya bir lpg kablosu alıp nasil yapildigini ögrenip kendim yapacağım. Gözlemlerimi paylaşacağım.

8. can1565

can1565 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    salih gülbay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Iki gun boyunca yaklaşık 100 kilometre yol yaptım. Rolantide hiç eskisi gibi düşme olmadı. Bu arada aracı benzinde kullanıyorum. Yanlız kafama takılan şu var. Genellikle hareket halindeyken ayagimi gazdan cekip vitesi bosa alıyorum veya debreje bastigimda rolanti saati 1000-1500 arasinda biraz takili kalıp sonra normal seviyesine yavaş yavaş düşüyor. Bunu motor sogukken daha çok yapiyor. Arac durur haldeyken gazı biraktigimda ise yani 1500 e kadar ayagımı gazdan cekmem ile paralel düşüyor 1500 den sonra yine 1000-1500 araliginda takılmıyor ama cok yavaş normal seviyesine iniyor. Yani 1500 devirden 800-900 devire duşmesi 6-7 saniye kadar sürüyor. Bu durum normalmi ?

9. Avast

Avast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet hocam gazdan çekince karbratörlüdeki gibi pat diye düimüyor bir çok accentte denedim bende aynı. Rokanti sorununu çözdüğünüze sevindim umarım tekrar başgöstermez bendede ilk marşta araç çalısınca bi 500 e düşüp tekrar 1000 e geliyor nedense çözemedim

10. can1565

can1565 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    salih gülbay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Maf sensorunü temizlemeyi denedinizmi. Araç lpg limi. Hem lpgde hemde benzindemi yapıyor

11. Avast

Avast Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sadece benzinde marsı alınca yapıyor

12. can1565

can1565 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    salih gülbay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Benzinde yaklaşık 300 kilometre kullandım. Benzinde kullanım esnasında hiç bir problem yaşamadım. Sonra benzinde gidip gaz ayarı yaptırdım bu arada filteriyede değiştirdik. Malesef Gazda yine rolanti gün içerisinde bir iki defa kararsızlık gösteriyor. Sorun gazda yaptığına göre gaz ayarıyla ilgili bir durum galiba.

13. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Kesinlikle Gaz Ayarı ile alakalı aynı sorun benim aracımdada oluyor elantra kendim kablo yardımı ile yapıyorum ayarımı eğer gazda enjektör sürelerini uzun ayarlarsam sizin bahsttiğiniz sorun oluyor sabahları ilk marşta kararsız hareketler ara arar istop etmeler gaza geçtiğinde istop etmeler felan ama gaz ayarını enjektörler daha kısa olacak şekilde ayarladığımda sorun çözülüyor.

İkinci bir sıkıntı Benzin depsunda Çeyrek deponun altına ışık yanma seviyelerinde benzin kaldığında yine benzinde kararsızlık başlıyor ben bunuda benzin pompasına yoruyorum değiştirmemek için çeyrek depo seviysinde tutuyorum benzini hep.

Umarım faydası olur yazdıklarımın .

Burak&Buse bunu beğendi.
  14. can1565

can1565 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    salih gülbay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Yeniden merhaba. Lpg ayar kablosu aldım ama bir türlu ayar yapmayi beceremedim. En son gidip yine sanayide ayarlattım. Degisen pek bisey olmadi. Benzinde nadir gazda hemen hergün rolantide sıkinti yaşiyordum. Bugün tesadüfen elim lpg enjektör kablolarina deydi ve deymesiyle rolantı oynadı. Kablolar ya gevşek yada enjektor bozuk veya kirli. Kablolarla şoyle bir oynayıp yerine oturtturdum. Ayrica gaz kelebegindeki sensörün kablosununda da problem olduguni anladım. Onada dokununca yine rolanti oynadı. Oda ya kirlenmis yada bir temassizlik var. Bende sensorun fışini çikarıp hem disi hemde erkek tarafıni balaya spreyli ile temizleyip yeniden taktım. Bugun bunlari yaptiktan sonra gün boyu rolantide bir anormallik olmadı. Sanırim araç lpg de calisirken hem enjektördeki sorun hemde gaz kelebegi sensörundeki sıkintidan dolayı rolantide sorun yapıyordu. Benzin geçince sadece sensördeki sıkıntida dolayo gaza göre daha az rolanti problemi oluyordu diye tahmin ediyorum. Biraz böyle kullanayım gelişmeleri yine sizinle paylaşırım.

ai_torcuk ve HMB bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş