LPG KABLO

Rölanti problemi çözümü

'Elantra Forum - Club' forumunda omeryasar tarafından 19 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. exelance

exelance Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu ultrasonik bujiler hakkında bilgisi olan arkadaş varmı ...aracında kullanan ve görüşlerini paylaşabilecek.......[/QUOTE]

2. Yargic_82

Yargic_82 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    [/QUOTE]

http://www.ecojump.net/ burdaki adreste ayrıntılı anlatıyor. Ancak sonuçta bu adamlar satıcı kanmamakta lazım.

3. Yargic_82

Yargic_82 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    rölantide 1992-1994 elantraların hepsinde bir problem var. bunun bir çözümü yok gibi beni delertti halen 30-50 rpm gidip geliyor motor ısınasaya kadar

4. onayd_61

onayd_61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benım accent te aynı sorun vardı araba ısınana kadar baya bı yuksek devırde çalışıyodu geçen benım karburatorcuye gıttım hava fılıtresını söktü oralarda bısey yaptı arıza duzeldı keşke ne yaptınıda gorebılseydım ama bı şekılde uzaklaştırdı benı :((((

5. bado6100

bado6100 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    ahmet sarı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    https://www.hyundaiclubtr.com/forum/forum_posts.asp?TID=2820

Yukaridaki linkte anlattigim sorunun cozumu ile ugrasirken rolantim duzeldi :) hem LPG'de hem de benzinde sorunsuz bir rolantim var artik.

Neler yaptim :

1- Resimdeki rolanti ayar vidasini kurcaladim, saniyorum en kisiga getirdim.

http://img128.imageshack.us/img128/5636/dsc00149tn4.jpg

2- Resimdeki kirik/sokuk kablolari yeniledim. 1 nolu kablonun ucuna T koyup, 2'yi ve 3'u bu hortuma bagladim.

http://img66.imageshack.us/img66/5738/dsc00004za5.jpg

3- Linkteki urunu kullanarak hava akis sensorumu temizledim.

http://www.opakltd.com/AirSensClea.htm

4- Orjinal hava filtresi kullandim.

Düzenleyen : bado6100

6. Yargic_82

Yargic_82 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bado güzel ve işe yarar çalışmalar yapmışsın. bende rölanti sorunu belli bir silindirdeki düşür devirde yakıt hava karışımının oransız olmasından kaynaklanıyor. 4 usta bu soruna beni aşar dediği için bende peşini bıraktım. bakaıyorum ordan olmasa burdan mutlaka rölanti problemi oluyor ilk nesil elantraların

7. bado6100

bado6100 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    ahmet sarı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ustad sizden ricam bu islemin isminin ne oldugunu ogrenebilir miyim? Yani izmirdeki bir servise gittigim zaman şu işlemi yaptirmak istiyorum diyecegim ama ne diyecegimi bilmiyorum. Bir de bu gittiginiz servisin telefonu ismi vs. bilgileri paylasabilirseniz cok mutlu olurum.

8. omeryasar

omeryasar Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    o işlemin adını bilmiyorum ben gittiğimde aracım çok yakıyor dedim

ayarladılar

9. bado6100

bado6100 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    ahmet sarı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ustad en azindan gittigin servisin adini/telefonunu verseydin, ben arayip konusurum.

10. accent27

accent27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşım tebrik ederim.bende de 1.3 98 accent var.brc lpg kullanıyorum kaç kere gittim rolanti ayarı için ama bi türlü düzen tutmadı.ilk yarım saat yüksek ondan sonra nomale dönüyor.yaptığın vakum temizliğini düz lpg nasıl yapabilirim acaba _?

11. banaztolga

banaztolga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ömer çok yaşayasın. Hafta içi şu vakum işine bide ben bakayım bi olursa sana sayısız dualar gelecek. Arabaya misafir almaktan utanır olduk. İnşallah düzelirde arabamla aramdaki aşk devam eder. Sağlıcakla kal

12. omer1453

omer1453 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar rolanti ile ilgili daha fazla ilerleme kaydettim

sizinde bildiğiniz gibi rolantiyi sabitlemeyi başardım.
    ama bu sabitleme aracımda farları yaktığımda rolanti 1000 den 650 civarlarına düşüyordu vitese takınca 600 klimayı açınca 500direksiyonu çevirince 400 e düşüyor ve 400 le 1000 arasında gidip geliyordu

Bugun çıkmacılara gittim ve bi rolanti motoru buldum.

elektronik kısmı yok idi bendeki ile birleştirip sağlam bitane çıkardım.

rolanti motorunu en son seviyede açtım ve bağlantıları yaptım sonra iş finale geldi marşa bastım ve çalıştırdım.
    rolanti tam olarak 3000 civarlarına çıktı sonra hemen 2000 1500 civarlarına düştü elle verdiğim havayı biraz kıstım ve rolanti 900 de sabit kaldı lambaları yaktım hiç değişme olmadıklimayı açtım gene olmadı vitese taktım 600 civarına düştü

yani şuanda ufacık bir rolanti problemim yok şuan aracım daha iyi çalışıyor

13. banaztolga

banaztolga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yahu Ömer kardeş az yakında olsanda bizde tamirci yerine sana gelseydik.Senin yazılarını alıyorum yanıma ustaya oku da öğren diye vereceğim.Sağolasın.

Gerekmediği sürece büyük harf kullanmayalım..

Düzenleyen : IRCotaimer

14. Yargic_82

Yargic_82 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hararet müşrisin yanında egr valfine giden valfe bende kırık Thermo valfe adı sanırsam neden bulabilirim acaba?

15. omer1453

omer1453 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben buldum ama hiç bir işe yaramıyor 35 tl sına almıştım.

görevi :

manifold tan gelen vakum (sogukken çalıştırdığınızda) egr valfıne gidiyor ve valf açıyor ısındığında içinde bulunan civa sayesine hava akımını kapatıyor.

benim araçta egr valfı iptal egr çıkan gazları tekrar yakmasını sağlıyor.
    az da olsa performansı düşürüyor.
    bendeegr iptal durumda hiç bir problemim yok

16. omer1453

omer1453 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hem temizletmediysen egr valfı kesinlikle tıkalıdır. alıp bağlasanda çalışmaz

17. Yargic_82

Yargic_82 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben izmirde o parçayı bulamadım zaten. Rölanti düzensiz olduğu için belki egrdendir dedim.Aslında araç çok yakmıyor. rölantinin düzensiz olmasınında bir etkisi yok sanırsam. Rölanti motoru bozuk olabilir veya hava sensörü veya hepsi sağlamdır borular tıkalıdır. Ancak bu işin bir ustası yok kime gitsem buji bobin yok vs uyduruyor...

18. akg58

akg58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ' 2gün önce bende aracın yağını değiştirttim castrol magnatec kullanın dedim ama işim vardı aracın başından ayrılmıştım ne kullandıklarını bilemiyorum yağ değişmiş çubuktan belli fakat yağ değişiminden sonra araç ilk çalıştırmada stop ediyor özellikle motor soğukken benzinde yapıyor bunu lpg de değil, motor sarsıntılı bir şekilde çalışdıktan sonra stop etmeye başladı yağ ile bir alakası varmıdır sizce daha önceki yağ magnatecti ve çok hafif bir sarsıntı oluyordu stop etmeden 1 dakika bile sürmeden düzeliyordu araç şimdi stop ediyor ne yapmalıyım bujiler ve kabloları daha yeni sayılır.
    Düzenleyen : akg58

19. banaztolga

banaztolga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    96 elentra ve brc sıralı sistem var. Sorunum şu arkadaşlar. Özellikle şehir içinde 2 vitese geçince araç kendini silkeliyor. Yüksek devirde yada benzinde olmuyor. buna benzer birkaç sorun okudum ama sonucu alanı göremedim. Ömer bende senin yaptığını yapsam olurmu dersin. Buradaki ustalara senin yazdıklarını okuttum anlamadılar brc bayiisi için il merkezine gitmem gerekecek. Yada çok anlamayan biri olarak o vakumu ben sökebilirmiyim.

20. omer1453

omer1453 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    (96 elentra ve brc sıralı sistem var. Sorunum şu arkadaşlar. Özellikle şehir içinde 2 vitese geçince araç kendini silkeliyor. Yüksek devirde yada benzinde olmuyor. buna benzer birkaç sorun okudum ama sonucu alanı göremedim. Ömer bende senin yaptığını yapsam olurmu dersin. Buradaki ustalara senin yazdıklarını okuttum anlamadılar brc bayiisi için il merkezine gitmem gerekecek. Yada çok anlamayan biri olarak o vakumu ben sökebilirmiyim.)

Mrb

belki egr valfinden kaynaklanabilir. aracın otomatikmi
    Düzenleyen : omer1453

Bu Sayfayı Paylaş