LPG KABLO

Rölanti problemi çözümü

'Elantra Forum - Club' forumunda omeryasar tarafından 19 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. altayercan

altayercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selam arkadaslar.rölanti ayarı iki yerden yapılabiliyor,1 i ömerin dediği hava giris bogazının hemen üstündeki çukurdaki vidadan.2 ncisi arabanın önünde dur sağ kolunu uzat motorun arka üst tarafında ön göğüs saçına monteli bi parça var hortum girişi çıkışı olan,onun üzerinde ki bir vidadan yapılıyor sanırım yakıt ayarı ,tamirci kurcalarken çakozlamıştımhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gifama bunu önce benzinde çalışırken yapın,ondan sonrada lpg sistemindenrölanti ayarı yapın yada yaptırın.bende lpg yok orasını annamam vallahttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley19.gif

2. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    eski sistemlerde o şekilde ama yeni model beyinli araçlarda maalesef beyin kendisi otomatik ayarlıyor vida falan yok çünkü hava giriş boğazının olduğu yerde,daha bu hafta uğraştık tamirci ile,birde hararet müşüründen yapabiliyormuş 3 gözlülerde

3. bado6100

bado6100 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    ahmet sarı
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bizim araclar beyinsiz mi simdi?
    Enjeksiyonlu otomatik vites butun araclarin beyinli oldugunu sanirdim.

4. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yani beyin derken şu yol bilgisayarı olayı.

5. emrebozel

emrebozel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar tekrar merhabalar,
    Daha önceki rölanti problemimden dolayı hatırlarsınız sanırım.
    Size gelişmeler hakkında bilgi vermek istedim.
    rölanti sorunu ile ilgili olarak epey bir araştırma yaptım bir çok usta rölanti motoru (sensörü) bozuk değişmen gerekir demişti, ancak servis bu cihazların kolay kolay bozulmayacağını ayarla ilgili olabileceğini söylediler. gittim serviste 15 dakika kadar baktılar. motora ayar yaptılar. dengesizlik oldukça azaldı. ancak yinede tam olarak düzelmedi. Yani gazcıya gittiğim zaman ayar yapamıyorlar.
    Ancak kendi uğraşlarımla birşey öğrendim. Arabama gaz taktırırken gazı takan usta gaz beynindeki havanın çekilmesi için bir kabloyu manifoldun üstünde ana girişin bulunduğu yeri delerek sokmuştu.
    Gazda kullanırken rölanti oynamalarının yanında birde düşük devirlerde teklemeler yaşıyordum. araç çalışır haldeyken motoru açtım o kabloyu çıkardım baktımki adamın delik açtığı yerden oldukça fazla (nerdeyse elektrik süpürgesi gibi) hava çekiyor. kablonun ucunu boşta bıraktım elimle deliği kapattım rölanti düzeldi. Sonra elimin yerine ucu vida ile kapatılmış bir hortum kapattım rölanti dengesizliği oldukça azaldı ve hareket halindeki teklemeler ortadan kayboldu.
    Ben bu gidişle kendi arabamı kendim tamir eder duruma gelcem.
    Meğer ana gövdeden alınan çıkış o kadar güçlü çekiyormuşki gaz beyninde hava kalmıyormuş.

Bu arada internetten ultrasonic buji siparişi verdim. Sorunun bujiden olduğunu söyleyenlerde olmuştu. Bakarsınız düzelir. Bir değişiklik olursa buradan bilgi veririm.

Düzenleyen : emrebozel

6. omeryasar

omeryasar Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    o söktüğün hortum araç gazda iken lpg sisteminin rolantiyi ayarlamasını sağlıyor.

aracındaki sorum ya emişle ilgili termostatın altında bi parça var çift girişli plastik muhtemelen orası çalışmıyor ve egr valfine herhangi bi emiş gitmiyor yada çok fazla gidiyor egr valfini söktür ve temizlet çalışıp çalışmadığını ucundan emerek dene çık diye ses gelip açacak açarsa çalışıyor demektir söktüğün yerde iki adet delik var onları güzelcene temizle bitanesi boğaz kelebeğinin hemen arkasına geliyor (soldaki) sonra geri bağla herşeyi genede düzelmezse gazcının açtığı emişin önüne bit T koy sonra bi ucunu egr valfine bir ucunuda gaz kelebeğinin uzerindeki çift girişlerin soldakine bağla gaz beyninede enjektörlerin hemen arkasında arada 2 adet emiş yeri var biri boştur ona bağla

buna rağmen rolanti hala bozuksa araca 1.8 lik gaz memesi tak şuan aracınınüzerinde kaçlık olduğunu bilmiyorum. sonra bilgisayarla ayar at kesinlikle düzelecektir

7. omeryasar

omeryasar Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ek olarak buji olarak şampion RN9YC4 kullanıcaksın orjinal bujisi bu

bujilerin elektrot ısıları farklıdır doğru seçim yapmalısın

orjinal bujiler 20 ytl
    orjinal buji kablosu 35 ytl

buji kablosuda problem yapabilir

8. altayercan

altayercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ömer kardeş,termostatın altındaki çift girişli parçanın adı nedir,benmkinde yok söküp atmışlar,hortumlar boşta duruyor,parçacıdan alıcam ama adamlara gelde anlat neyin ne olduğunu https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley7.gif.parça adını yazarsan çok sevinirim

9. omeryasar

omeryasar Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    adını bende bilmiyorum
    ama hyundai servis bilir heralde

10. Yargic_82

Yargic_82 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    <a href="http://img505.imageshack.us/my.php?image=imgp1047nn5.jpg" target="_blank">
    http://img505.imageshack.us/my.php?image=imgp1047nn5.jpg</A>

bizim elantrarın beyni arkadaşlar 92-94 arası rölanti devrini aslında otomatik olarak algılaması lazım bu eprom üzerine yazılım atılabilir ama türkiyede yok sanırım

11. omeryasar

omeryasar Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Merhaba Arkadaşlar

Dün aracımı servise götürdüm fazla yakıt yakıyor diye bilgisayara bağlayıp ayar yaptılar yakıtı bayağı duştu 300 yakıyodu simdi 200 yakıy yarın net belli olucak yakıtı gaz biticek

ek olarak araç üzerinde hararet müşirinin yanında çift hortum girişli bi parça var o ( her elantra da olduğu gibi ) kırıktı onun yenisini sipariş ettim gelmiş yarın gelin takalım dedi

bana zararı rolantide iken klimayı açtığımda stop edicek gibi oluyodu hatta stop ediyordu ondan olduğunu soylediler
    yarın inşallah tüm sorunlarım bitmiş olucak
    sizede bilgi veririm

12. altayercan

altayercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ömer kardeşim hangi serviste buldun o zamazingoyu,aramadıgım yer kalmadı yaw,özelden msj attım ama buraya yaz arkadaşlar da faydalansın,fiyat nedir,ayara kaç kuruş alıyolar?şimdiden teşekkürler.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

13. omeryasar

omeryasar Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    mrb

Merterde yaptırdım ayarı
    40 ytl aldılar ayar yapmak için
    o parçayı değiştirdiler ama hiç faydasını göremedim
    ama genede çok mutluyum çünkü 20 ytl ye 65 km yaparken şimdi 100 km yapıyorum ve benzin çabucak bitivermiyor.

Sorunun Rolanti Motorunda problem olabileceğini söylediler rolantide klimayı çalıştırmıyorum problem yaratmıyor

14. HaYLaZzZ

HaYLaZzZ Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    starexlerde bu ayar yapılırmı acaba benım arac sankı bıraz seslı calısıyor gıbı gelıyor bana ???

15. altayercan

altayercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ömer kardeşim,parçanın adı neymiş peki,ısı sensörü mü?ve merterde ki servisin adı nedir,karşıya geçebilirsem giderim.senin araba da lpg vardı,benzin ayarımı,lpg ayarımı yaptılar?

16. omeryasar

omeryasar Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    aracimda sıralı sistem gaz var

serviste aracın benzin ayarlarını yaptılar bilgisayara bağlayıp.

sonra ben tekrar lpg için bilgisayarla ayar yaptım

o parçanın adını bilmiyorum ama faturasında yazar heralde
    ama bi faydası olmadı

17. altayercan

altayercan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merterdeki servisin adı nedir,yaklaşık adresini verirsen sevinirim karşı tarafı bilmiyorum pek,200 krş a düşmüş yakıtın süper valla

18. omeryasar

omeryasar Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    faturaya bakar bakmaz söylüycem
    yakıttan bayağı memnunum çok zararım oluyodu aylık 3000 km yol yapıyorum buda eşittir900 ytl yapıyor araç eski halindeyken

şuan da 600 ytl yapıyor aylık 300 ytl ka rım var aylık
    yakıtı düşürmek için aşağı yukarı 2000 ytl harcadım sıralı sistem lpg ile birlikte
    bunu herale 1 yılda telafi ederim

19. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu rolanti olayı hala daha devam ediyor,arızayı sildirip benzinde kullanınca sorun yok 1 hafta benzinde kullansak dahi sorun olmuyor ama ne zaman gazda kullanmaya başlıyorum o zaman 2-3 gün içinde benzinde çalışırken rolanti sorunu oluyor gazda sorun hiç çıkmadı şimdiye kadar bende her zaman benzinde sorun yapıyor ve beyinden arızayı sildirince düzeliyor,zengin yada çok zengin karışım arızası veriyor bakıyoruz gazdaki değerler normal ama lpg yi taktırdığım arkadaşa aracın gazda giderken benzinde kullandığından bahsettim o da olmaz öyle şey hem enjektörler uyutuluyor hemde benzin pompan dedi ama artık kesinlikle eminim gazda kullanırken benzindende kullanıyor araç,bir ay önce tatile çıktım ve 2750km yol yaptım,yola çıkmadan önce yarım depo benzin vardı ve aracı hiç benzinde kullanmamama rağmen geri dönüşte bileciği geçtikten sonra kırmızı ışık yandı işte o zaman ibreye bi baktım ki benzin en alttaki çizgide,geçen hafta tekrar arkadaşa gittim ve olayı anlattım o da benzin pompasına giden kablodan bir kablo çekti ve ucuna küçük bir lamba taktı bir müddet kullan ve böyle dene bakalım belki düğme içindeki role bozuktur dedi ve tekrar 30 ytl lik benzin aldım ama sonuç aynı yine benzin bitiyor ve yine araç zengin karışım arızası veriyor onlarda anlamadı bi türlü sorunun nereden kaynaklandığını,araştırmalarım devam ediyor çözüm bulunca yazacağım.

20. exelance

exelance Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    .
    Düzenleyen : exelance

Bu Sayfayı Paylaş