LPG KABLO

Polooooş, Büyüksün. (2013 Vw Polo 1.6 Tdi 130 Ps Dsg Comfortline)

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Plastik boya içeren kalemler ile rahatlıkla boyayabilirim.
    Kalıcılık ve çizgide de sorun olmaz.
    Öğle yemekleri saatinde Halk Eğitim Merkezine iner, bir şeyler boyarım zaten, rahatlıkla boyarım da.
    Ama renk önemli. Arka planı farklı, logo kabartmasını farklı renk yapmayı düşünüyorum. Kırmızı beyaz olur, sarı siyah olur, mor - beyaz olur. Daha karar vermedim.

Siyah renk kapakları da sipariş ettim. Ne olur olmaz, bir köşede duracaklar.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Poloş'un Babetine Çivi Battı & 0-100 Hızlanma Testi & Fren Bakımından Sonra 100-0 Fren Testi & Islak Fren Disk Kurutma Özelliği

- Poloş'un Babetine Çivi Battı. ( Balans Problemi İçerir )

Selam, dün sabah 2-3 km ilerledikten sonra Poloş'un lastik basınç ışığı yandı, Poloş '' please check tyre pleasure '' dedi. :(:oops:
    Yol üzerinde yakıt istasyonunda durup lastikleri kontrol ettim. Ön sağ lastik biraz inmiş, üzerinde çivi vardı. Yaşadığım yerde maalesef ki hep inşaatlar olduğu için bölgenin kronik sorunu bu zaten. Allahtan çivi üst kısma gelmiş gözüküyordu. Yoksa niye indi bu diye moralimi bozardım. Gerçi yine bozuldu, neyse...

Başka bir istasyonda durup istasyon içindeki lastikçiye uğradım. Lastiği sökmeden mutfak bıçağı ile çiviyi çıkardı. Sonra tornavida benzeri icada lastik çubuk bağlayıp, çivinin deldiği yere batırdı. Poloş'un babetini şişledi adam.

Sonra lastiği şişirip deterjanlı su ile kontrol etti, 15 TL ödedim geldim.

Bugün sabah Poloş'un lastik basınç ışığı tekrar yandı. Lastikler inmemişti. 120 km/h'den sonra da titreme yapmaya başladı. Salı günü uzun yol sayılabilecek yolculuğa çıkacağımız için Pazartesi servise götüreceğim.

Lastiği söksünler, içten temizleyip yama yapsınlar. Sonra balansını da yapsınlar.
    Lastik onarım sıvısı alacağım, biz kadınlar için üretilmiş bence. :D
    Yardımın 5 saat sonra geleceğini bilsem, yine de kriko, lastik değiştir, bijon sök- tak uğraşmam.

- 0-100 Hızlanma Testi; (8,8 sn)

Bakımdan sonra hızlanma testi yapayım dedim. Yine aynı, 8.8 saniye.

- 100-0 Fren Testi; (3.4 sn) Islak Fren Disk Özelliği

Servis balatalarının rodajına 300 km dedi. Ama ben 100 - 150 km uygundur dedim ve fren testi yaptık.
    Fren bakımımızdan sonra fren testi, gayet yeterli.

Sonunda yağmur yüzü görebildik ve ıslak fren disk kurutma özelliğini test edebildim. İlk başlarda temizlerken uğultu sesi yaptı, arabayı yıkarsınız kalıntı kalır ya disklerde, hışırtı yapar. Onun gibi bir ses. Sonrasında yapmadı. Dakika da 3-4 defa devreye giriyor galiba, hiç hissetmiyorsunuz. Çamurlu yollarda fren disklerini temizlese yeterli.

Sadece diskler kirli olduğunda biraz hışırtı gibi ses yapıyor. Ben ilk önce arıza sandım, sonra hatırladım :D

Son düzenleme: 15 Eylül 2018
    gokhan06, <<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Abla 0-100 kalkış yaparken ESP yi kapat, daha çabuk kalkarsın, bu şekilde ESP kapalı iken sert kalkışta 0-100 denerken patinaj yapmak istemiyorsan tekerlekler çok hafif hareket eder vaziyette iken gösterge hız gösteremeyecek kadar az bir hızdayken birden gaza aban güzel sonuç alırsın. Sabit duran tekerleği aniden hızlıca çevirmek isteyince direkt asfaltı kazıma moduna giriyor

Arabanda yok yok diyeceğim abla, yalnız büyük bir eksiklik var:), 100km hızla giderken frene aniden oturunca dörtlü flaşörlerin otomatik olarak çakması gerekiyor ?? o niye yok bu arabada? vagcom dan açılabiliyorsa onu da açtır. Güzel olur.

Lastik tamir kiti iyi fikir bir tane de elektrikli kompresör, yalnız LTK son kullanma tarihi olan bir icattır benim bagajda var honda civic FC5 FK7 kasalarda stepne yok onun yerine lastik tamir kiti veriyor servis ve bu lastik tamir kiti her periyodik bakımda son kullanma tarihine bakılarak değiştiriliyor servis kılavuzuna yazmışlar. Alırken ona göre alırsınız.

<<bülent>>, Sevra ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bir daha ki sefere öyle yapayım, sonraki sahiplerine aks kafası masrafı çıkarmayayım.
    - (Sonraki sahiplerinin cebini düşünen iyi yürekli Poloş'un sahibi)

Ani fren de dörtlü flaşör özelliği mevcut, fakat; Vag com Kablosu ile bu özelliği harekete geçiren sensörün kademesini ayarlarken orijinal kodu bozdum. Serviste fark etmedi. Yeni kablom gelsin, en kısa sürede onu tekrar aktif edeceğim.

25-30 TL zaten, 1- 2 sene son kullanma tarihi olsa yeterli. Son kullanma tarihi yaklaşınca çöpe atıp yenisini alırım.

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erenuzel41, <<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    elinize sağlık sevra hanım yalnız bişi soracam. ate balatadn nie memnun değildiniz?? bir de lastikçiler çarşısında lastiği tamir ettirebilirsiniz servise para koymaya gerek yok.son olarak baldıza da aynı araçtan bakıyoruz 1.2 dizelinden. bayanların tercihi polo oluyor önerirsmisiniz? şimdiden tşk ederim.

Sevra bunu beğendi.
  6. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    - Galfer'i sevmememin nedeni sert olması ve frene bastığımda çıkardığı hışırtı sesi.

VW, Galfer'i VW logolu ekonomi parça olarak kullanıyor. Textar, Hella Pagid ve ATE'yi ise; VW logolu orijinal parça olarak kullanıyor. Üst kısımda da dediğim gibi, Orijinal Parça, Ekonomi parçadan daha kaliteli.
    Bu da demek oluyor ki; Textar daha kaliteli.
    @Ersin bey'de Ate'nin alt ürünü olduğunu belirtmişti, zaten arkasında küçük bir Ate logosu var.
    Golf, Passat, Jetta'larda ATE'yi yada Hella Pagid'i kullanıyor genellikle VW. Poloş'ta Galfer'i tercih etmiş.
    Textar'lar çok iyi şimdi. Balataların arkalarında sönümleme takozu da var. Eskilerde yoktu.

- Servis haricinde bir yere gitmek istemiyorum. İşin kalitesi bir yana, kadın olduğum için servisi tercih ediyorum.
    Lastik serviste onarıldı bugün.

- 1.2 TDİ önermeyeceğim. Şehir içi arabası. Trendline olduğu için boş, arka frenler kampana. Bütçe o aralıkta ise başka markaları inceleyin. Ama illa Polo olacak ise; 1.4 & 1.6 TDİ öneririm. 1.6 TDİ'ların süspansiyonları daha keyifli diğerlerinden.

1.6 TDİ düşünürseniz aracımı öneririm. Ciddi bir alıcı çıkar ise satmayı düşünüyorum. 1.6 TDİ olur ise; aklınızda bulunsun.
    Alıcı kadın ise biraz indirim, erkek ise biraz zam yapabilirim.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1.2 TDI ile saçınızı başınızı yolarsınız hem düz yolda hem yokuş çıkarken intihar edesiniz gelir ben kullandım biliyorum 1.2 dizeli

ve 1.2 TDI ın dehşet ötesi bir dizel gürültüsü ile kötü bir titreşimi var.

1.4 TDI en ideal olanı ama 1.6TDI olursa çok daha lezzetli olur.

<<bülent>> bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Benim fren balatalarında dışarıdan görünecek biçimde MADE IN ITALY yazıyor. Aklıma Brembo geliyor inşallah öyledir:)

Sevra bunu beğendi.
  9. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    İnşallah Brembo'dur, daha güvenli seyahat edersin.
    Ferodo, Lucas ve Valeo'da olabilir.
    Yeter ki; Galfer olmasında..

10. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Jettada trw var orjinalde. Ben öyle gördüm bakınca gerçi kaliperlerin markasını da görmüş olabilirim aceleyle bakmıştım aradan.

11. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Serviste değiştirmek isterseniz büyük ihtimalle Ate ile değiştirecekler, çünkü; yedek parça bölümüne gittiğimde kutuların etiketlerinde Ate yazıyordu.
    Fren hidroliği de aynı şekilde.

Parça koduna göre sipariş verebiliyorlar, fiyat ve marka farkı oluyor. Aracın sistemine girip parçalara bakıldığında Jetta için; 1K ile başlayan parçalar orijinal. JZW ile başlayan Ekonomi parça.

<<bülent>> ve Önal bunu beğendi.
  12. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yok artık....:eek:

Sizleri gönülden tebrik ediyorum.

Doktordan temiz dedikleri bu olmalı,

Elinize emeğinize sağlık.

Sevra bunu beğendi.
  13. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkürler.

14. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Çok iyiymiş. Ben Tucson için Ate fren hidroliği aldım bir yılı geçti değiştirecek usta bulamadım arabayı sattım, lastikleri ve bir adet hava filtresini yeni sahibine verdim yağları unutmuşum kaldı öyle.
    Vw çalışanları genelde ilgililer ama Gebze'ye yeni bir servis ve satış yeri açmışlar, özellikle servistekiler biraz tuhaf, beğenmedim, yine servis için Istanbul'a gitmek gerekecek. Bu Gebze'nin havasında bir şey var galiba, Hyundai de öyleydi.

15. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    tşk ederim. 1.6 tdi bütçemize uymuyor maksimum.45 bin tlye araç. arıyoruz.

16. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    - İkame Polo ve Artan Parça Fiyatları.

- Neler Yapıldı.

-
    Özel Servisin verdiği hasarlar onarıldı.
    - Radyatörü tutan 4 klips değişti.
    - Ön panel söküldü ve takıldı.
    - Radyatör üzerindeki 4 conta değişti.
    - İç-dış yıkandı.
    - Fren ve süspansiyon geliştirmesi fiyatları aldım.
    - İkame Polo'yu yıkadım ve teslim ettim.

- Özel Servisin Kötü İşçiliği ve Sanayiden Alınan Çakma Parça.

Selam, geçtiğimiz hafta sohbet konusunda paylaşmıştım. Daha önce küçük bir kaza yapmış, ön panel tutucuları ve ön panel değişmişti. Maalesef; beceriksiz özel servis, ön panele radyatörü eğik takmış ve sanayiden aldığım VW logolu radyatör contaları sahte, çin malı çıktı.
    Bir kaç gün servisten parça bekledim, Poloş'ta bu süre içinde serviste kaldı, sağolsunlar yokluğumda arkadaşım özel olarak ilgilendi. Serviste ikame araçta verdi.
    Dün parçalar gelmiş, bugünde Poloş servisten çıktı.

Faturamız; (130 TL'yi 3 taksite böldüler)

- İkame Polo ( 2013 Polo 1.4 85 PS Manuel Comfortine.) (Atmosferik - Benzinli )

1 iş gününden fazla Poloş'u alamayacağım için ikame araç verdiler. Aslında ikame aracı, ara sıra satıştan bir arkadaşım kullanıyor, ikame araç olmadığı için onu verdiler. Sabah gidilseymiş, Yeni Golf varmış. :(

3 gün kullandım sayılır, 3 günde en sevdiğim ve en sevmediğim özelliklerini yazayım.

En sevdiğim; Motoru oldukça sessiz, klimayı açınca devir artışı, motor sesinde bir artış ve titreme vs. olmuyor. Süspansiyonları TDİ kadar olmasa da yumuşak, vitesi çok yumuşak ve geçiş yolları çok kararlı, debriyajı da öyle.
    En sevmediğim; Trafikte 2'den 1. vitese atınca fena bir şekilde öne yığıyor kendini.

Yakıt Tüketimi; İlk aldığım zaman klimayı kapatmadan sakin kullanımda 6.0L - 6.8L civarında geziniyor, bir ara devirli kullandım, patinaja düşürdüm, hızlı kullandım. 8.9L'ye kadar çıktı. Genel olarak normal kullanımda 7.0L diyebiliriz.

İkame Polo'yu yıkadım;

Temiz bir şekilde aldığım Polo'yu, daha temiz bir şekilde teslim ettim. :)

Manuel;

- Otomatik'e alıştığım içindir diyeceğim de, alakası yok. Ara sokaktaManuel Polo ile yanlışlıkla frene sol ayağımda bastım, basmaz olaydım.
    Hayaller; Heel And Toe, Hayatlar; Ani fren :D :D :D :D

- Artan Parça Fiyatları;

Hatırlarsınız; yurtdışına gitmeden önce Poloş'u 160 beygire çıkarma düşüncem vardı. Fren ve süspansiyon modifiyesi için servis ve yedek parçacılardan fiyat almıştım.
    Sonrasında iptal ettim, şuan da zorunlu olmadıkça arabalara masraf yapmayı düşünmüyorum.
    Fakat; artan kur sonrası parça fiyatlarını merak ettiğim için torpido gözünden önceki kağıdı aldım ve Mart ayı fiyatları ile Ekim ayı fiyatlarını karşılaştırdım.

Yedek Parçacı Fiyatları;

Amortisör siparişle gelirmiş, insanlar daha uygun amortisörlere yöneldiği için şuan Poloş için; Optimal, KYB, Magnetti Marelli, TRW, Boge(Sachs) mevcut.En ucuzu Optimal, Alman Malı. O da 310 TL.
    Fren tertibatı aşırı derece de zamlanmış.

Mart Ayı; Eski Fiyat Toplamı; 2330 TL
    Ekim Ayı; Yeni Fiyat Toplamı; 3587 TL
    6 Ay'da Oluşan Fiyat Farkı ; 1257 TL

Yetkili Servis Parça Fiyatları;

Yetkili Servis parça fiyatlarında Türkiye stoğunda olan parçalarda aşırı bir zam yok, yurtdışından parça getirileceği zaman iş değişiyor.

Mart Ayı Toplam Fiyat Teklifi; 2410 TL (%16 indirim + kdv dahil)
    Ekim Ayı Toplam Fiyat Teklifi; 3085 TL (%16 indirim + kdv dahil)
    6 Ayda Oluşan Fiyat Farkı; 675 TL

<<bülent>>, Asel Kaan Efe ve gokhan06 bunu beğendi.
  17. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Keşke yeni polo verselermis aradaki farkı gözlemlerdiniz.

Asel Kaan Efe ve Sevra bunu beğendi.
  18. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Yeni Polo'nun test sürüşüne çıktım. 1.0 TSİ DSG idi, önceki sayfalarda fotoğrafı olacak.

19. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bugün sabah site otoparkına indim, Poloş'u söktüm.

- OEM Usb şarj girişi sipariş ettim.(Çinden)
    - Torpido gözünün içini temizledim, düzelttim.
    - Geçen sene temizlediğim klima havalandırma motorunu kontrol ettim, temiz idi.

İlk önce Rcd 310 multimedya cihazını söktüm. Cihazın arka tarafı da usb girişi için soket var mı diye, varmış.

Multimedyayı sökmüşken klima çerçevesini de söktüm. İleri de ses yapmasın diye bez bant koydum. Bu arada amacım fotoğrafta görülen telefon tutucu dan kurtulmak.

Multimedya cihazının yeri çok kirli idi, temizledim.

Multimedya cihazının arkasında soket vardı. Aux girişi yanındaki boş yere Aliexpress'ten 35₺'ye usb girişi siparişi verdim..

Ve multimedya cihazını yerine taktım, pin kodunu girmeye gerek kalmadı, Poloş'u tanıdı hemen. Sonrasında vidalarını ve çıtayı taktım.

- Poloş'un torpido gözünü söktüm. 6 tane T20 vidası var. Klima havalandırma motoruna baktım, temiz idi. Geçen sene güzel temizlemişim.

Sonrasında torpido gözünün dış kısmını temizledim. Ayrıntıya dikkat.

Torpido gözünü yerine taktım, temizledim ve kullanım kılavuzunu bir daha çıkarmamak üzere yerine koydum. Türk'ün kılavuzla işi olmaz.

Dikkat Kötü bir espri;
    Makyajlı Poloş. .

Son olarak torpidoyu düzenledim, kılavuzu, kalemi, ruhsatı yerlerine koydum, hepsi için ayrı ayrı yer yapmışlar, minibüsçü gibi bozuk para yeri bile var, artık zor kapanmıyor

Temel_78, Ogun, Unicorn ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  20. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Eline sağlık , öyle paneli falan sökemem de , benim de kolçak , torpido iyi bir temizlik ve düzenleme istiyor , kısmet.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

Sevra ve <<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş