LPG KABLO

Peugeot, Opel`i Satın Alıyor.

'Diğer Markalar' forumunda Bgc71 tarafından 14 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. Bgc71

Bgc71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    245
    Ad Soyad:
    John Doe
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Duygu bunu beğendi.
  2. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Acikcasi bu gelisme beni ilgilendirmiyor ma Fotoğraf cok güzel olmuş:D

Duygu bunu beğendi.
  3. Bgc71

Bgc71 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    245
    Ad Soyad:
    John Doe
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Dünya satışında sürekli zarar eden Opel sadece Türkiye'de kazanıyordu sanırım :D Tıpkı renöcülerin kazandığı gibi. Nasıl bi ülkeyiz anlamadım gitti :D

Duygu bunu beğendi.
  4. leolas

leolas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad Soyad:
    e. mirza
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    muhteşem ikili olurlar. nedendir bilmem bana yüzü en soğuk gelen markalardır bu ikisi. Neyse mikemmel tasarımlarını ve arıza ihtimallerini de birleştirirlerse kimse tutamaz artık patlar gider :))

Duygu bunu beğendi.
  5. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    ne alaka bilemedim,ortak yanlarıda hiç yok ilginç.

demekki gm opeli gözden çıkardıgına göre chevrolet le avp.piyasasına giricek.oda zaten güney kore üretimi

Duygu bunu beğendi.
  6. leolas

leolas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad Soyad:
    e. mirza
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Opelin yıllardır çalmadığı kapı kalmadı hocam. Alaka bundan ibaret. Devlet desteğiyle yıllardır ayakta kalıyorlar ama devlette bir yere kadar destek verir.
    Asıl benim merak ettiğim bu kadar köklü ve bir zamanların efsane markası olmasına rağmen batmayı nasıl başardıkalrı. Oysa ki bir zamanlar vw mi Opel mi derdik.. hey gidi..

Duygu bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    büyük şirketlerin batması daha kolaydır,
    anlık olarak borçlar ödenemez hale geldiği anda batar şirket.

GM sadece opel değil, komple grup olarak 2008 yılında iflas etti, iflası kabul edilmemişti.

o arada opel birkaç fabrikasını da kapattı, mesela Bonn fabrikası gibi.

opelin araba yapmak üzerine bilgi birikimi fazla, türkiyedeki üretim yapan markaların bilgisi opel kadar değil. ama motor konusunda opelin pek de üstünlüğü yok.

pejo ise kendine özgü özellikleriyle yine ayakta kalacak, daha akıllıca yönetiliyor görünüyor.

VVadam ve Duygu bunu beğendi.
  8. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Opel'in en büyük avantajı, GM desteğiydi. Bir de Alman markası olması, güvenlik ve teknolojik anlamlara artı avantaj.

Volkswagen'in Škoda, Seat gibi markaları bünyesine alıp, kendi teknolojisini entegre etmesi gibi bir birleşme olacak sanırım.

Ancak, Opel bazı yönlerden Peugeot dan daha ileride. Şimdi, Opel araçların kasalarını Peugeot yapıp, çamurlukları vs. Plastiğe çevirirse bir çok kesimde prestij kaybı olur. Bu birleşimden bana en cazip gelen, Opel araçlarda ekonomik olan Peugeot motorları kullanmak olur.

VVadam bunu beğendi.
  9. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Opelin satan bi astra'sı kaldı onuda batırır ağzına yüzüne sıvar fransızlar

VVadam, Duygu ve exuberant43 bunu beğendi.
  10. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Yazılanlara bakıyorum da Peugeot'u öldürmüş herkes, yalnız hiç kimse bir gerekçe yazmamış. Kulaktan dolma bilgiler mi yoksa gerçekten Peugeot sahibi olup kullanımıyla elde edilen deneyimler mi yorumların kaynağı merak ediyorum.

Duygu bunu beğendi.
  11. hakan84

hakan84 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    284
    Ad Soyad:
    hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    Bu haber ve olaylar gercekse
    aslinda var PSA grubu yani opel /peugeot/fiat ortakligi
    Yani combo/florino/berlingo gibi araclari ortak uretiler ve pejonun benzinli motorlarini opel 1.4 benzinli araclarda kullanmasi ve yine gm nin 1.3 mjt motorlarinin ortak kullanmasi buna isaret.
    Demekki gm avrupada sadece FIAT markasi ile ilerleyecek.
    Opelinde sonu ozaman chavrollet gibi olacak. Aslinda can cekisme bayadir vardi yaptillari 1.0 turbo motor ne hikmetse tutmadi.
    Hala 1.2 atmosferikle idar ettler.
    1.3 mjt i kaldirip 1.6 mjt getirdiler.
    Sadece kasa yapip ilerleme olmuyormus demekki:(

12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    anladıgım pug ingiltere pazarındaki vauxhall için opele yanaşmış.
    zaten pug anlaşamasa sırada renault ve vw var deniyor.
    ülkemizde 1.0t tutmamış olabilir.avp. bu tar motorlara alıştı bile

Duygu bunu beğendi.
  13. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Opelde bitti desenize tüh üzüldüm

Duygu bunu beğendi.
  14. mismailt

mismailt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    M. İsmail T.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    fransızlar araçlarını oldukça hafifletmek için önceleri plastik çamurluğa bile yöneldiler tabi bizim ülkede bu durum kalitesilik ve güvensizlik olarak görüldü sebebi de geri kalmışlıkla alakalı.Tabi almanyada da bu zihniyetin kalıntıları mevcut bu sebeple sağlamlık ve kaliteyi kaba malzeme olarak algılamaya devam eden opel ağırlıkları sebebiyle ş.içi için gerekli yakıt verimliliğini yakalayamaadı ve bu konuda çok geç kaldı.Halbuki fransızlar bu konuda ilerlemeye devam etti hem araçlarını hafifletti hem de sağlamlaştırdı bu da ş.içi için düşük bir tüketim ve kıvrak bir araç sonucuna ulaştırdı bu da tüketici tarafından beğenildi.Ağırlık hatasına maalesef hyundai de düştü ve i30 i20 i10 maalesef kaliteyi arıtırırken ağırlığı da düşürme başarısını gösteremediler bu sebeple yakıt tüketimi konusunda başı ağrıyor.Örneğin i10 1080 kg bu 1.0 lt tork konvertörlü bir araç için çok fazla.bugün i10 nun bir üst segmentindeki clio4 ve 208 i10dan hafif.Kısacası opel çok ağır araçlar üreterek kendi ayağına sıktı.1.3 dizel astra j kasa hem hantal hem de beklenen tüketim verimliliğini yakalayamadı ayrıca 1.6 atmosferik ve 1.4 turbo motorları da öyle.Çünkü ağırlık tüketim için başa beladır.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  15. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Çamurluk plastik oldu mu niye dezavantaj oluyor anlamış değil renault'un kullanma amacı bildiğim kadarıyla 5 yıldızlı bir yaya güvenliği almıştı kaza anında yayaya çarpma durumunda en az hasarı veriyordu. Artı plastik çamurlukların içerisinde çelik bariyerler mevcut diye biliyorum... Arkadaşın megane araç geri kaçırıp çamurluğa yandan vurdu dedik gitti , arabayı öne aldı adam baktık hiç bişey yok , metal çamurluk olsa komple düzeltilcekti misal zararsız atlatılan birşey oldu. Bunun yanı sıra 2004 2015 yılları arası peugeot'a bindik 230 bin km yol yaptık citroen ve pejo grubunun tek dezavantajı ön takımı yere çok yakın araçlar , tamponlar yerde gidiyor neredeyse fazla sürtüyor altını dikkat etmezseniz onun haricinde bence kötü bir marka değil donanım olarakta fena değiller :)

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  16. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bazıları hala çamurluğun sac olmasının, arabanın ağır olmasının daha iyi yol tutuş sağladığını, bir çok avantajı olduğunu ve güvenliği arttırdığını sanıyor :)

tkcabin bunu beğendi.
  17. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Plastik çamurluklar işin görünen yüzü. EoroNcap 5 yıldızına değil de, gercek hayattaki kazalara bir bakın. Peugeot ve Renault un, Sağ, sol, çapraz açılardan ne kadar içeri girdiğini görürsünüz. Şahin gibi tavanları bile kopuyor.

Peugeot nun bagajını incelemedim ama, megane 2 de bagaj havuz sacı yok. (Stepne nin olduğu kısım) bu bölge neredeyse arka koltuğun altına kadar plastik. Forumda daha önce de megane 2 ile ilgili konu açılmıştı orda da yazmıştım. Delinen yerleri slikonlayıp sattığımız megane vardı.

Şimdi diyorsunuz ki, çamurluğun plastik olması sağlam olmadığı anlamına gelmez. Tabiki bir aracın sağlam olmasıyla çamurluğunun plastik olmasının alakası yok. Genel anlamdaki sağlamlık söz konusu, sırf çamurluk değil. Arabanın ağır olması tabiki daha iyi yol tutuşu sağlar. Ağırlıktan kasıt sadece çamurluklar değil. Çamurluklar sac olsa 5kg anca eder. Meseleyi çok farklı yerlere cekmişsiniz. Arabada şasi olsa hadi eyvallah da, 2 aracta da bir Era kadar şasi malesef yok.

Ayrıca sac çamurluk yamulur, düzelir. Tekmeyle kırılan, top gelince kırılan vs. Çamurluğu Sürekli değiştirmek gerekir. Tercih meselesi.

Son düzenleme: 15 Şubat 2017
    VVadam bunu beğendi.
  18. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Her dediğinize daha önce sahip olduğum 207'den hatırladığım ve bildiğim kadarıyla kendi görüşümü söylemek istiyorum.

Kazalarda önemli olan aracın aldığı hasar miktarı değil kabinin ve içindekilerin ne kadar korunduğudur. Eğer sağdan soldan hiç içeri girmemiş, kazayı en ufak hasarla atlatmış bir aracın içinde öleceksek sağlam kalmasının bir anlamı olmuyor.

Her modelini bilmiyorum ama kullandığım 207'de bagaj havuzu sacdı. Aynı şekilde çamurlukları da sacdı. Aracın ağır olmasının yol tutuşa katkısı anlamındaki düşünceniz bir yere kadar kabul edilebilir ama unutmayın 1000 kilo olup 1500-1800 kilo araçlardan çok daha iyi yol tutan araçlar var. Şasi konusunda incelemedim yorum yapmam doğru olmaz. Ancak ağırlık konusunda dışardan küçücük görünen ve bir çok kişinin inanamadığı bir durum da bundan önceki iki aracımın ağırlıkları. Kullandığım 207, son sattığım Elantra XD2'den yaklaşık 40 kilo daha ağırdı. Sac çamurluk düzelir sonra boyanır satarken vay anam burda boyası var, şurda işlem var diye ağlar herkes araba alırken fiyat kırmak için. Plastik çamurluk da öyle hemen top gelmesiyle kırılmaz. (Plastiği savunduğum yok hatta ben de sac olmasını tercih ederim ama objektif olmak gerekirse dezavantajı kadar avantajı da var)

Dediğiniz gibi tercih meselesidir. Marka fanatiği falan değilim ama burada küçümsenen, hor görülen, hatta bazılarının belki kulaktan dolma bilgilerle yorum yaptığı araçlar sanıldığı kadar kötü değiller.

19. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Otomotiv dünyasında olur böyle şeyler, satıldı demek kötü demek değil. Nice markalar birleşiyor, satılıyor alınıyor. Piyasadan kaybolan pek yok gibi. Volvo satıldı da el arabası mı üretiyor?

getz34, ahmetakif34, VVadam ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  20. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Mesele satın alanın zihniyeti ile ilgili. Ne kadar bütçe ayıracaklar, Ar-Ge yatırımı ne kadar yapılacak, markayı hangi kitleyi hedefleyerek üretecek. Volvo Cars 6.5 milyar dolara Ford grubuna satılmış ama daha sonra doğru düzgün yatırım yapılmamış, modeller yenilenmemiş, rekabette geri kalmış ve 1.6 milyar dolara yani büyük zarar ile Çinlilere satılmıştı.Çinliler hemen çok büyük yatırım yaparak bütün modelleri yenilediler.Markanın imajını tekrar toparladılar. Jaguar ve Land Rover markalarının Tata grubu tarafından alınması başka bir örnek.Bekleyip göreceğiz.

Bu Sayfayı Paylaş