LPG KABLO

Ön kapı merkezi kilit problemi

'Elektrik & Elektronik Sistemler Sorun Ve Çözümleri' forumunda Utkucan tarafından 3 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. Utkucan

Utkucan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Utku tuncer
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    merhaba arkadaşlar 2001 accent milenyum kasa merkezi kilit açmıyor. Daha önceleri düzenli çalışıyordu bazen çalışmıyordu simdi işe tamamen arızalandı tekrar çalıştı tekrar arızalandı sadece sol ön söfer tarafından açılıyor.yenisinimi almam gerekli yada tamiri varmı yardımlarınız için simdiden teşekkürler.

2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    büyük ihtimal sol ön kapıdaki merkezi kilit motoru bozulmuştur. araçta sonradan takılma uzaktan kumanda varsa bunların merkezi kilit motorları ucuz oluyor piyasada 5-10 tlye bulabilirsiniz.

3. EmrahKrdnz

EmrahKrdnz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Emrah KARADENİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Kardeş mürsel hocama katılıyorum aynı zamanda bende bir fikir sunayım. Eğer araçta şase falan yaptırdıysan motor kaputunun içinde röleve kutusu var onun içerisindede sarı renkli iki sigortadan oluşan bir aparat mevcut onların içindeki sigortaları bi kontrol et yanmış olabilir değiştirirsen düzelebilir.

4. Utkucan

Utkucan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Utku tuncer
    Araç Modeli:
    uzaktan kumanda yok bozuk olsa hiç çalısmaz dediğim gibi tamamen çalışmama durumu yok ara sıra çalışıyor.birde emrah kardeşimin dedegi gibi sikortaya bakayım ama sanmıyorum ordan olsun kapıyı ben sökebilsem bir bakacam.bir yerleri kırarım diye korkuyorum.ayrıca ilgiliniz için teşekkür ediyom.

Coolwhisper bunu beğendi.
  5. komanciii

komanciii Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Fatih ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Kapı içleri cabuk pas tutuyor bence merkezi kilit sağlam sadece temassizlik durumu var temizlik yapilirsa düzelir

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. osman aşcı

osman aşcı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    osman aşcı
    arkadaşlar daha bugün kayıt oldum yanlış yerede yazıyor olabilirim ama dediğim gibi bilmiyorum ayrıntılı bir şekilde o yüzden. BENİM SORUNUM ŞU DÜN AKŞAM ARABAMIN ARKA KAPISINI AÇIK UNUTMUŞUM KAPININ KİLİDİ KİLİT DİLİNE DEĞMİYORDU BİLE ARASINDA AÇIKLIK VARDI YANİ ŞİMDİ KAPILARI KAPATIYORUM AMA MERKEZİ KİLİT ÇALIŞMIYOR ŞOFÖR KAPISI HARİÇ DİĞERLERİ KAPANMIYOR HER TÜRLÜ ÖNERİNİZİ BEKLİYORUM ACİL OLARAK

7. Enigmatics

Enigmatics Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Sorunun aynısını 2005 admira ile yaşadım. Benimde zamanla zayıflayarak sadece şoför kapısı çalışmaya diğerleri çalışmamaya başlamıştı.İki gün önce izmir'de yaptırdım. şoför kapısındaki merkezi kilit motorunu değiştirince problem kalmadı. Orjinal motoru 75 TL ye aldım.

8. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Bu başlığı görmemiştim.

Merkezi kilitin şöför kısmı merkezleme oluyor sanırım bendede aynı sorun vardı .bi küçük civata çıkmış onu güzel sıktım sorun kapandı.diğerlerinin açılması için kapıyı içerden kilidini destekliyordum öyle açılıyordu diğerleri.Sizinkide böyle olabilir.Kapı panelini açabilecekseniz kontrol edebilirsiniz.​

9. Utkucan

Utkucan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Utku tuncer
    Araç Modeli:
    osman kardeş ynı sıkıntı bendede var ben bu hafta kapı dösemesini söktüm, bana karısık geldi kapı kilidinden sökmek gerekli kapı kilit vidaları cok setti sökemedim sadece vd 40 sıktım geri taktım takarkende içten açma telindeki malzemeyi kırdım su an manuel biniyor bütün kapıları elle kapatıyorum.size tavsiyen hyundaiden anlıyan iyi birine gitmeniz uygun fiyata yaptırmanız.kolay gelsin selamlar

Coolwhisper ve osman aşcı bunu beğendi.
  10. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    arkadaşar merhaba getzimin kapıları kumandadan kitlediğimde bazen sadece soför kapısını kitleyip açıyor.içerden kapı kolundan kitlediğimde hepsi kitleniyo ama kumandadan basınca bu sorun oluyor neden olur acaba ?

11. osman aşcı

osman aşcı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    osman aşcı
    bende açtım döşemeyi ama ben motora baktım bir sıkıntı yoktu aynı zamanda motoru devreden çıkartıp elimle yapıncada kapılar kapanmadı kapının iç kısmından geliyor kolu itince ses sanki böyle cızırtı gibi veya vızıltı gibi geliyor yani anladımki motorda bir sorun yok sorun kapının iç kısmında anlayamadım bende belki fikri olan birileri fikir verir abi.

12. merol06920

merol06920 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Mehmet EROL
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Arkadaşlar her araçta sorun farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Ben de bahsettiğiniz sıkıntıları eski aracımda yaşamıştım. Kapı motorunun bozuk olduğunu ve değiştirilmesini söylemek en kolayı. Tabi bozuk olmayabilir.

Araçların kaportaları yazın ısındığı için döşemenin içindeki zivte benzer yapıştırıcı maddeler eriyor ve kilit kollarının oynak kısımlarının üzerine akıyor. Kışın ve soğukta da donuyor. Ve alın size açılmayan merkezi kilitler.

Bence aracınız biraz eski model ise her kapıdaki döşemeleri sırayla söktürün ve kilit mekanizma kollarının bağlantı noktalarını, oynak kısımlarını iyice bir pas sökücü ile temizlettirin. Biraz da yağlatın işlem tamam.

13. osman aşcı

osman aşcı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    osman aşcı
    http://mcdn01.gittigidiyor.net/10561/tn70/105613585_tn70_0.jpg benim sağlam dediğim parça bu benim bildiğim motor bu galiba yanlışta biliyor olabilrim tabiki benim bu resimdeki parça sağlam kapının iç kısmından geliyor bahsettiğim ses orayı nasıl açıcam kapıyı kesmem gerekir buda mümkün değil zaten 2 kuruşluk iş için.

14. merol06920

merol06920 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Mehmet EROL
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB

Dediğim gibi motorunuzda sorun yoksa bir kaportacıya kapı döşemelerini söktürüp temizlettirin. Diğer 3 kapının bağlantı noktalarını.

15. osman aşcı

osman aşcı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    osman aşcı
    ok son çare o olucak zaten

16. KartalMania

KartalMania Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    84
    Ad Soyad:
    Erman Sey
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    benim arabama alarm takılmış kumanda ile kapılar açılıyor fakat kitleme yaptığımda sol ön kapı motorundan tık diye bir ses geliyor ama kitlemiyor kapıları. Anahtarla ktlediğimde 4 kapıda kitleniyor sorun motordan mıdır? yoksa alarm sistemi ile ilgili midir?

17. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Sizin aracınızda büyük ihtimalle uzaktan kumanda için sonradan takılan bir motor oluyor onda sorun var. o motorlar pahalı değil piyasada 5-10 tlye bulunabiliyor. şöför kapısı pandizotunu söküp kontrol edebilirsiniz.

KartalMania bunu beğendi.
  18. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu sorun yeni aldıgımız milenyumdada var normalde merkezi kilit kumandasına basınca sol arkayı kapatıyor bazen kapatmıyor bide şu var merkezi kilit oldugundan arabanın içindeyken şöför kapısını kitledigimde hepsinin kitlenmesi lazım ama kitlemiyor aklıma gelen ilk şey merkezi kilit motoru oldu ama o bozuk olsa kumandadan kitledigimde hiç biri kitlemez yarın bir söküp bakıcam

19. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    mk nin bazen kapatip bazen kapatmamasi
    motor kolunun kilide baglandigi piston sorunu olma ihtimali fazla. WD40 ILE PAS TORTU SOKULECEK.

2 IHTIMAL ELEKTRIK veren kablodaki KIRIK. Tespit yapilip yeniden baglanti yapilir.

20. blackman_mib

blackman_mib Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    FERHAT ŞAHİN ASLAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Ben milenyumu yeni aldim icindeki sistemi bilmiyorum sokme firsatim olmadi heniz ama tahmin ediyorum ki yumurta kasa ile aynidir.Size tavsiyem elinizden geliyorsa kendiniz yapin ilk once ana merkez yani surucu kqpisindaki orjinal motor ve merkezi kilit baglantilarini kontrol edin bunuda soyle yapacaksiniz kapi dosemesini sokun daha sonra kapi kilidinin oldugu kismi 3 tane yildiz vidali olan yer o civatalari sokun sonra dosemenin altindaki sacda merkezi kilit.motorunu tutan 10 mm bir civata var onu sokun sinmdi asil mesele kapi kolundan merkezi kilit motorunaa inen bir demir var onu kapu kolundan ayirmaniz gerek plastik gecirmeli bir sistemi var onu sokeceksiniz daha sonra o demirin kapi kolunda gectigi yere vd 40 sikin ve biraz basincli bir sekilde geri dogru itin yerinden cikacaktir yine ayni demirden kapi icinde iki tane daha var onlarida sikmeniz gerek sonrasinda motor kapi kilit sistemi ile elinize gelecek sistemi kapidan cikarttiktqn sonra motoru sistenden ayirin ve icini acin goreceksiniz ki merkezi kilit motoru icine su almis ve oksitlenme yapmis lehimlerini yenileyin tinerle kopmle lehimli o yseil tabla vs her neyse onu temizleyin motorun sistemi bir sekil cember uzerinde 180 derece 180 derece ile caliaiyor yanlis hatirlamiyorsam o calisan bolumude tinerle temizleyin uzerine biraz gres surun ve motora elektirik verin calisiyormu(yanliz m.kilit motorunun icini sokmek gercekten zordur ugrastirir) eger calisiyorsa simdi sira motoru soktugunuz kapi icindeki m.kilit kqblqlorini temizleme eger bulabilitseniz nalburlarda genelde olur kablolarin uzerindeiki swiclerden 4 tane alin ve her jabluyo kerlserej yenilyin kablaori kestiginizdede goreceksiniz ki jablolarda oksit var hatta kAblo renkleri siyah mavi beyaz ve sari olmaliydi yanlis hatirlamiyorsam.bu islemlerden sonra sistem kendine gelecektir. ve gorexeksiniz ki aslinda butun bu arizaya sebep olan kablo ve motordaki oksit ama sigorta vs atmissa ona birsey diyemem

Bu Sayfayı Paylaş