LPG KABLO

Motor yağları ile ilgili bir kaç bilgi

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda Misafir tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Misafir

Misafir Guest

Motor yağları kalitesine göre sırayla........

1 - Mineral yağ
    Doğal yollarla elde edilen yağlardır.

2 -Sentetik yağ
    Özel işlemlerden geçirildikten sonra üretilen yağlardır.

3 - Yarı sentetik yağ
    Mineral ve sentetik yağların karışımı ile elde edilen yağlardır.

yağın özelliğini gösteren rakamların açıklaması ise xxW kısmı aracın kullanıldığı ortamın hava sıcaklığı ölçüsüdür, yani hava sıcaklığı 30 ile -5 derece arasında değişen ortamda kullanılan araca 20w yeterli gelirken 35 ile -15 derece arasında değişen ortamda kullanılan araca 10w kullanılması gerekir, w harfinden sonra gelen kısımda yağın kalitesini belirler, yani xx-40(sentetik yada yarı sentetik)xx-50'den (mineral)daha iyidir.

2. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    abi bide kutunun arkasında API-CF4 gibi yazılar yazıyor onlar ney.?

3. Misafir

Misafir Guest

Böylesi kolayıma geldi.....https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

MOTOR YAĞLARI SINIFLANDIRMASI

Otomotiv yağlarının sınıflandırılması, çeşitli kuruluşlar tarafından yapılmış ve yağlara uygulanan test numaralarının önünde, bu kuruluşların isimlerinin baş harfleri kullanılmıştır. Bu sınıflar, yağın performansını belirler.

Bu kısaltmaların açılımları şu şekildedir:

SAE: Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği
    API : Amerikan Petrol Enstitüsü
    ILSAC: Uluslar arası Yağ Standartları ve Onay Komitesi
    ACEA: Avrupa Otomobil İmalatçıları Birliği
    MIL: ABD Ordusu Yağ Spesifikasyonları
    JASO: Japon Otomobil Standartları Organizasyonu.

API KALİTE SINIFLANDIRMASI

Motor yağlarının kalite sınıflamasında en geçerli ölçütlerden biri API'dır. Örneğin API SH/CF. "S" harfi, bujiyle ateşlemeli araçlarda (spark ignition), "C" harfi, basınçla ateşlemeli araçlarda (compressed ignition) kullanılacağını gösterir. Bu iki harf sabit olmak üzere, arkalarından gelen harfler ise performans derecelerini belirtir. ( SA, SB, .......SH, SJ gibi). S ve C harflerinden sonra gelen harfler, alfabetik sıraya göre ilerledikçe motor yağının kalitesi artar.

BENZİNLİ MOTOR YAĞLARI API SERVİS SINIFLANDIRILMASI

API motor yağı kalite sınıflandırılması, Amerikan Petroleum Institute (API), Amerikan Society for Testing Materials (ASTM) Society of Automotive Engineers (SAE)'nin 1960'lı yıllarda bir araya gelip çalışmalarının neticesi ortaya çıkmıştır.

SA : Katıksız madeni yağ.
    SB : Oksidasyonu ve yatak korozyonunu önleyen katık içeren motor yağı.
    SC : 1964 yılı garanti testlerinden geçen; aşınma, oksidasyon, pas ve korozyon önleyen, depozit kontrolü sağlayan benzinli motor yağı.
    SD : 1968 yılı garanti testlerinden geçen, SC seviyesine göre daha üstün aşınma, oksidasyon, pas ve korozyon önleyen, depozit kontrolü sağlayan benzinli motor yağı.
    SE : API SC ve SD'ye göre yağ oksidasyonuna, yüksek sıcaklık motor depozitlerine, pas ve korozyona karşı daha dayanıklı benzinli motor yağı.
    SF : Araç üreticilerinin bakıma ilişkin önerileri doğrultusunda, 1980 yılı başında yayınlanan ve benzinli araçlar için geliştirilen bir servistir. Bu kategoride üretilen motor yağlarında, API Servis Sınıflaması SE'de istenilen asgari şartlardan oksidasyon stabilitesi artırılmış ve aşınma önleyici performans geliştirilmiştir. Bu yağlar ayrıca, motor depozitlerine, pas ve korozyona karşı da koruyucu özelliktedir. Bu kategorideki yağlar; SE, SD veya SC seviyelerindeki yağların yerine de kullanılabilirler.
    SG : Araç üreticilerinin bakıma ilişkin önerileri doğrultusunda, 1999 yılında yayınlanan ve benzinli araçlar için geliştirilen bir servistir. Bu seviyede üretilen motor yağları, daha önceki kategorilerde yer alan yağlara göre, motor depozitlerine, yağ oksidasyonu ve aşınmaya karşı performansları arttırılmıştır. Ayrıca, bu yağlar, pas ile korozyona karşı da koruyucu olup, SF, SF/CC, SE veya SE/CC seviyelerindeki yâğların yerine de kullanılabilirler.
    SH : 1994 yılı garanti testlerinden geçen, SG performansına ek olarak testleri ve üretimi Kimyasal Madde üreticileri (Chemical Manufactures Associations, CMA) protokolüne uygun yapılan benzinli motor yağı.
    SJ : 1997 Benzinli Motor Servis Kategorisi. API servis kategorisi SJ'yi karşılayan yağların, yüksek sıcaklıkta depozit oluşumu, aşınma, köpük ve alevlenme özellikleri geliştirilmiştir. Bu yağlar, CMA (Chemical Manufacturers Association) ürün onay kodlarına göre test edilmektedir. API SH, daha önceki API ve servis kategorilerini tavsiye eden motorlarda da kullanılabilirler.
    SL : 1 Temmuz 2001 itibariyle yayınlanmıştır. 1 Nisan 2002 tarihinden itibaren üretilen motorlarda önerilecektir. Bu tarihten önce üretilmiş araçlarda da kullanılabilir. Yüksek sıcaklıklarda da

4. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    abi çok saol şimdi biraz biraz bişeyler anladım..

5. alpozturk2002

alpozturk2002 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    arkadaşlar. 96 model accentim var tek kapı. 1.5 motor 12 valf. serviste yağı değiştireli 5 bin oldu ve değişim zamanına 5 bin km var. helix yağ koymuşlardı. ama 10-40 mı 15-40 mı koyduklarını kesin bilmiyorum. dün yağımı kontrol ettim. çubukta hiç yağ gözükmüyordu. en uç bölgesinde bulaşık vardı sadece:) ama hala yağ lambası yanmamıştı. aracım yağ eksiltiyordu ama bu kadar da değil.servisi aradımyağ ekleyecem diye. hangisinden koyayım siz hangisini koydunuz diye. 15-40 koyacam dedim. farketmez dediler. 10-40 koyduysanız ben de üzerine 15-40 koyarsam zarar vermez mi dedim, vermez emin olabilirsiniz dediler. ben de 1lt 15-40 ekledim. yağçubuğuna baktım alt sınır çizgisinin ordaydı. amaevde 10-40 vardı onu unutmuşum. şimdi15-40 ın üzerine de 10-40 eklesem olur mu?:))) Biraz karışık oldu ama şöyle özetleyeyim. önceki yağı bilmiyorum. 15-40 1lt koydum. üzerine de 10-40 eklesemnolur. elimde varmış çünkü:))

6. Misafir

Misafir Guest

Aslında çok da doğru bir şey değil ama sakıncası yok ekleyebilirsin, hele antalya gibi sıcak iklimlerde 10w/40'a hiç gerek yok, hatta çok ince olduğu için büyük bi ihtimalle yağ eksiltmesi bundan kaynaklanıyor,15W yeterli...

7. alpozturk2002

alpozturk2002 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    teşekkürler Coşkun Bey. Arabada hemen hemen hiç yağ kalmamış. Ama yağ lambası yanmadı. ya arızalı ya da daha yanmaya gerek duymadı:) 228 binde araba şu anda. demekki motoru baya iyiymiş bunların..

8. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    accent admire crdi ler için en uygun yağ marka ve modeli hangisi acaba?? bi de dizellerin yağları siyaha yakın bi koyulukta mı oluyor?? bizimki biraz koyu geldi gözüme de

9. Çağrı

Çağrı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    castrol 10-40 dizel.

10bin km de bir değiştiriyorsun.

kitapçığında ve castrolün sitesinde bulabilirsin.

10. Misafir

Misafir Guest

Sadece böyle bir kıstas almak doğru değil, madeni yağların derecelendirilmeleri aracın kullanıldığı dış ortam sıcaklığına göredeğişir, eğer aracı kullandığınız bölge sıcak iklim kuşağında ise 15W/40 yeterli olacaktır, dış hava soğudukça yağ seçiminiinceltmekte fayda var, renk konusuna gelince, dizel motora yağı koyup çalıştırdığınız anda yağ hemen kararır, önemli olan yoğunluğudur, iki parmağınızın arasında su gibi kopmayıp uzuyorsa yağ sağlam demektir.

11. Çağrı

Çağrı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hocam ben kitapçığa ve siteye bakıp 10-40 koyduruyorum. iyi midir? bölge şuan için bursa.

12. Misafir

Misafir Guest

Şöyle söyliyeyim kararını sen ver......

15W/40......çalışma sıcaklık aralığı -18 ile +40
    10W/40...... " " "-25 ile +40, dezavantajı aşırı sıcakta daha çok sıvılaşır ve performans kaybı yaşar...

Yani havaların çok sıcak olduğu iklimlede 10W dezavantajlı hale gelir...eğer bulunduğun ortamda hava sıcaklığı 30 - 35 derecelere çıkıyorsa 10W yağ iyice incelecek ve performans kaybedecektir.

13. Çağrı

Çağrı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yazın antalyaya gidiyorum. demek ki orada 15w-40 lazım. e o zaman ben hep 15w-40 koyayım. 15w'nun dezavantajı ne?

14. Misafir

Misafir Guest

Bu şartlarda dezavantajı yok, hava sıcaklığı -18 derecenin altına düştüğü yerlerde başlıyor dezavantajı...

15. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    istanbulda olduğuma göre en avantajlısı 15-40 w görünüyor, tabi kitapçığına da bi bakarım , sağol coşkun abi. https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

16. Misafir

Misafir Guest

20W/50 bile kullanabilirsin....tabi benzinli ise, unuymayın 300.000km'yi 20W/50 yağlarla yapıyorduk zamanında.....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

17. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    hayır abi benimki crdi https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

18. Mr_SaMSuNLu

Mr_SaMSuNLu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Selamın aleyküm ;

Ben nicktende belli olduğu gibi samsunluyum ancak batmanda çalışıyorum 2001 accent m.kasa 1.3 lx mpı var ben hep elf in 10 - 40 yağını koyduruyorum samsundayken problem yoktu batmandaylen güneş altında hava sıcaklığı 50 c nin üzerine çıktığı oluyor araba yağ eksiltiyor bizde tamamlıyoruz 15 - 40 mı koydursam yukarıda okuduğum rakanlar 15 - 40 tavsiye ediyor sanırım ...

19. Misafir

Misafir Guest

20w/50 bile koyabilirsiniz, tabi dizel değilse, aksi taktirde 15W/40 uygundur...

20. xanadu73

xanadu73 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1

Bu Sayfayı Paylaş