LPG KABLO

Merhabalar Hyundaiclubtr.com Ailesi

'Tanışma' forumunda tlhblt tarafından 23 Nisan 2024 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. tlhblt

tlhblt Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Talha Bulat
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Merhaba ismim Talha Isparta da yaşıyorum hyundai sonata 2009 2.0 crdi 155 hp araç sahibiyim. Tesisatçılık yaptım bir dönem şuanda uzaktan okuyorum. Araç hakkında yapmam gereken ve öğrenmem gereken şeyler dolayısıyla bulduğum en güzel foruma katılmak istedim.

adgny, O. Uygur, ai_torcuk ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,293
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    aramıza hoşgeldiniz. nf kasalar 140, nf2 kasalar 150hp.

tlhblt ve adgny bunu beğendi.
  3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,530
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Aramıza hoş geldiniz , aracınız da hayırlı olsun .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tlhblt bunu beğendi.
  4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Hoşgeldiniz.

tlhblt bunu beğendi.
  5. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    606
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonatanız hayırlı olsun. Aramıza hoşgeldin.

Bende de aynı aracın 2011 modeli var. 2016 ekimden bu yana bende. İlk sahibinden aldım. Soracağın konular olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

tlhblt bunu beğendi.
  6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,897
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hosgeldiniz

tlhblt bunu beğendi.
  7. tlhblt

tlhblt Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Talha Bulat
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Merhaba öncelikle teşekkür ederim. Forumda çokça egr ve dpf iptal konusuna rastladım yazılımla beraber araç daha sağlıklı ve tasarruflu oluyor diyor siz yaptırdınız mı bir bilginiz var mı Bir de bu araçların genel bakımları dışında yapmam gereken bakımlar nelerdir aracı yakınımdan aldık sürekli götürdüğü bir usta var araçta uzun yıllardır petrol ofisi 5 30 yağ kullanılmış sizce kaliteli midir değiştirmemi önerir misiniz. Bir de parça tedarik edebileceğim güvenilir bir site var mıdır yoksa ustaya mı güvenmeliyim. Açıkçası çok sorum var bunun hakkında bu konuda konuşmak forum ihlali oluşturuyor mu ?

8. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    606
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tekrar Merhaba.

Ben bu egr ve dpf iptali konusuna tamamen karşıyım. Aracın fabrika çıkışı halini bozmamanızı öneririm. Bu iki iptal yöntemini de ben aracıma yaptırmadım ama 2019 yılında ecumasters firmasında araca soft bir yazılım yaptırdım (180 hp / 400nm) olmuştu, onu da çok zor yaptırdım ama denemeden edemedim. 3 yıl kadar bu şekilde yazılımlı bindim, performansta artış hissettim, yakıtta kayda değer bir değişiklik olmadı. Taki geçen yıl aracımda ani duman atma görünceye kadar bu şekilde kullandım, pek bi esprisini görmedim açıkcası. Duman atmayı farkedince yine aynı firmada ücretsiz aracımın orjinal yazılımına geri dönüş yaptırdım. Performans eskiye döndü, yine yakıt aynı kaldı bence ve duman atımı kayboldu. Bir araçta en sevmediğim şeylerden biri duman atmasıdır, fena canımı sıkar. O yüzden kesinlikle yazılımla, iptalle falan uğraşmayın, yaptırmayın derim, yine de siz bilirsiniz tabi.

İlk yaptıracağınız şey ustanız iyiyse aracınıza emme manifoldu, egzoz manifoldu, gaz kelebeği gibi yerleri güzelce söktürüp kurum durumlarına bakıp güzelce temizletmek. NF Sonatalarda elektronik gaz kelebeği var, yan sanayisi muadili yok ve oldukça pahalı bir parça, ona iyi bakın :) , onu da temizletin güzelce. Bozulursa yenisini almanız gerekir, bence çıkasına falan uğraşmayın, ihtiyacınız olduğunda görüşürüz yine orjinalini İstanbul'dan tedariği konusunda yine yardımcı olurum.

Araç 7,5 senedir bende. ilk 3 yıl hep motul 8100 x-clean efe 5w-30 koydum. ondan sonra ve halen Motul x-clean 5w-40 koyuyorum ve memnunum.

Şimdilik bu kadar, zamanım oldukça yazacağım size :)

9. tlhblt

tlhblt Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Talha Bulat
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Merhaba

Yanıtlar için çok teşekkür ederim. Aslında dediklerinizde mantıklı bu iş oldukça maliyetli ve riskli duruyor. Düzgün yazılımcı ustası vs derken attığım taş vurduğum kuşa değmeyecek gibi.
    Şimdilik vazgeçtim gibi duruyor zaten tam olarak mantıklı gelmiyor henüz. Aracı aldığım kişi öz dayım aracın geçen yıl tüm bakımlarının yapıldığını ve motorun içini kurumlarını temizlettiğini söyledi sanırım saydığınız parçalarda buna dahildir ama tekrardan soracağım. Bu parça temizliğini kaç yıldır bir önerirsiniz.

Bir de 5w-30 dan 5w-40 a neden geçtiniz faydası oldu mu bu araca hep petrol ofisi 5w30 dpf uyumlu yağ kullanılmış marka değiştirmek beni korkutuyor araç bu yağda sorunsuz gibi duruyor ancak öneriniz varsa alırım tabii

Şimdilik araç hakkında birinci gündemim turbo. Kısa süre önce motorun alt kısmında yağ gördüğüm için Isparta da bulunan ustaya gittim ve motorun altı yıkandı 1 hafta sonra gel dedi gittiğimde turbodan yağ kaçağı olduğunu sökmeden bilemeyeklerini turbocunun halletmesi gerektiğini söyledi bayramdan sonra gel dedi yağı da kontrol et dedi. Ancak bayramdan sonra gitmedim. Babam araçtan hiç yağ eksilmiyor elzem değil bu kadar olur dedi sizin fikriniz nedir. Bence turbo hafife alınacak bir problem değil ben bayiden turbo tamir kiti alıp contaların saplamaların somonların değişmesi taraftarıyım tabii başka bir sorun yoksa bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

Bu tür motor konularından sonra aracın içine yönelik hafif tatlı geliştirmeler yapmayı düşünüyorum ambiyans multimedya ekranı gibi ve onarılacak kısımları da onarmayı deri koltukta minik bit yırtık var mesela bunu yapabilecek bir yer bakıyorum şu anda, herkese güvenemiyorum bu araç konusunda bir de yaşadığım bölgede sanayi çok iyi değil yanlış usta aracı çöpe attıracak kadar kötü zamanında eski aracımız 7 8 ay sanayiden çıkmamıştı bunu yaşamaktan korkuyorum.

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    turbo dışarıya çok az sızdırma yapıyorsa, bu sızdırma alt tarafta sıvı damlama şeklinde görünmüyorsa önemli değil. bu aşamada müdahale etmeye gerek yok. buna zaten terleme derler.

adgny bunu beğendi.
  11. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    606
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Vazgeçtiğinize sevindim, bence de maliyetli ve yanlış bir iş.
    DPF iptali yapmadığınız için aracınızla 30-40 günde 1 uzun yola çıkıp 20-30 km devirli kullanırsanız kendi temizleyecektir. Bu aralıktan önce dpf rejenerasyona girdiğinde motorun sesinden, ortalama yakıtın yükselmesinden ve dururken egzozdan çıkan beyaz dumandan anlarsınız, işte o zaman aracı stop etmeyin, dediğim gibi müsaitlik durumunuza göre saydıklarım kaybolana kadar biraz devirli yol yapın kendini temizleyecektir. Eğer sık sık uzun yola giderseniz bu dediklerime de gerek kalmaz.

Aracınızın km'si şuan kaçta? 150 bin ve üstü ise bence sizde hemen 5-40 Motul yağa geçin. 40 yağ 30'a göre motoru yüksek ısılarda daha iyi korur, 5 değeri yani soğuk koruması da aynı olduğu için sekteye uğramaz. 5-40 yağın üst ısılarda koruması 5-30'a göre daha iyidir, belki farkedilemeyecek kadar yakıtınızı arttırabilir o kadar. Hem benim önerdiğim Motul yağ %100 Sentetik bir yağ, sizin bahsettiğiniz Petrol Ofisi yağ bu kalitenin yanından geçemez, onlarda "full sentetik, sentetik bazlı" gibi ibareler olur ve en az %30 mineral yağ karışımı vardır, bu sebeplerden dolayı hemen geçmenizi öneririm. Motul yağı da mümkünse bulunduğunuz ildeki yetkili bayisinden alın, sahtesi çok olan bir yağ çünkü, fiyata takılmayın yağı alırken. Birde bu yağa dönmeden önce Liqui Moly yada Würt'ün engine flush ürününü uygulayın derim, motorun içi eski yağdan arınsın yeni viskositeye öyle geçin. Ben öyle yaptım, şimdiye kadar bu engine flush ürününden 3-4 kez kullandım ama hiç sorun yaşamadım. Her yağ değişiminde yapmanıza gerek yok, şimdi yapın 2-3 yağ değişiminde yapmayın sonra tekrar yapın. Bu üründen sorun yaşamadım ama bu enjektör temizleyicidir, dpf temizleyicidir yakıt deposuna dökülen katkıları aman diyim dökmeyin, forumda konusu var, beni çok uğraştırdı o katkılar, bulaşmayın derim!

Turbonuzda ötme sesi var mı? Yağ kaçağı arkadaşlarında dediği gibi damlama şeklinde mi kir şeklinde mi? Belli km'den sonra yağ eksiltme var mı? Bunları araştırın ondan sonra karar verin. Turboyu söktürünce tamir takımlarının da değişmesi gerekiyor, onların hepsini yetkili servisten tedarik etmelisiniz, bende listesi var gerekirse gönderebilirim, listede geçenlerin hepsini tedarik ettikten sonra turbonuzu söktürün, tedarik etmeden söktürmeyin.

Araca bence multimedya ekran taktırmayın, taktırılanların çoğu dandik, kalitelilerde uyumlu olmuyor. Önce kendine özel çerçevesini bulmalısınız, ondan sonra multimedya ekran uygulanıyor ama ben orjinal ana üniteyi daha çok seviyorum :). Sahibinden de takanları gördüm, çok kötü olmuş ben beğenmiyorum. Orjinal ana ünitenin tek eksiği Bluetooth telefon desteği olmaması, onu da aracı ilk aldığımda Parrot CK3100 taktırarak çözdüm. Geçenlerde mcdodo bluetooth aux cihazı ile de kablosuz müzik işini çözdüm, anlayacağınız ana ünite değişimine gerek kalmadı :).
    Arka pandizottaki orjinal wooferı iyi bi elektronikçiye elden geçirtirseniz sesi daha güzelleşecektir, bi zaman sonra sapma oluyor sesi titreşimli oluyor, ben bakım yaptırdım ilk aldığımda woofera hala sorunsuz kullanıyorum. Ayrıca aracınızda arka sağ çamurluk içinde orjinal amfi var, ses oradan alınıyor, Parrot'u taktırırken ana üniteden ses alamamıştık takip ederek amfiyi bulduk oradan biliyorum :). Kapı hoparlörlerini de Amazon Amerika'dan Pioneer TS-A1680F ile değiştirdim, bu model Türkiye'de yok, o yüzden Amazondan aldım, aşırı yüksek sesi yok ama ses kalitesinden oldukça memnun kaldım. Zaten araçta aşırı sesi sevmem, tatlı bi bass ayarında tiz ve mid olsun yeter, benimki şuan tam öyle :).

Deri koltuğunuzda yırtık varsa tabi hemen onu yaptırın, kötü görünür ve büyür. Benim araçta hiç yırtık yok ben yaptırmadım ama yaptıran arkadaşlar var bulunduğum şehirde, oldukça kaliteli yapıyorlar, sizin şehirde varsa ilk onu yaptırın bence. Geliştirme olarak iç ambiyans yerine farlarınıza ve diğer aydınlatmalara kaliteli Philips yada Osram Led ampüllerden alabilirsiniz, ben taktım harika oldu. Bu markaların ledleri Türkiyede ben aldığımda çok azdı şimdi bulunuyor az biraz sanırım, ara sıra bakıyorum da bazı modeller var. Ben 2019'da www.powerbulbs.com sitesinden aldım, ingiltere merkezli bi site ve güvenilir. 30 gün civarında da elinize ulaşıyor, geldiğinde gümrük vergisi de ödeyeceğinizi unutmayın. Fiyat bi tık yüksek olabilir ama ürünler orjinal ve tabii ki kaliteli.

Evet Sonata'yı herkese oynatmamak gerek, usta işi sıkıntılı, sağlam bi usta bulun ve oradan devam edin.

Elimden geldiğince yazdım, umarım yardımcı olmuşumdur :)

MAERKEK bunu beğendi.
  12. tlhblt

tlhblt Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Talha Bulat
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Merhaba yanıtlar için çok teşekkürler tekrardan.

Öncelikle turbo yağ kaçağı sorununu düzenli kontrol ediyorum yağda bir eksilme yok herhangi bir ötme sorunu da yok dediğiniz gibi terleme şeklinde sanırsam ancak farklı bir durum oluşursa sizlerle iletişme geçip forumu bilgilendiririm ilginiz için teşekkürler.
    Aracımın km'si 230.000 de dediğiniz gibi bir sonra ki yağ değişiminde 5w40 a geçmeyi düşünüyorum. Düşündüğüm markalar liqui moly, shell ya da motul olacak henüz tam bir karar vermedim. Değiştirmeden önce de dediğiniz gibi flush kullanır eski yağ kalıntılarını temizlerim tavsiye için teşekkürler.

Multimedya ekranını çerçeve ile satan sonata ile uyumlu olan ekranlara bakıyorum benim istediğim aslında direksiyon tuşları ile kontrol sağlayıp stabil bir navigasyon ve bluetooth hizmeti vermesi çok kaliteli bir cihaz aramıyorum 4 gb ramli ort bir cihaz işimi görür diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi bazıları beğenmiyor benim de hoşuma gitmezse zaten eski sisteme dönerim diye düşünüyorum. Maalesef ki woofer ın körük diye adlandırılıyor sanırım o kısmı yırtık o yüzden patlak bir ses veriyordu bende şimdilik kablosunu çıkardım. Tamir edilebilirse denerim olmazsa değiştirmem gerekicek ancak çıkarması güç bir şey sanırsam arka koltuklara kadar sökmem gerekiyor henüz tam araştırmadım ama bazı videolarda öyle gördüm.

Far olarak şuan sarı ampul var orijinal olan gücünden oldukça memnunum aslında ancak beyaza dönmeyi düşünürsem ileride değiştirmeyi düşünebilirim led ampulle.

Aracın ilk olarak koltuğunu yaptıracağım ayrıca arka dış stopların dış camları kırık sanırım tamamen değişmesi gerekicek. Kozmatik olarak problemleri var param oldukça düzelticez inşallah.
    Bulunduğum şehirdeki araca önceden de bakan usta yaklaşık 7 8 yıldır bu ustanın elinde aracı biliyor fiyatları da piyasaya göre makul buradan devam edeceğim gibi.

Tavsiyeler için teşekkürler araç hakkında bilgilendirmeniz gerçekten çok güzel zevkle okuyorum vakit oldukça yazıp yanıtlarınıza bakacağım.

MAERKEK bunu beğendi.
  13. Turan_34

Turan_34 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Turan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bayon 1.4 MPI BC3 CUV (2021-202x)
    merhaba bende siteye yeni üye oldum hyundaı kullanıcısı olduğum için hem bilgi paylaşmak hemde bilgi öğrenmek açısından

14. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,530
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Aramıza hoş geldiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi