lovato.com AFR Team

Marştan Sonra Stop Etme / Düşük Devir | I20 Otomatik Vites

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda hasansutcu tarafından 28 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. hasansutcu

hasansutcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hasan Sütçü
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba,

2014 model, Hyundai i20 Sense Otomatik Vites, Benzin+LPG arabam var. Son 2 aydır şöyle bir problem yaşıyorum;

Arabayı çalıştırmak için kontağı çevirdikten sonra devir 1'e yaklaşıp 1 saniye içerisinde 0,5'in altına düşüyor. Bu durumda ya hemen stop ediyor, ya da 0,5 devirin'in altında 0,5 saniye kadar kaldıktan sonra titreyerek toparlayıp 0,6 - 0,7 devire falan çıkıyor. LPG'yi devre dışı bırakıp, direkt benzinde çalıştırsam da aynı problemi yaşıyorum. Bazen arka arkaya 4-5 marşta da stop ediyor. Böyle durumlarda arabayı çalıştırır çalışmaz, vites P konumundayken biraz gaz vererek 0,5 Devirin altına düşmesini engelliyorum.

Rölanti halindeyken de 0,5'in devirin hemen üzerinde konumlandığı için titreme de yapıyor haliyle.

Problem neden kaynaklanıyor olabilir? Bu hafta arabamı sanayiye bıraktım hem bu problem hem de 30KM/hızın altındaki tekleme problemi nedeniyle. Tekleme problemi, Bobin değişimi ile çözüldü ama bu stop/düşük devir problemini çözemediler. Bizdeki bilgisayarlar yetersiz, yetkili servise götürüp orjinal bilgisayara bağlatıp beynine bakılması gerekiyor dediler.

Can sıkıcı bir durum. Daha önce böyle bir problem yaşayan oldu mu?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Temmuz 2019 08:57
  2. melange

melange Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Efe ak
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 1.2 FL (2012-2014)
    2014 model sense i20 LPG li manuel aracım var aynı sorundan muzdaribim ve dikkat ettiğim bir nokta var bu sorunu havalar serinken yaşamıyorum araba güneş altında bekleyince oluyor . Ve aynı dediğiniz gibi 1. Vitesten 2 ye geçerken vs titreme sorunum var

Son düzenleme: 28 Haziran 2019
  3. hasansutcu

hasansutcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hasan Sütçü
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Şimdi siz söyleyince düşündüm de, bende de havalar ısınınca başladı problem.

Normalde bu hafta yetkili servise götürme niyetim vardı ama fırsat olmadı. Heralde önümüzdeki hafta götüreceğim. Bakalım ne çıkacak sorun..

4. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    aynı sorunu bende yaşamıştım ancak benzine aldıgımda sorun olmuyordu. Lpg'deyken yapıyordu ancak araç sistemsel olarak lpg'de olsada ilk benzinde çalışıyordu ona rağmen ya 3-5 sn sonra topluyordu ya stop ediyordu. Bir de sadece araç soğukken yapıyordu sabahları ilk çalıştırmada. Benzin pompası bozuk dediler değişti düzelmedi . Benzin pompasını lpg'deyken devre dışı bırakan kesici röle taktılar yine düzelmedi . sonra lpg 'cimi değiştirdim başka yere gittim adam lpg sistemini devre dışı bıraktı sigortasını söktü 2gün gez gel dedi . Gezdim gittim eski bir bilgisayarla manuel ayar yaptı 30 tl 'ye düzeldi bir daha da o sorunu yaşamadım

5. melange

melange Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Efe ak
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 1.2 FL (2012-2014)
    hocam gittiniz mi servise ne çıktı

6. ercangngr

ercangngr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Ercan GÜNGÖR
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Erdies nikli arkadaşın tespitine göre motor haritasına kalibrasyon gerekli aracı bilgisayara bağlayıp 1 2 dakikada kalibrasyon yapılabilir

7. Mywz1

Mywz1 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Mehmet yavuz
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    İ20 1.4 FL (2012-2014)
    Gittim kullandi usta,cihaza baglayarak tur atti,herhangi bir sorun yok dedi.artarsa arastiralim dedi ve gonderdi. Gaz ayari yaptirdim. Su an problem hala var ama cok nadir. Yani sorun tam anlami ile artana kadar elden birsey gelmiyor,ustalar ugrasmak incelemek istemiyorlar.artarsa gel diyor cogu

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    11,388
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia

Bu Sayfayı Paylaş