LPG KABLO

Lpg donusumu sonrası teknık sıkıntılar 2006 hyundaı getz

'LPG Sistemleri' forumunda m_krl tarafından 23 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

1. m_krl

m_krl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M Krl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaslar merhabalar

yaklasık 15 gun once lpg donusumu yaptırdım.Fakat ıkı konu da sıkıntı yasadım.Bırıncı durum arac rolantıde bostayken ve vıteste ozellıkle gerı vıteste klıma calısırken tıtreme yapıyor.Bu durum hareket halınde olmamaktadır sadece rolantıde calısırken hıssettırıyor ve devamlı olarak luks etmıyo bellı aralıklarla bazen de aynı anda ıkı uc kere peşı sıra ozellıkle de motor sogukken yapıyor sıcakken daha az aralıklarla.

ıkıncı durum 35 lt sımıt tup takıldı bugun samandıra degıstırıldı fakat gene aldıgı 24 lt cıvarı bu durum normalmıdır alması gereken 28lt cıvarı dıye bılıyorum

bu ıkı durum ıcın onerı ve tecrublerınızı aktarırsanız sevınırım.Arac 2006 model otomatık 68000 km Getz 1,4 doch motor

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,267
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Nerede hangi markayı taktırdınız?

3. m_krl

m_krl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M Krl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Atıker Nano fast 35 sımıt tup
    Istanbul da baya musterı kıtlesı olan bır fırmaya taktırdım.Suan fırma ısmı vermek ıstemıyorum.Sonucta o fırma baya ılgılendı ve sagolsunlar ugrastılar.Kotu reklam yapmaya gerek yok.
    Daha once bu konuda sıkıntı yasamıs ve problemını cozmus bır getz sahıbı cıkar umuduyla yazdım.Ilgınız ıcın tsk ettım.

4. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Lpg hayırlı olsun...

Belirttiğiniz her 2 sıkıntı çözülebilen sıkıntı olup bayiye uğramanız gerekmektedir...

Şamandıra ayarı sonrası lpg deponuz 28 litre civarı alabilecektir...

Rölanti konusunda yapılacak ince ayar ile - aracınızda benzinde çalışmasında bir problem yoksa - sorun tamamen ortadan kalkacaktır...

5. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,267
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Firmanın baya ilgilenmesi sorununuzu çözmemiş ama neyse. Yaşadığınız sorun büyük ihtimalle ayarla yada montajla ilgili, görmeden birşey demek oldukça zor. Başka bir bayii'ye giderek sorunu tespit ettirebilirsiniz. Getz, ERA bunlar LPG ile çok uyumludur.

Coolwhisper bunu beğendi.
  6. m_krl

m_krl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M Krl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Ben fırmadan kaynaklı oldugunu dusunmuyorum ama burası kesın cozer dedıgınız yer varsa en son gene gıdebılırım.Oncellıkle amacım sorunu bırebır yasamıs bırını bulmak ve ızledıgı yolları ızlemek.
    Aracta Şamadıra komple yenıden degıstırıldı.Bır kac dolum sonrası 28lt lere cıkacagı soylendı.Umarım ole olur ve ayrıca gaz gostergesi de samandıra degısene kadar (yenı samadıra sonrası daha denenmedı) gaz bıttıgınde bıttı uyarısı vermesıne ragmen 2 yesıl ısık altına dusmedı.
    Ince ayar dedıgınız sey ıcın de baya bı ugrasıldı.Ecu ve enjeksıyon dahıl hepsı yenıden degıstırıldı.Rolantıde klıma acıldıgında hafıf tıtreme gene yapmaktaydı.Bu tıtre ara ara yapmakta sureklı yapan bır durum degıl.Ayrıca gerı vıtes takıldıgında klıma acıksa hıssedılıoyr.Aarac sogukken sabah ılk calıstıgında benzınden gaza gectıkten sonra klıma acılırsa sılkeleme daha hıssedılır durumda oluyor.Arac hareket halınde klıma acıkken hıc bır sıkıntı yasanmamaktadır.
    Ben bu sorunu yasamıs ve sıkıntıyı ve cozmus bırını bulurum ve kısa yoldan cozum elde ederım umuduyla yazdım.

7. m_krl

m_krl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M Krl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Ben fırmadan kaynaklı oldugunu dusunmuyorum ama burası kesın cozer dedıgınız yer varsa en son gene gıdebılırım.Oncellıkle amacım sorunu bırebır yasamıs bırını bulmak ve ızledıgı yolları ızlemek.
    Aracta Şamadıra komple yenıden degıstırıldı.Bır kac dolum sonrası 28lt lere cıkacagı soylendı.Umarım ole olur ve ayrıca gaz gostergesi de samandıra degısene kadar (yenı samadıra sonrası daha denenmedı) gaz bıttıgınde bıttı uyarısı vermesıne ragmen 2 yesıl ısık altına dusmedı.
    Ince ayar dedıgınız sey ıcın de baya bı ugrasıldı.Ecu ve enjeksıyon dahıl hepsı yenıden degıstırıldı.Rolantıde klıma acıldıgında hafıf tıtreme gene yapmaktaydı.Bu tıtreme ara ara yapmakta, sureklı yapan bır durum degıl.Ayrıca gerı vıtes takıldıgında klıma acıksa hıssedılıoyr.Aarac sogukken sabah ılk calıstıgında benzınden gaza gectıkten sonra klıma acılırsa sılkeleme daha hıssedılır durumda oluyor.Arac hareket halınde klıma acıkken hıc bır sıkıntı yasanmamaktadır.
    Ben bu sorunu yasamıs ve sıkıntıyı ve cozmus bırını bulurum ve kısa yoldan cozum elde ederım umuduyla yazdım.

8. m_krl

m_krl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M Krl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Evet bazen soruna cozum bulamayız ama ınsanların samımıyetı ılgısı yeterlıdır.En azından ılgılendıler ugrsatılar parcaları degıstıler elınden gelen herseyı yaptılar.Bu fırma basıt bır fırmada degıl bu ısı senelerı harcamıs kı basıt araclardan zıyade passatlar mercedeslerın geldıgı bır yer.
    Bazen bazı seyler nasıp kısmet bızımde ugrasmamız gerekıyomus dıye dusunuyorum.Ilgınız ıcın tsk ederım.

9. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Lpg bittiginde yesil isik yanmasi gibi durumlar ayar ile yapilacak isler. Bazen cok sorunsuz bir montaj dahi olsa ayari yapacak kisi ekranda yanlis bir isaretleme yapar sonrasi malum olmadik isler cikar.

Aracinizin samandirasina gelince sanirim bu ara atikerde sorun var arkadas taktirdi samandira ses problemi oldu. Ardindan lpg az alma durumu oldu ama sonradan duzeldi bir hafta icinde. Beklerseniz belki duzelir o konuda bilgim yok.

Aracinizin ayarini yolda yaptirirsaniz daha iyi olur sizin icin bende brc var 1 yilda 2 kere ayar yaptirdim ikisinide yolda yaptirdim cok memnunum.

Elestiri olarak degil ama ilgili olmak ile bilgili olmak farkli seyler. Benim gittigim lpg ci arkadas ile ilk tanismam da kavga edecektim lafi kestirip atip " hallederiz olur bakariz takariz " muhabbetine ama adam halleti oldurdu takti.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

10. m_krl

m_krl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M Krl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Cevap ıcın tsk ettım.
    Yolda yaptırmaktan kasıt nedır? Yesıl ısıgın gazın bıtmesıne ragmen ıkı de kalması şamandıra ayarı ıle olacak bısey degıl mıdır?Bunun Bılgısayar ınce ayarla alakası nedır?

11. kiario63

kiario63 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Bence sizin sorun elektrikle ilgili. Normal benzinde bile klimada araçlar zorlanır ve rölantide oynamalar olur. Şunu bir deneyin. Rölantide klima açık iken farları da açın hatta cakmakligi da açın. Tam açtığınız anda değişime dikkat edin. Eğer bu sorun artıyorsa elektrik aksanıyla ilgili bir sorun olabilir. Geçmiş olsun

12. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bazi modellerde samandiranin pozisyonu program ile eslestiriliyor ve ona gore kalibre oluyor. Mesela ilk isik 100 km de soner sonrasi cabuk soner se ayarla bunun esitlenmesi saglanabilir . Tabi samandira arizali olup asagi inmiyorda olabilir.

Yol ayari arabanin lpg ayari yapilirken geneldedurdugu yerde 3000 devirde sabit tutulup map ayari yaparlar fakat zorlanmayan motorun emisyonu ile giden arac farklidir. Kendi aracima yolda ayar yaptiriyor her deviri tek tek giriyor lpg ci arkadas hic de sorun yasamiyorum.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. m_krl

m_krl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M Krl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Aracım 2006 getz 68000 km lpg sıstemı olarak Atıker nano fast.

Bu sabah check lambası yandı ve aksam bılgısayara baglattım ve sıstemın verdıgı sorunlar asagıda sıralanmıstır.

Sılındır 4'te Yanlıs atesleme tespıt edıldı.
    Sistem cok zengın(Sıra 1)

Yukarıda belırtılen hataları verdı ve sıstemden sılındı uyarı lambası sonduruldu.Usta bu sorunun lpg den kaynaklı bır uyarı oldugu ılerı zamanlarda cıkması muhtemel bısey oldugunu belırttı.

Aklıma takılan yanlıs atesleme Lpg olsa ıkıncı uyarı vermesı yeterlı degılmı? Getz aracı olup aynı hatayı alan arkadas var mı? Sorun kesınlıkle lpg den mı ateslemede sıkıntı mı var?

Bujı Markası NGK ES11 (Yenı degıstırıldı) Istersen lpg ıcın uretılmıs Bosch lpg bujısı takalım dedıler.Lpg ıcın ozel bujı taktıran var mı?

Tesekkurler

14. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,267
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sılındır 4'te Yanlıs atesleme tespıt edıldı. >>>> Bobin problemi (nadiren buji kablosu)
    Sistem cok zengın(Sıra 1) >>>> Hatalı LPG ayarı

15. m_krl

m_krl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    M Krl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    2006 Model Getz 68000 Km Atıker Nano Fast Lpg

Aracın Bu Sabah Check Lambası Yandı.Yaklasık 40 Km Yaptım Fakat Degısme Olmadı.Benzınde Kullandım Bı Zaman Belkı Lpg Sıstemınden Olma Ihtımalıne Karsı sıstem hata devam ettı.
    Akabınde Bılgısayara Baglattım Ve Bılgısayar Asagıdakı Hataları Verdı.
    P0304 Sılındır 4 Te Yanlıs Atesleme Tespıt Edıldı
    P0712 Sıstem Cok Zengın (Sıra 1)

Usta Hatanın Lpg Kaynaklı Oldugunu Soledı Ve Check Lambasının Tekrar Yanma Ihtımalı Oldugunu Belırttı.Oncellık Bu Problemı Yasamıs Olan Getz Kullanıcı Arkadaslarım Varsa Bu Uyarıları Mı Aldılar? Yanlıs Atesleme Olmasa Dırek Lpg ye baglı mı bujılerde ve kablolar da sorun olabılır mı? Benzınde kullanırken bole bır uyarı almamıstım.Aracı lpg lı olarak yaklasık 3000 km kadar kullandım.Bunun 2000 km kadarı uzun yolda yapıldı.Lpg yakıt degerlerı de uzun yolda 21-22 kurus sehırıcı karma kullanım 24-26 kurus bant aralıgında degısıyor.Lpg fıyatı ortalama 2,55 dıyeblırız.

Bujılerı De Yenı Degıstırdım. Ngk Es-11 Olarak Usta Bosch Marka Lpg Icın Ozel Bujı Takabılecegını De Soledı Fakat Ben Orjınalı Taktırdım.Sızce Lpg Icın Ozel Bujı Mı Taktırmalımıyım?
    Yukarıda Yazdıgım Seylerı Tecrube Etmıs Arkadaslar Varsa Yazarsa Memmun Olurum.
    Saygılarımla
    P0172 Hatası lpg den dolayı olabılır ama dıger ateşleme hatası kayısları yenı degısen bır kullanıcı da almıs bende tum kayısları degıstırdıkten sonra bu hatayı aldım.Merak ettıgım getz veya hyundaı kullanıp check lambası uyarısı sonrası hata mesajı benım gıbı 2 hata mı olarak aldılar yada tek hata oda P0172 mı?
    Tesekkurler ​

16. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Yeni konu açmamak için forumda arama yaptım ve bilmeyene bilgi olması ve kayıtlarda durması amacıyla buraya yazmak istedim. Bir haftadır telefondan kontrol ettiğim ELM cihazıyla P0304 Cylinder #4 Misfire Detected (4. Silindirde Yanlış Ateşleme Tespit Edildi) hatası alıyordum. Sıralı sistem Atiker Fast kitli olan aracım sabahları benzinle çalışmaya başlayınca motor ışığı yanıp sönüyor, motor hissedilir şekilde tekliyor, titriyor, ama motor ısınıp araç LPG'ye geçer geçmez hemen düzeliyordu. Arıza ışığı ise yanar vaziyette kalıyordu. LPG'ye geçince het şeyin normale dönmesini "demek ki bujiler, buji kabloları ve ateşleme bobininde herhangi bir sorun yok" diye yorumladım. Zira hepsinin değişmesinin üzerinden henüz 15.000 km geçmişti. Sonrasında sorunu sadece benzinde yaptığı için benzin enjektörlerine yordum ve "içlerinden biri ya arızalı, ya tıkalı" diyerek enjektör temizliği ve testi yaptırdım. Hiçbir sorun çıkmadı. Neyse ki ustanın iyisine denk gelmişim ki elektriksel bir kontrol sonrası (sorun benzinde yaşanmasına rağmen) arıza kaynağının LPG ECU'su olduğunı tespit etti ve değiştirmemi önerdi. LPG'cimin sıfır ECU almak yerine onarılıp yeniden programlanmış 6 ay garantili çıkma bir ECU almamın daha hesaplı olacağı (%50 daha ucuzdu) tavsiyesine uydum ve tüm sorunlar çözüldü. Bu problemi burada paylaşmamın sebebi benim nasıl yanıldığımı göstermekti. Arıza benzinde yaşanıyor diye sorunu da orada aradım ama LPG'de çıktı, bilginiz olsun.

Coolwhisper, koreci, umutd07 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,267
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    çok kötü ustaya denk gelmişsiniz, geçmiş olsun.

Coolwhisper ve emrex bunu beğendi.
  18. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Teşekkür ederim ama neden öyle düşündünüz? Ayrıca arızalı ECU'yu yanıma aldım, tamir için önerebileceğiniz bir yer var mıdır?

19. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,267
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    lpg ecu'su arızalı olsa lpg de tekler ve sorunlu çalışır. sizin sıkıntınız kötü ayardı, ecu değişince ayarda değiştiği için haliyele sorununuz giderilmiş oldu. boşuna masraf etmeyin, illaki bakılsın diyorsanız http://www.lpgkablo.com/Default.aspx?pageID=325

Coolwhisper, emrex, umutd07 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  20. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Haklısınız, yarın tekrar uğrayıp bilgilendirmenizi paylaşacağım. Gelişmeleri burada yazarım, çok teşekkür ederim.

Bu Sayfayı Paylaş