LPG KABLO

Kışın içeri giren benzin, mazot ve yağ kokuları

'Getz Forum - Club' forumunda mkozan tarafından 9 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. ercan41

ercan41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    ERCAN KILIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Havalandırmayı iç konuma alıp ön cam konumunda calıstırırsanız dışardanda hava cekmesı lazım cunku ıc konuma alındıgında havayı on cam mazgallarından cekerek sırkılasyon yapar dıye bılıyorum.

2. mkozan

mkozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Mustafa Kozan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Ercan merhaba, peki ic hava konumunda klima veya kalorifer calisirken disaridan diger araclarin mazot kokusunun girmesi normal mi ?
    Bende ic hava konumuna getirildiginde aracin icindeki hava surekli klimadan gecer. Eger uzun sure boyle devam ederse de icerideki nem kalmayacagi icin hava kurur ve bayatlar. Kitapciginda da uzun sureli ic hava konumunda tutmayin hava bayatlar gibisinden bir cumle var zaten. ama eger ki on mazgallardan hava almaya devam ediyorsa ic dis hava sirkulasyon dugmesinin bir espirisi yok. surekli kokular iceri girecek demektir. Konuyla ilgili forumdaki diger arkadaslarin yorumlarini bekliyorum.
    ek olarak bugun hyundai assan'i aradim. musteri temsilcisiyle gorustum. dilekce olusturduk. Bakalim geri donuslerini bekliyorum. trafikte kalmak zaten sikintili bir durum. Birde nefes alamamak artik beni cileden cikardi. Bekide cok kolay bir sey ama farkedilmiyor.
    herkese iyi forumlar.

3. hakan84

hakan84 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    288
    Ad Soyad:
    hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    bende polen fıltresının yetersız oldugunu düsünüyorum. 2008 sonrasi getz lerde tel polen fıltresı var. Bu sadece kaba pıslıkleri tutuyor. Yanı iseyaramiyo. Ya fıltre modifiyesi yapilacak.yada uyarsa eskı kasa getzlerın fıltesı takılacak veya
    havanin alindigi mazgalin altina kendın bı fıltre kesip takman lazim. Sıleceklerı anahtarla söküp ardindan plastık korumayi sök sag kenarda havalandirma kanali var. Ben pek önemsemıyorum. Fakat kafaya taksam .dırek isleme gecerdım. Kolay gelsın.

4. mkozan

mkozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Mustafa Kozan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hakan merhaba, fikirlerin icin cok sagol.
    Bugün yeni polenflitremitaktim. Takmadan once hos kokmasi icin hafif bir parfum siktim. Daha sonra kaloriferin oradaki hava sirkulasyon kapagini inceledim. o kapagin daha sert ve baskili kapanmasi halinde sorunumun ortadan kalkacagini dusundum. Tel ile birkac oynama sonucu biraz daha gergili ve sert bir sekilde kapagi kapatmayi basardim. Yapmis oldugum testler sonucunda iceri koku girmedi. Bunda parfumun etkisiyle pskolojik olarak kestigini dusunuyor olabilirim. birkac gun icinde kendini belli eder zaten. koku devam ederse havalarin duzeldigi bir gun senin fikirlerini yapmaya calisacagim. onda da basarili olamazsam senin icinde sakincasi olmazsa yardimini rica ederim artik :)
    saygilar.

5. mkozan

mkozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Mustafa Kozan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Herkese tekrar merhaba,
    Yapmış olduğum işlem başarılı oldu. Hava sirkülasyon telini biraz daha gergili yapınca artık otobüslerin arkasına rahatca girebiliyorum.
    Zira şimdi farklı bir sorunumu farkettim. :( Yeni konumu açsam yoksa buradan devam mı etsem bilemedim. Başlık kirliliği olmamasını düşünerek buradan devam ediyorum.
    Klima açıkken, hava sirkülasyon iç konumda olduğunda (dış konum olasada farketmiyor) motoru 3.500 devire kadar zorlayınca içeri kendi egsoz kokum geliyor.
    örnek verecek olursam; 2. viteste 2000 devir civarında seyir halindeyken gaza basip birden 3500 devire çıkıp 20 metre kadar gittiğimde içeri kendi egsoz kokumun girdiğini farkettim. Ama normal standart devirde gidersem hiç bir şekilde koku olmuyor. Sadece aracı zorladığımda kokuyu hissediyorum.

Bu normal midir? Olası nedenleri nelerdir?

buraya kadar okuyan yorum yapan/yapmayan herkese teşekkür eder, iyi haftasonları dilerim.
    Saygılarımla,
    M.

6. mkozan

mkozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Mustafa Kozan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Konuyu tekrar hortlatmış gibi oldum.
    Özet geçeyim. Hava sirkülasyon kolu iç konumda olmasına rağmen klimayı çalıştırdığımda (sıcak soğuk fark etmiyor) bazen içeri kendi egsos kokum giriyor.
    Ne kadar uğraşsak ta kokuyu kesebilmiş değiliz. Ustayla bugün test sürüşüne çıktığımızda o'da hissetti. Ancak hangi işlemden sonra içeri koku aldığını tam olarak kestiremedik. iyi haber kendi egsos kokum olduğu konusunda kesin karara vardık. Genelde yüksek devirden sonra gaz kesince geliyor. Gerçi bugün U dönüşü yaparken de kendi egsos kokum kabin içinde hissedildi. bu sadece klima çalışırken oluyor.
    iç ve dış hava sirkülasyon kolu kontrol edildi. Kapaklar kontrol edildi hepsi sapa sağlam. şimdi tüm ön konsolu indirip evaparatör denen bir alete bakacaklarmış. kirlenmiş veya sorunlu olabilir diyor usta. Yarın belli olacak ama hiç içime sinmedi açıkçası.
    konuyla ilgili yorum yapmak isteyen var mı ?

7. mkozan

mkozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Mustafa Kozan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    biraz kendin pişir kendin ye gibi olacak ama klima tahliye borusu yerinden oynamış. şuan temiz ve kokusuz bir şekilde aracımı kullanıyorum.
    herkese sıcak hafta sonları.

Köksal bunu beğendi.
  8. onlycihan

onlycihan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    132
    Ad Soyad:
    Cihan Taşkıran
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    EGZOSTAN ÇIKAN ÇOK KÖTÜ KOKU
    arkadaşlar yeni konu açmamak için bu konudan devam etmek istiyorum şimdiki aracım olan era 1.5 crdi de çok kötü bir egzos kokusu geliyor açık havada bile arabanın yanına yaklaşılamayacak kadar acı ve zehirleyici bir koku.önceki dizel eramda ve dizel megane 2 de böyle bir koku yoktu. bunun bir sebebi var mıdır aracı aldığımda da bu kokuyu farkettim hatta o zamanlar arabanın içinede sızıyordu ama şu an sadece dışarıdan duyuluyor hele bagajda işim varsa nefesimi tutuyorum. arabada siyah duman atma yağ yakma veya eksiltme belirtileri yok ve 1 ay önce yağları ve tüm filtreler değişti gözümden kaçan birşey mi var yoksa sizlerinde mi böyle

9. kartalacar

kartalacar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad Soyad:
    cem cem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Slm lar nette soguk havalarda böyle kokular olduguna dair bilgiler var saygılar...

10. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valla mesela benimde arka egzos yada gaz doldurduğumuz yer tarafından böle yanık gibi farklı kokular geliyor... İlk arabayı stop edince belli ediyor kendini sonra geçiyor... Sanırım olur böle şeyler ya, kafaya takmamak lazım . :)

11. onlycihan

onlycihan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    132
    Ad Soyad:
    Cihan Taşkıran
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    iyi güzelde ben bu kokuya katlanırım amma 5 aylık oğlum ne yapsın:) bu koku önceki eramda olmadığı için ben bu kokuyu sorun etmeye başladım ve çok acı bir koku ya

12. aliii0752

aliii0752 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    534
    Ad Soyad:
    Ali İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Aldığınız yakıtla veya kullanıyorsanız yakıt katkısı ile alakali olabilir mi ?

HTC Desire 500 cihazımdan gönderildi

13. onlycihan

onlycihan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    132
    Ad Soyad:
    Cihan Taşkıran
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yok kardeşim sanmam buraad tek petrolcü var o da po ve 3 arabamada buradan yakıt aldım ama çözümünü bulamadım değiştirmem gereken birşey mi var filtre ile ilgili bilemedim. obd2 elm327 diye bir cihaz aldım yurt dışından o gelicek obd portuna takılıp aracın beynine bağlanıyor. onunla arabayı baştan sona check edicem varsa bir sıkıntı zaten ortaya çıkar diye düşünüyorum

14. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Peki abi Egzost sistemini taaa motor bloğundan itibaren kontrol ettirdinmi... Hani motor aksamından egzosa girişleri bi kontrol ettirsen...

15. onlycihan

onlycihan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    132
    Ad Soyad:
    Cihan Taşkıran
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    kardeşim egzost sisteminde sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü dumandan değil bu dumanın acı kokusundan şikayetim var egzos hattında haricen gelen bir seste yokki kaçak var diyebileyim önceden bu kokuyu araç olduğu yerde iken içeriden de duyuyorum ama bu artık olmuyor ama dışından felaket derecede acı bir koku hani kapalı garaj olsa 3-5 dakikaya insanı zehirler derecesinde bana acı geliyor

16. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bi gusül alsın abi o zaman... sorun hiçbiryerden çıkmıyorsa ? :) Töbe..töbe... Valla abi peki Dizel yakıt veya motor temizleyici uygulatılsa.... yada sen uygulasan ?

17. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Enjektorleri soguk ken kontrol ettirin kacak icin. Birde filtreyi dis kabi ile komple degistirip deneyin. Baskada birsey gelmiyor aklima

tapatalk ile gonderildi.

18. onlycihan

onlycihan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    132
    Ad Soyad:
    Cihan Taşkıran
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    cavaplarınız için teşekkürler arkadaşlar şu obd2 cihazı bir gelse arabadaki bütün sensörlerin ölçümlerini gösteriyormuş belki işime yarayan bir sonuç elde ederim.malum benim eranın göstergeleri çok detaylı değil yolunda gitmeyen birşey var olupta göstermiyor da olabilir

Bu Sayfayı Paylaş