LPG KABLO

Kış lastiği tavsiye

'Getz Forum - Club' forumunda mutaff tarafından 30 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

1. alper4159

alper4159 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Alper Fidan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ben geçen sene nokian aldım gayette memnun kaldım ama yoğun lar üzerinde test etme şansım olmadı :-D kar yağmadi ama boluya gittiğimde işime yaramıştı. Oldukça yumuşak hamurluydu ve arabayı sessizleştirmisti.

2. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bir taraftan haklısınız. Haklısınız çünkü araba kullanmakla alakası olmayan milyonlarca insan trafikte normal hava koşullarında araba kullanamazken, karda yola çıkıp insanların canlarını ve mallarını tehlikeye atıyor. Bu kitlenin kesinlikle 4 tane kar lastiğini kullanması hatta yere kar tanesi düştüğünde yola çıkmaması gerek!

Burada olan gerçek şöförlere oluyor!
    Trafikte sıkışıyor, gidemiyor, yolda kalıyor, biri gelip vuruyor v.s.

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    oversteer iyidir :)

4. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    haklısınız, lakin benim kastettiğim hiç kış lastiği kullanmayıp sadece karlı havada zincirle idare etmek yerine çekiş lastiklerine takılmış 2adet kış lastiği çok daha iyidir.

5. alper4159

alper4159 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Alper Fidan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Bende diyorum ki olay sadece bir iki gunluk degil bu lastikler kar lastigi degil bunlar kis lastigi yani ortalama 7 derecenin altinda çalışan lastikler o yüzden zincirin kullanim yeri ayri kis lastiginin kullanim yeri ayrı. Sadece cekis lastigine takmak sizi hareket ettirir belki ama durmasını sağlamaz

6. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2 sene önce yılın ilk karı yağmıştı. Lojmandaki 3 arkadaş farklı marka lastikler almıştık. Lassa-miclen-tanınmamış dandik bir marka. Gecenin 2 sinde kar 15 cm kadar oldu ve biz teste çıktık. Dik rampa iniş çıkış falan epey denedik. Hiçbirimiz yolda kalmadık. Zincir işi sakat.Ön düzene zarar veriyor. Ama bagajda bulunmalı . Nokian lastiklerin methiniçok duydum . Gürcanın önerdiği lastiklerde iyi.Bence ekonominize göre karar verin. Bilindik markalar bence sizi yolda bırakmaz.

7. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    anlıyorum. kış lastiklerinin üzerinde Mud+Snow yazar yani karda da kullanılır ve kış lastiğinin kar üzerindeki performansını küçümsemeyin. düzce gibi karı bol bir yerde 4 yıl kış lastiği kullandık 15-20cm kar üzerinde de gittik bize zinciri aratmadı. duramama konusunda da haklısınız lakin benim kastettiğim araçta hiç kış lastiği olmamasındansa çekiş lastiklerinin kış lastiği olması daha iyidir. demek istediğim kötünün iyisi bir durum.

8. alper4159

alper4159 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Alper Fidan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Ben kar uzerindeki performansını kesinlikle kucumsemiyorum bilakis onemli oldugunu söylüyorum sadece 2 tane kullanılmasına temelinde karşıyım.

9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kar lastiğini emniyet için kullanmak aslında günümüz şartlarında olacak şey değil, kar lastiği kullanılacak ise performans almak için kullanılır bu da büyük bir gerçek, otomobilde performans demek emniyet demektir zaten fren mesafesi yol tutuşu viraj hakimiyeti çekiş gücü ne kadar iyiyse o kadar emniyetteyiz ancak kışlık lastiği emniyet için takacaksak hiç takmayalım dememden kasıt karda kaya kaya gelip başka birisi bize çarpabilecektir yada kar lastikleriyle kısalan fren mesafemiz sebebiyle arkayı sürekli ama sürekli kollamazsak arkadan çarpacaklardır özellikle şehir içi yerlerde:)birde karlı buzlu zemin sürüş tecrübesi dışında ekstra şeyler ve hazırlık istiyor Q7 X5 gibi jiplerin kar modu var bizim kullanma kılavuzları karda esp yi kapatın kafası hepten karışmasın diyor, yoğun karda lastikler ekstra basınç isteyebilir hava basıncını az biraz yükselttikçe bu lastik sırtındaki tırtılların araları fazladan bir iki mm açılıyor üzerine yapışan karları suları daha iyi tahliye eder ama çok fazlası ön takımı bozar. Bizde lastiklerin havalarını karda buzda indiren var:)

dingil mesafesi uzun yani 2600mm üzeri sedan tarzı ve direksiyonu oyuncak yada bir joystick direksiyon gibi dönen EPS destekli otomobillere dört lastiğe kar lastiği takarak yola çıkmak farz bence o otomobillerin direksiyon hisleri konfor bazlı optimize edildiği için kaygan zeminde direksiyon daha az his veriyor bizim getz gibi yada yumurta kasa accent ler gibi eski düzene yakın otomobiller zaten kaymaya başlayınca direksiyon zangır zangır hissettiriyor birde kısa dingil mesafeli mesela 2400mm civarı aks aralığı olan getz gibi bir otomobili arkası kayınca kontra verip düzeltmek daha basit eskiden yaylı debriyajlar varken kalkış patinajı daha net belli oluyordu hidrolik debriyajla kalkarken patinaj yapsada ne zaman yaptı ne kadar yaptı anlayamıyorum, karlı buzlu zeminde eski renault 12 lerin nasıl ilerlediğini gördüğümde bu şartlarda kullanılan araç karakterinin bir çeşit fenomen olduğunu düşünüyorum

Yurt dışı bir forumda okumuştum kar lastiğine ilave olarak ön viraj demiri bağlantılarını karlı buzlu zeminde sürüşü iyileştirmek için sökmüşler arkası daha çok kaysın dönüşlerde arabanın burnu viraj dışına kaçmasın diye, ön viraj demiri sökülünce arka süspansiyon bağımlı tip ise arkası kayar yanlışlık yok, kaygan zeminde arabayı arkası biraz kayarak rahatsız olmadan idareli biçimde kullanabiliyorsanız zaten karda buzda çok rahat yol alırsınız viraj dönmüyor bu mübarekler başka türlü, karda hiç kaydırmadım diyen yalan söyler:)

Nokian lastiklerin iyi olduğunu bende çokça duydum nokian bulsam mutlaka alır kullanırdım.

10. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Şahsıma ait şuanki arabam 4. Şimdiye kadar hiç kar lastiği kullanmadım. Ev ile iş yerim 3 km kar yagdiginda arabami kullanmam. Yada metro vb vasıtaları kullanırım. Zaten şimdiye. Kadar lastiklerim zaman aşımından degistim ailecede ayni durum geçerli.
    Kış lastikleri yüksek hizlara uygun değildir yanlış hatirlamiyorsam 110 km maksimum.
    Abs li araci olup 4 tekerlekde kış lastiği olan araç sahiplerine sormak istediğim abs devreye ne sıklıkla girdiği ?

11. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    katılıyorum, kış lastiklerini aldığım kış kar yağdığında denemek için çıkıp dolaşalım dedik hiç keyif vermedi biz kaymadan ilerliyorduk fakat bir sürü araba kayıyordu onları kollayalım, oradan kaçalım, hangisi kayıp bize çarpacak derken hiç tadı çıkmamıştı. kış lastiğinde basınç artırmaya ek olarak normalden biraz daha dar taban lastik de tercih edilebilir.

karda esp'yi kapatma olayını anlayamadım. birkaç sene önce karla kaplı dik bir yokuştan inecektim m+s lastik vardı yalnız kış tipi değildi. o zaman aracı 4x4'e alıp 1.viteste sadece direksiyonu kontrol ederek inebilmiştim. araç hafif kaymaya başladığında esp topluyordu çok faydasını görmüştüm o zaman.

12. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    abi ama sadece karda değilki. bizim araç kış lastiği olmadığında yer ıslak ise kışın hava soğuduğunda özellikle gece ayazında frene basınca durmuyor. hava iyice soğuduğunda lastiğin sertleşip hissizleştiğini hissedebiliyorum. kış lastiği ile soğuk havada normal lastiğe göre fren mesafesi bariz kısalıyor ve frende ABS çok daha az devreye giriyor.

13. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim yaşadığım semtte yerlerde kayma vb durumlar olmuyor Yusufum. Ama 20-30 km uzaklıkta Arnavutköy civarında durum çok farklı hal alıyor. Öyleki arkadaşlarım sabahlari soğuktan kapilari açamıyor.
    Iş ile ev arasında kullandığım yolda işlek olduğundan sorun çıkmıyor. Hava şartları kötü olursa arabayi kullanmiyorum :)

14. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    kullanım şartları etkiliyor işte. bende 2yıl öncesine kadar kış lastiği kullanmıyordum Tucsonda kar tipi olmayan m+s lastikler vardı yaz kış kullanıyorduk hafif karlı zeminde de 4x4 olmasından dolayı yolda bırakmıyordu ama 2 senedir ara ara Kastamonu'ya gidip geliyoruz yolda bizi ne bekler belli olmaz diye aldım. kullanınca keşke daha öncesinden almış olsaydım diyor insan. evet kar buralara o kadar yağmıyor, yağınca da kullanılmıyor ama dediğim gibi ayazda ıslak zeminde araba durmuyordu. o gece ayazında kasis için bile hafif sert frende abs devreye giriyor araba durmuyor kısaca ani frende bana güvenme diyordu :D

15. avantis

avantis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Kış lastiği hususi kullanılan taksilerde zorunlu mu? Kanun en son ne diyor?

16. alper4159

alper4159 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Alper Fidan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Zorunlu olmamakla birlikte trafiğe uygun araç kullanmama gibi bir sebepten 69 tl ceza kesiyorlardı yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl ticari araçlara zorunlu hususilere gönüllü zorunlu :D

Geçen sene takmadan önce kış lastiklerini ıslak zemin ve soğuk havada bir iki kez abs devreye girdi ama kışlıklara geçince hiç abs devreye girmedi.

17. Alpcan

Alpcan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Alpcan Oğuzalp
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Bende 4 tane Lassa Iceways var.
    Geçen kış doblom vardı onda kullanmıştım.
    Traktör gibiydi.
    Boluda yaşıyorum.
    sadece bir kere kepçe geçmiş mahalle arasından sadece benim arabam çıkabildi :)
    doblonun lastikler 15'' di. haliyle lastiklerimde 15.
    şuan 2014 accent blue sahibiyim . jantlarım 16''.
    4 tane 15'' teneke jant alıp takıcam ıcewaysleri.
    bide bunda değerlendirelim performansı :)

18. mutaff

mutaff Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Muharrem Mutaf
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Konu biraz dağılmış gibi :) Arkadaşlar seçenekleri 2'ye düşürdüm. Nokian WR D3 ya da Goodyear Ultragrip 9 sizce hangisi? Hepsiburada'da ücretsiz aynı gün kargo, 175 / 65 / 14 dört adet 2014 üretimi (zaten geçen ay sürüldü bu model piyasaya) Goodyear Ug9 515 tl, Nokian WR D3 4 adet 2014 üretimi 540 tl. Hala kararsızlığım devam ediyor. Şehiriçi asfaltta kullanacak olsam sadece, alır birini geçerim ama kullanacağım koşulları belirttim, o yüzden bana en uygun lastiği almak istiyorum.

19. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Hocam iyi mi kötü mü bilmem ama yorumlardan yola çıkarak ve birazda Kırşehir in kazanması amacı ile Türk Malı Starmaxx ice grip aldım... (Petlas)

185/60/R15 ebatlarda 125x4=500 TL ödedim... Lastikler Ağustos 2014 ilk haftası üretim...

Henüz takmadım takınca yorumlarımı yazacağım inşallah...

20. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Goodyear kullanıyorum gayet memnunum çok sessiz ve konforlu nokian da tabi çok iyi bir marka ama garantilik bir işiniz olursa biraz sıkıntı olabilir goodyear bayii daha yaygın ve dünyanın en çok satan kış lastiği ultarip serisiymiş..

mutaff bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş