LPG KABLO

Kış Lastiği Önerisi

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda iberk tarafından 6 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Abi hızda problem olmaz heralde zaten kış günü 240 yapacak halimiz yok zaten araba yapmaz o kadar, 210 bile zor. Yük endeksinde zaten korkum yanakların kendini salması, kamyonette oluyordu yük atınca araba geziyordu. Hangi lastikçiye sorsam bir şey olmaz diyor, kangoo, doblo vs araçlara bile 87 takıyoruz diyor adam.

Tapatalk kullanılarak iPhone aracılığıyla gönderildi.

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    onlar lastikçi değil kasaptır, bu yük endeksini boşuna mı yapmışlar? o zaman rastgele lastik takalım arabamıza, lastikçi elindeki stokları eritmek ve hemencecik satma derdinde, diğer polo lara da bakmak lazım onlarda durum ne? fabrika çıkışı üzerinde 87H lastikle çıkan varmı?

Kozcağız a gitmiştim kış lastiğini 175 yerine 165 almak istedim bana kesinlikle olmaz demişlerdi, endeksin üzerinde de ciddiyetle durdular

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bana sorarsan yeni araba aldın diye hemen kış lastiğine saldırmana gerek yok:) al bir çift kar çorabı mis, kışın karda illa ki uzun yola mı çıkacaksın ki? o zaman mecbur lastik lazım.

4. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Formulayı en hararetli takip ettiğim, sabahın köründe hatta gece yarısında yarış/sıralama turu izlemek için uyandığım bunlar da yetmezmiş gibi okulda Formüla hakkında sunum yaptığım yıllardı. Benim hatırladığım o sene tek lastik sağlayıcısı vardı F1'de. Hatta uzun süre boyunca sadece Bridgestone lastik sağlamıştı tüm takımlara. Yanlış mı kalmış aklımda?

5. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Trendline ve Comfortline’da 185/65/15 88H kullanmışlar ama Highline 195/55/16’da hep 91V
    Kaç lastikçiye gittiysem hepsi bir şey olmaz dedi.

Abi ben 4X4 arabaya bile kış lastiği aldım o konuda netim, ben kış lastiğini kardan çok soğuk havada sertleştiği için kullanıyorum, normal lastik odun gibi oluyor soğuk yağmurlu havada.

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1995 ten 1997 ye kadar goodyear lastik sağladı abi, 1998 de goodyear hala lastik sağlamakta iken bridgestone katıldı bazı takımlar bridgestone a geçti birlikte lastik sağladılar ve rekabete girdiler 1999 da goodyear formula 1 den çekildi bütün takımlar bridgestone ile yoluna devam ettiler 2010 a kadar bridgestone formula 1 de kaldı 2001 de bridgestone a rakip olarak michelin formula 1 e girdi ve 2006 yılına kadar formula 1e lastik sağladı fernando alonso ile 2005 ve 2006 f1 şampiyonluklarını aldılar, 2007 de michelin çekildi 2011 de pirelli formula 1 in tek lastik tedarikçisi oldu ve halen pirelli ile devam ediliyor,

Bridgestone olduğu yıllarda V10 ve V8 motorların 1000hp güç üretip formula 1 in şahlandığı yıllar yaşandı bridgestone ile anlaşan bazı takımlar teknoloji ortağı ve ticari ortak olurken, bazı takımlar sadece partneri bazı takımlar da müşterisi oldu bridgestone un yani herkese eşit durumda değildi ferrari 2000 den 2004 e kadar kazandığı pilotlar ve takımlar şampiyonluklarını büyük ölçüde bridgestone a borçlu çünki bridgestone ile ferrari uzun vadeli biçimde hem ticari ortaklık hem teknoloji ortaklığı yaptı ve dediklerine göre o zamanlar ferrari de bridgestone a sorulmadan tek bir süspansiyon parçası dahi üretilmedi ve tasarlanmadı ferrari de, ve üretilen lastikler de ferrari nin süspansiyon düzenine uygun olarak özel üretildi. Ve bridgestone lar sağlamdı şimdiki pirelli ler gibi zart zurt patlamıyordu 10 tur atınca bitmiyordu.

2005 yılında amerika grand prixinde michelin kullanan takımlar yarıştan çekilme karardı aldı çünki michelin ler amerika daki brickyard pistinin haşin yapısına dayanamayıp yüksek hızlarda giderken patlıyordu ve antrenmanlar ile sıralama turlarında michelin kullanan takımlar sorun yaşayarak ciddi kazalar yapmalarına sebep olmuştu, michelin o gün formula 1 in yüz karası oldu. yarışa dalga geçer gibi bridgestone kullanan takımlar katıldı yani sadece 6 araç katıldı, seyirciler bilet paralarını geri istedi tribünlerde kargaşalar çıktı piste pet şişeler yabancı maddeler atıldı michelin yüzünden

kuru zeminde en müthiş yere yapışan lastik michelin di ancak performansını uzun turlar boyunca koruyamıyordu michelin lerin sırt kısmı sıcak yarışlarda çok çabuk kabarcıklanma yapıyordu, bridgestone ise yağmurlu havalarda michelin den iyiydi ancak kuru havada michelin ler kadar iyi performans vermese de yola tutunma gücü atılan onlarca turdan sonra bile büyük tutunma kayıpları yaşamıyordu, şu anda kullanılan pirelli ler yağmurda en lanet lastikler, sırt kısımlarında her sıcak hava yarışında kabarcıklanma sorunları da görülüyor, pist üzerinde birlikte yarıştığı rakip bir lastik firması olmayınca pirelli yi bridgestone ve michelin ile karşılaştırmak zor. pirelli şu anda her takıma birebir aynı şartlarda üretilmiş lastiği veriyor

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bunun birde kuru havası var malum küresel ısınma havalar sıcak ötesi:) kış lastiği de kuru sıcak asfaltı sevmiyor:) sen bilirsin 1 ocak ta takarsın 28 şubat ta sökersin o zaman anca kurtarır geçen sene buralara 2 gün yağdı yağmadı kar, yağmurda öyle:) genellikle dolu yağıyor bu aralar:(

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Sen tarihleri belirtince hatırladım ben de. 99'dan sonra tek kalmıştı Bridgestone. Şimdi takip etmediğimden dolayı mı böyle hissediyorum bilmiyorum ancak o günler formüla için gerçekten muhteşemdi. Pistte efsane olmuş pilotlar ve çekişmeli yarışlar aradan neredeyse 20 sene geçmiş olmasına rağmen hala aklımda.

9. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Polo için Nokian WR D4 aldım, 195/55/16 91H 474x4=1896tl
    Golf için Lassa Snoways4 almayı düşünüyorum, 225/45/17 94V 440x4=1760tl

10. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Aracı alırken önceki sahibi semperit speed grip2 marka kışlık lastiklerini vermişti ve depoya kaldırmıştım. Bugün almaya gittiğimde lastiğin üretim tarihinin 37/12 olduğunu gördüm. Neredeyse 7 senelik olduğu ve Samsun'da kış sert geçmediğinden taktırmak konusunda kararsız kaldım. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim

11. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam lastiğin bayatlamasının 10 yıl olduğunu söylüyorlar bu süre de iyi istifleme şartları ve güneşe maruz kalmamasıyladır. Siz bu lastikleri takarak final yapabilirsiniz , gelecek sezona yeni alırsınız.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  12. gencfb

gencfb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad Soyad:
    Atalay YIĞMAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    NOKIAN AL KEYFİNE BAK 20 TL GİTMESİN DİYE BAŞKA ÜRÜNLERE SARMAYIN FISTIK GİBİ LASTİK

13. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Babama 4 mevsimini alırdım hatta çokta övdüm, 10bin kmde önler aşındı, garanti dahilinde 2lastik içinde işlem istedik, bir tane yolladılar, diğerini satın almamızı istediler.
    Bundan sonra tercihim, hem Türkiye'de üretilmesinden hem de uygun fiyatından dolayı Falken.

muhendus, Burak&Buse ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Lastik bakarken Nokian için böyle yorumlara çok denk geldim. Kopma, parça parça lastiğin dökülmesi, çabuk aşınma gibi şikayetler çok fazla olmasa da azımsanmayacak kadar vardı.

15. ekahya48

ekahya48 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Emrah kahya
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Nokian al rahatına bak
    245 45 19 wr a4

16. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Biraz sertleşmiş gibi olduğu için ve lastiklerin tarihinden dolayı şimdilik erteledim. Taktirmayabilirim sanırım

17. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Açıkçası 4 mevsim lastik eğer ki Ankara'da kullanılamayacaksa eğer hiç üretilmesin.

18. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Lassa snoways 185 65 14 2016 38. Hafta üretim 4 adet 700 tl ye aldım. Sağolsun nitrojen de basmış lastiklere. Yol tutuşu yakıt performansı iyi fakat 120 den sonra uğultu başlıyo 140 larda sanki motor sesini de bastırıyo.

19. Burak Çevik

Burak Çevik Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    556
    Ad Soyad:
    Burak Çevik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Geçen kış aldığım Good Year Ultragrip 8 lastiklerden çok memnunum. fren mesafesi olsun yakıta etkisi olsun çok çok iyi. Kesinlikle tavsiye ederim. Ölçü 205-55-16

20. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    2 sezondur kullandığım lassa snoways 4 lastiğim 85km/h hızla seyir halinde giderken bir cismin taş yada benzeri üzerinden geçmem sonucunda sol arka tekerimin yanağı yarıldı ve aracı Ankara- F.S.M bulvarındaki yağmurlu havada sağa çekmek durumunda kaldım.

Ölçüsü 195/60/R16 lastiği malesef euromaster servisleri kendi tedarikçilerinde bulamadı. Yerine Pirelli taktılar.

aracın sağa çekmesi haricinde bir problem yok şimdilik.

lassa yı yanaktan yarmayı başaran biri olarak herhalde tarihe girdik.

45R3928 ve onurforces bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş