LPG KABLO

Kendi Yıkama Yerlerinde Aracını Yıkama

'Detaylı Temizlik' forumunda daru tarafından 10 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    145 lira da az değilmiş. Et kalınlığı nasıl ürünün ve videodaki gibi 3-4 pompalama ile o kadar uzun süre ve yoğunlukta köpük yapıyor mu?

2. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    2 litrelik 145 lira çok para. Bu alette 5 litre 56 liraa
    https://www.hepsiburada.com/veta-vt-5b-kollu-pompa-5lt-p-HRVETAVT5B
    16 litrelik 120 lira
    https://www.hepsiburada.com/solax-16-litre-kollu-mekanik-sirt-tipi-ilaclama-pompasi-p-HBV0000079JRJ
    2 litrelik ise 24 lira
    https://www.hepsiburada.com/sprey-pompa-baco-2lt-p-HRYCDRAL3080
    Bunlarda aynı işi yapar ben üşenmediğim zaman bunlara benzer 5 litrelik var bebe şampuanı ile kullanıyorum iyi köpürüyor. Ama artım yaşlılıktanmıdır nedir hep üşeniyorum :)
    Halbuki basınçlı yıkama makinamda var ama :)

MSC ve Blue-Tuscani bunu beğendi.
  3. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bugün ilk kez araç üzerinde denedim ve sonuçta çok memnun kaldım ben.Evet dediğiniz aletleri modifiye edip köpük makinesi olarak kullanan çok hatta bende geçen senelerde denedim ama köpüğü yayarak atmıyor ve basıncı yeterli olmuyor yada ben beceremedim bilmiyorum. İp gibi köpük aldım.:(Bu cihazlar foamer diye satılıyor. Foamer özelliği büyük bir alana iyi basınç ile atması.Yani kısacası ben aldığıma çok memnun kadım.Hiç yormadan 7-8 pompalama ile güzel köpük alınıyor.Fark çok büyük bence.:)

FOAMER :)

MODİFİYE KÖPÜK MAKİNESİ:(

Son düzenleme: 2 Mart 2019
    Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Köpük yoğunluğu için 3 adet farklı renklerde uç çıkıyor.Köpük yoğunluğunu ayrıca içine katacağınız köpük yani snow foam belirliyor.Yukarıda ilk videoda örnekleri var. İlk başta iyi bir pompalama yapmanız gerekiyor zaten tıpadan bir hava sesi geliyor, fazla havayı dışarı atıyor ve hazır olduğunu anlıyorsunuz.Daha sonra arada bir 6-7 pompalama ile çok iyi sonuç aldım ben.

Asel Kaan Efe ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  5. AdemOcakli

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Paylaştığım aletlerde basınca dayanıklı belkiş seninkinin nozulu uygun değildi ama nozulda modifiye edilebilir daha ucuza maledilebilir hatta belki yapı marketlerde daha da ucuzdur. Ama asıl köpüğü yapan dediğin gibi içine konan malzeme. Bendeki aletle randıman almıştım ve benimkinin nozulu ayarlıydı toplu ve dağınık atıyor ayara göre. Hatta çok fazla kullanan için kompresörle besleme bile yapılabilir. Hani şu çakmaktan çalışan ufak kompresörlerle.

Blue-Tuscani bunu beğendi.
  6. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Kompresör olayını bende araştırıyorum ama takacağım derken aleti kullanılmaz hale getirmekten korkuyorum. Genelde aşağıdaki gibi şarjlı bir mini kompresör takıyorlar ve çok güzel basınç sağlıyor.Pompalama olayı ortadan kalkıyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. AdemOcakli

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Muhtemelen oda epeyce pahalıdır BİM de satılan kompresörleri takip et bidonun üzerine lastikçilerden alacağın bir tane sibop tak bas havayı gitsin sadece kontrollü hava basarsın yani deneme yanılma yöntemiyle nekadar basınca ihtiyacın varsa ona göre hava basarsın olur biter. Lastik sibobu da takmak kolay herhangi bir jant üzerindeki sibop deliğinin çapı kadar delik delip sibıbu yasabunlayarak takabilirsin gayet kolay. ilk kullanırken az az hava basarak denersin gerekli hava basıncını tespit edersin

8. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ben de size imrenerek yeni aldığım elantranın da hevesiyle paraya kıydım aldım. Ne kadar su ne kadar valet koyacağız hazırlarken. Tavsiye ve tacrübelerinize ihtiyacım var.

9. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ben yıllardır bu cilalı şampuanı kullanıyorum migrosda var.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe ve blue55 bunu beğendi.
  10. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ben siyah uç ile 2 litre suya 30 ml Valet Pro snow foam ve bir kapak sonax şampuan koyuyorum ama şampuan olmadan da 30-35 ml snow foam yeterli olacaktır.Eğer 1.5 lt su koyarsanız 20 veya 25 ml işinizi görecektir.Eğer yoğun köpük istiyorsanız 5 ml daha ilave yaparsınız.

Son düzenleme: 13 Mart 2019
    blue55 bunu beğendi.
  11. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Aldığınız yıkama eldivenleri ile bezler biraz pahalı. Almayı istiyorum ama bu aralar imkanlar kısıtlı. Onlara yakın fiyatı makul olan tavsiye edeceğiniz ürünler var mı acaba. Bi de farların parlaklığını korumak çizilmesini önlemek için ne tavsiye edersiniz.

12. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Ben de Atas Proteo kullanıyordum fakat bitmek üzere, köpük için şampuan lazım ne alabilirim.?

Abi bence bu pompalar da iş görür. Kiri çözen şampuan, köpurmeden de hafif sprey olarak akmayacak şekilde uygulansa yeterli olur. Makinenin markası nedir.?

Ben bunun kadar parlatan bir şampuan görmedim. Tucson'u bununla fırçayla yıkıyordum ateş gibi oluyordu. Gören ne sürdün arabaya diye soruyordu.

Unicorn bunu beğendi.
  13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam ürün kaliteli olabilir ama ambalaj olarak küçük olduğu için çabuk bitiyor bereketsiz oluyor , ben bir ara Ankarada bir abimiz var öyle cilalı oto şampuanı yapıyor ve adamın ürünleri başkaları tarafından 5 katına kadar pahalı satılıyor , ilk elden adamdan aldım 5 kg ve bana yetiyor bir kaç yıl. Adam çok ilgili bir satıcı , ben malı satın almadan önce bir soru yönelttim adam hemen cepten aradı ve oto şampuanları konusunda geniş bilgi sahibi ve her şeyi anlattı , hatta pH değerini ayarladıktan sonra neler yaptığına kadar.Ben de aldım ve çok memnunum, arabayı yıkadıktan sonra araba o biçim parlıyor.

Unicorn bunu beğendi.
  14. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    aynen hocam bende kullanınca sağdan soldan soruyorlar cilamı yaptırdın diye gerçekten bu kadar parlatan ve fiyat açısından pahalı olmayan bende göremedim. bu arada sonax da kullandım bu ürün sonaxdan daha iyi geldi bana. 2 yıl önceydi galiba başladım almaya 6 tl idi sonra 8 oldu bu pazar günü tekrar aldım 12 tl olmuş :)

abi gördüm attığın resimlerde seninkide baya parlıyor şampuan madeninin inini bulmuşsun :) .

bide bu ürün fosforlu bi rengi var hava kararmaya başladıgında gündüz yanan floresan gibi yanıyor enteresan.

Yusuf ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Anladığım kadarı ile sizde benim gibi aşırı titiz ve aracını korumaya meraklısınız.Alt tarafta kendime göre doğru bildiklerimi paylaşmaya çalışayım.Sizde aldığınız köpük pompası hakkında düşünce ve yorumlarınızı paylaşın lütfen.
    Eldiven konusunda kullanmadığım eldivenleri tavsiye edemem ama almışken marka bir eldiven almanızı öneririm.Çamaşır makinesinde yıkarken veya birkaç kullanım sonrası dağılacak ürünler almaktansa, bir kere iyi bir eldiven almak daha mantıklı geliyor bana.Ben mikrofiber olan eldiveni 7-8 kere bezlerle beraber çamaşır makinesinde yıkadım yapısı bozulmadı.En azından Sonax marka falan alın, içiniz rahat olsun.Çok eldiven var ama çok ucuz olanların yorumları hiç iyi değil.

https://www.hepsiburada.com/sonax-mikrofiber-yikama-eldiveni-s428200-p-HBV00000BD6LM

Bez konusunda ise kurulama bezleri Drying Towel olarak geçer.Özellikleri ise su emici özelliklerinin çok fazla olmasıdır.En az tekrar ile aracınızı bitirir dolayısı ile en az çizik ile aracınızın kurulamasını yaparsınız.Bendekiler havlu tipinde, hatta yeşil olanlar çift katman .Bu bezlerin ince ve yine çok su çeken çeşitleri de var mesela Meguiars Water Magnet gibi ama onlardan kullanmadım ben, havlu tip olanlar daha az çizik yapar gibi geliyor bana.

https://www.hepsiburada.com/meguiar-s-water-magnet-mikrofiber-kurulama-bezi-424908-p-OTM852000

Far konusuna gelince aşındırıcı özelliği olmayan yani farın vernik kısmına zarar vermeyen , koruyucu cila veya quick detailing dediğimiz hızlı cila türü ürünlerin farlara uygulanması, farların kararmasını bir süre geciktirir fakat bunları uygularken farların yıkanmış, çok temiz olmasına çok dikkat edilmeli yoksa koruyayım derken çizik yapabilirsiniz.Açıkçası ben bu konuda çok kafa yordum çünkü eski kullandığım araçların farları ne yaparsam yapayım geçte olsa yine sararmıştı ve sonuçta yeni aracımın farlarına POLİÜTERAN yapılı STEK DYNO film çektirdim.Bunları büyük harf ile yazdım sebebi ise çok kaliteli PVC bazlı bir film bile çektirseniz bile PVC yapılı film bir kaç yıl sonra sararır ve sökerken büyük sıkıntı yaratır.Filmi sökerken veya kalan yapışkanları temizlerken far üst yüzeyindeki vernik zarar görebilir.Kısacası kim ne derse desin farlara PVC bazlı film çektirmeyin. Stek Dynoshield serisi sararma için 10 yıl garanti veriyor, su tutmuyor, küçük çizilmeleri kendisi sıcakta yok ediyor ve çıkarmak istediğinizde hafif bir ısıtma ile kolayca çıkıyor ve yapışkan madde bırakmıyor..Linkini paylaşmıştım daha önce ama yine alt tarafta paylaşayım.Benim kaput, ön çamurluklar, farlar ve arka plakalık kısmı ( Tucson ayrılabilen farklı yapıda bir kısım) bu marka film kaplı ve elini değmeyen kimse film olduğunu anlamıyor. Kıvrılabiliyor ve bitiş çizgileri kıvrılabilen yerlerde mesela tüm kaput için söyleyeyim alt tarafında kalıyor.

http://www.stekturkiye.com/urunler/dynoshield/

16. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Aracı oto yıkamayada vermiyorum, kendin yıkadada yıkamıyorum araç yıkama makinasınada sokmuyorum.Hepsi zarar veriyor.En iyisi hortumu tutup yıkamak.Sonra ıslak kuru bezle silmek.

17. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Eğer kendiniz yıkamaya kararlıysanız yavaş yavaş hepsini tamamlarsınız.Acele etmeden yavaş yavaş inceleyerek alın.Bazı insanlar aldıklarımın çok pahalı olduğunu düşünüyor fakat bende hesap yapıyorum.Haftada bir veriyordum yıkamaya, şimdiden köpük yapan pompa parası çıktı benim için.Bir süre sonra hepsinin parası çıkacak benim hesabıma göre.Kova ile SUV yıkanmaz. Ankara'da oturuyorum, yıkama burada 30-35 tl ama ne varsa SUV olunca 40-45 tl. Bir kaç kere yeni aracımı değişik yıkamacılara götürdüm, hemen hemen hepsinde tepesi doğru dürüst yıkanmamış, kirli bez ile kurulanmış ve bez izlerini gördüğüm, tam temizlenmemiş araç aldım.

18. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Küçük bir hatırlatma yapayım, köpük yani Snow Foam ön yıkama içindir.Duruladıktan sonra bir kova su ve şampuan ve eldiven ile tekrar üstünden geçilir.Köpük sıkıp çamuru atılmadan eldiven kullanmak doğru sonuç vermez.

blue55 bunu beğendi.
  19. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Normal şampuanlarla köpük yapılamıyor mu?

20. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Kargoda sabırsızlıkla bekliyorum. Tavsiyelerinizi dikkatlice okuyorum. Film çektirmek mantıklı ama buraya yakın bayii yok. Artık far ve plastik aksam için cila araştırıyorum. Aracı her yıkadığımda uygularım diye düşünüyorum.

Bu Sayfayı Paylaş