LPG KABLO

Jant ve Lastik Uyumu

'Getz Forum - Club' forumunda no good tarafından 30 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. rodoplu

rodoplu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ali Rd
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    arkadaşım getz 2006 dizel aracımda " michelin pilot exalto 195 50 r15 " lastik kullanıyorum ciddi anlamda memnunum yakıt konusuna gelirsek, öyle abartılcak bi artış yok şehir içinde 6.0/100 km yakmakta uzun yolda ise 5.0-4.7/100 km yakmakta yol tutuşu olarak güzel sallama veya bi şeritten öteki şeride atma gibi bi durum söz konusu değil.

2. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynısını bende milenyumda kullanıyorum, yakıtta bi artış gözle görülür görmedim.

3. road26

road26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    herkez yada ?
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)

hava seviyeleri ön arka diye ayrılmaz dört lastikde eşit olarak şişirilir,

yolda ses alma durumu araçla alakalı olabilir kimi araç ses alır,,şayet daha önce başka lastikle kullandıysanız lastikle alakalıdır,,,

lastiklerde aynı markalarda dahi sınıflar vardır ...hamurlarındaki karışımlar ...diş desenleri...

bu farklar lastiklerin yol tutuşunu..yakıt sarfiyatını .gürültü oranını etkiler

bi sonraki lastik seçiminizi iyi bi lastik alarak .deneyebilirsiniz,

bi çok lastigi kullanıp deneme imkanım oldu,,,good year ,,lassa ,Continental,,,

en güzel lastikler.... petlas da ucuz ama gayet iyi bi lastik ,,

bi önce kullanmış oldugun pirelli lastikler tam bi facia ydı,,uzun yolda sıcak havalarda..orta refüj sulamalarından yola akan su..aracı komple dagıtıyordu ...yagmurlu havalarda rezaletdi ....laastikleri eskitemedim degiştirdim ...tabi bu benim deneyiyiym memnun olanda vardır..

4. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Daha önce lastik konusunda forumda bir kişiyle fikir ayrılığına düşmütüm konu neydi kiminle fikir ayrılığına düştük hatırlayamıyorum.

Konu ise ; 195/50/15 lastiklere fabrikanın 175/65/14 ebat lastikteki gibi 32 psı havanın az geldiğini aracın lastiklerinin bilhassa ön tekerlerin çok yanak yaptığını ve bu şekilde kullanıldığında lastiklerin içine dahi sıvı gireceğini ayrıca 195/50/15 ölçülerinde VGT Getzte 34-35 psi uygun olduğununu söylemiştim yanlışta hatırlamıyor isem.

Lastikçimede ben 34-35 hava bastırıyordum en son rot balansta nasıl olduysa lastiklerin havasını başka eleman kontrol ederken 32 yapmış. Nasıl bir gaflete düşmüşsem artık. Neyse bu şekilde 14 bin km yol yaptım lastiklerimle. Ön lastiklerim dış kısımları olması gerekenden daha fazla aşınmış iç kısımdaki kanallar aşınmamış. Göz kararı yanıltıyordur diye özellikle kumpasla ölçüm yaptım ve gözlemim doğru çıktı. İşte sizlere tecrübe edilmiş bir olay.

Şunu unutmayalım Getz modellerinde Benzinli ile dizel motorlu olanlarının lastik basınçları bir değildir.

Lastiklerim Toyo T1R

5. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Pirelli lastikleri dediğiniz gibi rezalet lastiktir. Helede fiyatıyla kıyaslandığında. İlla Pirelli lastik alıcam tercih edicem diyenler varsada V ve üst serilerini muhakkak seçmelidir.

Sizin kullandığınız Pirelli lastik tahminimce T yada belki H serisi olabilir ayrıca ekonomik serilerdendir diye düşünüyorum. Bana soracak olursanız Pirelli fabrikası al bu lastikleri hediyemiz olsun arabanda kullan deseler istemem :)

6. road26

road26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    herkez yada ?
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)

aynen pirelli bana, 1 sene sürüşde korku ,aksiyon dolu bir deneyim yaşatdı .
    peugeot aracım için lastik alacagım kış bitişi ,bi lastik baktım bilginiz varmı iş yaparmı .
    Roadstone 185/65/R14 86H NBLUE ECO Oto Lastik - Oto Aksesuar - Hepsiburada.com

ayrıca hyundai getz ime geçen hafta barum kış lastigi aldım lastikçide her lastik için doğru hava basıncı vardır dedi,
    lastigin diş desen yapısından en iyi şekilde yararlanmak için dogru basınçda olması gerekir dedi ,,,
    inik lastik çok zararlı demişdi hem sürüş güvenligi. hem yakıt için
    inik lastik su tahliyesini yapamaz aracın zeminle irtibatını keser dedi.

7. karaduman205

karaduman205 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    ali osman
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Roadstone alacaksan üretim yerine bak çin malı çıkabilir. Ben 15 gün önce aldım cp661 ekonomik kuruda mükemmel ıslak zeminde kötü.

ZTE-BLADE cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

8. road26

road26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    herkez yada ?
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    sanırım Continental ,,,, olmadı barum alıcagım gibi

9. aykutoncul

aykutoncul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhaba arkadaşlar

2008 getz vgt aracımdaki jant lastik ebatı suan185/65/14. Ben 205/45/16 takmak istedim. Gittiğim yer bana aracı yorar en fazla 15 tak dedi. Peki şöyle yapsam. Arkalara 205/45/16 ve hafif kamber.. Önlerede 195/50/15 jant taksam sizce nasıl olur??? Sonuçta araba önden çekişli ve önler 15 jant olucak.. Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar...

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

10. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Değerli arkadaşım kaba hesapla 205/45/16 arkalara bile taksan Fren mesafesi, top speed, konfor ve ilk hızlanma, yakıt konusunda seni sıkıntıya sokar diye düşünüyorum...
    Bence 195 55 15 hem lastik hesabınızagöre hemde görsel açıdan size en doğru seçim olur... Ama illa 16 janta taktım kafayı dersen :) 205 45 16 senin aracına uyabilen en üst seçim ama dediğim gibi Fren mesafesi, top speed, konfor ve ilk hızlanma, yakıt konusunda seni sıkıntıya sokar diye düşünüyorum...

Bu Sayfayı Paylaş