LPG KABLO

Ix35 Yakıt Tüketimi

'İX35 Forum - Club' forumunda Guvensolen tarafından 21 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. Guvensolen

Guvensolen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    güven şölen
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Herkese iyi forumlar. Yakın bir zaman da ix35 almayı planlıyorum ancak çevremdekiler çok fazla yaktığı düşüncesindeler bu da benim önem verdiğim bir konu. Aranız da ix35 kullanan varsa yardımcı olabilir mi bu konuda?

2. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    İx35 ile aynı altyapı ve motor a sahip sportage kullanıyorum otomati. Sıvı sistem lpgli aracım uzun yolda 110-130 arası yolculukta 8.3 şehir içi kısa mesafeler ve sıkışık trafik 13 litre lpg tüketmekte.

Manuelde daha düşük tüketim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Guvensolen

Guvensolen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    güven şölen
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam peki turbosu olmamasından dolayı, aracın vermiş olduğu bir hantallık ya da rampalar da çekiş güçlüğü yaşanıyor mu ?

4. muratbaris37

muratbaris37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    MURAT BARIŞ AYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Eniştemin ix35ini 100 km kadar kullanma fırsatım oldu. Atmosferik 1.6 motor bir otomobil nasil gidiyorsa oyle uçup kacmiyor ama gitmem de demiyor. Ben begendim açıkçası. Rahat yormayan bir kullanimi var.

5. enginis58

enginis58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    199
    Ad Soyad:
    engin öz
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    hocam 10 litre ile gezersiniz net söylüyorum

6. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Şimdi hantallık göreceli bir durum. Önceki aracım 2.0 crdi sonata idi. Yazılımlı 170hp ve üzeri bir gücü vardı. Gündelik olarak 800cc 105 hp yamaha fazer8 kullanmaktayım. Onunda 0-100 verisi 3 küsür saniye. Yani sportage beni ve ailemi güvende hissettirse bana yeter diyorum.

Ama lpg li olmasından dolayı gaza rahat basıyorum. Gidişi fena değil ama hiç 150km hız üstüne çıkmadım gerekde görmedim.

Dediğim gibi bana güzel bir aile arabası.

MSC ve sukru56 bunu beğendi.
  7. Guvensolen

Guvensolen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    güven şölen
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam iyi günler. Yani aracımın hantallığından kastım benim isteklerimi karşılyamaması. Sollama yaparken daha serilik istiyorum mesela.

8. Canarslan006

Canarslan006 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    745
    Ad Soyad:
    Özgürcan Arslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bir ix35 otomatik kullanıcısı olarak araç sizi düz yolda üzmeyecektir ancak yokuşlu yollarda hızınızı alıp çıkamazsanız aracın çekmesi için sonuna kadar gaza basmanız gerekebiliyor bu da + bir yakıt tüketimi demek.Ben uzun yolda ankara-karabük arası giderken 7.4 gelirken 7.6 tüketimi gördüm.Ankara şehir içi trafiğinde de 12-13 lt nin üstüne çıkmaz.Benim aracımda da sıvı enjektörlü lpg mevcut bu lpgde araç gazla çalışıyor ancak trafik ışıklarında ya da uzun yolda benzin takviyesi yapıyor yani lpg de %50 tasarrufu sağlamayabilirsiniz ama %35-40 ları yakalayabilirsiniz.Performans arıyorsanız ki önceki arabanızda atmosferik ve 1.6 ve aşşağısıysa bir çekiş sorunu fark etmezsiniz.Bu araçtan hız konusunda birşey beklemek yanlış olur.

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    21 ekimde "yakında alacağım araç" yazmışsınız. baika bir konuda sahip olduğum araç demişsiniz.

aracı aldınız mı?
    aracı almadan önce başlayan hantallık ve yakıt tüketimi sorusu hala devam ediyor mu?

SUV kullanıcısı olmanın bazı özel durumları var
    1-altınızdaki araç normal araçlara göre daha ağır, lastikleri daha büyük, daha yüksek. bu nedenle az yakmasını peşinen beklemek yanlıştır. ayrıca Murat'ın LPG tüketim değerleri tam otomatik bir SUV için çok ekonomik.
    2-1. maddede saydığım sebeplerden dolayı hantallık normaldir. bir SUV, bir C sınıfı araç kadar atak olmamalı.

10. msavsa

msavsa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Murat SAVSA
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Merhaba hemen hemen aynı tarih civarında 2010 Model ix35 2.0 CRDİ edindim, ilk etapta kafamda soru işaretleri vardı bunları şöyle sıralayabilirim;
    1 - Araç çok büyük park yerime giriş çıkışta sorun yaşar mıyım?
    Kesinlikle bunu düşündüğüme gülüyorum araç enden çok az geniş, boydan Toyota Corolla'dan kısa, park sorunu olmadı.
    2 - Çok yakar mı?
    Arkadaşlar bu araba bir otomobil değil, ağır ve yüksek bir araç elbetteki fazla yakacak... mı? Hayır değil, araçta iki ayrı mod var eco modunda kullanarak, şehir içinde yoğun trafikte 9,3 LT yi gördüm, kalan zamanda çevre yolunda 7,5 LT ye kadar düşüyor. Bakım zamanına yakın nedense biraz tüketim artıyor. Önceki arabam VW Golf FSİ idi, şehir içinde kafadan 10 LT benzin sarfiyatı vardı. Bu durumda yakıta kimse fazla demez herhalde.
    3 - Bakım çok tutar mı?
    Serviste evet çok tutar, hele büyük servislerde daha da çok çıkar. İyi bir usta bulun, bakım kilometresine göre yapılacakları kontrol edin, özellikle yağ konusuna çok dikkat edin. Son bakım bilgisini hafta sonunda yazacağım inşallah.
    4 - MTV konusu?
    Yıllık 1.700 TL... evet yüksek ama buna müdahale şansımız zaten yok.

Sorusu olan olursa elimde geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

11. mesut24

mesut24 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    mesut tercan
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    2010 model 105bin de style paket ix 35 2,0 dizel almak üzereyim.
    Birkaç sorum olacakdı izninizle.
    style
    style plus
    elite arasındaki farklar nelerdir.

alırken nelere dikkat etmeliyim hyundai ix35 e özel
    almayı düşündüğüm araç bu bu fiyata nasıl tavsiye edermisiniz.
    bagajda ix 35 yazısı yok ?
    https://www.sahibinden.com/ilan/vas...gisensiz-dizel-otomatik-ix35-492998322/detay/

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

bildiğim kadarıyla, ix35 makyajlandıktan sonra elite diye bir donanım geldi. yani belli bir yıla kadar full donanım style plus, sonra elite.
    styel plus'ta otomatik park yok ama koltuk ısıtma ve sunroof var.

elite donanım çok dolu,otomatik park, cam tavan gibi özellikler var.

belirttiğiniz ilan fiyatı çok uygun gibi. normalde kilometresi 180-190 bin olanlarda oluyor o fiyata.

vitesi tam otomatiktir ve 4x4 çekişi vardır.

bu nedenle şehir içi 100kmde 10 litre mazot yakar. aracı çok dikkatli kullanırım yakıtı düşürürüm diye düşünmeyin, yavaş da kullanılsa yaklaşık böyle yakıyor.

ayrıca gerçek bir SUV olduğu için bakım ücretleri binek bir C sınıfı araçtan daha fazladır. bütçeniz buna uygunsa çok konforlu ve sorunsuz bir araç.

13. caglardd

caglardd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Çağlar Demirdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    yeni ix 35 (manuel) sahibiyim. daha önce toyota auris 1.6 valvematic 132 hp (manuel) kullanıyordum.

iki aracı kıyaslamak istemiyorum, sınıfları farklı, kullanım amaçları farklı, ama motorları benzer. Motorlarını kıyaslayabilirim.

Öncelikle 1.6 GDI motorda en hoşuma giden kısım alt devirlerdeki canlılığı. Valvematic alt devirlerde bu kadar canlı değildi ve devir yükseltmeyi gerektirirdi. Gazı azaltırsanız titrerdi.
    Fakat üst devirlerde de özellikle 3000 devirden sonra Valvematic çok daha spor ve aracı toplayan bir karaktere sahipti. Yani TSI kadar olmasa da sırtınızı yapıştırırdı.
    GDI üst devirlerde daha cansız ve tepkileri az. Ama rampa ve sollamaarda aracı topalmaya yetiyor fazlasıyla.
    Her zaman altınızdaki motorun karakterini bilerek aracı kullanmak, hem yakıt tüketimini azaltır, hem de aracı keyifli kullanmanızı sağlar.
    Ben de bayramda ix35 ile uzun yol ve kısa mesafe yaptım. Dağlık patika yollarda test ettim. Sonuçlarım şöyle:
    Şehir içi az trafik+patika,toprak yollar, dik inişler olan yerlerde 200 km kadar kullandım, 8.5-9 Lt yakıt tüketti.
    350 km uzun yolda, 100-110 km sabit hız, kısa rampalı geçişler ve inişler, az trafik , çoğunlukla hız sabitleyici ile 6.5 lt yakıt tüketti.

Bu oranlar valvematic auris'te 7.5-8 lt şehir içi , 6 LT uzun yol olurdu. Yani aracı alırken de tahmin ettiğim gibi 100 km de 0.5 LT valvematic auris'e göre fazla yakıt tüketimi var ki bu benim için gayet sevindirici bir durum.
    Benim sürüş stilime ve motorun karakterine uygun sürüşlerde bu oranı koruyacağımı düşünüyorum, tabiki Ankara trafiğinde şehir içi rakamlar kışın 9 lt ye rahatlıkla çıkabilir.
    Yine vurgulayım, 1.6 gdi motorun en sevdiğim yanı alt devirlerdeki canlılığı, bu aracı hassas kullanırsanız, gaza asılmazsanız sizi üzmez. Fakat TSI araç kullanır gibi gazlayım derseniz üzer. Sakin kullanmayı seven ve bozuk yollarda araç kullananlar için gayet makul seviyelerde yakıt tüketimi var. Ve bu donanıma o kadar fazla yakıt tüketimi de gülün dikeni.
    Bakımını da yaptırdım, bakımı Auris ile aynı fiyata yaptırdım.
    Motor yağı olarak çıktığından beri Mobil 1 5-30 ESP kullanmıştım valvematic te, bunda da Mobil 1 Esp 5-30 koydurdum ve bunla da devam ederim. 5-30 tam sentetik kaliteli bir yağ bu motor için ideal yağdır .

14. zek

zek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Zeki Akdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    aracımda Landi Renzo sıralı sistem LPG takılı. eşim ben ve bebeğimiz ile beraber (bagajda dolu idi) samsundan konyaya gittik. gidiş dönüş klima sürekli açıkken ortalama 28-30 kuruş arası yaktı.

Bu Sayfayı Paylaş