LPG KABLO

I20 Porya Ve Bilya Değişimi Sonrasi Abs Sorunu

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda bekarburak tarafından 3 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. bekarburak

bekarburak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Burak Bekar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Merhaba arkadaşlar.

Kız arkadaşımın aracında (I20 1.4 CVV 2012) sağ ön bilya dağıtmak üzere olduğundan bilya ve porya değişti. Takılan parçalar yan sanayi. Ancak bu değişim sonrası ABS sorunu oluştu.

Şöyle ki, ya ABS ışığı yanıyor ve ABS devre dışı kalıyor, ya da ABS ışığı yanmıyor ama ABS erken devreye giriyor. Tatlı bi duruş yaparken istisnasız tak tak tak şeklinde frene vuruyor. Işığın yanıp yanmaması ise tamamen spontane. Kafasına göre takılıyor.

İşlemi yapan ustam sensörü tekrar taktı, çıkardı temizledi vs. ama düzelmedi.

Dedim acaba yan sanayi porya dişli sayısı farklı ise ondan mı yakıyor? Ustam kesinlikle alakası yok dedi ama içime sinmedi çıkma orjinal porya almaya gittik, ordakiler de aynı şeyi söyledi. Bizim araçta ABS'nin poryadan değil aks kafasındaki dişlilerden okuma aldığını ve kablo veya okuyucu arızası olabileceğini söylediler. O yüzden poryayı almadan çıktık.

O yüzden ABS kablosu ve okuyucu siparişi verdi. Duruma göre bakıcaz. Düzelmezse yeni bir aks kafası deneyecek ama aks kafası değişmemişti ve ışık tam da porya ve bilya sonrası yandı. Kesinlikle bu işlem ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Kabloda hasar bana pek mantıklı gelmedi. Çünkü kabloda ya hasar vardır ya yoktur. Varsa sürekli ışık yanar, ve hiç devreye girmez. Kabloda bi kopukluğun ABS ışığı yakmayıp ABS'yi erken devreye sokan bir arızaya neden yol açacağını sanmıyorum. Dediğim gibi varsa kopukluk sürekli ışık yanar.

Hyundai'ler konusunda hiç bir bilgim yok. Forumda internette çok araştırdım ama porya, bilya ve ABS bağlantısı hakkında birşey bulamadım. Eğer gözümden kaçırıp forumda bilgi kirliliği yaptıysam lütfen kusura bakmayın. Çünkü bu sorun çok canımı sıkıyor ve bir türlü çözemedik. Kız arkadaşımın da ABS arızası olan bir aracı kullanmasını istemiyorum.

Sizden ricam bana bu konuda fikir vermeniz. Bu araçta ABS bilgiyi nereden alıyor? Aksa kafası mı, porya mı, bilya mı?

Bu Sayfayı Paylaş