LPG KABLO

I20 Elite Blue Kisa Ve Uzunlar H Kac

'İ20 Forum - Club' forumunda esomemo tarafından 10 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. esomemo

esomemo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mehmet meral
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Arkadaslar led xenon taktiricam netten siparis vericem ama bziim uzun ve kisalar tek ampul h4 mu oluyor kitapciktan baktim bulamadim bilen yada deistiren varmi

2. comanchee

comanchee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Engin Pişkin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    H7 soket. Farlar mercekli ve motorlu perde var.ayrı ayrı uzun kısa lamba yok. Birde en fazla 5000 kelvin alın. Çok beyaz yağmurda sorun.

esomemo bunu beğendi.
  3. comanchee

comanchee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Engin Pişkin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    sisler h7 olacak farlar hb3 9005 miş

esomemo bunu beğendi.
  4. alphan59

alphan59 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    118
    Ad Soyad:
    Alphan SIYLI
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    mercekler hb9005, sisler h8, viraj aydınlatma farları h7

esomemo bunu beğendi.
  5. esomemo

esomemo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mehmet meral
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Anladim arkadaslar peki onerebileceginiz veya kullanmakta oldugunuz led xenon tavsiyeniz varmidir.Xenon bizim farlara pek onermiyorlar kararma yapiyormus merceklerde o bakimdan led xenon daha az isincagi icin boyle dusundum led tavsiyeniz varsa memnun okurum

6. comanchee

comanchee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Engin Pişkin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    Sipariş verdim bekliyorum 6000k 6000 lümen bakalım nasıl olacak

7. DerKleine

DerKleine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Kerim Senturk
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Merhaba,

Uzun yıllardır i20 kullanıyorum ama vakit bulamadığım için foruma üye olmamıştım. ancak bugün bir hışımla üye olup devamını getirmeye karar verdim :)

Konuyu hortlatmak istiyorum

Ama tabi sebebi var. En son arkadaşımız sipariş ettim bakalım nasıl olacak demiş ancak burada kalmış olay.

i20 2015 style crdi panorama sahibiyim. 2016 yılından bu yana kullanıyorum. Sol viraj aydınlatması bozuldu. En son ana yoldan sağ taraftaki tali yola girdiğimde camiden çıkan bir gurup yaşlı amcayı viraj aydınlatmasının dımdızlak aydıtlatmasından sonra ya solda da böyle birileri karşıma çıkarsa da ben görmezsem diye içten içe kendimi kuruturken sol viraj aydınlatması ile beraber tüm ampulleri değiştirmeyi kafaya koydum (sisler hariç) İyice zehirlendim bir miktar beyaz ışığa döneceğim. Uzun süren araştırmalarım sonucunda Led ampullerin üzerinde her ne kadar şu kadar lümen verir demesine rağmen belirtilen lümen (ışık gücü) veremediği üzerinde bir çok kullanıcının hemfikir olduğunu tespit ettim. yine youtube ta bir çok video izledim ve izlediğim videolarda tam olarak kimsenin performans alamadığını Xenon veya Halojen kullanımının önerildiğini gördüm. Xenon lambalar takıldığı zaman merceklere zarar verebilir mi? diye bir sürü soruya rastladım ama sorulara kimsenin yanıt veremediğini/vermediğini gördüm. Eğer xenon takıp ta birileri sorun yaşadı ise lütfen yazınız. Böyle bir şüphe olduğu için yine halojen lambada karar kıldım. Ama tabi hangi halojen lamba?

Öncelikle hangi ampulün hangi tür olduğu net bir şekilde öğrenmem lazım. Yukarıda
    demiş
    demiş
    tam net bir bilgiye ancak söküpte okuyarak ulaşacağım.

Osram Night Breaker ve Philips in bir kaç modeli var. Osram için kısa ömürlü olduğundan bahsedilmiş. Üretici kendisi de kısa ömürlü olduğunu belirtmiş demişler ama tabi bilemiyorum. araştırmalara devam edeceğim.

Burada tabi viraj ampulleri ve varsa uzun kısa ampullerin tamamını yani anlayacağınız far grubunun içindeki tüm ampulleri değiştireceğim. Sis olduğunda gerçekten aydınlık istersek sanırım beyaz ışık doğru aydınlatmayı sağlamayacağını düşünerekten sislere dokunmayacağım..

Bu konuda tavsiyelere açığım.
    Söküp tam modelleri aldıktan sonra size dönüş sağlayacağım.

Şimdilik bu kadar yazalım..
    Cevaplarınızdan ötürü şimdiden teşekkür ederim.

not: 2012-2016 arası eski kasa 2016 da 2015 model alarak tam 6 senedir i20 kullanıyorum.

Halil bunu beğendi.
  8. DerKleine

DerKleine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Kerim Senturk
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Herkese Merhaba

Araştırmalarım devam ediyor.
    Öncelikle Mercek farın içinde HB3 9005 model far kullanıldığını resimlerle doğruladım.

Viraj aydınlatması H7 model lamba kullanıyor.

Yani avatar resmimdeki I20 Sytle panorama 1.4 crdi Mercek farlı aracımda kullanılan ürünleri doğruladım. ihtiyacı olan doğru bilgiyi alsın helal hoş olsun :)

Gelelim Halojen farlara
    NightBreaker Alan kişilerin beyaz ışık olmadığı ama birazcık beyaz verebildiği gibi yorumları olduğunu gördüm. beyaz istiyorsak malesef Nightbreaker uygun değil
    Ayrıca Night breaker Unlimited versiyonu Product Datasheet ten aldığım bilgilere göre HB3 versiyonunun 110 ila 210 saat arasında ömrü olduğunu üretici belirtmiş. yani bu kadar saatten sonra performansı düşüyor.

Nightbreaker Laser de pek bi farkı yok.

Philips Whitevision HB3 400 Saat kullanım ömrü verilmiş br miktar kabul edilebilir ancak internet üzerinden araştırdığım zaman Türkiye mizde bulamadım. yurtdışı sitelerde var. H7 olan versiyonları var viraj aydınlatmasına alınabilir ancak Mercek farlar? onara ne takacaz? o yüzden bunu da eliyorum. (bu arada tam olarak beyaz değil ama Renk sıcaklığı 4300k olduğu için tam olarak sarı renk olduğu da söylenemez. yani gün ışığı rengine çok yakın)

Philips Diamond Vision yine 400 saat kullanım ömrüne sahip ancak bu ürünü alan tüm kullanıcıların yorumlarına baktığım zaman normal bir farmış gibi kullanım beklenmemesi yönünde. beyazlatıldıkça ışık şiddeti düşüyor, ısı artıyor.. hatta birisi hepsiburada sitesinden bu ürünü alarak "Yanında el feneri ile gitsen El feneri daha çok aydınlatır" demiş :)

Şimdiiii ben bu aralştırmalar sonucunda Halojen aydınlatmadan vazgeçtim.

Xenonlarla ilgili pek bir araştırmam olmadı. Xenon düşünmüyorum çünkü...

Daha önce led ile ilgili çekincelerimi belirtmiştim haklı olarak ama geri dönmek zorundayım çünkü bakın Türkiye de neler satılıyor.
    Şimdi LED e geri dönelim.

Türkiyemizde Photon, Inwells, Niken gibi markaların ürünleri satılıyor. 100-150tl civarında fiyatlar yazmışlar. bazı satıcılar Aman ha bu şimşek etkili yok Xenon led yok bilmem ne diye daha pahalıya da satabiliyorlar bu ürünleri. yemişim Led Xenon unu ne kandırıyonuz milleti? Led başka Xenon başka :) şimşek başka....
    Tabi ben bu ürünleri halojen ile karşılaştırdıydım ya? Halojenin en dandiğinin yanına bile yaklaşamazlar....Sarı olsun beyaz olsun Halojen bu yukarıdaki 5 dolarlık ledlerden iyidir, candır, heyecandır....

şimdi Amazon un (com.tr olanında yok ta) amerika veya avrupa sitelerinde çok kaliteli led ürünlerinin satıldığını gördüm.
    Birazcık derinlemesine araştırma yaptığımızda led farın içindeki minik led ışıkların CREE yada LUMILED olan versiyonları araştırıldığı zaman 50-150usd civarında olduğunu gördüm. 6000K renk sıcaklığına sahip 12000 lümen ışık şiddetine sahip çok kaliteli markaların ürünleri var. Elemanlar Amerikada bu tip ürünler kullanıyorlar arabalarına ve biz de 5 dolarlık led farları 100-150tl ye alıp aman ha Xenon çakarım var yok bilmem ne diye hava atıyoruz...

Neyse 2 tane beğendiğim ürün linki koyacağım.

Hikari marka HB3 6200K 900 üzerinde yorum %69 olumlu, 12000Lümen canavar olurdu. fiyatı 72 dolar civarında seyrediyor
    https://www.amazon.com/HIKARI-Headl...F8&qid=1547530221&sr=8-5&keywords=12000LM+hb3

daha ucuz olarak

Nineo 9005 HB3 var yine aynı özelliklerde 700 üzerinde yorum var %75 olumlu yorum. Cree led teknolojisine sahip.... 50usd civarı fiyat koymuşlar
    https://www.amazon.com/NINEO-9005-H...F8&qid=1547530221&sr=8-4&keywords=12000LM+hb3

Linkteki ürünler 30.000 saat kullanım ömrü belirtilerek, en az 2 yıl garanti ile satılıyor!

Bunları alacağımdan değil Youtube dan araştırın videoları bizimkiler yanına bile yaklaşamaz. tabi kaliteli ürün getirip te takan arkadaşları yorum dışında tutuyorum...

Araştırmalarım devam ediyor.
    Kararımı sizinle paylaşacağım..

Herkese kolay gelsin..

Son düzenleme: 15 Ocak 2019
  9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

led aydınlatma fabrika çıkışı orjinal araçlarda bile çoğu zaman düşük performans veriyor.
    örneğin yeni kasa civic'e yapılan en büyük eleştirilerden birisi de led farlarının güçlü aydınlatamaması.
    ben en kalitelisini bile taksanız led aydınlatmanın yağışlı havalarda zayıf olacağını düşünüyorum.

orjinal xenon gerçekten iyi aydınlatıyor ama sonradan takılanlar açıyı falan hesaplamadan takıldığı için her zaman iyi sonuç vermiyor.
    yine de hala en iyi seçenek xenon.

yani led ampüle çok para vermeyi göze alan birisi için xenon almak daha mantıklı olur bence.

DerKleine bunu beğendi.
  10. DerKleine

DerKleine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Kerim Senturk
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Halil bey
    Görüşlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Henüz tam olarak karar veremedim.
    Gerçekten çok kaliteli led ürünleri var. Yağmur performansı ile ilgili sizinle aynı düşünüyorum ancak mevcut orjinal halojenden daha iyi olabileceği kanaatindeyim.
    Fiyat olarak aslında göze küçük görünüyor 50Usd. mevcut kur ile çarpıldığı zaman 275tl civarında ediyor. aslında kabul edilebilir ama tabi kargo ücreti vs eklenmemiş hali. düşünmek lazım...

Xenon lar ile ilgili araştırma yapmadım çünkü aracın orjinalliğini bozmak istemiyorum. Bildiğiniz gibi muayeneden geçmiyormuş ve Hyundai aracın far gurubunu garanti dışında bırakıyormuş.

Kararsızlığım devam etmek ile beraber yine tüm ürünleri araştırmaya devam etmekteyim.

Bu arada Xenon haricinde kabul edilebilir tekliflere açığım

11. DerKleine

DerKleine Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Kerim Senturk
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Beyaz sevdasından vazgeçersek iş çözülüyor.

General Electric HB3 9005 Megalight Ultra %120 ürününün 2 li paketinden mercek farlara
    General Electric H7 Megalight Ultra %150 ürününün 2 li paketinden viraj aydınlatmalarına

sipariş etmiş bulunmakta ve bugün gelmesini beklemekteyim.

12. Can..

Can.. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Can Ahmet
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yazdıklarınızı büyük bir dikkatle ve istekle okudum emeğinize sağlık. Görüşleriniz çok önemli sonuçları dört gözle beklıyoruz.

Bu Sayfayı Paylaş