LPG KABLO

Hyundai Garanti Kapsamındaki Aracın Onarımı Için Para Istiyor.cevap

'Tucson Forum - Club' forumunda mhakan05 tarafından 30 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. mhakan05

mhakan05 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mert eren
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    2015 model 58000 km Hyundai Tucson aracımı direksiyondan ses geldiği için yetkili servise götürdüm. Sesi kestiler ama bu seferde direksiyon sertleşti. Bunu servise söylediğimde eps değişecek dediler. Garanti devam etmesine rağmen Eps değişim ücretinin yüzde onunu benim ödemem gerektiğini söylediler. Yani 500 TL para istediler. Hyundainin 5 yıl garantisi hikaye çıktı.[​IMG]

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Elektrikli direksiyon modülünün motoru durduk yerde direksiyonu sertleştirmez serviste yapılan işlemde ya bir kusur var yada direksiyonunuz ses gelmesi sebebiyle oluşan boşluktan ötürü önceden kullanırken olması gerekenden daha yumuşaktı ve şu anda ayarlanıp ses kesildiği zaman normal sertlikteki hale gelmiş olabilir, hyundai lerde direksiyon döndürme yumuşaklığı ayarı olan modeller var özür dileyerek söylüyorum ki yanlış anlamayın belki bunun ayarını bilmiyorsanız yada bu düğmeyi hiç kullanmıyorsanız direksiyonun ayarı sport modda yani sert ayarda kalmış olabilir.

diğer tucson lar ile karşılaştırmakta fayda var aynı 2015 modeli test etme fırsatı bulabilirseniz onun direksiyonunu bir denemenizi de öneririm, bazı durumlarda ön düzen ayarı yapıldıktan sonra veya lastikler değiştirildiği zaman direksiyon sertliği çok ciddi etkilenebiliyor.

https://www.hyundai.com/tr/tr/satis-sonrasi/warranty/garanti-politikasi

yukarıda garanti kapsamının linkini verdim zaten birçok parça garantiye girmiyor çoğu markada bu durum aynıdır markanın verdiği yasal garanti ise 2 yıl ancak müşteri memnuniyeti amaçlı marka politikası ile uzatılmış garanti 5 yıldan 7 yıla kadar çıkıyor bu durumda zaten 2017 yılında sizin yasal garanti bitiyor servisin ve markanın insiyatifine ve iyi niyetine kalıyorsunuz bu insiyatifin olumlu getirileri hyundai de iyi niyetli güzel bir yetkili serviste rahatlıkla elde edilebiliyor. Bazı yetkili hyundai servisleri zorunlu olmasına rağmen dışarıya yedek parça satmaktan bile kaçınırken bazıları indirim yapıp sanayiden ucuza orjinal parça satabiliyor. Demek istediğim yetkili servisten başka bir yetkili servise arada çok çok fark var.

hiçbir yerde garantiden yüzde 10 luk bir ücret karşılamaktan bahsedilmiyor bu o gittiğiniz servisin kendi kararıyla uyguladığı düzenidir muhtemelen, garantiden parça değişimi de garanti kapsamında parça ücretsiz değiştirilir yazmasa bile ucu açık biçimde ücretsiz onarım deniliyor bu durumda parça ya komple ücretli değiştirilir yada komple ücretsiz değiştirilmesi lazım sadece onarıma ise kesin karar konulmuş, yani üretim yada bakım kusurundan kaynaklanan şeylerden sonra yapılacak ayarlamalar düzeltmeler vs.

Bence başka bir yetkili servise gitmeniz ve şansınızı denemeniz gerekiyor. Yine çözüm bulamazsanız Hyundai Assan Türkiye nin telefonunu arayın güzel bir dille anlatın:)

ben şahsen honda ya biniyorum onda da durumlar benzer vaziyette yasal garanti 3 yıl ve buna 3 yıl daha ilave edilmiş bu ilavelik son üç yıl ancak markanın insiyatifinde:) hatta 3 yıl sonunda parça değişimi kesinlikle olmuyor sadece ayarlama sökme takma temizleyip düzeltme gibi ufak onarımlar garantiye giriyor. Motor ve şanzıman hariç direksiyon ön düzen süspansiyon jantlara lastiklere iç trim parçalardan farlara kadar garanti yok, hyundai de lastiğe ve direksiyon sistemine farlara iç ve dış trim birçok parçaya garanti veriliyor.

hyundai nin garantisini yabana atmayın derim:)

Tilki, <<bülent>> ve mabay bunu beğendi.
  3. mhakan05

mhakan05 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mert eren
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Eps sorunu kronik. Çoğu Hyundai de var. Hyundai arabalarına 5 yıl garanti veriyor. Bu sürede herşeyi ücretsiz değiştirmek zorunda. Sonuç olarak şu anda Hyundai servisteyim ve işlem bitince parayı ödeyeceğim ve belgeleri buraya koyarım.

4. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    mercedesde de aynı garanti lafı hikaye arıza oldu mu direk para istiyorlar.

5. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sizden işçilik ücretinin bir kısmını istiyor olabilirler ve bu çok normal bence..
    500 liraya EPS değişiyor daha ne istiyorsunuz anlamadım.

6. mhakan05

mhakan05 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mert eren
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Garantisi olan arabadan ne parası istiyorlar. Bende onu anlamadım.

selo006 ve zemburak bunu beğendi.
  7. mhakan05

mhakan05 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mert eren
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Eps değişti ama sertlik değişmedi. Tucsonların direksiyon böyleymiş.

8. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Anlatımda eksikler ve sorunlar var,

- Direksiyonun sert olmasının sebebi esp değil miydi ?

- Madem eps değişti, neden değişimden sonra yumuşamadı ?

- Zaten asıl istenen yumuşaklık değilse, eps neden değişti ?

- Hyundai elektrikli direksiyona sahip modeller, serviste gds cihazı ile bağlanarak sertlik yumuşaklık ayarı yapılabiliyor, bu neden yapılmadı ?

- Bahsettiğiniz değişim maddi olarak hangi koşulda gerçekleşti ?

@mhakan05

<<bülent>> ve eko26 bunu beğendi.
  9. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tucson t-gdı kullanıyoruz. Direksiyonda sertlik hissretmedim sadece sport modda tepki sertleşmesi oluyor ki bu çok normal 200 yada üstünde seyrederken gerekliliğini anlıyorsunuz.

Bizimde şanzımanda azcık titreme var şehir içinde sıcakta uzun kullanımda firma %60'ını servisin karşılayacağını söylemişti ama bu hyundai'ye özgü değil bir çok firma yapıyor bunu ne yazıkki...

Mesela el freni park tuşunu kırdım ücretsiz değiştirdiler, navigasyon yazılım vs ücretsiz yapıyorlar, ufak tefek sıkıntılarda götürüyorum ücretsiz bakıp bilgi veriyorlar.

<<bülent>> ve erhancakmakk bunu beğendi.
  10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    EPS değiştirildikten sonra direkiyon yumuşamayabilir ben yukarıda yazdım bu mevzuyu, direksiyondaki boşluktan dolayı ses yaptığı için direksiyon çubuğu işlem görmüş bu işlemden sonra sertleşmiş direksiyon yani aslında direksiyon işlem yaptıktan sonra belki de normal haline gelmiş. Yumuşak iken normal sertlikte değilmiş demekki olması gerekenden yumuşakmış bu direksiyonun yumuşak olmasının sebebi o ses yapan boşluk olabilir.

Eğer normal kullanımda elektrikli direksiyon olması gerekenden sert olursa şehir içi 20-30 dakika kadar kullanımda bile EPS arıza ışığı yakacaktır çünki EPS nin elektrik motoru zorlandığı zaman sistem ısınıp kendisini kapatır soğuyana kadar tekrar çalışmaz, bütün EPS li direksiyonlarda var bu uyarı. Park etme esnasında bile direksiyonu tam turda sona dayayıp 30-40 saniye dipte tutarsanız EPS ısınıp kapatır kendini kılavuzda bile yazar:). Dolayısı ile direksiyon normal kullanımda seyir halinde olması gerekenden sert ise ön düzen aksamında sıkışmış bozuk bir parça zor dönen direksiyon çubuğu mafsalı kremayer pinyon sisteminde eğilme neticesinde sıkışma vs. varsa eğer o zaman EPS arıza ışığı aracı bir süre bu şekilde sert direksiyonla kullandıktan sonra elektrik motoru gereğinden fazla ısınıp EPS uyarı ışığını yakacaktır direksiyon kazık keser dönmez soğuyana kadar soğuduktan sonra tekrar devreye almak için kontak aç kapa yapmak gerekiyor.

Eğer aracı saatlerce kullandıktan sonra bile EPS arıza ışığı yakmıyorsa direksiyonun gerçekten olması gerekenden sert olduğunu kanıtlamak çok zor.

Serviste diagnostic GDS vs. gibi cihazlar ile yazılım değiştirilerek olması gerekenden yumuşak ayarlama yapılırsa bu sefer de EPS gereğinden fazla direksiyon dönüş yardımı için fazla tork ve takat harcayacak ve bu durum sonucunda da EPS arıza ışığı yakabilir yada çok zorlama ile yanacağı yerde az bir zorlama ile EPS ısınıp kapatır kendisini, eğer EPS motorundan çok fazla bir takat beklenir ise.

Yetkili servisin bu konuda bilgilendirme yapmaması kötü. Tek sıkıntı bu aslında. EPS ünitesini değiştirmeye belki de gerek kalmayabilirdi.

Yada direksiyon gerçekten sert ise normal kullanımda sıklıkla sürekli EPS arıza ışığı yakacaktı ve servis bunu belki arıza ışığı sebebiyle ücretsiz bile değiştirebilirdi. Servise 4-5 kere EPS ışığı yanar halde gitmek başka olurdu. Sonra usta ile teste çıkılır aynı sürüşler yapılır yine o ışık yanardı. Sonra ücretsiz değişim ama gerçekten sıkıntı varsa olurdu bunlar.

EPS ünitesi bir tane elektrik motoru ve bu motora bağlı dişli redüksiyon sistemi ile tork arttırarak doğrudan direksiyon çubuğuna hareket veriyor direksiyonu çevirdiğiniz zaman çevirdiğiniz yöne doğru elektrik motoru yardım ederek direksiyonun kolay dönmesine olanak tanıyor aslında çok basit ve sorunsuz bir düzenektir.

Hyundai lerin bundan 6-7 sene önceki modellerinde üç tane elektrikli direksiyon modu vardı bilmiyorum hala var mı? sport normal ve comfort şeklinde comfort modu en yumuşak olanı sport modu ise en sert olanı normal de ise orta sertlikte oluyor. Bu üç tane modu hiç sıkıntısız çalıştırabiliyorsunuz, bu ayara sahip hyundailerde rahat rahat sorunsuz çalışıyor comfort modunda hızlı çevirebildiğiniz için hızlı döndürmede belki çok az bir hırt hırt şeklinde elektrik motoru dişli sesi geliyor o kadar sport modda o ses genelde yok. 2017 model üzeri olanlarda hiç o ses te yok diyorlar hidrolik gibi aynı.

11. mhakan05

mhakan05 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mert eren
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Eps hatası hiç vermedi. Direksiyondaki takur tukur sesten servise girdi. Burda sıkılma ve yağlama yapıldığı söylendi. Ama işlemden dolayı direksiyon sertleşti. Bunu söyleyince de Eps değişti. Ama eski tüy gibi direksiyondan eser kalmadı arabadan soğudum keşke hiç elletmeyim takur tukur sesle gezseydim.

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    abi öyle deme:) Problemli direksiyon ile kullanmaya devam etsen zamanla direksiyon çubuğu mafsalının pimi çıkabilir yada direksiyon mili yatak ekseninden kurtulabilir Allah korusun. Direksiyon ve fren hiç ihmale gelmez.

<<bülent>> bunu beğendi.
  13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    başka servise neden götürmediniz?

<<bülent>> bunu beğendi.
  14. mhakan05

mhakan05 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mert eren
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Yakınlarda en büyük servis Samsun'da.
    O yüzden götürmedim.

15. mhakan05

mhakan05 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Mert eren
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Yumuşak direksiyonlu araba tavsiyesi alınır. Hyundai hariç :(

16. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    O zaman başka platformlardan fikir alın.

erhancakmakk ve cenker_baba bunu beğendi.
  17. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Üzüm yemek için gelmemişsiniz, güle güle

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Profilinizde Ankarada yaşadığınız yazıyor. Ankarada 3 tane Hyundai yetkili servisi var, nasıl Samsun en yakın oluyor anlamadım?

19. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Ben yıllardır hyundai kullanıyorum. Neredeyse orta direk grubu için üretilen bütün modellere şükürler olsun sahip oldum. Hyundai servislerde bireysel olumsuzluklar hariç kurumsal olarak iyi hizmet veren bir marka. Arkadaşın neredeyse ya da belki de garantisi bitmiş aracının ESPsi değişmiş daha ne bekliyo anlamak mümkün değil.

Tilki bunu beğendi.
  20. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu var , kredi kampanyası devam ederken tavsiye ederim sonuçta Türkiye üretimi :)

Bu Sayfayı Paylaş