LPG KABLO

Hyundai arıza kodları

'Elantra Forum - Club' forumunda kaptanx tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    allah razı olsun hocam ya gerçektende senide yordum kaç gündür,o zaman haklı çıktın enjektör konusunda ama enjektör ile yağ hatası ayrı ayrı veriyordu diğerinin hata kodunu hatırlamıyorum ama evdeki notlukta var not almıştım oraya,demekki birbirini tetikliyor bu hatalar,yani sistemin önemli bir elemanı hata verince diğerinin çalışmasını dengesizleştirip onunda hata vermesine yol açabiliyor,cumartesi ilk işim bu konularla ilgilenmek,bu arada oksijen sensörü kolay sökülüyormu,bana biraz tuhaf geldi kablosu falan olduğu için anahtarda girmez neyle söktün hocam o sensörü?sanki eski buji anahtarları gibi birşeyle sökmek lazım,sanırım fişi takılı olduğu yerden çıkarıp anahtarın içinden geçirip sonra anahtarı yerleştirip sökmek gerek doğru mu?
    Düzenleyen : kaptanx

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,296
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Üzerin "HOT" yazan metal koruma kapağını sökerseniz rahatça çıkartabilirsiniz.

3. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tamam teşekkür ederim,sanırım şu sprey pas sökücülerde işe yarar,zamandan tasarruf etmiş oluruz.

4. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,296
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bakmak lazım, kurumu gördüğünüz zaman temizliği için ne kullanacağınıza sizin karar vermeniz lazım.

5. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tamam o zaman söktüğüm zaman bir bakarım pas sökücü denerim temizlerse onu kullanırım,eğer işe yaramazsa kireç sökücüyü denerim,teşekkürler herşey için,sonucu yazarım yine buraya.

6. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    evet serdar hocam diğer hata koduda P0267 silindir 3 püskürtme miktarı çok az olarak görünüyor,cumartesi gidemedim yine ama bugün tatilim ve birazdan evden çıkıp bu işlerle uğraşacağım,ilk önce şu carbon cleaner yapan bir yere gidip enjektörü söktürüp baktırayım neden az püskürtüyormuş,belkide tıkanmıştır değiştirmeye gerek kalmaz.

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,296
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Evet 3 numaralı enjektörden voltaj okumuş araç beyni, sağlıklı enjekte sonrası teorik olarak 0 volt dönüş okuması gerekirken bir miktar voltaj almış. Enjektör manyetik selenoid valf mantığıyla çalışıyor. Yani takılı kalmış yada tamamen ömrünün sonu gelmiş olabilir. Sökülüp kontrol edilmesi gerekiyor. Kendinizde söküp ölçüm yapabilirsiniz. Sağa sola çevirerek tapa mantığıyla yerinden çıkartabilirsiniz, contasını düşürmemeye dikkat edin.

oda sıcaklığında 13 - 14,5 ohm arası bir gerilim ölçmeniz gerekiyor.

Düzenleyen : MSC

8. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hocam süpersiniz vallahi ya,evet dediğiniz gibi yaptım daha doğrusu yaptırdım çünkü gerekli alet edevat elimde olmadığı için kendim yapmam çok zor bende daha önce gittiğim bir carbon cleaner işlemi yapan yer vardı oraya giderek söktürdüm ve cihaza bağladılar,önce temizlik yaptılar sonrada teste geçtiler ve 3 numaralı enjektör diğerlerinden 2 kubik daha az püskürtme yapıyor,diğerleri 41 iken o 39 da kalıyor ama usta 2 kubikten birşey olmaz hatta bazı araçların özellikle ayarı böyledir ondan sorun çıkmaz dedi,damlatma testi falan yaptılar ondada sorun çıkmadı,sonrada 1 numaraya taktılar az püskürten enjektörü,eğer tekrar hata verirse yani 1 numaradan dolayı o zaman enjektör değişecek dediler ama yine 3 numara arızası verirse o zaman enjektör sisteminde bir sorun vardır bakılması gerekir dediler,sonra oradan çıkıp tekrar yağ değişimi yaptığım ustanın yanına gittim ve kendi orjinali olan fil filtreden alıp taktırdım önceki osaka markaydı galiba yanlış hatırlamıyorsam ve 3 gündür deneme yapıyorum aracı sıkıştırıyorum agresif kullanıyorum ama hiç lamba yanmadı,şuan için sorun yok bakalım denemeye devam,büyük ihtimal pislik falan tıkadı galiba enjektörü ama hatırladığım kadarıyla daha önce carboncleaner yaptırdığımda enjektörlerin 4 üde aynı değeri vermişti yani 41 kubik,bu arada 2 tane enjektör japon gibi birşeyle yapıştırılmış ucundaki contaya doğru ve sahibi daha önce hep görtan gebzeye götürmüş,adam doktor olduğu için ve muayenesi oraya yakın olduğu için bütün bakımlarını orada yaptırmış ve servis kayıtları var ama neden enjektörü sökmüşler ve daha önemlisi nasıl çatlatmışlar onu anlayamadım,ben teste devam ellerine gözlerine ve bilgine sağlık hocam,bütün emeklerin için allah razı olsun,teşekkürler.

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,296
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Geçmiş olsun, arızanızın giderildiğine sevindim. 2 kübik komik bir rakam, 1-3 değişikliği ile ustanız çok doğru bir işlem yapmış.Japon yapıştırıcısı olayını tam anlıyamadım, enjektör contasına mı sürmüşler?

10. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yok hocam contada değil,contanındaha üstünden hani o ince olan kısımdan dairesel olarak değilde damlatma gibi düşünün o şekilde yapıştırmışlar.

11. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,296
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Demek ki önceden bir hava alma vukaatı olmuş :) Bir şey olmaz.

12. kaptanx

kaptanx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Olursa aracı sana getiricem usta haberin olsun bak :) ne dediysen çıkıyor çünkü...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif

13. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    341
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Herkese merhaba,
    P2118 Boğaz Aktüatör Ctrl Motor Akımı Aralığı arızası alıyorum.Hangi sebepten olabilir acaba?

14. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,296
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
  15. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    341
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    @MSC teşekkürler, manifold çatlak veya contadan kaçırıyor gibi geliyor bana.Araç içi egzoz kokusu da oluyor.Yönlendirdiğin konuyu açan arkadaşın belirttiği gibi düşük hızda yüksek viteste kaldığım bir anda tekrar yüksek vitesle devam etmek istediğim için araç toparlayamadı. Şu anda bir problem görünmüyor.

Bu Sayfayı Paylaş