LPG KABLO

Hgs Aktarma

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda blue55 tarafından 11 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam HGS etiketinin içinde bir hassas çip var biliyorsunuz , uygulama ilk çıktığında geri sökülmek istenmesi halinde James Bond çantası gibi kendi kendini yok edeceği belirtiliyordu , yıllarca camda güneşe maruz kalmış bir etiket parçasının oradan hangi yöntemle olursa olsun sağ salim kurtulacağına pek ihtimal vermiyorum , bu yüzden başta hgs kartı çok aradım ama bulamayınca etiket almıştım. Biz de Tucson için 60 tl vermeyi istemezdik ama bize de falan yerde söküyorlar 20 tl karşılığı ama garanti vermiyorlar , gişede çalışmazsa geçmiş olsun. Bu yüzden yenisini alıp içindekini aktardık.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

Coolwhisper bunu beğendi.
  2. Postman52

Postman52 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Erkan A.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Belki daha düşük olabilirdi haklısınız bu karayollarının uygulaması. Ama iptal edildiğinde o para size dönüyor yine sonuçta sizin paranız. Bir araç sahibiyseniz 50 lira sizi batırmaz diye düşünüyorum.

Coolwhisper bunu beğendi.
  3. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    vakti zamanında ogs ilk çıktığında çalıştığım şirket ziraat bankasından o eski büyük ogs cihazlarından almıştı, 2 şer 3er defa palak değişikliği yapıldı her birinde, bir sıkıntı olmamıştı, en son birisini benim araca takmıştım 2 yıl kullanıp iade ettim kendi adıma işbankasından ogs aldım ücretsiz, halen 10 yıldır onu kullanıyorum sorunsuz olarak. işbankasında da aracı satınca veya değiştirince anında plaka değişikliği oluyor. HGS ye hiç alışamadım sıcakda bakmadım, netekim karaman koyunu gibi sonradan çıktı oyunu.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam kgs zordu kartla uğraşmak ama hgs öyle değil , kullanımı dolumu vs kolay , araçdeğiştirdin mi sorun başlıyor , kullanımdan memnunum şahsen.

5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tercih sizin , bir de etiket taşıdığın için bir güzellik mi bekliyordun ?

6. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tüm araçlarımın en ön camına dahi film çektirirdim (getz hariç) hepside APP plakalı , cam filmlerinden dolayı etiketleri zaten kullanmıyordum ki getz'de de kullanmıyorum. Plakadan okuyor. Geçen sefer izine geldiğimde çok paralı yol kullandım herhangi bir kaçak geçiş uyarısı da vermedi cihazlar. Bakiyeden düşüyor sürekli.

7. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Kaçak geçiş muamelesi mi görüyon dediğiniz için cvp verdim. Güzellik beklediğim yok etikete sorgulamadan 40 tl verecek kadar aptal değilim.

8. i20ht

i20ht Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    hakan hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    geçmişte 2 yıl hiç yapıştırmadan kullandım, etiketi aldım torpido gözüne attım arabayı satarken de aldım bi kenara koydum etiket sapasağlam. bu süreçte hiç bir sıkıntı olmadı geçişlerim tıkır tıkır hesaptan düştü.
    ancak gel gör ki etiket devri yapılamadığından iptal ettirdim ve şimdi yeni etiket için bir daha para ödeyeceğim. Bu 3. olacak, yada diğer alternatif ogs cihazı alıp ileride araç değişiminde aktarımdan faydalanacağım herhalde en güzeli bu olacak... evet evet doğru karar :)

9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Burada bizden farkınız , ön cama o etiketi yapıştırmamak, başkaca bir fark yok , burası Türkiye , bir gün bakarsın bir gişe problemi yaşanır ve hani camda etiketin derler adama , üstelik görüş açısını da etkileyen bir şey değil , yanlışlıkla veya sistem sorunu diyorlar bazen banka hesapları boşalıyor , bazan USD ve Euro bir saatliğine ucuzluyor , o çok güvendiğiniz hesptan düşülüyora pek güvenmeyin.

10. i20ht

i20ht Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    hakan hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    belli periyotlarda kontrol ediyordum tabi ki , aslına bakarsanız güvenmekten değil etiketin görsel olarak hoşuma gitmemesinden dolayı yapıştırmıyordum

11. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Ceza yazılmadan önce plaka sorgusu yapılıyor, plakaya bağlı herhangi bir ogs/hgs hesabı varsa hesaptan düşüyor, hesapta para yoksa veya plakaya tanımlı bir hesap yoksa 15gün bekliyor. 15gunün sonunda yine hesap veya para yoksa hayırlı olsun nur topu gibi cezanız oluyor.
    Hgs'niz olup Ogs gişesinden geçerseniz de yukarıdaki prosedür uygulanıyor yani istediğiniz gişeden aslında geçebilirsiniz, tecrübe ile sabit ceza gelmiyor.

blue55 bunu beğendi.
  12. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Çok şükür Ankara'da yok

13. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    konu sahibi arkadaş yada forum yetkilisi bu gönderiyi ilk mesaja ekleyebilir ;

KESİN BİLGİDİR !!!

15 gün araç değiştirdim , önceki araç üzerinden satış esnasında hgs etiketini sökmek aklıma gelmedi . bugün sabah fırsatını bulup yolumun üzerindeki bir ptt şubesine gidip (merkez ptt değil herhangi bir ptt şubesi) hgsyi daha önce pttden aldığımı , aracı sattığımı ve hgs etiketimin sattığım araç üzerinde gittiğini , mümkünse eski hgs bilgilerimin yeni araca aktarılmasını istediğimi söyledim .

görevli personel yeni etiket isteyip istemediğimi sordu , şayet etiket istersem 12,50 TL etiket bedeli ve 55 TL hgs ücreti ödemem gerektiğini , etiket istemezsem hiçbir ücret ödemeden plaka güncellemesi yapıp hgsyi yeni araca aktarabileceğini , hgsnin plakadan okuduğunu ve etiketin şart olmadığını söyledi , hatta bakiye kontrollerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz diye ekledi .

ruhsatı verdim , araç plakasına devir işlemi anında gerçekleşti , hemen e-devlet üzerinden kontrol yaptığımda mevcut bakiyemin durduğunu ve plakanın yeni araç plakası olarak güncellendiğini gördüm .

bu arada çok daha önemli bir bilgi daha vereyim ;

örneğin siz aracı sattınız ve hgs etiketini sökmediniz , iş bu ya gidip iptal ettirmekte aklınıza gelmedi , eski etiketinizle kaçak geçiş oldu mu diye endişelenmeyin sakın , çünkü siz aracı sattığınız andan itibaren ceza-i hiçbir müeyyidesi kalmıyor hgsnin , yani tarafınıza hiçbir şekilde ceza çıkartılamıyor noter satışından sonra , elinizde noter satış belgesi olduktan sonrada , oldu ya farzedelim herhangi bir ceza geldi bunuda anında sildirebiliyorsunuz , pttden aldığım bilgiydi noteride arayıp teyit ettirdim .

kadobay, blue55, erhancakmakk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    HGS hesabını başka plakaya tanımlama uzun zamandan beri var. PTT ye bizzat ruhsat sahibi kendisi araç ruhsatı ile giderek kendine ait yeni araca tanımlatabiliyor.
    Yeni plakaya tanımlattığınızda eskiden sökülemediği için yeni etiket almanıza gerek yok. Gişelerde etiket okunamadığında veya olmadığında plaka üzerinden bakiye düşüşü yapılıyor. HGS kartı alındığı takdirde araca yapıştırılmadığından ruhsat arası/cüzdan/torpido vs. istediğiniz yerde taşıyabilirsiniz.
    https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf#login linkinden üyelik hesabı (Müşteri Hizmetlerine Giriş-->Üye olun) oluşturursanız hgs hesabınızla ilgili geçiş sorgulaması bakiye sorgulama gibi işlemleri istediğiniz zaman telefon veya pc den takip edebilirsiniz. Üyelik alınmadan edevletten giriş yapılıp yapılmadığını bilemiyorum. Daha öncesinden hgs üyelik hesabı aldığım için hem ptt linkinden hem de edevletten giriş yapıyorum.
    Şayet bi hgs etiketini başka bi araçta kullanmayacaksanız iptal de ettirebiliyorsunuz ve yaklaşık 1 ay sonra içindeki bakiyeyi iade alabiliyorsunuz.
    Şayet yeni hgs etiketi veya kart alınmak istenirse kart ya da etiket ücretinin yanında zorunlu ilk dolum ücreti de var şu anda ne kadar bilemiyorum.

Not: yukarıdaki anlattığım hususların hepsi tarafımca denenmiştir. :)

newrophat ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bu sıralar HGS geçiş bilgisini internetten göremiyorum, acaba devletin otobanlarında geçiş bilgisi sisteme düşüyor da yap işlet devret özel otobanlarda bu bilgi sisteme düşmüyor mu? İzmir otobanını kullandım dünyanın parasını döktüm o otobanda geçiş için kaç kere E-5 otoban arası gir çık yaptım ama sisteme düşmedi, geçen sene Düzce Kocaeli arası kullandım geçiş bilgisi hemen sisteme düşmüş.

16. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    @kadobay , geçen yıl kızım sıfır Tucson almıştı , eski arabası 1.4 otom i20 2013 ü de üzerindeki etiketle Hyundai plazaya vermişti. Ptt bulundukları caddede var , bir plaka tanımlamadan bahsetmeyip , yeni hgs etiketi sattılar sanırım 60 TL verdik , eski etiketin içindeki 80 TL yi gel bir ay sonra nakit olarak ödeyelim dediler , yeni etikete aktarmadan da bahsetmedi ve aynen işleyiş böyle oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

17. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    hocam ücreti yukarıda yazdım 12,5 TL +55 TL şu anda yeni etiket ve zorunlu doldurma ücreti. bununla birlikte herhangi bir araçta herhangi bir isim üzerine hgs çıkartabilirsiniz ruhsat yanınızda olsun kafi , misal araç eşinizin adına hgs sizin adınıza yada hgs çocuğunuz adına araç sizin gibi, burada tek önemli konu pttde hgs işlemi yapacağınız zaman hgs sahibinin olması lazım yeni başvuru yada iptallerde ayrıca araç ruhsatı mutlaka olmak zorunda ama araç sahibi zorunluluğu yok

kadobay ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş