LPG KABLO

Helezon Sesi Ve Fren Sesine Benzer Bir Ses

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda Alone1976 tarafından 27 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Alone1976

Alone1976 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ali demirbilek
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Arkadaşalar bende 2013 model İX35 otomatik vites elite model 15.000 km benzinli lpg takılmadı aracımda aldığım günden bu güne kadar özellikle araç soğukken ilk kalkış aracı yavaş hareket ettirdiğim de helezondan veya frenlerden geldiğini sandığım bir ses geliyor arabayı bayiden aldığımda sesi sordum araç yeni olduğu için dediler aradan bir zaman geçti tekrar bayiye götürdüm sesin geçmediğini söyledim ilgili usta İX35 de bu ses kronik bir rahatsızlık olduğunu helezon yaylarından geldiğini söyledi ve ben her servisi gittiğim de aynı şikayetimi söylüyorum sorun bulamıyorlar başka yetkili servise de gösterdim onlarda bu otomatik vites bu olur diyorlar fakat ben sadece otomatik vites de bu aracı kullanmıyorum diğer araçlarım da yok İX35 kullanan arkadaşlarda bu ses var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    frenden ayağı çekerken gıcırt diye gelen biraz kalın bir ses mi?

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sesi biraz tarif edebilir misiniz, yada video kayıt yapma şansınız var mı?

4. Alone1976

Alone1976 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ali demirbilek
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    EVET AYNEN ÖYLE BİR SES

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    babamın sıfır olarak aldığı 2012 model otomatik crdi i30 da bu ses vardı, biz bu sesi dert etmedik çünki frenlerden geldiğini düşünüyorduk, çünki frenler özellikle soğukken yeni arabanın parlak ve yeni fren disklerine otomatik vitesli araçta manuele göre daha kuvvetli basan frenler aynı vantuz gibi yapıştığı için balata diski bırakırken disk üzerinde atlayarak bırakıp garc garc gacırrt şeklinde ses yapıyordu, frenler ısındığı zaman yani normal çalışma sıcaklığına ulaştığında yada yavaşlamak için az miktarda fren yapıldığında ses olmuyordu. Sadece soğukken marştan sonra ilk hareket anında yada ilk birkaç km yol yapıldığında frenden ayağı çekerken hafif bir gırçlama oluyordu, hatta aracı soğukken çok yavaş hızda ilerletemiyorduk, mesela frenden ayağı kaldırdığımızda 2-3cm gitsin istersek i30 5-10cm gidiyordu. Frenler sıcakken problem yok veya azalıyordu

Biz buna yenilikten frenler sıkı kavrıyor gözüyle baktık, i30 umuzun ön fren balataları yetkili serviste 30000km 3. yıl bakımında değiştirildi ve fren diski yüzeyleri parlak mis gibi yeniliklerini kaybettiği için bu seste kayboldu yavaş hızlarda fren hakimiyeti daha daha kademelendirmeli oldu.

Halen yokuş kalkış desteği devreye girdikten sonraki kalkışlarda kalkış için gaza basıldığında frenler yokuş kalkış desteğinde otomatik olarak bırakılırken hafif bir pat sesi geliyor.

Benim burada anladığım sizin probleminiz eğer bu dediğim gibi birşey ise ileri zamanlarda daha büyük problemleri beraberinde getirecek bir problem değildir:) yinede bunu test etmeye ve bu problem hakkında aracınızdan hissettikleriniz bilgileri toplamaya devam ediniz. Lakin sesin desibel değeri çok kulak tırmalayan 60-70db bir ses değildir umarım

forum kuralları gereği büyük harfle yazmanıza gerek yok:), beklediğiniz yanıtların cevabı varsa zaten verilecektir:).

6. kankiii

kankiii Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    99
    Ad Soyad:
    oğuzhan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    otomatik vites araçlarda ilk hareket ve sonraki en düşük hızı ayarlayabilmemiz için fren pedalını kullanırız yani balataların disk e sürtünmesi sonucu en düşük hız elde edilir ve dolayısıyla sürtünmeden kaynaklı sesin gelmesi çok doğaldır.manuel viteslşerde küçük manevra ve en düşük hızı yarım debriyaj yaparak elde ederiz ve sürtünme sesi felan duymayız. Frene basmadığınız halde araçtan gıcırtı sesleri geliyorsa tabiki bu normal değil o zaman bu sesin nereden geldiği iyi araştırılmalı

Bu Sayfayı Paylaş