LPG KABLO

Hararet Sorunu

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda Hakan Yol tarafından 11 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. Hakan Yol

Hakan Yol Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ali Sağlam
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Arkadaşlar bugünde hararet kırmızıya geldi benzin deposunu yaptıramadım İst Samsun arası yolculuk yaptım keşke gelmeseydim sebebi nedir acaba harareti ?

1.3 ls 5 kişi bindik etkisi varmıdır?

2. hayundai

hayundai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    ozan baydar
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    hararet deyince akla ilk devirdaim sistemi geliyor.radyatör suyunuzu ve antifrizinizi kontrol ediyormusunuz.bu sebeplerden olabilir .ya da radyatörde bir delik bir kaçak olabilir,termostat arızası ya da su kanallarında tıkanma olabilir,belki de radyatör fanı sorunludur.herhangi birisi olabilir en kısa zamanda bi motorcuya kontrol ettirmenizde fayda var o sizi yönlendirir.

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @esef ve @yvz arkadaşımızda sizinde aynı araca sahip ve 4-5 kişiyle uzun yol yaptır. Hiç hararet şikayeti duymadık. İlk aracımda (1.5 gls yumurta kasa manuel) 4 kişi ve 1 çocuk, araç gırtlağına kadar dolu (bagaj ve aracın içinde boş alan kalmayacak kadar dolu) vaziyette temmuz ayında 5500 km yol, 2. vitese düşecek kadar (klima açık) dik bayırlar da hararet göstergesinin oynadığını görmedim. Ayrıca ramazan bayramı bitimi cuma günü hava aşırı sıcaktı, aracım otomatik vites ve yüklüydü, gündüz vakti "küre dağlarını" tırmandım hiç bir sorun olmadı. Bu örnekleri vermemin sebebi 5 kişinin hararet sebebi olacağını düşünmediğimdendir.

Öncelikle hararetin gelişme şeklini açıklamalısınız. Düz yolda mı, gecemi, rampa çıkarken yükselip inerken düştü mü, aniden mi yükseldi yoksa yavaş yavaş mı?

Detay verirseniz daha iyi yardımcı olunabilir diye düşünüyorum.

yvz bunu beğendi.
  4. Hakan Yol

Hakan Yol Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ali Sağlam
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fan çalışıyor radyotorde bir kaçak gözükmüyor ama şu eksiltiyor dün akşam açtigimsa radyatör su eksilmisti yedek depoda da rampalarda yapıyor yavaş yavaş yükseliyor kırmızıya dayaniyor

5. hayundai

hayundai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    ozan baydar
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Geçici önlem olarak aracınıza su ekleyin.Aracınızın su seviyesini araç soğukken (su sıcaktan genleşmemişken) kontrol etmeyi unutmayın.Kaçağı bulması için de en kısa zamanda bir ustaya danışın,fazla oyalanmayın derim.radyatörde bariz bir sorun gözükmüyorsa motor bloğu su kanalları ,devirdaim pompası ,su boruları ve bağlantıları,kalorifer sisteminizi kontrol ettirim derim.

6. Hakan Yol

Hakan Yol Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ali Sağlam
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şuan bulunduğum yerde yapabilecek usta yok sanırım çarşambadayim 800 km İst dayanabilir mı su ekleyerek

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Samsun gibi bir yerde usta bulursun. Kocaman şehir. Sıkıntılı araçla uzun yol gitmek her zaman risklidir. @ysuatsenyurt belki usta önerebilir. Lifte kaldırıp tapalara, ana dağıtıcı boru bağlantılarına baktırın. Benim bir arkadaşım tapa yüzünden motor yedi.

8. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bildirimi alınca geldim. Hararet sorunu varsa yola çıkmak çok mantıklı olmayacaktır. Çarşamba'da usta bilmiyorum ama Samsun merkezde usta önerisi yapabilirim. Ancak şu anda kapalı olabilir sanayi ve dükkanlar.

9. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ben de yeni gördüm konuyu. aynı aracı yaklaşık 10 aydır kullanıyorum. yaz-kış hafta içi her gün Ankara-Keskin arası (110+110 km) git-gel yapıyorum. Araçta benden başka 3 (bezen 4) kişi oluyor ve Elmadağ ve Keskin gibi rampaları tırmanmak zorunda kalıyorum. Özellikle belirtiyorum; aracımın çekişinde sorun var. Tırmanışlarda aracı zorlamamıza rağmen bir gün dahi hararet sorunu yaşamadık. Bence bu aracın normal şartlarda hararet yapması çok zor.

10. ercangngr

ercangngr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ercan GÜNGÖR
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    arac çalışırken genleşme kabında fokurdama yada yağ dolum kapağında köpük varmı kontrol edin eğer durum böyleyse silindir kapak contasinda kaçak vardır buda soğutma suyunun yanma odasına sizmasina sebep olur su eksilir ama bu en kötü ihtimal çok basit bişeyde olabilir.

11. Hakan Yol

Hakan Yol Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ali Sağlam
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bugün hava seribdi çarşamba terme arası düz yolda en düşük seviyedeydi ibre anlamış değilim

12. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Aynı Sorunu bende yaşıyorum aracı biraz zorlayınca 3000 devir üstü kullanıp araç yüklü ve hafifte bayır tırmanıyorsa hararet yükseliyor yavaştan arabayı sağa doğru çekip yavaşlayınca kasamadan ufak ufak gidince hararet eski seviyesine iniyor . vbe bu anlık oluyor 15 sn içinde çıkıp düşüyor hararet zorlamaya bağlı.

Bende ustaya götürdüm bişey bulamadılar radyatörden yapabilir dediler onu değişelim dediler. çünki fanlar normal devreye giriyor. deviradim yapıyor su eksiltmiyor. ama hararette yükseliyor. ben değişmedim hiç bir şeyi biniyoruz bakalım .

araba 2006 elantra otomatik bu arada.

13. Hakan Yol

Hakan Yol Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ali Sağlam
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

Bahsettigim seninkiyle aynısı bende oluyor kardeşim duzyolda sıkıntı yok ama bayır çıkıyorsak sıkıntı yapıyor İst içinde kullandım hiç oynadığını görmemistim

14. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Öyle oluyor Hakan KArdeş Şehir İçinde hiç bir sorun yok basıyorum yüksek devirde kullanıyorum ama ibre kıbırdamıyor ama uzun yola gidip biraz bayır çıkarlen azıcık zorlasak hemen hareketlenme başlıyor ve gariptir sakin kullanıma geçince yada durunca istop etmeden hemen eski yerine geliyor. En son antepte başıma geldi yetkili servise götürdüm bişey bulamadı ve radyotere eğildi baktı hava halacak yer kalmamış çok dedi benim ustalığım bana bu arbanın radyatörü arızalı diyor dedi. yerinde olsan kayseriye dönünce söktürüp bakarım şişletişim oda olmazsa değişirim dedi şimdi yeni çıkan 3 kanallı radyatörler var onlar hem daha iyi soğutur dedi. bişey yapamadan gönderdi beni. Dönüştete önden rüzgarı sağlam yediği için ibre yükselmedi.

15. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @jette bu durumda birkaç ihtimal kalıyor. Termostat tam açmıyor, devirdaim pompası yetersiz kalıyor, radyatör tıkalı olabilir.

Birde fakir karışım durumu olabilir ancak konu uzmanı arkadaşlar daha iyi bilir.

16. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    @ai_torcuk Benzindeykende hararet yükseldi yinede fakir karışımdan şüphelenelimmi acaba ?

Ustanın dediğini söylüyorum. Termostat açmasa düz yolda bile gidemezsin hararet yapar . Şu borular şişer su borularını gösterdi. Pompa çalışmıyor olsa düz yolda gidemezsin yine . geriye radyatör kalıyor demişti oda içtenmi tıklaı dıştanmı bilmiyorum. bilmedende gidip radyatör almak zoruma gidiyo.

17. jette

jette Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Hakan KAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    @ai_torcuk Şimdi bir yazı gördüm sizinle paylaşmak istedim ben bu aracı geçen sene aldığımda bu araçlarda kronik radyatör kapağı sorunu var değiştir demişlerdi forumda . Normalde elantra 1.1 basınçlı kapak takılı ama ben 0.9 basınçlı kapak alım takmıştım söylenenler üzerine. Şimdi bir yazı okkudum ve yorumu size bırakıyorum bununla alakası olabilirmi acaba ?

18. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Siz 0.9 bar basınçlı kapağı orjinal alıp taktıysanız kapaktan dolayı sorun olmaz

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Termostata baktırın bence

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,926
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Hararet rampada yavaş yavaş yükseldiği için 3 ihtimal üzerinde durmuştum ben.
    Termostat arızalanınca illaki tam açık ya da tam kapalı vaziyette mi kalmak zorundadır onu bilemem. Belkide motor ısındığında tam açması gerekirken yarım açıyor olabilir.
    Devirdaim pompası illaki tamamen dağılıp hiç devirdaim yapamayacak durumda olmayabilir. Belkide kanatçıklarının uç kısımları aşınmıştır. Yetersiz kalıyordur.
    Benim en son yumurta kasa aracımda komple soğutma sistemi temizliğinde gördüğüm bir şey vardı. Devirdaimi şöyle test edebilirsiniz. Termostatı sökün radyatör kapağını açın aracı çalıştırıp gaz verdiğinizde radyatör içerisinde sağdan sola doğru suyun akışını görebiliyorsunuz. En azından fikir verebilir.

Oksijen sensörünüz arızalı ise benzinde de fakir karışım sorunu yapabilir diye düşünüyorum.

Radyatör kapağını servisten orjinal 0.9 aldıysanız kapakla ilgili olduğunu sanmam.

Bu Sayfayı Paylaş