LPG KABLO

h-matic vites

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda omerbarisk tarafından 10 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tamam şimdi oldu, kafamdaki sorular yanıt buldu şimdi,
    bana göre bu sistem çok iyi, iyi ki konvertör kilitli bir h-matic almışım dedim şimdi.

Murat bey bu arada 26 plakam geldi, şehir içinde görürseniz bir kornayı eksik etmeyin, 26 BN 5XX, gri santa fe ;)

Murat bunu beğendi.
  2. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Alper ERDOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Tork convertor ve cvt bir arada hiç düşünemiyorum çok işlevsiz bence cvt zaten uygulamada çok sıkıntılı tork conv. binek araçta çokta ihtiyaç yok bence

3. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    "Konu H-Matic olunca dayanamayıp aynı sorumu buraya da yazdım. Umarım daha fazla forumdaşın ilgisini çeker ve fikir verir. "
    (Araç 2011 Sonata 2.0 CRDi 150 hp 4 vites H-Matic)

Aracım sabah ilk çalıştırıp 30 saniye bekleyip yola çıktıktan sonra yolda hafif yavaşlama sonucunda vitesi 4'den 3'e ve 3'den 2'ye aldığında bazen hafif bazende biraz sert şekilde sarsılıyor ama şanzıman ısınınca bu sorun kayboluyor, bu normal mi? Araç şuan 207 bin km'de. Bu çok kafama takılıyor. Aynı zamanda yine soğukken trafik ışığında durduğumda vitesi N'ye alırken yine hafif sarsılıyor. Bu dediğimde sıcak iken olmuyor yani şanzıman ısınınca ışıklarda vitesi boşa aldığımda bahsettiğim sarsılma %90 yok oluyor, şanzıman sıcakken çok çok hafif bazende hiç hissettirmiyor bu sarsıntıyı. Ayrıca yüksek süratte gaza yüklenirsem vites düşürürse bahsettiğim gibi sarsılma oluyor bazen. Aşırı rahatsız etmiyor ama nedenini bilmek istiyorum. Şanzımanım kapsamlı bir revizyon mu istiyor dersiniz? Yoksa bahsettiğim sorunların hepsi H-Matic'ler için normal mi? Şanzıman yağını yakın zamanda değiştirdik. Hatta tork konvertöründeki yağı alamadığımız için kısa aralıklarla 2-3 kez değiştirdik yağı. En son Castrol Transmax Z koyduk, atf sp3 onayı mevcut. Tek sorun yağ değişiminde seviyeyi tutturmak zor oluyor. Kendim şanzıman yağ kontrolü yaptığımda bazen HOT çizgisinde görünmüyor bazende görünüyor. Yağ kontrolünü şanzıman sıcakken düz bir yerde önce bütün vites kademelerini tek tek dolaştıktan sonra boşta bırakarak bakıyorum. O esnada bazen yağ HOT çizgisinde oluyor bazende aşağısında oluyor. Tam olması gerektiği gibi mi bir türlü emin olamıyorum. :-(

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kalibrasyon diye bir otomatik vitesi ayarlama yöntemi var, yetkili servis yada otomatik şanzımancılar yapabilir, öncesinde araştırmak lazım, her otomatik vitesli otomobil kalibrasyon yapılamıyor. Yağ zaten yenilenmiş, şanzımandan kütleme biçiminde ses gelmesi, yağ kaçağı, vitese geç oturma gibi problem falan da yok zannedersem değil mi? birde vites seçimi için giriş prizdirek torku ölçen sadme jeneratörü, çıkış hız sensörü gibi parçalar arıza yapsa arıza ışığı yakabilir mi bilemiyorum.

5. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Bu kalibrasyon konusunu araştıracağım. Yapılıp yapılmadığını bilen bir arkadaş varsa sevinirim. Evet yağı yeni. Sorduğun problemlerin hiçbiri yok, kütleme sesi yok, yağ kaçağım yok, vitese geç oturmada yok. Sadece araç soğukken vites küçültmelerinde bazen hafif bazen biraz sert silkeleme yapıyor. Net hissediliyor yani. 10-15 km gittikten sonra araç ısınınca neredeyse tamamen kayboluyor. Sizce şanzımanı açtırıp güzel bir bakım yaptırsam, yağ filtresini falan değiştirsem sorunumun düzelme ihtimali var mı? Aracı seviyorum ve satmayı düşünmüyorum. Allah nasip ederse daha binerim. Bu sebeple aracın olası sorunlarını gidermek ve bakımlarını eksiksiz yapmak istiyorum. Bugün tespit ettim; triger setinin değişmesinin üzerinden 5 yıl 90.000 km geçmiş. Hemen sipariş verdim, inşallah bayramdan sonra değiştireceğim. Birde bu şanzımanı çözersek inşallah, keyfim yerine gelecek. Destek için teşekkür ederim.

<<bülent>> ve Burak&Buse bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş