LPG KABLO

Getz Yol Bilgisayarı

'Getz Forum - Club' forumunda mrtert tarafından 27 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. mrtert

mrtert Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Murat erat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    arkadaşlar merhaba. dün babam aracımı baskı balata değişimi için özel servise götürdü. servis sonrasında bugün çalıştırma fırsatım oldu aracı ve farkettim ki; yol bilgisayarı aracı ilk çalıştırdığım andan itibaren her 10 saniyede yakıt tüketimini artırıyor gösteriyor. 7.8 7.9 8.0 derken birkaç dakika sonra yol çıktım. sonra yakıt tüketimi yavaş yavaş düşmeye başladı. sonra park edip aracı stop edecekken tekrar baktım, durduğu yerde yeniden artmaya başlıyor. sorun hakkında bilgi sahibi olan ve ya çözüm önerisi olan var mı acaba?
    normalde uzuuun yol giderken değişim gösterirdi 30-40 km gibi. ama şimdi yerinde dururken bile anlık değişiyor. şimdiden teşekkür ederim.

2. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Ben 5 dakika rölantide çalıştırınca 95,5lt/100km yazmıştı. Durduğu yerde artıyor bizimkinde de.

mrtert bunu beğendi.
  3. mrtert

mrtert Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Murat erat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tamir sırasında akü bağlantısı olmadığı icin mi oldu acaba? Geçici mi bilmiyorum. Gitmeli miyim ustaya?

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    getz yakıt ortalamasını ilk sıfırlamada 5 saniyede bir yada 200-300 metrede bir günceller sonra bu aralık genişler 10 saniye 1km 30 saniye 3km daha sonra 1 dakika 4km gibi güncellemeye başlar,

sizin yol bilgisayarı eskiden uzun süre sıfırlanmadığı için donup kalmış sizde az yakıyor ne güzel diye yol bilgisayarı tarafından kandırılıyormuşsunuz:)

getz in yol bilgisayarı hatta ortalama değeri sıfırlanan bütün otomobillerin yol bilgisayarı doğru netice vermesi için her 100km de bir sıfırlanması iyidir. Sıfırlamazsanız sizi kandırır.

ancak 100km de bir sıfırlarsanız 100km sonunda ekranda gördüğünüz değer kadar yakıtı 100km de harcamış olduğunuz görürsünüz, tekrar sıfırlayıp bir 100km daha gidersiniz 100km sonunda tekrar ortalama alırsınız. 100km yol gidildi ve 7 litre benzin harcandı şeklinde bir 100km/ litre verisi bence çok mantıklıdır. Ancak yol bilgisayarı 300km / litre şeklinde olsaydı 300km de bir sıfırlamak gerekecekti.

1000-2000km boyunca hiç sıfırlanmayan bir yakıt ortalaması çok fazla sağırlaşır, 30-40km de bir 0,1 litre şeklinde farazi ve gerçek dışı biçimde değer güncellemeye başlar bu değer güncelleme yaparken çoook eski verileri hesaba katar ve yanlış gösterir.

mesela 3000km önce sıfırladınız ve bu 3000km yi sürekli şehir dışı 90km hızlarda gittiniz diyelim ortalama 6 litre/100km gösterir ancak bu halde iken yakıtı doldurup bir 80-100km mesafe boyunca hep soğuk motorla kısa mesafe kullanıp dur kalk yaparak sürersiniz yakıt ortalamasını 6,1-6,3 litre gösterir bu yanlıştır, aslında bu dur kalklı verimsiz sürüşteki o anki gerçek yakıt tüketim değeri 8-9 litre/100km dir. 3000km lik eski verimli sürüş verilerini hesaba katarak hesaplama yaptığı için size 6,1-6,2 litreleri gösterir ama bir bakarsınız yakıt deposu boşalmış.

her 100km de bir trip düğmesine basılı tutup sıfırlayın

eğer psikolojik bir etki yaratıyorsa uzun yola çıktığınız zaman uzun yolda sabit ve düşük hızda giderken yada rampa aşağı uzun mesafe giderken ortalamayı sıfırlarsanız yol bilgisayarı çok düşük değerler göstererek işe başlar 4,5-5 litrelerde başlar ve uzun süre bu değerler çok fazla büyümez:) halbuki yalan :) en ideali böyle sıkışık keşmekeş yerde soğuk motorla gazlarken falan sıfırlamaktır:) en doğrusunu o zaman gösterir yada fazla gösterip aslında az yakıyordur:) sürücüye önlem aldırır:)

akü söküldüyse yakıt ortalaması kendi kendini sıfırlamıştır, haliyle bu durumda dur kalklı, yada soğuk motorla yapılan sürüşlerde yakıt ortalaması yüksek değerler göstererek işe başlar:)

5. mrtert

mrtert Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Murat erat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam cok aydınlatıcı oldu. Cok tesekkur ederim verdigin bilgilerden dolayı. Anladığım kadarıyla zaman icinde ortalama bi degeri bulacak degil mi? Yani şu anki kısa süreli/kilometreli değişimler normal.

6. mrtert

mrtert Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Murat erat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    He birde hocam, uzun kilometrede yakit tüketimi değişiyordu. Sehir disi sehir ici gittigim mesafeye göre uzun kilometreler sonunda degisen değerler aliyordum yakit tüketiminde.

7. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    benımkı uzun zamandır sıfırlasam da 6-7 den asagı ınmıyor. Ama uzun yolda denedım yazın 35-40 kr arası klıma acık yakınca aldıgım yakıttan hesap yapıyordum.
    suan bıraktım hesap yapmayı cok yakmadıgına emın olduktan sonra.

Bu Sayfayı Paylaş