LPG KABLO

Getz Lastik seçimi

'Getz Forum - Club' forumunda onebloodblack tarafından 28 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Getz üç lastik ebadını fabrika onaylı olarak destekler bu ebatlar sürücü kapı eşiğinde yazar:
    165 65 14, 175 65 14 ve 185 65 14 bunları takabilirsiniz

ikincisi alacağınız lastik taze olmalı yanak kısmında üretim tarihi var işte o yeni olsun lastik kauçuk bazlı organik yarı organik karışım malzemelerden yapılır rafta dursa bile ömrü azalır dişleri bitmeden yol tutuşu biten lastik bayatlamış lastiktir sebebi budur:)

tel kırılması taban çökmesi yanak çatlaması gibi şeyler yol bozukluğu, yetersiz veya aşırı hava basıncı*, ön takım açısı problemi gibi kullanıcı kaynaklı olabildiği gibi üretim kaynaklıda olabilir eğer üretimden hatalı ise lastiğin garanti kapsamına girer ve lastikçi iyi niyetli bir insan ise bu konuda lastiği ücretsiz değiştirebilirsiniz müşteri şikayet hattını aramaktan tüketici haklarını koruma ofislerine kadar baskın yapabilirsiniz hele hele servisten falan aldıysanız servis müdürünün gırtlağına yapışabilirsiniz yeterki lastik yüzünden size ve aracınıza birşey olmasın

Ucuz lastikten daima kaçının alacağınız lastik satıcısı lastiği biryerden alıp satan değil garanti kaşesine ve marka distrübitörlüğüne sahip direk yetkili mağaza olsun bu durumda aldığınız lastikten sorun yaşama ihtimaliniz az olur zaten marka lastikler yani michelin Continental bridgestone pirelli goodyear gibi markalarda fiyat kafa kafaya dır biri 100 lira ise öbür marka 120 dir 140 tır o ancak çin tayvan üretimi lastiklerden şahit olduğum tuhaf kayma dönme sesleri gibi şeyler olsun ucuz uzakdoğu malına karşı güvensizliğim olsun o lastikleri tercih etmeyin ki zaten fiyat olarak 60-70 liraya kadar bile bulunabiliyor.

Lastiğin janta temas eden profili de önemli günümüzde J profilli jantlar kullanılyor ama farklı bir harf ibareli lastik alırsanız başınıza iş açacaktır. Sürpriz ucuz lastiklerde karşımıza sıklıkla çıkar bu lastikler

lastiğin üzerindeki ses ve enerji verimliği etiketinden dönerken yolda ne kadar hışırtı yapacağı yakıta ne kadar etki edeceği de belli olur eğer etiket yoksa satıcıya sormalısınız A enerji sınıfı lastik ile D enerji sınıfı lastiğin yaktırdığı yakıt farklı olacak elbet

*: (benzinci yada lastikçilerin hava saatlerinin TSE gibi yerlerden kalibrasyon sertifikası olup olmadığını sormaya kadar gider en güzeli farklı yerlerde hava basıp karşılaştırmak her hava saati doğru göstermez, üretim kaynaklı hatalar derken de artık lastikler bilgisayar kontrollü robot makinelerce kalıplandığından hata riskleri az ama çıkıyor)

lastikleri değiştirirken eğer orjinal sac jantlarınız varsa orta göbekleri paslanmıştır onları zımparalatıp üstüne uzaktan çok kalın boya atmamak kaydıyla siyah sprey boya sıkarak eskisi gibi yenileyebilirsiniz muayenede hafif kusurdan yırtarsınız supaplar için ekstra para isterlerse farklı bir lastikçiyle görüşün derim bazı uyanıklar dört lastik almamıza rağmen supaplar için ekstra para alıyor bazıları ücretsiz supap değiştiriyor

2. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Getzin şoför kapısında 185-55-15 ebatida yer almaktadir. Tanınmış markalarin lastikleri tüm modelleri iyi olarak adlandirmamak gerekir.
    Bridgestone markasinin Japon yada Alman üretimi ile Türkiye üretimi lastikleri mukayese bile etmek baştan olmaz. Düne kadar Continental markasi tercih edilmezken kalite vasatligindan ötürü simdi ülkemizde üst sıralarda yer alıyor.
    Lastikler baya karmaşık bir o kadarda incelenmesi meşakatli. Adac gibi birimler lastik testi yapiyor fakat 5-10 km mesafede yapilan test ne kadar güncel hayatla bagdastirilabilir ?

3. xorionx

xorionx Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    SERKAN ÖZYÜREK
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Valla ben 4 lastiği de değiştirmem gerekiyor. Benim tercihim Michelen...

4. MURON70

MURON70 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    204
    Ad Soyad:
    MURAT A.
    Yaşadığınız Şehir:
    57-SİNOP
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    bence michelin almayın derim ben bundan önce michelin kullandım hem yol sesi daha fazla hemde lastik 1 sene içinde çatladı.şu an pirelli kulllanıyorum lastikler bana çok kaliteli geldi yol sesi bariz azaldı + yol tutuşu gayet başarılı önceki michelinlerim sıfır asfaltta kayıp gidiyodu hiç güven vermiyordu.

5. cenker_baba

cenker_baba Guest

bende pirelli cinturado p1 kullanıyorum çok memnunum

6. çeliçar

çeliçar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    cem aybakar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bristonun yeni piyasaya sürüdüg day ton markası nası, 2 sini 230 liraya aldım,

7. Engincimen

Engincimen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Engin Çimen
    Yaşadığınız Şehir:
    21-DİYARBAKIR
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar lastikçilerden almak yerine hepsiburada dan falan çok daha uyguna alabileceğiniz lastikler var. Ben bu ebatta en iyi lastiğin Michelin Energy Saver ve Goodyear Efficientgrip olduğunu düşünüyorum. Çünkü kaygan ve kuru zeminde yakıt tasarufunda en iyi değerlere bu iki lastik sahip 4 tanesini 500 TL'ye kredi kartına taksitle alınabilir. Benim lastiklerim şu an iyi durumda değiştireceğim zaman bu lastikleri tercih edeceğim.

8. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet hepsi buradada falan 4 lastikte 100 lira civarinda daha ucuza alinabilir.
    Ama sökmek taktırmak balans falan derken 100 lirada lastikciye verirsen aynı paraya geliyor.
    Birde lastik tarihi eski olabilir ayrica lastik hatalı falan çıkarsa iade değiştirmek problem bence.

9. Engincimen

Engincimen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Engin Çimen
    Yaşadığınız Şehir:
    21-DİYARBAKIR
    Araç Modeli:
    Bazı markalar Goodyear ve Michelin ücretsiz montaj da veriyor. Onları inceleyebilirsiniz .

10. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet sahibinden de var oyle olanlar ama hepsi burada da gormedim yada dikkat etmemis olabilirim

11. ulviakgun

ulviakgun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    MEHMET ULVİ AKGÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    geçensene n 11 den aldım.lastik dünyasımı neydi adamlar zorluk çıkarmadılar bayat lastik değilde 165-65-15 81 h neydi 95 h mi gelmiş öyle bir farklılık vardı bende aradım geri dönderdim adamlar hemen değiştirdi

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    İnsanlar lastik bayat diye diye Ankara ticaret odası bildiri çıkarmış uygun saklama koşullarında saklandığında lastiğin saklama süresi 10 yıldır diye bir yerde gördüm ben şahsen 3 aydan fazla beklemiş lastiği ne alırım ne kullanırım ona göre stok yapmalılar Ankara ticaret odasına sevgilerle:) Bu durumda internetten lastik almak fazla şansa kalıyor yanlış gelmesi istediğimiz gibi gelmemesi kesin nerdeyse çünki lastik can ve mal taşıyor direk ona etki eden birşey dolayısıyla lastiği alırken marka, model, ebat, yük endeksi, hız endeksi, üretim tarihi, üretim yeri, jant lastik birleşim profili, lastik sırtındaki tırtıllarda bulunan kalıplama hataları, lastiğin saklandığı deponun karanlık serin elektrik motoru yada ampul aydınlatması olmayan bir yer olması, janttaki lastik supapının durumu gerekliyse değiştirilmesi, jantların lastiğe takıldıktan sonra balans yapıldığı makinanın kalibrasyonunun düzgün ve kusursuz olması, jant ile lastiği takarken topuk kısmına zarar verilmemesi araya özel ilaç sürülmesi gibi şeylere mutlaka dikkat ediyoruz. Bazı lastik firmaları bir süreliğine ücretsiz yol yardım ve lastiğe güzel bir süre garanti veriyorlar. Yol tutuşu bunlardan sonra bakılacak iş bence:)

13. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yemişim 10 yıl saklama koşulunu. Ama stepnede hiç kullanılmadan saklanmış 4 yıllık lastiğe laf derler, depolarında gelişi güzel saklanmış 5 yıllık lastiğe bayat diyince o 10 yıl ibareli ticaret odası tabelasını gösterirler :)

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    abi kaynağa baksana :) böyle iş olurmu ya? insanın canı ne kadar ucuz olmuş ülkede ?

.:. LASTİK RAF ÖMRÜ KAMUOYU DUYURUSU - ANKARA TICARET ODASI .:.

15. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ticaret odası böyle diyor ama lastiği üretenler farklı. Ortada illegal birşeyler var elbette. Ticaret odası bu açıklamasıyla lastik satıcılarının yandaşı olduğunu belgeliyor.

Bende seninle aynı kanıdayım alacağım lastik en fazla üretim tarihinden 3 ay geçmiş ise alırım. Daha fazlasını kabul etmem. Bir defa o hataya düştüm oda mecburiyetten oldu.

16. rossophinoo

rossophinoo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Alperen Çetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Jant seçimi getzde çok sıkıntıya biniyor

17. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler: