LPG KABLO

Getz Gaz Kesme Sorunu, Yakıt Pompası Filtresi Ve Şamandıra Temizliği

'Getz Forum - Club' forumunda sahms tarafından 17 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. sahms

sahms Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mustafa SahMS
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhaba arkadaşlar,
    Bu yaz uzun yolda iken yüksek devirde genelde 5. viteste 3bin deviri geçince oda 140-160km hızlara tekabül ediyor biraz zorlanmalarda hafif rampada olsa yaşadığım gaz kesme sıkıntısı oldu ve akabinde devam etti bu sorun.
    Herhangi bir arıza ışığı yakmadı. Haliyle yolda olduğum için ustalarıma telefon ile sorduğumda direk egr arızası dediler. Yakıt katkısı koy devam et sonra temizleriz vs. vs.

Daha sonra tatilden döndükten sonra birkaç ustaya gösterdim. Kimi turbo hortumunda kaçak var hışırdıyor hortumu değişecek sorun kalkar 250-350 tl arası ücret biçtiler tabi güvenemedim keza arabanın çekişinde bir problem yoktu 2. viteste dahi patinaj çekerek gidiyordu. Başka ustalarada gösterince turbo hortumları sağlam, egrsinde bişey yoktur arıza ışığı yakar vs dediler Daha sonra o hışırdamanın altta egzoz borusunun tam katalizöre girmeden yeri çürümüş ordan hava kaçırıyormuş belki bundan yapıyordur dye yani önemsiz birşey 50tlye kaynattırdım hışırtı ortadan kalktı ama eski atikliğinden de biraz taviz verdiğini hissediyorum açıkçası.

Amma velakin gaz kesmeyi daha sonra yine yaptı. Ben bilgisayara bağlatıp baktırmamıştım arıza ışığı yakmıyor diye. Bu forumdan takip ettiğim kadarıyla sağolsun aynı sorunu yaşayan arkadaşlar hem "egr" temizliğinden hemde "düşük yakıt basıncı arızasından dolayı" depodaki "şamandıranın filtresinden" bahsetmişler. Bende bundan yola çıkarak benim için kolay olan şamandıra,mazot pompası filtresi adı herneyse bunun temizliğini denedim.

Temizledikten sonrada yine uzun yol yapma imkanım oldu Sakaryaya gidip geldim. Araç tam doluydu ve test etmek için bayağı yüklendim zorladım 4. 5. viteslerde üst sınırları zorladım çok şükür gaz kesme olayını yapmadı. Şimdi bir sonraki aşama müsait vakitte egr temizliği. Onuda resimlemeye gayret edeceğim inşallah faydalı olur.

Son olarak şunuda belirteyim bu depoda oluşan çamurumsu pislik, daha önce aracı alırken tanıdık yetkili servis müdürü bahsetmişti bunlar kronik depo boyası dökülmesi sıkıntısı var diye. Gördüğüm kadarıyla oluşan bu pislik mazot kiri pisliği değil depodaki soyulan boya parçacıkları filtreyi ve mazot çeken borunun ağzını tıkatığı için depodan sağlıklı mazot çekemiyor.

Neyse gelelim aşamalara;
    Deponun olduğu yere ulaşmak için arka 2 koltuğu tamamen yatırıyoruz. Halı bölümünü 2 tane sağ kapı tarafında 2 tane sol kapı tarafında olmak üzere 4 tane vidamsı tıpa var dikkatlice sağa sola yaparak kırmadan çıkarıyoruz. Resimde boş delikler görünüyor. Böylelikle halı bölümü kolayca kalkıyor ve arkaya doğru sıyırıyoruz. Kare siyah alanı Kenarları yapışkanlı düz tornavida yardımıyla dikkatlice açıyoruz kabloya dikkat ederek. Daha sonra soketi dikkatlice tırnaklarını kırmadan çıkarıyoruz.
    [​IMG][/IMG]

Resimde görünen Kırmızı ve Gri yakıt boruları var bunlar klipsli biçimde kenarlarından sıkarak yukarı doğru çekince kelepçe açılıyor yine dikkatlice yerinden çıkarıyoruz. Yakıt dökülmemesi için küçük poşetle ağırlarını bağlayabilirsiniz. Daha sonra Şamandıranın 8 tane somunlu civatası var uygun ölçüde lokma kafasıyla sökebilirsiniz. (Muhtemelen 8 numaraydı şimdi tam hatırlayamadım) Civatalar sökülünde şamadıra boşa çıkıyor zaten dikkatlice sağına soluna taktırıp çarpmadan çıkarıyoruz.

Ve deponun görünen kısmındaki boya artıkları. Aynı çay çöpleri gibi. Mazotu çekince filtrenin etrafına toplanıp yapışıyor bir sonraki resimde görünüyor.

Filtre gördüğünüz gibi çamur gibi olmuş nefes alacak alan kalmamış, küçük parçalar içine kadar girmiş. Kenarında klipsi var dikkatlice sökerek, temzlik malzemeleriyle temizleyebilirsiniz.

Aşağıda da temizledikten sonraki hali.

Güzelce temizleyip kuruladıktan sonra yine söktüğümüz aşamaların tersini uygulayarak montajını yapabilirsiniz.
    Depodaki o pisliklerin büyük parçalarını kolayca aldım ancak küçük parçalar alınmıyor. Ben selpak basarak dibindekileri sıyırmaya çalıştım dibinde çok az yine kaldı. Tabi deponun alt kısmında daha ne kadar pislik var orasını bilemiyorum üste çıkanları temizlemiş olduk. En azından filtre yi açıp rahat nefes almasını sağladık.

Biraz uzun oldu İnşallah faydalı olmuştur. Bu işlem için çok yüksek ücretler talep ediyorlar. Boş vaktini var ve 3-5 vida söküp takacak el beceriniz varsa buyrun derim :)

Murat, <<bülent>>, sabany ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Elinize sağlık güzel bir konu olmuş o filtre serviste satılıyor diye biliyorum isteyen degistirebilir de

ASUS_T00J cihazımdan gönderildi

3. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Ben de niyetliydim ksımetse yarın el atayım, güzel bi klavuz oldu eline sağlık!

sahms bunu beğendi.
  4. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Geçende açtım biraz meşakatli oldu dipte çok az metal tozu vardı ama depo yeni gbi temizdi :). Dikkatimi çeken şey @sahms pompam biraz değişikti.

5. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elinize sağlık , aynı problem bende de vardı gaz kesme ve tekleme . Bazen gaza dokunsam deli gibi çekiyor bazen dip çöksem gaz yemiyor rölantide düzensizdi . Bu anlatılan işlem yapılınca sorun düzeldi bir sıkıntı kalmadı , şimdi 1. 2. viteste sabit hızda giderken silkeleme var , debriyaj swichi değişti düzeldi gibi oldu yine devam ediyor tekrar temizliyceğim depoyu :)

Knngks bunu beğendi.
  6. ndt man

ndt man Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    servet
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Güzel konu olmuş ancak resimler uçmuş.

Resimler elinizdeyse ve direkt siteye yükleme imkanı varsa yıllar geçsede resimler durur ve başkaları da faydalanabilir.

7. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İsterseniz şu mesaja bakın

https://www.hyundaiclubtr.com/posts/687940/

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Knngks ve <<bülent>> bunu beğendi.
  8. GöktugSönmez

GöktugSönmez Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Göktuğ Sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Resimleri tekrar atma şansınız var mı? Aracımda bir sıkıntı yok ama çok titizim 130 bin kmde bir bakmak istedim.

Vestel_5000_2gb cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş