LPG KABLO

Getz Dış Ortam Sıcaklık Sensörü Sökme Ve Temizleme - Getz Ambient Sensor

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda deza tarafından 29 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba Arkadaşlar

Yol bilgisayarındaki dış ortam sıcaklık verisinde düzensizlik vardı. Bazen eski değerinde sabit kalıp araç hareket ettikten sonra yavaş yavaş doğru değere geliyordu. Bazen hiç sorunsuz çalışıyordu. Oksitlenme veya kirlilik olabilir diye söküp temizledim. Bir süre daha test edeceğim bu şekilde. İnternette sökümü için döküman bulamadım. Bu konuda en azından sökümlerine ait detaylar olsun diye açtım konuyu.

İlk aşamada panjuru tutan 6 adet vidayı 10 numara lokma ile söküyoruz.

Vidaları söktükten sonra kendimize doğru çekebiliriz. Vidanın hemen üstünde zaten tırnaklar var rahat çıkıyor.

Dış ortam sıcaklık sensörü sol fara yakın olan tarafta. Kornanın hemen yanında duruyor. Panjuru kendimize çekip, panjur ile ön tamponu tutan enteresan bir parça var jilete benzettim en başta :) Onu dikkatlice söküyoruz , ve büyük başlı vidaları da sökmeniz gerekiyor. Ben 3 tane söktüm ama 4 olması gerekiyor galiba. Daha önceki sahini logo boyamak için açarken kaybetmiş heralde. Vidaları işaretledim , aynıları diğer tarafta da var arkadaşlar. 3 işaretten en üstteki bahsettiğim jilet gibi olan parça.

Bu işlemden sonra artık panjuru alabilecek durumdasınız. Zaten vidaları alırken bi kısmı yerinden çıkacak. Panjuru dibinde 2 adet tırnak var. Bunları yavaşça kastırarak sökebiliyorsunuz. Ben çok zorlanmadım rahat geldi malzeme.

İşte karşınızda dış ortam sıcaklık sensörünün yeri

Getz dış ortam sıcaklık sensörü ( Getz Sensor - Ambient ) Parça kodu : 94110-1c100

Sensörün önce soketini çıkarın. Üstten basınca rahat çıkıyor. Sonra da sensörü sökmek için beyaz plastik parçasını üstten ve alttan bastırıp sıkıştırırsanız içerdeki parçası incelir ve sensörü çekince rahat çıkar.
    Sensörün içinde ve sokette tozlanmalar mevcuttu.

Sensörü WD-40 ile güzelce temizledim , malum WD-40 aynı zamanda yağlayıcı özeliği olduğundan daha sonra toz tutmasın diye iyice wd-40 kalıntılarını temizledim.

Bu da sensörün resimleri

En sonunda sensörü bastırıp yerine takıyoruz soketini iyice oturtup söktüğümüz aşamların tersine topluyoruz.

Not: Sensörü sökünce yol bilgisayarında halen sıcaklık değeri görünüyor. Kontağı ACC konumunda açarsanız kendini güncelleyip sıcaklık ekranının siliyor , direk menzil ekranına geçiyor. Trip tuşuna basınca sıcaklık ile ilgili hiçbişey görünmüyor , çizgi çizgi çıkar diye düşünüyordum ama hiçbişey çıkmıyor. Kontak kapalı durumda sensörü geri yerine takınca direk sıcaklık verisi default olarak ekrana yerleşiyor.

koreci, bekobey ve <<bülent>> bunu beğendi.
  2. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    O sensör bende de var ama sıcaklığı vermiyor, klima ile ilgili değil miydi forumdan arkadaşlar öyle söyledi? Kaç ay önceki konu nerde bulacağım şimdi ... Bu arada nispet yapar gibi olmuş bir kaç gündür arkadaşlar getze sıcaklık sensörü takılır mı, getzde sensör yok tesisatı var mı diye konu açanlar oldu :).

3. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Tam benlik olmuş, sabahları -15 - 20 den sonra aynı şeyler oluyor du. Teşekkürler. İlk fırsatta uygulama yaparım artık. :)

4. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Dijital otomatik klimalarda sanırsam bu sensörden bir tane daha var. Elentralarda öyle galiba. Tam bilgi sahibi değilim.

Ama Getz için bu parça dış ortam sıcaklığını gösteren parçadır. Zaten sökünce yol bilgisayarında sıcaklık değeri görünmüyor. Takınca geliyor. Sizin yol bilgisayarında sıcaklık ibaresi var mı ? Bazı Era'larda o özellik yok galiba. Heralde sizde sadece kızdırma bujilerinin çalışma süresini hesaplamak için kullanıyor olmalı. Zaten parça kodu ile arama yapınca trip computer ibaresi var bizimkinin.

5. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben baya araştırma yapmıştım ama döküman bulamamıştım. Umarım arama moturlarında veya forumda arama yapan arkadaşların işine yarar bu bilgi.

Not : Bu parça için Erdemir'den fiyat aldım 160 mı 170 lira gibi bi fiyat verdi. Sanayide parça aldığım güvendiğim bir yer 70 lira fiyat verdi ve orjinal olduğunu belirtti. Gidip parçayı görmedim ama , sensör yine sapıtmaya devam ederse mecburen parçayı değişeceğim. Eğer değişirsem burdan fiyatları ve satın aldığım yeri de yazarım

bekobey ve <<bülent>> bunu beğendi.
  6. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Benimki benzinli aku gidince sadece Sant'grat derece semboli kaliyor :confused::(

7. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    @MSC Dış ortam sıcaklık sensörü bilindiği gibi ntc sensör ancak kaç K lık olduğunu bilsem elektronikcikerden şu geçirmeyen 10k ntc sensör alıp takayım diyorum ama tam olarak kaç K olduğunu bilen varsa cevaplarsanız memnun olurum

8. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Sonatanin orjinali 30 k ama ben 22 k gibi taktim 30 k dan daha iyi oldu. Sizin araçta 30 k olabilir. 30 k normalden biraz daha yuksek gösteriyordu sanırım. Belki de orjinal sensörün dış kaplamasından kaynaklı da olabilir. Ben bi tane kalemin kesip içine sensoru yerleştirdim üstten alttan kapattım gayet güzel oldu. Servis 120 civarı bisey söylemişti 3-5 liraya halloldu.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

<<bülent>>, bekobey, MSC ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Şunları resimli paylaşsanız ne iyi olur, bir de nereye konulacak sağ sol aynamda soket yok

10. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Benim sonatada on tarafta radyatörün önünde konumlandırılmış aqs sensoruyle bütünleşik haldeydi. Getzlerde yukarıdaki resimlerde görünüyor yeri

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

<<bülent>> bunu beğendi.
  11. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Era var bende göstergesi yok ama elm327 ile telefondan bakınca sıcaklık değeri gözüküyor pek doğru gelmedi bana değerleri ama genede bu sensör var demektir.

Bu Sayfayı Paylaş