LPG KABLO

Getz Ağırlık Verileri ve LPG İşletme Sorunu

'LPG Sistemleri' forumunda MehmetOsmanoğlu tarafından 3 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Murat1

Murat1 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Murat Tuncer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Sadece çelik jant - teneke jant, sunroof motoru camı vs. fazladan havayastıklarını abs ebd fren sistemi vs. hesaba katınız çok ulaşılmaz bir rakam olduğunu göreceksiniz :) Şimdi baktım da cool dışında full+fullerinde bile teneke jant varmış :) 44 kg olmasa da yine de 25-30 kg donanım fark ettirir diye düşünmekteyim.

2. Erhan D.

Erhan D. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    243
    Ad Soyad:
    Erhan D.
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Getzin hiç bir modelinde çelik jant yok.Sadece cool modelinde aliminyum alaşım var o da üzerindeki teneke diye bahsettiğiniz janttan hafif.
    hava yastıklarının tanesi en fazla 500 gram gelir.7 tane fazla olsa 3.5 kg yapar.1 kgde abs beyni gelsin.elektirkli aynayı eklemeyi unutmuşsunuz 250 gramda onlar gelse çifti 500 gram eder.sis farı 250 çifti 500 gram.1 kg spoiler.herhalde sunroof motoru va camı 33.5 kg gelmez.başka aksesuar varmı eklemek istediğiniz.Motor ve şase aynı olduktan sonra aksesuar kilo tutmaz.

3. Ali Riza

Ali Riza Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    şimdi evrakları inceledim bizim eralarda da durum aynı.LPG dönüşümü öncesi aracın ağırlığı 1187kg,azami yüklü ağırlık 1580kg olarak geçiyor.ancak LPG dönüşümü sonrası araç ağırlığı 1252kg olmuş ve ruhsatta azami yüklü ağırlığı 1390kg yazıyor.neden 1390 a düşmüş onu da anlamış değilim.desenize gelecek muayenede bizi de saçmalıklar bekliyor.

4. Murat1

Murat1 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Murat Tuncer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    donanım farkıdır demedim zxaten bi varsayım yaptım, kabaca 3-4 özellik yazdım. Sanki öyleymiş gibi idda etmiş gibi yazmışsınız. Nedir bu agresifliğin nedeni anlamadım. Her neyse, bi aracın sunroof ağırlığına baktım modulüyle beraber 28.35 kg olarak tartmışlar. Uzamasın, heralde trafikte kafalarına göre buna 1200 yazalım demişler o yüzden çıkmış bu farklar.

5. mcoskun38

mcoskun38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    MEHMET COŞKUN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Bu sorun lpg nin ruhsata işlenmesindemi var, yoksa halihazırda yıllardır araçlarını lpg li kullanıpta araç muayenesine gidenler içinde varmı?

6. Ali Riza

Ali Riza Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    yıllardır LPG ile kullanılan araçlarda var,işlenirken çıksa yine bir nebze mantıklı.

7. alparslan76

alparslan76 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    alparslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    ben böyle bişeyi daha önce hiç duymamıştım, madem ki böyle bişey varmış lpg yi takan yerin sizi uyarması gerekiyordu. bende era var aracım 2 yaşındayken brc marka lpg taktırdım hiç sorun yaşamadan muayneden geçtim ve ruhsatıma işlettim. 6 ay öncede lpg li olarak 2. kez muayneye gittim ve yine en ufak sorun yaşamadan muayneden geçtim. böyle saçma sapan bişey duymamıştım allah yardımcın olsun

8. TurkSpace

TurkSpace Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Serdar Kevzer
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Birçok arkadaş gibi bende böyle bir şey duymadım çok ilginç.

ben getz imi 2010 da alırken benzinli olarak almak istemiştim önce bana antalya cangarlar dilerseniz araç teslim edilmeden 1.500 tl fark ödeyerek brc marka lpg sistemi taktıralım bizim garantimizde anlaşmalıyız bu firma ile dediler.

biraz düşündükten sonra dizel fiyatlarını hesaplattım 2.200 tl fark vardı arasında.arkadaşımı aradım bu farkı bildirdim dediki dizel al kesinlikle dedi bende 1.500 tl lpg taktırmaktansa 2.200 tl verip dizel aldım.Yani arada 700 tl fark ile dizel aldım ve kesinmlikle iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum.

yani anlatmak istediğim benzinli getz alıp bu lpg yi taktırsaydım yetkili servise acaba bendemi muayeneden geçemeyecektim 10 ayda muayenem var.:confused::confused:.

Saygılar.

9. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Gezinirken Bir Yazı Buldum

( komple yurtdışından getirilen araçlar tr de montajlananlara göre 100 kg daha ağırdır )
    2008 Honda Jazz 2 Kg Yüzünden Lpg Takamamış

10. gerlum

gerlum Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bildiğim kadarıyla getz'lerde ağırlık, donanım farkı olsa da çok fazla farketmiyor, çünkü benim aracımda cift hava yastığı var; ama tek hava yastığı olanla aynı ağırlıkta.
    Ayrıca, bu konu ile ilgili, distribütör firma BRC/2A Mühendislik'e sordum, bu konuda çalışıldığını söyledi. umarım bir sonuç elde edilir; muayene zamanı da geldi, boşu boşuna ceza ödemeyelim!!!

11. RoMeO1907

RoMeO1907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    30
    Ad Soyad:
    BaTuHaN UsTaGiL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    bende de ılk seferınde gecmemıstı sonra cozumu bu sekılde yaptık sımıtın agırlıgı 22 kılo lıtre bazından almıyacaksınız 42 lıtrelık depo takıyolar sız onun sımıt agırlıgını alacaksınız yanı 22 kılo ve o kagıda benzın motoryagı suyu ıvır zıvır lpg surucu dahıl agılıgına1188 yerıne 1210 kılo yazdıracaksın ( lpg de verılen montaj kagıdına ) sonra 4 kısı agırlıgını eklıyeceksın uzerıne olucak bıtecek bende oyle yapmıstım hatta ılk muayeneden gecemedıydım muayene ıstasyonundakı adam dedıkı bu sekılde olacak yoksa gecemezsın demıstı aynı gun ıcınde duzelttım cam fılmını soktum bırde lpg yazını yazdım arabaya kusursuz muayene raporunu aldım cıktım :D:D:D

12. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Bu olay sadece getzlerde değil, 15-16 farklı modelde var. Sıkıntı hala devam etmekte. Sıkıntının yaratıcısıda Muhendisler odasıdır. Suanda hem LPG firmaları hem de araba distributorleri bu konu hakkında calısıyormus. Bu sıkıntı 2010 sonrası getzlerde cıkabiliyor. 1188 kg olanlar sızdırmazlık alamadıklarıiçin muayaneden gecemiyorlar. Sızdırmazlıgı aldıkları taktirde yine muayeneden takılacaklar.. Yukarda yazıldıgı gibi bir işlemi de para ile yaptırıyorsunuz ve daha önce bu sekilde usule aykırı işlem yapılmasından gelen sikayetler üzerine Muhendisler odasının denetimleri artmıs. Yani yukarda yazılanı artık yapamıyorlar :confused:

Bu sorunu 1 hafta sonra mı yoksa 1 sene sonra mı cozerler bilinmez. Ama öyle ya da böyle cözmek durumundalar. O yuzden lpg sini işletemeyenler boşuna söktürmesinler. Polise yakalanıncaya kadar yola devam. :)

13. Halil Altunay

Halil Altunay Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    109
    Ad Soyad:
    Halil ALTUNAY
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    karayollarında 3.5 ton istihap haddi olan kamyonetlere 8 ton yükleyenlere birşey olmuyor.. 50 kg gibi komik rakamlarla insanların vakti ve sabrı sınanıyor.

14. yavuzt

yavuzt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    yavuz türkben
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    selam ben 2005 model 1.3 benzinli getz kullanıyorum aracıma lpg taktırdım konya da tüvtürkte muayaneyi 11.07.2012 tarhinde yaptırdım hiç bir sıkıntı çıkmadı aracım sorunsuz olarak muayeden geçti böyle bir sorunu neden yaratıyorlar anlamadım.umarım problemi çözersiniz

15. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    hala bir gelişme yok sanırım:confused:

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sıkıntının kaynağının "tip onay belgesinde" olduğunu düşünüyorum. bu belgenin esasında teknik bir belge olması gerekirken sanki vergi makbuzu gibi bir yığın resmi yazıdan ibaret. zaten bu nedenle araçlardaki ayrıntılar da dikkatten kaçıyor. normalde tip belgesinde o taşıtın bütün tarifinin olması gerekir. yukarıda bazı arkadaşlar da aslında araçların tartıldığında daha hafif olduğunu yazmış.

17. gerlum

gerlum Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    sizin aracınız 1.3 motor, GLS model. bu sorun 1.4 motorlu modellerinde var, maalesef....

18. gerlum

gerlum Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    maalesef bi gelişme yok; gelinen son nokta ise: LPG sistemini söküp, muayeneye girmek ve sonra tekrar montaj yaptırmak. LPG distribütörlerinin de çok umrunda değil.

19. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,292
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bu olayı çözerse assan çözer, başka hiç bir kimsenin tip onay düzenleme yetkisi yok.

20. kadirkkkk

kadirkkkk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Bugünkü yaşanmışlıklarımın üzerine bilgi paylaşımında bulunuyorum;

aracın net ağırlığı ruhsatta 1188 KG olarak görünüyor.
    araç 5 kişilik yani şöför + 4 yolcu olarak yine ruhsatta yazıyor
    yolcular 75kg'dan hesaplanıyor.
    LPG kiti ise kafadan (tartım yapılmadan) 65 kg olarak hesaplanıyor. (yani TÜV bu şekilde dikkate alıyor)
    ruhsatta aracın azami ağarlığı 1510kg olarak yazıyor

Şimdi hesaba gelelim; 1188 + 300 (4 yolcu) + 65 (lpg kiti) = 1553 KG yapıyor
    yani ruhsattaki azami ağırlıktan fazla

Tüv bu durumda onay vermiyor.

Şimdi mesele şu. aslında bu araç 1188 kg değil. 1135 kg civarı (1060 KG + 75 kg şöför). yani ruhsattaki değer (bence) hatalı. 1060 kg değerini bugün bir kantara götürüp tarttırdığım için biliyorum. Bu konuda trafik tescile gidip düzeltme konusunda çalışma yapacağım.

Gelişmeleri aktaracağım...

Not: bu veriler 2010 Hyundai getz start için geçerlidir

yenitarkan ve Köksal bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş