LPG KABLO

Getz 2011 Teyp Bağlantisi

'Elektrik & Elektronik Sistemler Sorun Ve Çözümleri' forumunda Goki2017 tarafından 10 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Goki2017

Goki2017 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Salcılar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhabalar,

2011 model mp3cd player olan aracıma Teyp aldım. Ancak bağlantı konusunda renkler kafamı karıştırdı. Araç ve teyp bağlantı kablo fotoğraflarıektedir. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

2. Halil5759

Halil5759 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    747
    Ad Soyad:
    Halil KURŞUN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    PSA
    Fotoğraf ile değilde kontrol kalemi ile artı eksi ve kontak artisini bulmak gerekir geriye kalanlarda hoparlörler ve anten bağlantısıdır

Peugeot 307 Sw Premium 1.6 HDI 110hp

3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yeni aldığın teyp soketinde daha basit ayrım yapılır. zaten teybin kullanma kılavuzunda da yazar:

mor, gri, beyaz ve yeşil kablolar hoparlör çıkışı. zaten çift olarak duruyor, çiftlerden birisi siyah çizgili.

siyah kablo şase,

kırmızı ve sarı 12V. birisi hafızayı tutması için, diğeri kontağa denk geliyor. ikisini de sabit 12Vye bağlarsanız kontak kapalıyken de teyp çalışır.

kırmızı: kontak
    sarı: sabit 12V

mavi olan amfi ya da anten tetiği. aracınızda otomatik anten yok, bu kabloyu bağlamayın.. ucunu güzelce bantlayın ama.

asıl sıkıntı orjinal soketin kabloları:

hyundainin birçok modelinde değişik kablo renkleri gördüm. size en yakın tahminimi yazayım. %95 tutacaktır:

kalın siyah: şase
    kalın sarı: 12V kontak
    kırmızı: sabit 12V (hafızayı tutması için)
    gri-turuncu çizgili: otomatik anten(kullanılmayacak)
    ince siyah: sol arka hoparlör -
    kahverengi: sol ön hoparlör -
    turuncu:sağ ön hoparlör -
    mavi: sağ arka hoparlör -
    gri: aydınlatma eksi kontak (farları açtığınızda teyp düğmelerinin ışı yanar, ama sizin yeni teypte bunun karşılığı yok galiba)
    ince sarı: sol arka hoparlör +
    beyaz: sol ön hoparlör +
    yeşil: amfi tetiği(kullanılmayacak)
    yeşil:sağ ön hoparlör +
    turuncu: sağ arka hoparlör -
    pembe: aydınlatma artı kontak

SeçkinTürk bunu beğendi.
  4. Goki2017

Goki2017 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Salcılar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhaba Halil Bey,

Gerçekten bundan güzel anlatılamazdı :) Ağzınıza sağlık, yarın ilk iş bağlantıları yapacağım.

Saygılar.

5. SeçkinTürk

SeçkinTürk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Ad Soyad:
    Seçkin Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Abi elektrik bilgimin az çok olduğunu varsayarak yazıyorum. uğraşma bi tunninciye aksesuarcıya git 10 lira ver bağlasın. Çünkü renkler farklı olabiliyor..(halil abi yanlış anlama :) ) ben bağlamaya çalıştığımda arabanın sigortasını attırdım merkezi kilit ve tavan ışıkları gitmişti neyseki 10 kuruşluk sigortayla hallettim. o işi halleder halletmez ilk işim aksesuarcıya gitmekti. Adam kardeşim gel ben yardımcı olayım para mara verme yemin ederim, çok geliyo böyle sen yine sigortayla kurtulmuşsun dedi.. Korkutmak için yazmadım başımdan geçen bu abi.. uğraştığına değmiyo açıkcası 10 dakkada bağlıyolar 10 15 liraya..

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ben bu işlere 2004'te başladım,
    oto elektrikçi, tuningçi benzeri adamlara bir teyp bağlatmak için taaa o zaman 20 lira verip, amfi kablosu çekmek için 40 lira verip bir de yanlış bağladıklarını görünce kendim öğrendim.

10 liraya teyp bağlayan varsa belki o riske girenler olur ama,

adamlar kabloyu kesip eliyle bir defa büküp, üzerine en adi bantla küçük birşey sarıyor. sonra 6 ay sonra o kablolarda temassızlık başlıyor, ya da kısa devre oluyor.

mesela hyundai teyplerinde kırmızı kontak elektriği için ama genelde standartta sarı kablo kullanılıyor. elektrikçi kafasına göre bağlarsa teyp hafıza tutmuyor. forumda bir sürü mesaj var, teypler hafıza tutmuyor diye.

santa fe'nin ses sistemi çok karmaşık, araçta 4 tane amfi var. ben kendim uğraştım yapamadım. teyp işiyle uğraşan oto elektrikçilere gittim, gördüm ki hiçbirisi bilmiyor. adam amfiye filtre diyor. sonra günlerce internette araştırıp doğru bilgilere ulaştım ve sistemi düzelttim.

otomobilde teyp takarken yapacağınız en büyük hata sigortayı yakar. daha fazla bir zarar vermez.

eliniz yatkın değilse yapmayın.

Bu Sayfayı Paylaş