LPG KABLO

Gaza Geçmiyor

'Accent Forum - Club' forumunda yaşlıkurt tarafından 1 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. yaşlıkurt

yaşlıkurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Kasım kasım
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    Merhabalar. 2003model orta kasa 1.3 hyundai aracında atıker sıralı var. Aracım düğmeden üç kez uyarı sesi veriyor. Gaza geçmiyor. Filtreler tıkalıdır diye düşündüm filtreleri yutob dan izleyerek değiştirdim. Gaz siboplarını temizledim. Hortumları kontrol edip kelepçeler değiştirdim motor kısmındaki hortumlarda çatlak yok. Başka ne yapmalıyım nereye bakmalıyım. Bulunduğum yerde gaz bilgisayar yok bağlamak için. Bu sorunu kendim çözmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla

2. Halil5759

Halil5759 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    747
    Ad Soyad:
    Halil KURŞUN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    PSA
    Lpg regülatörüne sıcak su gelip gelmediğini kontrol ettiniz mi

yaşlıkurt bunu beğendi.
  3. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Regülatörü kontrol edin motordan sıcak su gelip içindeki diyaframın öbür tarafındaki sıvı lpg yi ısıtıp gaz haline getirmekten sorumlu parça.

yaşlıkurt bunu beğendi.
  4. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Sıralı sistem Araç benzinden gaza geçmiyor ise sebepleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

1- LPG Regülatör Basıncı Düşerse:Regülatör basıncı düşmesi zamanla kullanım süresi, iklimlere kullanılan yakıt, ve regülatörün kalitesine göre değişim gösterir.

LPG regülatör basıncı düşüp araba gaza geçmiyor diye aklımıza hemen regülatör arızası gelmemeli bilgisayara bağlayıp regülatör üzerindeki basınç ayar vidasından basıncı istediğimiz seviyeye ayarlayıp regülatör basıncından kaynaklanan sıralı sistem araçta benzinden gaza geçmeme sorunnu ortadan kaldırabiliriz.

Şayet regülatör basınç ayar vidası ile yapılan müdahalede yükselme olmuyorsa regülatör değişmesi gerekir.

2- Map Sensörü Arızası: LPG map sensörü arızalı ise regülatörden gelen basıncı algılayamadığı için ecu'ye yanlış sinyal gönderir. Ecu maptan aldığı düşük basınç sinyali doğrultusunda aracın gaza geçmesini engeller. Map sensörüne bağlı düşük basınçta ilk kontrol etmemiz gereken yer map bağlantı hortumlarında çatlak çıkma genişleme varmı diye kontrol etmeliyiz. Aksi halde yanlış teşhis yaparak map sensörünü boşa değişmiş oluruz.

3- Enjektör Arızası Kaynaklı Benzinden Gaza Geçmeme: Bazı LPG markalarının yazılımlarında enjektör arızası meydana geldiğinde aracın gazda çalışması otomatikman engellenmiştir. Bazı sistemlerde yüksek devirlerde LPG enjektörleri hata verirse araç otomatikman benzine geçiş yapar. Enjektör kaynaklı LPG'ye geçmeme sorunu yaşandığında arızalı enjektörün değişmesi gerekir.

4- LPG Sistemi Bağlı Sebepler: Aracın ecu ve LPG elektirik tesisatında meydana gelen kablolarında kopukluk oksitlenme gibi sorunlar varsa düzeltilmelidir. LPG tankından ön kısıma gelen bakır boruda ezilme tıkanma gibi sorunlar basınç düşüklüğüne neden olacağı için bu gibi durumlarda kontrol edilmelidir.

5- LPG Ecu Arızası: Yukarda belirtilen sorunlar giderilmesine rağmen sıralısistem araç gaza geçmiyor ise deneme maksatlı ecu değişimi yapılmalı ecu değişimi yapıldığında sorun ortadan kalkıyor ise ecu tamir edilmeli yada yenilenmelidir.

Başka yerden alıntıladım. Hareketli parçaların bozulma ihtimali daha fazladır. Regülatör enjektör diye sırayla kontrol etmeniz lazım.

shadow50 ve yaşlıkurt bunu beğendi.
  5. yaşlıkurt

yaşlıkurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Kasım kasım
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Hepinize çok teşekkür ederim. Regülatör tamir takımı alıp regülatör ü söküp yutob da izlediğim gibi temizlemeyi deneyeceğim.map sensörü ve ecu da çok pahalı parçalar inşallah onlardan değildir. Saygılarımla

ozgutozkan bunu beğendi.
  6. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Öncelikle bilgisayara bağlayıp basıncı kontrol edin
    Sıcaklık sensörü falan kontrol edildikten sonra regülatör temizlik işine girin derim

yaşlıkurt bunu beğendi.
  7. yaşlıkurt

yaşlıkurt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Kasım kasım
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    hepinize teşekkür ederim.araç gaza geçmeye başladı henüz bilgisayara bağlayamadım.ama rolanti düşük.gaza basınca gaz yemiyor.ama gaza geçiyor.

8. semih24

semih24 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    48
    Ad Soyad:
    semih kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yeri gelmişken benimde bir sorum olacak,
    sollamalarda yada ani hızlanmak istediğimde gazı kökleyince araç gazdan benzine geçiyor sesli uyarıyla birlikte.
    ama sonra hep benzinde kalıyor yeşil ışık sürekli yanıp sönüyor aracı stop edene kadar hep benzinde gidiyorum bunu nasıl düzeltirim?

9. Halil5759

Halil5759 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    747
    Ad Soyad:
    Halil KURŞUN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    PSA
    Regülatör üzerinde basınç ayar vidası var bilgisayara bağlayıp eğer düşük ise basıncı yükseltmek gerekir

10. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Muhtemelen basınç düşük olduğu için benzine geçiyordur. Bu durumda tekrar otomatik olarak gaza geçmez ama stop etmenize de gerek yok. LPG anahtarının üzerindeki düğmeye basarsanız tekrar gaza geçer.

Bu Sayfayı Paylaş