LPG KABLO

Eskiye Devam Mı Yeniye Geçelim Mi?

'Getz Forum - Club' forumunda no good tarafından 16 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    eramın ikinci sahibiyim 70 bin km de almıştım. 140 bin km de baskı balata değiştirdim bütün rutin değişmesi gerekenleri değiştirdim. filtre yağ su balata buji akü baskı seti aklınıza gelecek her şeyi ve kafam rahat artık en az iki yıl daha sıkıntısız binerim. Belki ilerleyen zamanda bi alt takım bakımı gerekir ki oda zaten 4 yılda bir yaptığım bir şey... eğer değiştirmek size kolay gelecek yeni arabanın parası ekonomik olarak beni etkilemez diyorsan yeni alın yoksa da bence sıkıntısız daha 30-40 bin km daha binersiniz. Sonra bi daha bakarsınız duruma.

Halil ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Türkiye de yıl sonu araçlar zamlanacak hemen almalıyım KAFASI olduğu sürece bu şirketler daha çoooookkk adam düdükler...

Avrupa insanı araba ömrünü doldurana kadar binerken Türk insanı 3-5 yıl geçti mi sat yenisini al...
    Vay zamlanacak...
    Vay konu komşuya şekil olsun...
    Vay efendim demode oldu yenisi çıktı...
    Vay şöyle vay böyle...
    Kafası bu kadar boş insan varken uzay çağına çıkmamız imkansız...
    Git gide Somali ye Afganistan a dönüyoruz...
    Teknolojide Dışa bağlı üretmeyen sadece ve sadece tüketen milletiz...

Arkadaşlar etmeyin eylemeyin... Bugün binilecek az bi donanımı olan araç 100000 TL cik...
    C segmenti araçlar dahi 2 hava yastığı, 195 lik 15 inç mobilet tekeri ile 70-80 BİN TL den başlıyor... ISOFİX i bile opsiyone sunmuş markalar var...
    i20 1.25 motor alsan kardeşim çok yakıyor. 1.4 ü olmuş 70 bin TL B segmenti...
    i30 alsan özelliklisi 100 bin TL,
    Focus 100 bin
    Corolla Advance 1.6 sı 81 bin TL

Arkadaşlar 1-2 BİN TL GETZ e masraf yapsan en az 100000 km kadar daha yol gidersin...
    85000 deki getzi satlığa çıkarın 1 gün beklemez millet bekliyor... hele temiz araba bulmak çok çok zor...

Abi karar senin ben bilemem aracının durumunu ama bence her zaman geçmişini bildiğin araç en iyi araçtır... 4 amortisör müş 80-100 lira yavvv... yağ su akü zaten işletme maliyeti...
    baskı balata taş çatlasın 500 lira ya valeo yu dışarda taktırırsın... frenmiş diskmiş bunlar bahane olur...

Ama yok illa ben SIFIR kokulu araca binecem diyorsan bu ayrı...
    Çocuğunuz varsa bence onun için yatırım hesabı açın... ilerde eğitimine harcarsınız... Yurtdışına gönderirsiniz... Kolej de okutursunuz... Yani inanın karar zor ama ... Ben nice adamlar tanıyorum 20 yıldır aynı taksiyi kullanan... 98 yılında almış ASTRA halen aynısını kullanan öğretmenim var... 2001 de almış megane 1 halen aynı megane 1 i kullanıyor 130-140 bin km de dershane hocam...

Bence iyi düşünün...

Son düzenleme: 17 Haziran 2017
    sipartacus, Halil ve Köksal bunu beğendi.
  3. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    2000 yılında aldığım bisiklet vardı...
    uzun süredir de binmiyor balkonda çürümeye terk etmiştim...
    sonra baktım bisiklet hem sağlık açısından hemde zevk açısından kıyamadım...
    çıkartım güzelce yıkadım... bazı paslı noktaları temizledim... temizlenecek yerler halen var...

iç lastik değiştim 2 tane 20 TL
    dış lastik değiştim 2 tane 70 lira
    koltuğum yırtılmış yıpranmış idi 25 TL yaylı koltuk
    el tutamaklarım yıpranmış 5 TL
    akort tel değişim 20 lira
    10 liraya da kilit aldım

masrafları da 1-2 ayda yavaş yavaş yaptım ki birden içime batmasın diye...

şimdi biniyorum şıkır şıkır çok şükür... 21 vites...
    bisikletçiye götürdüm şaşırdı... Abi bunun vites kolu 110 lira biliyor musun dedi... bunun gibi bisiklet yok artık...
    yenisini 850 liraya satıyorum biraz daha iyisi 1000 lira dan aşağı değil dedi...

ben şimdi 150 liraya yeni bisiklet keyfi sürüyorum... elbette akan kokan yeri olacak 17 yıllık bisiklet... üzerindeki fren papucu orjinal... lastikleri dahil orjinal di çatlamalardan dolayı değiştirdim...

Bence böyle düşünün...

Önal ve YasinD. bunu beğendi.
  4. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Herkes fikrini beyan etmiş, bu piyasa da böyle bir arabayı satmak icin gerçekten zaruri sebepler olmalı. 2.el de şu an masrafsiz araba neredeyse imkansız. Bence araciniza yapacağınız bakımlarla beraber bir takım değişiklikler de yapın, sonra keyfine bakın derim :)

no good ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Ben 2. El araç alıp çok şanssız sebeplerden çok masraf ettim. Bakım için harcadıklarımdan lastikleri vs saymazsam 7-8 bin masrafım oldu malesef.

Bir ara düşündüm satayım başka araba alayım diye. Üzerine çok astronomik rakamlar vermek gerekecek bende vazgeçtim. Sonuçta her bakımını yaptıgım bildiğim ataç.

Babamda era var 2009 sıfır aldı 80.000 de falan araç tüm bakımları yapılmış durumda ve saat gibi. Ve babam da aynı sizin düşüncelerinizde acaba ne yapsam diye

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    2009 yılında 2002 model 1.5 GLS milenyum 78000 de aldım.
    7 yaşında araçtı.
    Kullanan zat, hiç bir halttan anlamamıdığından sadece araca bakmış! Ama sadece bakmış. Nereden anlıyorum.
    Yağı 2. tırnağa düşmüş ve benzinli aracın simsiyahtı!
    Klima ve direksiyon kayışı koptum kopacam.
    4 bujinin dördüde farklı marka.
    Şimdi bu tip insanın kullandığı araç, her an her dakika değişime müsait olup nerede NE YAPACAĞI BELLİ OLMAZ.

ben aracı aldıktan sonra
    Üst egzantrik zinciri, O2 sensörü, map sensörü, EGZOS, 4 LASTİK, motor takozları , kayışlar + BUJILER TRIGER + akü KOMPLE değişti.

E şimdi bu aracın metal yorgunluğunu yiyeyim. 5 yıl tık demeden gitmediği ve gezmediği yer kalmadı. bir defa da beni bırakmadı.
    Sonra burada bir arkadaşa sattım.

Metal yorgunluğu konuşulan konu 13-15 yılı geçmiş araçlarda anlarım
    Gerisi fasarya,

SADECE doğru kişi / ler den araç almak gerek,
    EĞER DOĞRU kişi iseniz, o zaman elinizdekinin kıymetini bilin.

MASRAFSIZ 2,el diye satanın aracında! Benzinlide en az 500 tl Dizelde en az 1500 masraf çıkar.
    en iyisi bildiğin bindiğin araçtır.

YADA SIFIR araçtır paran varsa.

Halil, Asel Kaan Efe ve Köksal bunu beğendi.
  7. tufandeniz

tufandeniz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    120
    Ad Soyad:
    Ersin KARABULUT
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Honda
    Bende her sene aynı niyetle değiştirsem mi diyorum...Yeni araçlar çok pahalandı.
    2007 model olmasına rağmen 2-3 yaşında olup kendi aracım kadar temiz olmayan aracı almaya cesaret edemiyorum.
    şu an 85 bin km de,2,5 sene önce 40 binde satmayı düşünüyordum,o zamandan şimdiye,triger,baskı,akü,lastik değişimleri oldu.
    Lpg montajı oldu.Bulunduğum yer sebebiyle henüz içime sine bir usta bulamadım.
    Bence sizin aracın 3 yıl daha gideri var...

8. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ucuza 4 adet lastiği 250 TL ye alabiliyorsunuz bu birincisi.

Diskler değiştirilebilir şeyler, araçtan soğuma sebebi değil. Eğrilmesinin de sebebi büyük ihtimal ile ya yoğun su birikintisinden geçtiniz ya da aracın diskleri çok sıcak iken yıkamacıya bıraktınız(kendiniz de yıkamış olabilirsiniz)

85 bin kilometre de ki bir araç için gözünüzü çok korkutmuşsunuz. Eniştemin kullandığı ve sattıkları taksi 1.4 LPG Li Era idi ve 750 bin km de idi. Motora anahtar vurulmamıştı daha.

Sıfır araç almak bana göre artık yani şu son zamanlarda tamamen gereksiz, parayı sokağa atmaktan başka hiç bir şey değil.

Aracınız ile aranızda duygusal bir bağ var, bu çok güzel bir şey. Ona her zaman değer veriyor ve bakımları aksatmıyorsunuz. Sizi asla yolda bırakmayacaktır.

Gelen cıvıltı sesleri büyük ihtimal ile Devirdaim pomlasının rulmanından olabilir. 80-90 TL arası bir şeydir diye tahmin ediyorum Getz'in devirdaimini.

Ufaktan bir masraf ile daha uzun kmler binebilirsiniz aracınıza :)

no good bunu beğendi.
  9. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Arkadaşlar, görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Dün servise uğradım motordan gelen ses için. Tabi çok soğuk olduğunda yaptığı için serviste 2-3 saat beklememe rağmen duyamadık sesi. Ancak bakan usta kayışlardan olabileceğini 2013 de değiştiği için normal olduğunu ve önemsiz olduğunu söyledi. Bilginiz olsun ses sürekli ise devirdaim olabilirmiş. Yani hiçbir sorun yokmuş.

Bu ara baskı balatayı da kontrol ettirdim; kavraması gereken yerde kavrıyor, sorunsuz dediler. Tabi aracı şehir içi kullanmadığım, sürekli şehirlerarası kullandığım için olsa gerek. Zaten ben de baskı balatayla ilgili sorun yaşayacağımı düşünmüyordum. Aracı gereksiz yere kapısını bile açıp kapatmayan bir tipim ve araç yola çıkmadığı zamanlarda kapalı garajda durur. Antalya'da araçlarda güneş yanığı olur sıkça. Benimkine daha pasta cila yaptırmaya gerek yok dediler.

Ancak lastiklerin diş derinliği iyi olsa da 4 yıla yaklaştığı için kışa doğru değiştirmeyi düşünüyorum. Tabi o ara disk ve balatayı da yine serviste değiştireceğim. Akü ve triger geçen sene yine serviste değişmişti.

Bu durumda, Getzimle yola devam ediyoruz. Sizlerin de dediği gibi hiçbir sorunum yokken şu an değiştirmekten vazgeçtim:)

Herkese selamlar

bekobey bunu beğendi.
  10. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kararınız beni sevindirdi. Size daha nice 85 binler yaptırır evladınız Getz :) Sıfır aracın da bakımları masraflı olduğu gibi Getz'inize de masrafını yapıp binmeye devam edin. Emin olun sizi üzmeyecektir kolay kolay. 85 bin gibi büyük bir rakam da toplasanız ne kadar masraf yaptınız bir düşünün :) Keyifli yolculuklar. Kazasız ve belasız sürüşler dilerim.

no good bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş