LPG KABLO

Enjektör, Manifold Ve Yazılım Ve Hararet Hk. (kombo Yaptım:))

'Accent Forum - Club' forumunda ozturkmesut tarafından 11 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. ozturkmesut

ozturkmesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Mesut ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Arkadaşlar merhaba,

* Emme manifoldu, EGR ve enjektörleri söktürüp güzelce temizletmek istiyorum ancak Ankara'da bunu yapabilecek güvenilir bir usta önerisi rica edeceğim.
    * EGR temizlenmez bu arabada diyorlar aslı var mıdır?
    * Enjektör, EGR ve emme manifoldu dışında temizletmem gereken başka bir yer var mı?
    * Bu temizliğin ne kadar sürede bir tekrarlanması aracı rahatlatır.

Aracım 300.000 km de, gözle görülür yada hissedilir bir sıkıntı yaşamıyorum ancak bazen aracın çekişi değişken oluyor. Mesela Elmadağı 5 kişi bagaj full dolu rahat rahat sanki araçta tekmişim gibi çıkarken bazen tek olmama rağmen aracın çekişi hissedilir derecede düşüyor. Sorun sürekli olmadığından ustalarda doğal olarak çözemiyorlar. Ayda 1 en fazla 2 sefer tekrarlıyor bunu.

Bir diğer sorum ise uzun yolda yokuşta (Elmadağ vb. gibi ) aracımda hararet problemi vardı. Isı yükseliyor ancak göstergeden başka bir belirti olmuyordu. Bu hararet olayı mesela 120 ile elmadağı tırmanmaya başlarken hızımı korumak için gazı arttırdığım zaman veya hızımı koruyamadım ve 4. vitese düştüm tekrar hızlanırken 2700 dd den sonrasında yavaş yavaş yükselirdi hararet taa ki ya araç çekiş olarak rahatlayacak ( yokuş bitecek) ya da 4. vites 2500 dd den yukarıya çıkmayacağım. O durumda yokuş bitene kadar çok yavaş bir şekilde geri iniyor hararet yada yükseltmeyi kesiyor. Şehir içi herhangi bir rampa, trafik vs hiçbir şekilde sorun olmuyor sadece uzun yolda yüksek (120 km) hızlarda rampada gerçekleşiyordu bu durum. Tesadüf bir duraksama anında kontağı kapatınca yedek su deposu su kaynattı 10 sn. civarı ancak atma yada eksilme olmadı. Kapak orjinal değildi ve servisten kapak aldım 1.1 bar verdiler, yapılan kontrollerde araçta hiçbir sorun bulunamadı önlem olarak hortumları, radyatörü ve termostatı değiştirdim baya eskidikleri için su kaynatmayı kesti fakat hararet devam ediyordu. Ankara'ya dönüp serviste durumu anlatınca kapağın 0.9 bar olması gerektiği söylendi ve yeniden değiştirdim. Sorunum şimdilik çözüldü gibi. Ancak bar farkı bu sorunu yaşatırmı gerçekten ?

Not : Araç bakımlıdır.

Bir soruda MSC ye soralım o zaman.

Bu araca yukarıdaki temizlikleri yaptırdıktan sonra yazılım attırmayı düşünüyorum. Ustalar yapma yanarsın, işi yapanlar ise durduğun kabahat diyor. Bir kaç yazını okudum ancak tereddütlerim var KM den ötürü. Eğer ki önerirsen Ankara'da bu iş ile görüşebileceğim ve yaptırabileceğim bir tanıdık var mıdır?

2. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    300bin km.
    emme-araborular-egr-cooler temizletin.contalama arıza yakmıyorsa egr yi contalayın.

perf.düştüğündeki ha ısısı ile,iyi olduğunu düşündüğünüz hava ısısı ne durumda oluyor.buarada klima açıkmı kapalımı

bu durumdaki araç için bende pek yazılım tavsiye etmiyorum.zaten hararet sıkıntınızda varmış,yazın ciddi sıkıntı çıkarabilir yazılımda.

crdi ciddi ısı üreten bir ünite

3. ozturkmesut

ozturkmesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Mesut ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Klima kullanmadım ancak aksi gibi çekiş aşırı düştüğünde gece ve serindi, çekiş normalken gece serinde de öğle sıcağında da kullandım sorun yoktu.
    Harareti serviste test ettirdim araç ile 4 viteste 160 km civarı hıza kadar çıktılar ve 10 dk civarı o şekilde kullandılar sorun olmadı anlamadık bizde motor yada devir daim olsa çoktan belli ederdi kendini diye düşündük önlem olarak hortumlar radyatör ve termostatı değiştirdim aklımdaydı zaten iyi oldu. Birde bu harareti sadece bende yükseltiyor. Kaç usta gezdim ise hiçbirisinde yapmadı. Sürüşümle ilgili mi acaba 3 silindirli diye normal dizellerden daha bir farklımı kullanmak gerekiyor acaba :S ha bu arada birde yarım gaz ile dip gaz arasında hiçbir fark yok bunun sebebi nedir acaba

Contalama olayını anlamadım ?

Bu Sayfayı Paylaş