LPG KABLO

Elantra Yakıt Tüketimi Raporu (LPG)

'Elantra Forum - Club' forumunda hakanerdogan tarafından 30 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Sabahattin

Sabahattin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,295
    Ad Soyad:
    Sabahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Malesef hiç kimse cevap vermiyor :(

2. Sabahattin

Sabahattin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,295
    Ad Soyad:
    Sabahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Aracım geçen hafta geldi, dün Lovato Easy Fast OBD II taktırdım.
    Benzin göstergesi aptallaştı, göstergeler araba gazda gitmesine ramen sanki depoda yakıt bitiyormuş gibi gösteriyor, depo minimum lamba yandı, 50 tl benzin koydum gösterge kımıldamadı, 10-15 dk sonra ışık söndü fakat gösterge bir çizgi, bu sabah baktım gösterge dört çizgi olmuş, ama gidilecek mesafe depo yarım olmasına ramen halya 55km yazıyor.
    LPG taktırınca neden böyle oldu anlam veremedim ?:RpS_ohmy:

Bu arada LPG'de denedim çok kısa bir mesafede araba 180 yaptı, gidişinde problem gözükmüyor, normal kulanımda sarsıntı vs yok.
    Ölçüm yapmadım, yarın sızdırmazlık, perşembe muayene, cuma ruhsat ve kasko yaptırabilirsem uzun yola çıkmayı planlıyorum, o zaman yakıt tasarufundan da bahsedebilirim.

3. kankiii

kankiii Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    99
    Ad Soyad:
    oğuzhan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    bende kabataslak bir hesapla aracına tüp taktırmanın telafisi yaklaşık 15000 km civarını buluyor

4. Sabahattin

Sabahattin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,295
    Ad Soyad:
    Sabahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Gösterge halya dört çizgi, ama gidecem mesafe 0 km, bugün aracın ortalama yakıt tüketimi (anlık gösterge değil) 5,5 l/100 gördüm, geçilen toplam mesafe 25 km.(LPG'de kullanım)

5. Sabahattin

Sabahattin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,295
    Ad Soyad:
    Sabahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    1o lt gaz koydum, ortalama yakıt 8,3 geldi (şehir içi/şehir dışı karışık)
    Hamzabeyli gümrük 37 lt full . Hamzabeyli- Çorlu- Çorlu şehir içi (50 km)- İstanbul (Kartal koşuyolu sabaha karşı 04:00 çıkış)- dönüşte FSM tüp bitti.
    Geçilen mesafe 390 km. (otobanda ortalama 130 km/h 120 arasıra 160 ama genelde 120) neredeyse 10 lt/100 km.
    Nekadar hız okadar LPG, anlayacanız her şeyin bir bedeli var.

6. hakanerdogan

hakanerdogan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Hakan Erdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Uzun bir ara giremedim foruma vakitsizlikten, geciken cevaplar için üzgünüm ama retro olsun, dereden çok sular akmıştır eminim ki :)

1) Oldukça sakin bir kullanıcıyım, 2000 dev/dak +- 200 dev/dak gezer.
    2) Sıfır alırken bayi garantisi ile takıldı.
    3) Garanti duruyor, hatta faydalandım, kesin bilgi yani.
    4) BRC 2 yıl garanti veriyor, fakat size motosikletini söküp dağıtmış, motor subaplarımı ustayla birlikte elini atıp değiştirmiş biri olarak naçizane bilgiler aktarayım bu hususta belki işinize yarar.

LPG zararlı bir yakıt değildir. Fakat farklı bir kullanımı arz eder.

Herkesin bildiği ısı dayanımı az olan subap mevzusu bu işe ana etken, üstesinden gelinebilir.

Bir kaç hint;

-LPG'de yüksek devir çevirmeyin.
    -Yaz aylarında sıkışık trafikte uzunca süre LPG'de dur kalk yapmayın.
    -Tankı sonuna kadar boşalasıya dek kullanmayın
    -Ara sıra ise benzine kaliteli katkılar koyarak "benzinde" devirli kullanın.

Şöyle ki, Benzin kurum yapan bir yakıttır, hemen bir fotoğraf paylaşayım, bu fotoğraf subap yiyen motosikletime ait, 4 silindirli, 4 boğazlı Mikuni quad karbüratörlü, çok çok sağlam addedilen hava+yağ soğutmalı Suzuki GSF 1200. Bir otomobil motorundan eksiği yok, fazlası var ;)

İçerdeki kurum o kadar fazla ki, motor 37 bin km'de, orjinal. Subaplar titanyumları ile değiştirildi fotosu yok ama normalde simsiyah gözüken silindir kafaları krom gibi parlayan bi renge sahip, durum o kadar kötü yani :)

Bu motorun bu hale gelmesinin nedeni sürekli düşük devir kullanım, bu makinelerin biraz da kaderi böyle, normalde 6-7 bin devir bandında kullanılması gerekiyor, redline 13 bin devirde, o yüzden garip karşılamayın, yanı arabanın 2500'ü gibi. Hava+yağ soğutmalı ve çelik contalı olduğu için hiç hararet yapmayan bir yapıda fakat su soğutmalı olsaydı, çoktan yatak sarmıştı.

Gelelim ne anlatmak istediğime, LPG ile belli bir kullanım ömründen sonra "gardiş subaplar gidiyomuş" kültünün nedeni şu, her ne kadar LPG temiz ve kurum bırakmayacak bir yapıda olsa da araba soğukken benzinde çalışır ve blok soğukken en verimsiz, AFR'nin en zengin ayardaki karışımı motor ısınana kadar ateşlemeye devam eder, işte bu da en çok kurum oluşturan evredir.

Kurum oluşumunun advers etkisi ise egzos subabının etrafını çevreledikten sonra başlar. Silindir hava+LPG karışımını emdi, alt ölü noktadan üst ölü noktaya çıkarak sıkıştırdı, emme subabı kapandı, buji çaktı, kompresyon ile silindir indi, egzos zamanı ile silindir tekrar çıkacak ve sıcak gaz egzos subaplarının etrafından çıkacak, yani en çok ısıya egzos subapları maruz kalacak, fakat etrafı kurumlu.

Heh, kurum da yapısı gereği ısı muhafaza eden bir yapıdadır köyde çocukluğumuzdan hatırlarım, soba borusunu evin her yerinden geçirmeye çalışırlardı, ısıtır diye, aslında o metal değil, içerdeki is ve kurum ısıyı tutar, hatta bacayı boruyu temizlerdik, ısıtmazdı tekrar islenene kadar :)

Demem o ki kurumlanmış subap ısıyı emiyor, motor çalışırken sürekli bünyesinde barındırıyor ve kapandığı zaman prensibine aykırı biçimde subap kendi ısısını silidir kapağına iletemiyor, zira kurumlandığı için bir nevi sıcak izolasyonu yemiş oluyor. Kapanan subap, motor kapağına dokunsa çıplak şekilde ısıyı iletecek, zira soğutma suyu kapaktan geçiyor zaten ;) Bu da milyarlarca hareket, ısı vs... subapları bozuyor :)

Yani sonuç olarak subaplar ne kadar temiz, LPG o kadar sorunsuz.

7. hakanerdogan

hakanerdogan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Hakan Erdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yok öyle bir şey :) Ama öyle sanıyordum ben de.

LPG'de LPG, benzinde benzin yakıyor :)

8. alper4159

alper4159 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Alper Fidan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Peki o subapları temiz tutmak için ne yapıyorsunuz ya da yapmalıyız?

9. hakanerdogan

hakanerdogan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Hakan Erdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Dediğim gibi ara ara katkı koyup benzinde gazlamak :)

10. Sabahattin

Sabahattin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,295
    Ad Soyad:
    Sabahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Lpg'li Yeni Elantra sahibi arkadaşlar, sizlere bir sorum olacak.
    Arbanın deposu FULL ben arabayı LPG'ile kullanmama ramen benzin deposunda yakıt bitti gözüküyor, daha önce'de aynı durum oldu, depoya 50 tl benzin zor koydum.
    Araç LPG'de ikene benzin yakıyormuş gibi depodan benzini eksiltiyor buna çare var mı, tekrar benzin alanakadar da resetlenmiyor [​IMG]
    Depoda nekadar benzin olduğunu geörmek için tekrar arabanın akü ucunu sökmem gerekiyormuş, fakat ozaman otomatik şanzıman'da sapıtıyormuş, (daha sonra kendine geliyormuş fakat ilk kullanımda hepey saçmalıyormuş)
    Buna alternatif çözüm nedir ?

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    benzer durumlar bazı modellerde mevcut mesela benim aracım ibreyi sıfırlamıyor ama gidilecek mesafeyi sıfırlıyor zamanla full depo ama mesafe - - - görüüyor. admiralarda sanırım ibre benzin olsada iniyor. ben net bir çözüm görmedim ama araştırmak lazım vardır belki forumda konusu

Bu Sayfayı Paylaş