LPG KABLO

Elantra Otomatik Geri Kaçırma

'Elantra Forum - Club' forumunda Kartal19 tarafından 12 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Kartal19

Kartal19 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Muammer Durmuş
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bugün telefonda birkaç servise sordum.
    Genel olarak otomatik elantralarda eğimine göre yokuşlarda kaçırmasının normal olduğunu söylediler. 2013 otomatik elantrada yokuş kalkış desteği var mı soruma ise tam bir cevap veremediler.

2. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Naçizane ben de bildiklerimi yazmadan duramıycam. Yokuş kalkış sistemleri daha yeni sayılabilecek bi teknoloji ve araçların fren sistemine etki ederek çalışan ve daha çoğu araçta olmayan ya da opsiyonel olan bir sistem. Genellikle de otomatik araçların yokuş kalkış performanslarına karşı manuel araçlar için icat edilmiş gavur icadı :).
    Tork konvertörlü (tam otomatik) araçlar yokuşun derecesine göre geri kaçırır ya da kaçırmaz.Şöyle misal vereyim.
    Otomatik vites D-1-2-3 gibi konumda iken
    düz yolda freni bıraktığınızda ileri doğru harekete geçer
    %20-25 derecelik eğime kadar yokuş olan yerlerde yine ileri doğru yavaşta olsa gider
    %20-25 dereceden %30-35 derecelik eğime kadar yokuş olan yerlerde yerinde sabit kalır
    %30-35 dereceden daha fazla yerlerde ağırdan ağırdan geri geri gider.
    Şayet diyelim ki %10-15 lik hafif bir eğimli yerde geri kaçırma varsa şanzıman içindeki teflon contalardan sistem içinde yağ kaçırdığından basınç düşmesi vardır. Yani yavaş yavaş arıza moduna geçmeye başlamıştır.
    Bir de tork konvertörlü (yağ basıncıyla hareket üretmeyen) olmayan otomatik araçlar var. Duologic şanzıman, dsg şanzıman gibi bildiğimiz kuru baskı balataya sahip ama vites değişikliklerini robotize bir sistemin yaptığı otomatik araçlar. Onlar hakkında bilgim yok.

3. joker_06

joker_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    124
    Ad Soyad:
    İbrahim akinci
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Emre bu dedigini benim erada denesem olurmu pek kacirmiyor ama dik rampalarda bikac santim kacirdigi oluyor

4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

benim aracım auris, şanzıman yarı otomatik. hiçbir yokuş destek sistemi yok.
    frenden ayağınızı kaldırıp gaza bassanız bile araç vitese geçene kadar geriye doğru kayıyor. en küçük yokuşta bile kayıyor, en az yarım metre.

5. aytekin61

aytekin61 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    aytekin turhan
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    halil bey auris için serviste 10binde bir kalibrasyon yaptırın araç tam otomatik gibi kalkar. yıllarca kullandım. elentraların geri kaydırma sorunu için şunu söyleyeyim: 2014 e kadar yokuş kalkış destği yok. 2014 den sonraki ful paketlrde var. araç gücü nispetinde yokuşta direnir. zor kayar. lpg li ise daha kolay geri kayar. ancak bu bir kaçırma değildir. şanzıman sizi tutar, hafif hafif geri gider.

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

aurisin şanzımanıyla alakalı çok ayrıntılı işlemler yaptırdım. araç beni birkaç kez yolda bırakacak kaar şanzıman arızası yaptı.
    tamiratını yaptırdım. hatta baskı balata da değişti, bu sırada kalibrasyon yapıldı.
    bu şanzımanın tam otomatik gibi kavraması imkansız, çünkü yazılımda gecikme verilmiş,
    kullanım sırasında alışkanlık kazanınca küçük yokuşlarda geri kaçırmıyor, ama yokuş biraz artınca geriye doğru gidiyor

aytekin61 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş