LPG KABLO

elantra cd çalar

'Elantra Forum - Club' forumunda 354270 tarafından 15 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. loverbadi

loverbadi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

2004 model Hyundai Elantra da, FM transmitter özelliği bulunan 7" lik navigasyon cihazı kullanıyorum. Bildiğiniz üzere cihazın FM transmitter özelliği aktif edildiğinde cihazdaki tüm sesler (Video - Müzik - Navigasyon sesi) belirlenen frekans üzerinden radyo araclığıyla arabanın ses sistemine aktarılıyor. Fakat gerek FM bandındaki parazitlerden gerekse bu tür çin malı navigasyon cihazlarının FM transmitter özelliğindeki dandiklikten dolayı aktarılan bu seste hangi frekansa ayarlarsan ayarla süreki parazit (hışırtı) oluyor.

Bu durum bazıları için önemli olmasa da benim gibi yüksek müzik kalitesi beklentisinde olanlar için kesinlikle kabul edilebilir değil.

Geriye tek seçenek kalıyor o da navigasyonun kulaklık çıkışından iki ucu erkek jack olan bir kablo ile navigasyondaki sesi oto teybine (CD çalara) aktarmak. Fakat 2004 Elantra kaset çalarının (CD çalarının) ön tarfında AUX (dışarıdan ses bağlantısı için jak girişi) yoktur. Acaba diyorum CD çaların arkasında ses girişi yapabileceğimiz bir konnektör veya kablo yani kısacası AUX girişi var mı?

Eğer böyle bir giriş varsa mükemmel olur neden mi? Şöyle bir şey yapacağım. Teybin arkasından AUX girişine bağladığım kaliteli stereo bir kablonun ucuna jak yuvası bağlayacağım. Bu jak yuvasını da teybin köşelerinden birine eğreti duymayacak şekilde sabitleyeceğim, böylece ister navigasyon ister mp3 çalar, dvd çalar her ne ise ses sisteminden hiç ses kaybı olmadan ses elde edeceğim.

Evet arkadaşlar sanırım maksadım ve sorum anlaşıldı.

Bu çözüm hemen hemen herkesin işine yarayacak bir iş. FM transmitter yerine bu çözümü şiddetle tavsiye ediyorum. 7 inch lik navigasyonda film izlerken FM transmitterla elde ettiğim seslerden sezinlediğim şu ki, o kadar parazite rağmen filmdeki tüm sinema efektlerini basları tizleri alabiliyorum, bir de şu sesi kabloyla kayıpsız aktarsam manyak olur gerkeçten. Çünkü elantranın ses sistemi gerçekten müthiş.

Not: Bazıları teybi sök bak diyecektir ama nasıl söküleceğini bilmiyorum. Bir de bilen birileri varsa sökmeye gerek kalmaz diye düşündüm. Varsa böyle bir özellik, sökme işine o zaman bakarız.

2. zekai06

zekai06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    dediğinizi anladım çok güzel bi plan ancak üzülerek söylemeliyim ki elantranın teyplarinde aux çıkışı yok bunlar daha önceden de tartşıldı... amfi takılmak için çok yerde araştırdım ama öyle bir çıkı yok ama teybin çıkarılması çok basit ön küllüğün altındaki 2 civatayla birlikte gösterge kısmının üst tarafındaki vidaları söküp ön paneli söktükten sonra teybin 4 civatası sökülüyor olay bundan ibaret...

3. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    elantranın cd çalarının arkasında yer alan cd changer çıkışından (yuvarlak şekilde olan) aux girişi yapılabiliyor. nasıl yapıldığını sorarsanız orasını bende araştırıyorum ama yurtdışındaki forum sitelerinden araştırdım kablosunu da gördüm.

4. zekai06

zekai06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    servis manuellerinden indirdiğim tamir bakım klavuzundan fotolarını çektim koymak istiyorum şu fotoğraf yüklemesini bir türlü yapamıyorum sökme takma işinde yardımcı olur... ayrıca bende fm transmitteri aldım gayet memnunum birazcık uğultu var ama belli belirsiz uzun yolda daha kullanışlı benim radyo zaten çok çok iyi çekmiyor arka cam değiştiğinden dolayı... ama genel olarak memnunum...
    Düzenleyen : zekai06

5. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    elantranın cd çaları h260 diye geçiyor onun servis kılavuzunu bulabildiniz mi?

6. zekai06

zekai06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    mürsel hocam bysezer e cevabı sen ver ama sayın by sezer şu an yazı yazdığınız başlık elantra cd çalar... elantralarla ilgili yüklüce bir bilgi topluluğu sitede mevcut elantraya girip başlıklar altında yazılan yorumları okuyabilirsiniz emin olun çok çok fazla bilgi bulacaksınız...
    mürsel hocam teybin markasına yada modeline göre bulamadım ama servis manuellerinde teybin arkasını soketi anten girşini ve soketteki kabloların görevlerini yazmışlar ben ordan baktım...

7. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    ben gerekli uyarıyı yapıp mesajı sildim.

baktığınız yerin bir linki varmı acaba?

8. zekai06

zekai06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    mürsel hocam elantraların servis manuellerini önceden indirmiştim ben sanırım yüklü olan yer bloke olmuş servis manuellerini kimse göremiyor ben indirdim önceden oradan bakıyorum... pdf olarak indirmiştim...

9. merikemal

merikemal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Şöyle birşey öneriyorum denemekten zarar gelmez;
    Bendede aynı sorun vardı önce DMC marka cd ye sarkıları attım baktım cd calar error verıp gerı atıyor, sonra başka bi marka cd deneyim dedim PLM marka bi cdye aynı sarkıları attım denedım cd calar kabul etti çalıyor.
    Cd yi windows media playerde yazdırdım dene sende farklı cd markalarını işine yarayacaktır diye düşünüyorum

10. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Trying to buy / make an AUX adapter for my stock Hyundai H260 head unit. Can't seem to find one anywhere, but found a pinout for the 8 pin DIN. So far my ideas include:

1) Get lucky, and find one premade for sale
    2) Buy new HU (but this one is acceptable)
    3) Use FM modulator (yuck)
    4) Make one!

I found (on the Hyundai website, their webtech site is great!) a pinout:

1) R
    2) CD ON
    3) BUS
    4) B+
    5) M.Ground
    6) N.C.
    7) L
    8) A.Ground

I assume that R, L & A.Ground are needed for the input lines, easy enough. CD ON looks useful... is this to signal the radio, or for the radio to signal the changer? If it is to signal the radio, would applying 12V work? If it is to signal the changer, would grounding it (w/ a resistor maybe?) make the radio believe that there is a changer? I assume that N.C. is not connected, but what is B+ and M.Ground? I hope that I wouldn't have to reply to any signals on the bus pin to trick the radio, would I?

Anybody with any experience (or documentation!!) that could help me understand what might be necessary?

Thanks!

bu mesajı birisi düzgün çevirirse sanırım herkes için bir aux girişi olacak

11. zekai06

zekai06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bende cd markası seçmiyor nero da yapıyorum cd leri hiçbir sorun yok sizde neden oluyor acaba... cd okuyucusu tozlandı ve hassaslaştı mı acaba...
    loverbadi arkadaş orjinal cd çaları çıkar başka bir cd çalar tak satarken tekrardan sökersin en güzeli böyle olur bence...

12. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  13. zekai06

zekai06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bizim teyplerde böyle bir giriş mevcut değil ki ne arkasında ne önünde ama yurtdışı modellerinde hem cd hem kaset hemde radyo kombinesi olan büyük teyplerinde varsa onu bilemem...

14. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,293
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz

Cd-changer'dan bağlantı yapmış sanırım, bunun için hazır kablolar olması gerekiyor.

15. zekai06

zekai06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    mürsel hocam benim indirdiğim sizin yayınladığınız servis manuellerine göre bizim teyplerin arkasında böyle birşey yok ama siz teybi sökmüştünüz daha iyi bilirsiniz...

16. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,293
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
  17. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    serdar hocam 2 saattir bunu araştırıyorum. kablo satılıyor ama biz nasıl yapacağız acaba? sorun şu ki cd çaların cd changerı aktif hale gelmesini anlaması gerekiyor. yani cd tuşuna basınca cd changer çalışıyormuş gibi hareket edecek. bazıları araya direnç koymaktan ve 6 volt elektrikten filan bahsetmişler. sence cd changer nasıl bir sinyal gönderiyor olabilir acaba?

18. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bizim teyplerdecd changer girişi var o konuda sıkıntı yok.

19. zekai06

zekai06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    o zaman amfi de takılır oda iyi olur :)

20. sebastian-0505

sebastian-0505 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu sitemi kullanan arkadaş var mı? ben bu sistemi bir oto teyipçiye anlattım ama olmaz o dedi.. asdece amfi kullanılabilir... dedi biz 3.5mm çıkışlı her cep telefonu, ıpad, mp3 player da kullanmak istiyorum unun için sordum kullanan var mı?.....

Bu Sayfayı Paylaş