LPG KABLO

Dpf Hakkında

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda cakmamuhendis tarafından 1 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. cakmamuhendis

cakmamuhendis Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ufuk özdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Öncelikler tüm forumdaşlara selamlar.
    6 aylık 2013 i20 1.4 crdi kullanıcısıyım; foruma yeni üye oldum.

Aracımızda bildiğimiz gibi dpf mevcut. Aracı genelde şehir içi ve 15km git gel olarak 30km günlük yol yaparken kullanıyorum. Araç genelde tam olarak ısınıyor ve bu yolun 5kmsi otoyol olarak devirli kullandığım bir rota.

Ancak her hafta takriben 200km de bir rejenerasyon yapmaya başlıyor. Bu rejenere işlemini sürekli anlık yakıt tüketimine bakarak, araç viteste ayağımı gazdan çekerek anlıyorum. Örneğin 3. vites araç 2000 devirde ayağımı gazdan çekiyorum, normalde anlık yakıtın sıfıra düşmesi gerekirken; sürekli ileri geri hareket ediyor. Anlıyrum ki rejenerasyon başlamış. Bazen öyle bir anda, tam mahallede başlıyor ve imkanı yok otoyola dönemiyor ve kontak kapamak zorunda kalıyorsunuz.

Ben bir ritüel olarak her hafta 20dk 2.5-3 bin devir arası sürerek bu rejenere işlemine ansızın yakalanmamak için yapıyorum. Genelde de başarılı olabiliyor; ancak bazen yine ansızın beni yakaladığı oluyor.

Temizlik işlemi yaptırsam da aynı şeyin başıma geleceğini biliyorum, bu nedenle iptali konusuna kafa yormaya başladım. İptal konusuna da pek sıcak değilim ama mecbur kalıyorum artık.

İptal yaptıran arkadaşlar var mı? İptal sonrası duman atma veya başka anormallikler gözlemleyenler var mı?

Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.

2. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Youtube de Anlatan Adamlar isimli klas bir otomobil kanalı var . Geçenlerde dpf ile de ilgili bir anlatım ve bilgilendirme yaptılar . Tavsiye ederim .

adgny, SeçkinTürk ve cakmamuhendis bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hem yazılımdan iptal edilmeli hem de içi boşaltılmalı.
    eskiden dpf olmayan crdi motorlar kesinlkle duman çıkarmazdı. ama yazılıma göre duman çıkarma ihtimali var. bu durumda en önemli kısım yazılım oluyor. kime yaptıracağınızı iyi araştırın. mutlaka referanslara göre karar verin.

cakmamuhendis ve erhancakmakk bunu beğendi.
  4. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    eksozdan dpf yi iptal edip beyinden off yapmazsanız.dpf de bir sıkıntı var diye düşünüp rejenasyon yapar ve çiğ mazot atar.

yani beyindende iptali şarttır.

dizel araçlarımda dpf-egr iptal ettirip sıkıntısız,sorunsuz kullanırım.

cakmamuhendis bunu beğendi.
  5. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    getz 1.5 crdi vgt üniteyi 2cr ankara firmasında yazılım yaptırdım,ne duman nede herhangi bir sıkıntı ile karşılaştım. tavsiye ederim.

6. cakmamuhendis

cakmamuhendis Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ufuk özdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Verdiğiniz bilgilendirmeler için teşekkür ederim dostlar. Anladığım kadarıyla, sağlam temiz bir yazılım şart. Bu konuya odaklanmalı. Ayrıca bir ihtimal daha var ve bu aklıma daha fazla yattı sanki.
    Dpf'yi yerinden söküp, araya boru koyarak dpf ye herhangi bir zarar vermeden çıkarma işlemi. Bu sayede istersem geri yerine koyabilirim. Mantıklı mı sizce bu :)

mektuplar ve gogo46 bunu beğendi.
  7. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    dp yaptırıcaksınız.gayet mantıklı

8. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,201
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Cahilliğimden soruyorum dpf egr iptali yakit tasarrufu için yapilan bir işlem mi?

mektuplar ve cakmamuhendis bunu beğendi.
  9. cakmamuhendis

cakmamuhendis Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ufuk özdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Estağfurullah ne cahilliği kardeşim. Çok çok yakıt tasarrufu için denemez; ama gerek aracın performansını arttırmak, gerekse dpf gibi tıkanık sorun çıkaran parçaları ortadan kaldırmak dizel kullanıcıların işine geliyor.

Egr valfi motordan çıkan egzoz gazının bir kısmını (bunu motor beyni belirler) tekrar motora göndererek yanmasını sağlar. Dpf ise, en son tamamen yanmış olan egzos gazının içerisinde bulunan zararlı gazları filtre eder. Aslında bu iki ürünün temel amacı, yanma sonrası oluşan NOx gazının mümkün olduğunca az salınımı sağlamak ve emisyonu düşürmektir.

onurforces bunu beğendi.
  10. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,201
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Cvp icin tesekkurler. Bunlari iptal edenler egzos muaynesi veya normal muaynede sıkıntı yaşamıyolar mı?

mektuplar, cakmamuhendis ve Under Ground bunu beğendi.
  11. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Peki dpf yi çıkarınca muayenede sıkıntı olmayacak mı ? Emisyon değerlerini tutturabilecekmisiniz ?

mektuplar ve cakmamuhendis bunu beğendi.
  12. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Egzoz muayenesi artık araç muayenesinde hafif kusur olarak geçiyor . Polislere yakalanırsanız cezası okkalı ama :)

13. cakmamuhendis

cakmamuhendis Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    ufuk özdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    DPF muayenede fiziki olarak kontrol ediliyor şu anda. Eğer ki dpf kutusu yerinde değilse muayeneden geçirmezler. Bu nedenle iptal işlemini genelde, dpf kutusunu yere indirip taş motoruyla kesip; içini matkap vb. yöntemle tamamen boşaltıp sonra tekrar kaynatıyorlar. Geçen de İstanbul Kadosan'da sorduğum egzozçu bu işlemi de yapmadığını, kenardan delip boşalttığını söyledi.( Nasıl olur bilmiyorum:)

Bir diğer yöntem, dpf'yi söküp araya boru vb. bir nesne kaynatıyorlar. Bugün egzozçuya bu işlemi de sordum. Amacım, dpf'yi kırdırmadan; istediğim zaman yerine takmak. O da; elimde boş dpf kovanı var istersen takarız, 1500 tl+ yazılım dedi. :D

Emisyon değerleri konusunda, çok az bir fark oluşuyor diye yazanları gördüm. Bu kadar kişi iptal ediyorsa çok da farketmiyordur diye düşünüyorum.

14. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Uygulanabilirlik açısından bir sorun yok gözüküyor. Ama uygulamanın kendisi ve sonucları etik ve ahlakî olarak hoş değil bence .

SM-J400F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil ŞAHİN bunu beğendi.
  15. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    sağlıklı crdi emisyonu tuturur.değerler daha düşük bile çıkabilir.

tecrübeyle sabit

buda DP

16. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Bizim mahallede yıkanmamış kacak kömür kullanıp bütün mahalleye kurum yağdıran ve bu yüzden araba yıkamaktan soğutan bir teyzemiz var . Heralde dpf siz dizelde ciğerlerimize aynı etkiyi yapıyordur.

17. SeçkinTürk

SeçkinTürk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Ad Soyad:
    Seçkin Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Gogo ya katılıyorum,
    Herşey prosedüre uygun yapıldıktan sonra dpf si olmayan ya da boş olan yazılımı düzgün atılan bir dizel aracın emisyon değerleri, dpf li dizel araçtan daha düşük bile çıkabiliyor. sağlıcakla..

18. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Peki o dpf nin tuttuğu çevreye zararlı katı partiküller ne olacak ? Onları da çevreye ve insanlığa armağan mı edeceğiz ?

Son düzenleme: 2 Mart 2020
  19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    eksoz karbon salınımı ve eksoz emisyon kuralları yeni üretilecek otomobillerde her geçen sene biraz daha sıkılaştırılır, 2020 model bir otomobilin eksoz sisteminde bir sürü modifikasyon olsa bile 2015 hatta 2010 model gibi daha eski modellerden kat kat daha temiz eksoz gazı çıkartır.

Bu durumda eski model veya bakımsız arabaya binmek hatta her sene çevreyi koruma amaçlı yeni üretilmiş otomobil satın alıp model yenilememek te etik olarak kötü olacaktır:) değil mi:) her sene daha temizi çıkıyor neden çevreyi kirletiyorlar eski arabaları kullanarak ? eskiden 1990 larda 2 litre motorlar ile alınan güçler artık 1.5 - 1.3 litre motorlar ile alınıyor bunun bir sebebi de yukarıda dediğim gibi sürekli sıkılaştırılan emisyon kuralları, yani eski motorların kullandığından daha az yakıt ve daha çok hava ile daha yüksek silindir patlama basınçları elde edip daha verimli yanma oluşturarak hem daha temiz eksoz gazı hemde daha çok güç elde etme mevzusu gibi bir hedef tutturulması gerekiyor bir yerden sonra bu hedefi tutturmak için ekstra olarak katalizör, egr, dpf, adblue gibi şeyler işin içine dahil edilmek durumunda kalıyor. İşin kötüsü bu mevzunun daha ileriside yok daha ilerisi ise tamamen elektrik veya hidrojen:)

10 sene önce mesela sallıyorum: 1000 litre eksoz gazında 50ppm karbonmonoksit gazı kabul gören değer iken şimdilerde bu değer belki 1000 litre eksoz gazında 10-15ppm lere düşürülmüştür. Euro 3, Euro 4, Euro 5 şeklinde belirtilen özellik motorun emisyon standartlarını belirler. Euro sayısı yükseldikçe o motor daha temiz eksoz gazı verir. Euro 6 bir motorun çıkardığı gaza göre Euro 3 bir motorun eksoz gazı çok daha ölümcül eksoz gazları üretir.

bu işlerin kurallar gereği otomobil üreticileri ve araç muayene mevzuatı gibi denetleyen kuruluşlar tarafından sıkı tutulmasının tek amacı trafikte gezen araçların duman konusunda iyice kontrolden çıkıp hepten deli gibi duman atmasını önlemek:) ama iş sadece eksozda dpf de yada egr de bitmiyor:)

Mesela 2006 dan 2011 e kadar üretilen crdi lerde dpf yok daha eskilerde turbo bile yoktu o zamanlar kaç üretici dpf li dizel otomobil üretiyordu ki? şimdiki crdi lerde adblue sistemi, dpf, egr, hepsi var.

Bu mevzu bilimsel ve kanuni açıdan ülkemizde nasıl işliyor dersek? bizde eksoz muayenesinde sadece karbonmonoksit salınımı ölçülüyor halbuki eksoz gazında binbir çeşit madde bulunur su buharı, karbondioksit, azot oksit, katran, yağ buharı, kül vs. eser miktarda yada bol miktarda bu maddeler ve daha niceleri bulunur. Bu yüzden egr ve dpf iptal edildiği zaman eksoz muayenesinden geçme yada geçmeme mevzusu dpf ve egr den daha ziyade motorun düzgün ve iyi bir yanma çıkarabilmesine bağlı, yani eksozdan atılan gazın içinde çiğ ve yanmamış yakıt olmayacak onun haricinde susturucu katalizör hepsini sökün eğer motor verilen yakıtı tamamen yakıp içinde hiç yanmamış yakıt kalıntısı bırakmıyorsa eksoz muayenesinden geçer:) Yanmamış yada yetersiz yanmış yakıt karbonmonoksit değerini arttırır.

egr si dpf si iptal edilmiş bir otomobil olsa olsa model olarak bir kaç sene geri gitmiştir Euro 4 motora sahipse Euro 3 falan olmuştur başka da birşey olmaz:)

Avrupa ya ihraç edilen modellerden farklı olarak bizde satılan sıfır km Clio 4 dCi ların egr valfinin fabrika çıkışı kör tapa ile kapatılmış olarak satıldığı günleri unutmadık:) Avrupa ya giden modellerde egr ler takılı idi.

20. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Valla eren ben senin kadar yazmaya üşeniyorum kusura bakma . Direk söyleyim . İnsanları kandırmayı sevmem , illegaliteyi sevmem , hele kendi uyanık davranıp başkalarını saf yerine koymayı hiç sevmem . İsterse egzozundan gül yağı damlasın. Ortada bir aldatmaca var . Ben ip gibi dümdüz olmaya aşık bir adamım. 2000 model aracima da zamanında gidip kat almış adamım . Ben bilmiyor muydum gidip kiralık kat taktirip muayeneden geçmeyi.

Bu Sayfayı Paylaş