LPG KABLO

Dizel - kışın yakıt donmasına karşı ne yapmalı

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda centrinopol tarafından 20 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Arkadaşım shell yetkilisi ve shell yakıt ölçüm aracını istayonlar kendi mefaatince kullanbiliyormu? Kendiniz demişsiniz shell hassas işte hasas olunca yapılan uygulama?

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    anlamaya çalıştım ama anlayamadım, ne yazıyor yukarıda? dizelin içine benzin katkısının yakıt ölçüm aracıyla alakası nedir?

3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    her ikisi de aynı eurodizel değil,
    kimin yaptığı ölçüme ne kadar güveneceğiz. ben aynı yolu aynı hızda giderek 230 kmlik şehirlerarası yolda ölçümler yaptım. daha kalın(koyu, viskozitesi yüksek) yakıtların daha az yaktığını kendime kanıtlamaya çalıştım ama hep aksi sonuçlar aldım. benim aracımda kalın yakıt kullandığımda araç daha fazla yakıyor.
    hem sizin kullandığınız era vgt dizel hem de benim kullandığım getz vgt dizel yakıt sistemi olarak ince yakıtları seven, performanslı motorlar. belki reno < Fransız markalarını boykot ediyoruz > ya da vw dizelleri kalın yakıtla daha iyi gidiyor olabilir.
    shell gtl, şuanda yeni bir tekniği kullanıyor, kullanım amacı ve özgün fonksiyonu eurodizelden daha başka. kirlenmiş motorları temizlediğini iddia ediyor. yeni bir teknoloji olduğundan yüksek fiyatla ve reklamla pazarlanıyor. aradaki fiyat farkı da az değil.
    şimdiye kadar ağırlıklı olarak eurodizel kullandım, sadece denemek için euro olmayan yakıt aldım. son 6 aydır sadece eurodizel kullanıyorum. sabahları -19 derecede marşa bastığımda aracım hiç ama hiç zorlanmadan çalışıyor. aynı mahallede yaşayan hyundai kullanan komşularım defalarca akü bitirdi.

4. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Değerli arkadaşım siz sordunuz yine siz alayamadınız. Siz dediniz siz benzin katılmasını shell türkiye mi yaptırdı dediniz yoksa istasyon yetkilileri mi? Bende de dedim ki yakıt ölçüm aracı shellin ölçtüler biçtiler ve istasyonda sevk edilen tankerden kaynaklı shell ile alaklı bir problem olduğunu kabul ettiler depom dolu oluncada içerisine benzin kattılarak içindeki yakıtın kullanabileceğimi +5000 Tl lik akaryakıt ve bu süreç içerisindeki motor arazılarının shell türkiye garantisinde olduğunu yazılı tahattüt ettiler...Umarım anlaşılmıştır.

5. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Her ikiside aynı euro dizel demedim her ikiside euro dizel dedim piyasada artık kırsal yok motorin olarak satılan dizeller artık euro dizeldir dedim. http://www.tupras.com.tr/detailpage.tr.php?strProductKey=403&amp;lRedirectPageID=145 Bu link tüpraşın piyasaya verdiği mazot değeridir.Firmalar tüpraştan alır ve kendi marker ve katkıları ile farklı isimler altında katkılı ve sadece marker katılımı ile sade olarak verirler...OPET istayonları neden tek motorin satıyor? TÜPRAŞ ve OPET KOÇ grubuna ait dikkatinizi çekerim.Ben shellin fullsave dizeli ile uzun km yapıyorum ve fazla para ödemiyorum. Aracım 2007 ve 115.000 km ve aynı istasyondan alıyorum enjektörlerimde ya da yakıt sistemimde arızam yok aldığımda beri sadece gerekli olan yağ değişimlerini yapıp biniyorum...Ben daha da fazla para vermem arkadaş...Bu ay passatım geliyor onda da aynısı piyasada TÜPRAŞTAN çıkan yukarıdaki link euro 5 motorlara uygun olarak çıkıyor ve

6. Reporter

Reporter Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Olcay A.
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Şu an hava -18 araba çalışmıyor.Kontağı açtığımda 10 saniye bir ses geliyor sanırım mazotu çekmeye çalışıyor.Marşa basıyorum çalışmıyor Akü 10 gün önce değişti.Tek tahminim mazotun donmuş olduğu yönünde.Sizin fikriniz nedir?

7. bereketzade

bereketzade Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    fatih bereket
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    aynı olay benim başıma da geldi mazot filtresi donmuş değiştirdik sorun çözüldü. ama bunlarla hiç uğraşma istemiyorsak servisin ve bilenlerin dediğine göre kış gelmeden kasım ayı gibi olabilir gibi mazot filtresini değiştirmekmiş. bunun açıklamasınıda şöyle yaptılar; mazotun içinde bulunan su ya da su buharı gibi daha çabuk donan maddeler filtrede tutulunca filitrenin donması daha çabuk gerçekleşirmiş onun için kışa yeni filtre ile girmekte fayda var. benimde başıma bugüne kadar hiç böyle birşey gelmemişti. öğrenmiş oldum. bilginize.

8. Reporter

Reporter Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Olcay A.
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Verdiğiniz bilgiler için teşekürler,söylediğiniz gibi mazot filtresi de donmuş olabilir.

9. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Dizel araçların kullanım kitapçığında soğuk kış aylarda yakıtın donmamasi için yakita parafin yağı katılabileceği yazmakta.

Yazı İşleri Müdürlüğünden

10. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Evet ben kullanmaya başladım, Ankarada tek marşda alıyordu ama marş süresi ve alma süresi uzuyordu mazotu shelden alırım v-power+nitro.
    Konuya gelelim bu ürünü biliyordum zaten, yazdan tedarik amaçlı almıştım 300 ml. yarısını 150 ml yi full depoya attım (80lt ye 300 ml katkı kuralı var ) hemen ertesi gün marş basma süresi değişti daha çabuk aldı ve araba dahaçabuk ısınıyor, bu ürün özellikle mazotun donmasını / mazotun kıvamının koyulaşıp akışkanlığının azalması ve enjektörler ve yakıt filitresine rahat ulaşmamasını/ depodaki nemi ve suyu absorbe edip korozyona uğramasını engelleyecektir..

11. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,295
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Arabanın daha çabuk ısınmasını hiç bir katkı sağlayamaz. Bence verdiğiniz bilginin doğruluğunu gözden geçirin.

12. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Diğerlerine tamam diyorsanız genç arkadaşım sorun yok, daha çabuk ısınmasıda benim hadi diyelim yanlış yorumum ..

13. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar geçen hafta ustama fren balatalarını ve fren hidroliğini değiştirmek için gitmiştim, ustaya dedim ki bu ara sabah çok soğuklarda tek marş alıyor ama uzatmalı zorlanarak alıyor dedim ısıtma bujilerine bir bakalım dedim baktık birde ne gördük 4 bujide çalışmıyor ve üzerindeki yan sanayi buji, her neyse değiştirelim dedik orjinal parça satan hyundai parçacıdan 4 adetini orjinalı olmak üzere 100 tl aldık içimede oturdu yani..
    Her neyse şimdi bilgili arkadaşlarımdan 2 soruya cevap rica ediyorum.
    1- Bu araç Ankara da -15 lerde tek marşda uzatmalı marş bile olsa kızdırma bujileri olmadan nasıl çalıştı.
    2- bujiler takıldıktan sonra çalışma marş durumu hiç değişmedi hatta bujisiz halinden dahada iyi değil yine zorlanıyor .
    Bunları ustama sordum olmaz öyle şey dedi ve salladı.
    Lütfen yardım.

14. ayer

ayer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    AHMET YAŞAR ERDEN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu sorular arkadaşlara ağır geldi herhalde ,yada önemsemeyip fikir teakkisinde bulunulmak istenmiyor.
    her neyse teşekkürler..

15. Onpolat

Onpolat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Muhammed ÖNPOLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Konuyu güncellemek istiyorum bu donmaya kesin bi çözüm bulan var mı acaba Erzurum şartları için özellikle :))

16. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Elektrik çekme imkanın varsa elektrikli battaniye. katkı ile deneyenler var ama bildiğim kadarı ile pek yeterli ve sağlıklı değil aslında benim bildiğim kesin bir yöntem var yıllar önce tankercilik yaptığım (Tanker kaptanlığı) dönemden kalma bilgim Ucak yakıtı (Ucak benzini değil) JET-A1 yakıtını karıştırmak mazota en uyumlu yakıt cinsidir birebir karıştırma ile mazotun donma sıcaklığı -30 -35 dereceye kadar düşüktür ama onu da bulmak mümkün değil hem pahalımıdır bilmiyorum ama ucuz olsada bulmak nerede ise imkansız.

17. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kullanım kitapçığında yakita % 20 oranında parafin yağı katilabilir diyor. Parafin yağı gaz yağı yani. Kesinlikle normal yağ, tiner, benzin gibi diğer maddeler katilmamali. Özel kalitesini ispat etmiş katkılar katılabilir elbette.

18. bugra26

bugra26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Buğra Çağlar
    Isıtma bujileri olmadan da araba çalışır :RpS_thumbup:en soğuk havalarda bile

Dizel motorlar sabit basınçta yanma yapan yaratıklar sabit basınç demekte ısı ile alakalı ısıyı sabit tutmak kızdırma bujileri ilk hareketi kolaylaştırmak amaçlı ısı verir ve basıncı sağlamaya çalışır. Tamamen motoru verimli çalıştırmak amaçlıdır. Bujileri beklemeden de çalıştırma yapabilirsiniz ancak ısınma olmadığı için mazot daha sert patlama ile basıncı yakalamak ister ve silindirlerde çiziklere sebep olur.Çok soğuk havalarda buji lambası sönünce bile arabayı çalıştırmayıp kapatıp tekrar akü konumuna getirip bekleyin bunu 2-3 sefer yapın her seferinde daha hızlı sönecektir ama motorda yıpranma daha da azalacaktır.

19. AdemOcakli

AdemOcakli Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,466
    Ad Soyad:
    Adem Ocaklı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Evet gaz yağı da etkiilidir jet a1 kadar olmasada ama vuruntuyu arttırır o yüzden mümkün olduğnca az katmak lazım bu seferde yeterli gelmez.

20. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    soğuk memlekete benzin + lpg forever :D. biraz önce işyerimde hocamızın aracı ile hastahaneye gidip geldim dizel corsa 10 km mesafe hararet kalkmadı nerdeyse yada o kadar kalkıyorda olabilir. benzinli araç daha çabuk ısınıyor sanki özelliklede kışın

Bu Sayfayı Paylaş