LPG KABLO

Değer Kaybı Talebi Hk.

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda umtmtl tarafından 5 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. umtmtl

umtmtl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Umut
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhabalar,
    Geçtiğimiz haziran ayında babamın aracına çarptılar. Karşı taraf %100 kusurlu olarak tutanak tutuldu ve araç tamir ettirilerek teslim alındı. Bu durum sonrasında değer kaybı talebinde bulunduk. İşleyiş daha basit hale getirilmiş, siz bir dilekçe ile sigortaya durumu bildiriyor avukat, mahkeme v.s. uğraşmıyorsunuz.
    Başvurumuzdan 1 ay sonra durumu sormak için bilgi talebinde bulundum.Araçta değer kaybı olmadığı ve tarafımıza bu sebeple bir ödeme yapılmayacağını öğrendim.
    Araç tamir masrafı 2904 TL. Yapılan işlem resminin bir tanesini ekliyorum.
    Sizce değer kaybı olmadı sonucuna varılması saçma değil mi?

2. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    aracın yaşı, daha önce hasarının olup olmadığı, hasarın boyutu vs. göz önünde bulunduruluyor. bu yaştaki bir aracın 3bin lira hasarı için zaten 500tl filan öderlerdi herhalde. 2 yaşını doldurmamış golf'ün yaklaşık 8bin liralık hasarına 3.700tl ödediler. bir de bu işi yapan experler var onlar ne derece etkili olur bilmiyorum.

3. LU950

LU950 Guest

Büyük geçmiş olsun. Sigorta şirketlerinin pervasız davranışlarına bir örnek daha işte.

4. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    416
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    anladğım kadarıyla kapılar değişmemiş boya işlemi görmüş boya işlemi gören işlemlerde hiç bir şekilde değer kaypı olarak para alamazsın. tampon, cam, farlar değişse bile değer kayına girmiyor arkadaşım.

5. umtmtl

umtmtl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Umut
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Cevaplar için teşekkürler.
    Amaç burada karşı tarafın yaptığı terbiyesizlik sonucu biraz uğraşmak. Tazminat bedeli 1 TL bile olsa almak.

Evet değişen parça yok. Araç satımında bu işlemler sonucunda bir değer kaybı yaşandığı da aşikar.

6. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    416
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    tamam işte değişim olsaydı değer kaybi sayılcaktı. boyayı değer kaypi görmüyorlar. malesef. bence sizde fazla değer kaybına takmayın sonuçta kaza geçirmişiniz geçmiş olsun daha ağır bir kaza olsaydı değer kaybınımı düşünücektiniz, canınınızımı.

umtmtl bunu beğendi.
  7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Aracınızı satarken gak guk edene satmayın aracı. Ben öyle yapıyorum be varsa söylüyorum iyisini isteyen "0" alsın.

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. Hürkal

Hürkal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad Soyad:
    HRKL Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Burada bir düzeltme yapmak gerek sanırım. Yetkili servis ile yaptığım görüşmede, boya işlemi görmesi gereken çamurluk nedeniyle 1.000 TL civarı değer kaybı çıkabilir dediler. Dolayısıyla parçanın daha önce hasar nedeniyle boyalı olmaması koşuluyla boyanacak olması da değer kaybına dahildir.

9. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hocam deger kaybi olacaktir elbet fakat iyi bir aliciyla ve iyi bir pazarlikla istediginiz fiyata satabilirsiniz.Benim gibi alici bulmaniz lazim boya degisen takintisi olmayan digerlerine bayiden sifir arac almalarini onerin.Zaten anlamis degilim boya takintisi niye tamam arac 1-2 yasindadir komple boyalidir birazda olsa miden bulanir ama 10 yasindaki aracta boya ve degisen illaki olacaktir bu dusuncenin empoze edilmesi gerek.Hergun bu araclar trafikte sen surtmesen baskasi surtuyor park yerinde vuruluyor onemli olan kulelerde saselerde oynama olmasin onden motor bloguna kadar girmesin yeterli

grsoytaner bunu beğendi.
  10. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Konu eski zamanlı fakat bilgi amaçlı olarak yazmak istedim, eksper ofisinde çalışıyorum ben sol ön çamurluk, sol ön kapı, sol arka kapı üzerinde işlem var sanırsam bu 3 parça değer kaybına giriyor. Değer kaybının ödenmediği durumları madde olarak aşağıda sıraladım.

1.Aracınızın mevcut hasarından önceki hasarında aynı kısımlarından hasar almış ise değer kaybı çıkmaz. ( sizin 3 parça var değer kaybına konu olabilicek dolayısı ile eski hasarı var ise ve sol yandan komple yemiş olması lazım ki sigorta şirketi ödeme yapmasın )
    2.Kilometrenizin 165.000 ve üzeri olduğu zaman değer kaybı çıkmaz.
    3.Hasar tarihi ile sigorta şirketine değer kaybı talebi hakkında başvuru zamanının 2 yılı aşkın olmaması gerekmektedir.

Saydığım 3 madde ile ilgili problem yok ise Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvurup dava açabilirsiniz. Ödememe şansları yoktur.

Saygılarımla

Tilki bunu beğendi.
  11. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Resimde kapıda onarım + boya var değer kaybına giriyor. Sadece kapı dahi olsa lokal boyada bile '' KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK (TRAFİK) SİGORTASI GENEL ŞARTLARI DEĞER KAYBI FORMÜLASYON EKİ UYARINCA '' değerlendirme yapılması zorunludur. Kapının değer kaybına girmesi için onarım + boya / değişim + boya / sadece boya yeterlidir.

Bu Sayfayı Paylaş